"Zadbaliśmy o portfele, zapominając o duszach". Lis dołącza do chóru "Byliśmy głupi"

W sferze duchowej III RP pozostawiła po sobie ugór. Aż pojawił się bezceremonialny demagog, który postanowił to wykorzystać - pisze w najnowszym "Newsweeku" Tomasz Lis.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Trzecią RP rządził księgowy. W którymś momencie musiał przegrać w starciu z wygłodniałym władzy bezczelnym populistą - pisze we wstępniaku Tomasz Lis , redaktor naczelny tygodnika "Newsweek".

W tekście wylicza błędy poprzedniej władzy, które dały podglebie do rewolucji, której jesteśmy świadkami.

- W sferze duchowej III RP pozostawiła po sobie ugór. Aż pojawił się bezceremonialny demagog, który postanowił to wykorzystać. Pamięć stała się polem walki, historia - ofiara kłamliwej dekonstrukcji, media publiczne zostały zgwałcone, polityce historycznej nadano rys żdanowszczyzny, szkoła zaś, jak w epoce minionej. za chwilę zostanie wzięta w jasyr partii i jej ideologii. To wcale nie było nieuchronne, a nawet gdy się już stało, mogło napotkać twardszy opór. Dziś w obliczy społecznej inżynierii i wielkiej manipulacji a la rewolucja kulturalna społeczeństwo jest w dużej mierze bezradne - pisze Lis.

I wylicza: "przez lata chwaliliśmy się wielką liczbą nowych uczelni. Zapomnieliśmy tylko zadbać o ich jakość. Cieszyliśmy się pluralizmem w mediach, ale nie zadbaliśmy o najważniejsze z nich - publiczne. Do wyborczych komitetów honorowych wciągano wybitnych ludzi kultury, ale samą kulturę traktowaliśmy per noga. Kłanialiśmy się nauczycielom i wręczaliśmy im goździki i podwyżki, a nie daliśmy narzędzi, by szkoła uczyła nowoczesnego patriotyzmu, obywatelskich postaw" - wylicza Lis. - Zadbaliśmy o portfele, zapominając o duszach - uważa naczelny "Newsweeka".

Cały tekst w najnowszym "Newsweeku"Więcej o:

APLIKACJA TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (122)
"Zadbaliśmy o portfele, zapominając o duszach". Lis dołącza do chóru "Byliśmy głupi"
Zaloguj się
 • scibor3

  Oceniono 48 razy 28

  "Zadbaliśmy o portfele, zapominając o duszach"

  Ale wyłącznie o swoje portfele.

 • Jan Kowalski

  Oceniono 64 razy 26

  III RP To skok po władzę,zaszczyty,kasę,karierę po Ferrari,Bentleye,Maybachy,po kamienice,grunty za bezcen,wyprzedaż i likwidacja Polskiego majątku.To jest tak jak głupi znalazł kasę a zapomniał o najbliższych ,rodzinie o Państwie.Konsumenckie wychowanie obywateli wysokich silnych lekko przy głupawych żeby łatwiej nimi rządzić.I nagle obudziła się po fakcie III RP że mały silny i mądry człowiek buduje odnowioną Polskę bez lewaków,cele brytów,karierowiczów i dupowłazów.Polskę bez SBeków NKWDzistów i Zdrajców bez KODowców którzy w razie potrzeby bronić Polski po prostu by stąd uciekli.

 • szpung

  Oceniono 37 razy 25

  Ksiegowy ktory mial niekonczacy sie debet przy braku elementarnego socjalu i polityki spolecxznej, jak on dokonywal tego ksiezycowego cudu pozostanie zadwnuem dla historykow i matematykow. Trzymal sie dzieki takim malym chlystkowatym pieskom jak odchodzacy w niebyt redaktorek trzymajacy jeszcze naczelnego szmatlawca 3RP. Sfera duchowa w przypadku tego typu przewodow pokarmowych jak peerelowski redaktorek to zupelna abstrakcja nedza duchowa wyziera z kazdego cynicznego zdania tego pana i oby jak najszybciej zamilkl.

 • Jan Kowalski

  Oceniono 32 razy 24

  W latach 1967-1968 1maja i 3maja milicja i UB scigali mnie ruskimi gazikami użuwając owczarki niemieckie-Szarika a nawet angażowali helikoptery latając nad miastem żeby mnie złapać bo wypominałem im na transparentach Katyń,Niepodległość i AK.Wiem co oni robili z chłopakami na mordowni.Teraz widzę tych zasłużonych dziadków ojców i synów UBECKIEJ INTELIGENCJI biegających po naszym mieście na wysokich stanowiskach za przyzwoitą kasę,emeryturę i rentę.Nawet chodzą do kościoła dwa razy do roku jak przyjedzie rodzina ze Szwecji i Kanady.NA SZCZĘSCIE WIELU Z NICH WISI NA ZDJĘCIACH W IPN a czasem ich mordy są wystawione na rynku.

 • 66kropek

  Oceniono 25 razy 21

  Naprawdę nie rozumiem skąd u Lisa ten pluralis maiestatis. Wiemy Lis, ze zadbałeś o własny portfel a teraz jest gorzej, ale tego fragmentu o duszach zupełnie nie rozumiem. Lis miał/mieli dbać o jakieś dusze?

 • unterhose

  Oceniono 27 razy 21

  Zadbaliśmy o SWOJE portfele, Panie Lis. Mieliście w dupie portfele gminu.

 • Black Swan

  Oceniono 17 razy 13

  "przez lata chwaliliśmy się wielką liczbą nowych uczelni"

  on jakiś głupi jest czy co? W skutek tej waszej ćwierć wiecznej propagandy w Polsce nie ma nauki... Sa tylko fabryki dyplomów i nic ponad to... Globalne rankingi uniwersytetów o tym mówią...
  Dla mnie przerażający był wynik polskich uczelni medycznych... Na przykład; na małej, zapyziałej karaibskiej wyspie (Curacao) na początku tego wieku otworzyli sobie uniwersytet medyczny (Avalon University), który dziś jest w tych rankingach dwa razy wyżej niż najlepszy polski Uniwersytet Jagieloński i co gorsza; Jagieloński jest tak "wysoko" tylko dlatego, że ma 700 lat historii bo w tych globalnych rankingach uniwerki dostają punkty za czas istnienia.. Gdyby nie te punkty za "pochodzenie" to pewnie byliby niżej niż uniwersytet medyczny z jakiejś Ghany czy innego równie dzikiego miejsca... Jak dla mnie to dramat, którego autorem są i tacy ludzie jak Lis..

 • whitepony

  Oceniono 29 razy 11

  Stek komunałów, półprawd i takiej nieokiełzanej megalomanii jak zwykle.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX