Makowski: Biskupi uznali, że jak ktoś krzyczy "Bóg, Honor, Ojczyzna", to musi też być pobożnym i przyzwoitym katolikiem

Jarosław Makowski apeluje do hierarchów o list do wiernych, w którym potępią tępy nacjonalizm i ksenofobię.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Kościół lubi mówić o sobie, że jest jedynym nauczycielem moralności Polek i Polaków. Biblia zaś powiada: po owocach ich poznacie. Co mamy więc sądzić o Kościele, gdy jego członkowie przedstawiający się jako "prawdziwi katolicy" i "prawdziwi Polacy" zioną nienawiścią wobec swojego papieża? - zastanawia się w "Newsweeku" Jarosław Makowski, filozof i publicysta, nawiązując m.in. do komentarzy, jakie zamieszczono na publicznym profilu Mariana Kowalskiego, jednego z liderów Ruchu Narodowego.

Komentujący dosadnie papieża obrażają, a nawet grożą mu śmiercią.

- Co myśleć o jakości katechezy w szkole, która "produkuje" młodych ludzi pełnych pogardy wobec słabych i obcych? Co myśleć o Kościele, który stwarza przyjazną przestrzeń dla ksenofobów i nacjonalistów? - pyta dalej Makowski.

Jego zdaniem do "politycznej rehabilitacji nacjonalistów, którzy dumnie paradują po naszych ulicach, rękę przykłada Kościół hierarchiczny". Jak? Otwierając przed nimi kościoły - uważa teolog.

W ostatnich dniach słyszeliśmy o co najmniej dwóch mszy, podczas których młodzi ludzie brali udział w nabożeństwie dzierżąc w dłoniach flagi ONR. Szerokim echem odbiła się msza w Białymstoku z nienawistnym kazaniem radykalnego ks. Jacka Międlara czy ubiegłotygodniowa msza w łódzkiej katedrze.

Makowski pisze, biskupi mogą się pocieszać, że mowa nienawiści, to tylko margines życia społecznego i kościelnego. - Ale to chowanie głowy w piasek. Bo (...) dzisiejsza reaktywacja nacjonalizmu i ksenofobii jest również ich dziełem. Dziełem hierarchów, którzy uznali, że jak ktoś krzyczy "Bóg, Honor, Ojczyzna", to musi też być pobożnym i przyzwoitym katolikiem. Nic bardziej błędnego. Jezus z Nazaretu przestrzegał: nie każdy, kto mówi Panie, Panie. wejdzie do królestwa niebieskiego (zob. Mt 7,21). Nie każdy, kto ma krzyż na szyi i nosi koszulkę z hasłem: "Śmierć Wrogom Ojczyzny", jest pobożnym katolikiem. A raczej dokładnie odwrotnie: jest złym katolikiem - pisze Makowski.

I apeluje: Dziś polski episkopat, by odciąć się od tępego nacjonalizmu i postaw ksenofobicznych swoich wiernych, powinien jeszcze przed wizytą papieża Franciszka napisać list do katolików, czytany we wszystkich kościołach. List, w którym biskupi jasno i wyraźnie powiedzieliby, podobnie, jak mówił Jan Paweł II, że nacjonalizm jest grzechem. Że jest sprzeczny z uniwersalnym przesłaniem Dobrej Nowiny Jezusa Chrystusa. Byłby to zapewne najlepszy prezent, jaki polscy biskupi mogliby podarować Franciszkowi. Czy polskich hierarchów stać na taki gest przyzwoitości i chrześcijańskiej odpowiedzialności? - zastanawia się Makowski.

Cały tekst w "Neweweeku"

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (32)
Makowski: Biskupi uznali, że jak ktoś krzyczy "Bóg, Honor, Ojczyzna", to musi też być pobożnym i przyzwoitym katolikiem
Zaloguj się
 • jezierskiadam

  Oceniono 16 razy 10

  Tych, którym nie podoba się dobra zmiana Kaczyńskiego będzie coraz więcej.

  Niech wszyscy pamiętają, że to Jezus za pośrednictwem epidiaskopu i kleru namówił Polaków do głosowania na PiS.
  Trzeba to stale przypominać. JAK MANTRĘ !!!

 • Piotr Kolec

  Oceniono 13 razy 9

  Myśli sobie katolik - mogę kraść i kłamać
  Mogę lżyć i poniżać, mogę prawo łamać
  Mogę z fałszem, z podłością iść razem przez życie
  I to czynię, jak inni - dyskretnie i skrycie

  - I mam zawsze sumienie - myśli katol - jak nowe
  Bo oczyszczam je hostią, myję je Bożym Słowem
  Starczy księdzu poszeptać, się przed Bogiem ukorzyć
  I znów mogę bliźniemu nową świnię podłożyć …

 • mirekch60

  Oceniono 12 razy 6

  Niedługo to będzie obowiązkowe,darcie mordy Bóg-Honor- Ojczyzna.Najpierw ONR skopią ci mordę za inne przekonania a potem będą się modlić w kościele.

 • pn-ski

  Oceniono 4 razy 4

  bóg = wiara w irracjonalne
  honor = wiara w irracjonalne
  ojczyzna = wiara w irracjonalne
  ---------------------------------
  hasło ukute dla oglupienia ludzi pod sztandarami irracjonalizmu

 • robertkiszka

  Oceniono 3 razy 3

  Podpowiadam biskupom jezeli maja z tym problem -czy Jezus Chrystus zalozylby koszulke z napisem "smierc wrogom ojczyzny "?Bycie katolikiem jest bardzo proste ,nalezy sobie zadac pytanie co by zrobil Jezus Chrystus na mojm miejscu i to poprostu zrobic .

 • pn-ski

  Oceniono 5 razy 3

  Nie ma czegoś takiego, jak przyzwoity katolik.

 • westgreg

  Oceniono 6 razy 2

  Co do listu zgodu, ale przepędzanie grzeszników ze świątyń jest chyba nieporozumieniem. Zdaje się, że to dla nich one powstały.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX