Stołeczny ratusz chce usunąć tablicę ku czci Lecha Kaczyńskiego. Sasin: To podkręcenie temperatury sporu

Tablica stanęła nad raną tuż przed rocznicą katastrofy smoleńskiej. Miejscy urzędnicy uznali ją za samowolę budowlaną i planują rozbiórkę głazu z podobizną śp. Lecha Kaczyńskiego. To nie jedyny kontrowersyjny monument, który powstał ostatnio. W Poznaniu ?tymczasowo składowana? przed jednym z kościołów jest figura Chrystusa.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Władze Warszawy chcą rozebrać tablicę upamiętniającą Lecha Kaczyńskiego, która stanęła na dziedzińcu stołecznego ratusza. - Jesteśmy już po konsultacjach z miejskim konserwatorem zabytków. W ciągu najbliższych dni zostanie wydana decyzja nakazująca rozbiórkę obiektu - powiedział w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy.

Tablicę, przytwierdzoną do głazu narzutowego, który ze swoich stron przywiózł poseł PiS Andrzej Melak, odsłonięto w niedzielę 10 kwietnia, podczas obchodów szóstej rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem. Postawiono ją na dziedzińcu Pałacu Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu - klasycystycznego budynku, który powstał w 1825 roku. Działacze PiS tablicę z dość kontrowersyjną podobizną prezydenta postawili rankiem w wigilię rocznicy, między 4 a 9.30.

"Miejsce upamiętnienia ma charakter tymczasowy"

Jak zaznaczają przedstawiciele PiS, decyzja o usunięciu pomnika ma podstawy ideologiczne. - Działanie to jest obliczone na podkręcanie temperatury sporu o to, czy i w jaki sposób upamiętnić postać śp. Lecha Kaczyńskiego - powiedział "DGP" poseł Jacek Sasin.

Według ratusza głaz stanął na dziko. Jak podaje stołeczna "Gazeta Wyborcza", urzędnicy zapytali o obiekt urząd wojewódzki. Z jego pisma dowiedzieli się, że "miejsce upamiętnienia ma charakter tymczasowy, ponieważ na drugą połowę 2016 roku planowane są prace związane z remontem całego dziedzińca i w ramach ustaleń architektonicznych, które będą się odbywały, m.in. z konserwatorem zabytków, będzie zatwierdzone m.in. jego stałe położenie".

Wojewodą mazowieckim jest Zdzisław Sipiera, od 1990 r. w Porozumieniu Centrum, potem od samego początku związany z PiS. W Warszawie od prawie 10 lat funkcję prezydenta sprawuje Hanna Gronkiewicz-Waltz, od 2005 r. w PO, wiceprzewodnicząca partii.

"Składowany Jezus"

Podobna sprawa rozegrała się pod koniec maja na poznańskich Jeżycach. Stanęła tam figura Chrystusa, będąca częścią Pomnika Wdzięczności. Ten został zburzony przez Niemców podczas II wojny światowej, bo upamiętniał odzyskanie niepodległości przez Polskę, ale ma być odbudowany nad Jeziorem Maltańskim. Ze względu na brak wymaganej zgody miasta parafia pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana stwierdziła, że będzie tymczasowo przechowywać figurę przy kościele.

W praktyce oznacza to, że nie może ona stać na cokole, ale bezpośrednio na gruncie. Musi być jednak odpowiednio zabezpieczona, tak by się nie przewróciła. Urzędnicy są zdania, że w ten sposób obchodzone są przepisy.

"Obiekt tymczasowy" bezterminowo?

Inspektorzy nadzoru budowlanego skontrolowali w piątek "miejsce składowania" pomnika, zmierzyli cokół i figurę Chrystusa, zrobili zdjęcia. W poniedziałek potwierdzili, że stojące obok siebie elementy nie tworzą obiektu, który pierwotnie chciała ustawić parafia, starając się o zgodę. - To oznacza, że nie mamy podstaw, by prowadzić postępowanie w sprawie samowoli budowlanej - powiedział poznańskiej "Wyborczej" szef nadzoru budowlanego Paweł Łukaszewski.

Jak podkreśla gazeta, figura na cokole, jako legalny "obiekt tymczasowy", mogłaby stać przy parafii najwyżej kilka miesięcy. Potem, zgodnie z prawem, musiałaby zostać usunięta. Jezus obok cokołu może być natomiast "składowany" bezterminowo.Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (52)
Stołeczny ratusz chce usunąć tablicę ku czci Lecha Kaczyńskiego. Sasin: To podkręcenie temperatury sporu
Zaloguj się
 • zelalem

  Oceniono 24 razy 22

  "...decyzja o usunięciu pomnika ma podstawy ideologiczne"
  A decyzja o postawieniu kamienianie miała charakteru ideologicznego?????

 • kowalska-kowalska

  Oceniono 26 razy 18

  Tak działa samozwańczy Wódz wszechrzeczy.

  Łamie w sposób jednoznaczny prawo, lubi to robić nocą, a następnie proponuje „porozumienie„, którego wynikiem ma być zaakceptowanie złamanego uprzednio prawa.
  Tych, którzy nie chcą zawrzeć takiego „porozumienia” nazywa totalną opozycją i zdrajcami Polski. I koniec procesu legislacyjnego i oczywiście koniec gotowości do „porozumienia”.

  To jednak musi się nam śnić.

  To niemożliwe, żeby w 2016 r. w dużym państwie europejskim możliwa była taka polityczna gangsterka.

 • jezierskiadam

  Oceniono 26 razy 18

  Wysoki Sądzie.

  Z przyjemnością oświadczam, że chciałbym siłą obalić rząd, prezydenta, panującego prezesa i ustrój.
  Działam w warunkach recydywy. Poprzedni ustrój obalałem w latach 80-tych XX wieku.

  Działam w grupie zorganizowanej. Słabo zorganizowanej, ale lepiej nie potrzeba.

  Chodzi o całkowitą i doszczętną likwidację partii rządzącej razem z ewentualnymi przystawkami. Podczas Marszu Wkurzonych stwierdziłem, że grupa słabo zorganizowana liczy kilkanaście tysięcy osób. Większość chce obalić rząd, choć tradycyjnie rżnie głupa, że chodzi jedynie o ulepszenie dobej zmiany.

  Siły mam zamiar używać ze wszystkich posiadanych sił.
  Liczę się z tym, że obalanie nie obędzie się bez ofiar. Będę dążył do tego, aby ofiary były głównie po stronie PiS. Mam nadzieję, że tym razem ofiar będzie mniej niż 96 osób + Barbara Blida i Andrzej Lepper.

  Żeby zminimalizować liczbę ofiar, nie będę nadużywał posiadanej siły. Taka jest nasza solidarnościowa tradycja. Walić będziemy we wroga, żeby się przewrócił jak Związek Sowiecki, ale nie aż tak silnie iżby miał skonać w męczarniach.

  Mieliśmy litość dla pokonanych komuchów. Postaram się przypominać o konieczności dobrego traktowania pokonanych pisdzielców.

  Wysoki Sądzie.
  Obecnie chciałbym obalić rząd, prezydenta i panującego prezesa Jarosława.

  Sprawa nie ulegnie przedawnieniu z całą pewnością, ponieważ obalenie siłą ustroju planuję na ten rok a najdalej na rok następny.

  Idąc za radą Wieszcza, pomierzyłem siły na zamiar definitywnej likwidacji IV PR i wyszło, że siły są wystarczające. Niech drży tchórz nad tchórzami Jarosław Kaczyński i niech wzmocni swoją ochronę.

  Adam Jezierski

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 20 razy 14

  decyzja o usunięciu pomnika ma podstawy ideologiczne!!! to jest prawość tej zafajdanej, bolszewickiej partyjki...
  każdą samowolę budowlaną należy bezwarunkowo tępić i uczyć tych parobków przestrzegania prawa - bo Polska to nie jest prywatny folwark Kaczyńskiego

 • tegepe

  Oceniono 13 razy 13

  Przepraszam, jaka to podobizna? Ta facjata na głazie w niczym nie przypomina LK. Dopiero napis objaśnia, kto zacz.

 • marek_placek

  Oceniono 13 razy 11

  Ciekawe jestem kiedy pierwsze "spontaniczne" bojówki się tam rozłożą w obronie szarganej godności bł. św. pamięci prof. Prezydenta Tysiąclecia Lecha Kaczyńskiego. Swoją drogą, mam zamiar postawić u sąsiada grill kamienny, ew. altankę na własny użytek. Przyozdobię krzyżem i popiersiem L.K. Żaden nie ruszy.

 • getz54

  Oceniono 18 razy 10

  Ta nędzna kreatura, ten śmierdzący, zapijaczony wiecznie tchórz, który jest winny śmierci 95 zaproszonych przez siebie gości na pokład samolotu TU-154M o numerze bocznym 1, nie powinien miec zadnej tablicy, zadnego pomnika. Moze tablicę na ścianie aresztu na Rakowieckiej o podobnej treści ,, Tu powinien spędzic resztę swojego nędznego zycia tchórz, który nie odwazył się wbrew swojemu bratu i jego sekcie, zakazac lądowania samolotu we mgle i na nieczynnym, zrośniętym brzozami i krzakami lotnisku. Ten tchórz wybrany został przez pomyłkę na prezydenta Polski. Ten człowiek to Kaczyński Lech syn Jadwigi i Rajmunda.

 • cynnik2

  Oceniono 9 razy 9

  Wszędzie tego buca pełno.
  Jakby ktoś nie wiedział: gazoport w Świnoujściu dostał imię Lecha K. - praktyki jak w komunie. I oczywiście wbrew mieszkańcom.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX