Macierewicz zapowiedział bombę. "WSieci": Nowe nagrania mają udowodnić, że w kokpicie nie było Błasika. Jest też "taśma od Łotyszy"

"Na nagraniach z kokpitu tupolewa nie ma głosu gen. Błasika. Odszumiony zapis to efekt pracy, która powinna być wykonana sześć lat temu - piszą Mariusz Wikło i Marek Pyza w tygodniku "wSieci". To rozwinięcie myśli Antoniego Macierewicza, który zapowiedział upublicznienie "szokujących" informacji o katastrofie smoleńskiej.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Antoni Macierewicz zapowiedział niedawno ujawnienie nowych nagrań z prezydenckiego tupolewa. "Sięgnięto po pomoc zewnętrznych ekspertów, a także po najnowsze narzędzia do czyszczenia dźwięku i najlepsze dostępne technologie rozpoznawania głosu" - piszą w nowym "wSieci" Marek Pyza i Mariusz Wikło. "Efekt? Na 99,9 proc. na nagraniu nie pojawia się gen. Andrzej Błasik" - możemy przeczytać w tygodniku.

"Najnowsze ustalenia komisji Berczyńskiego rozstrzygają: na nagraniach z kokpitu tupolewa nie ma głosu gen. Błasika. Odszumiony zapis to efekt drobiazgowej pracy, która powinna być wykonana sześć lat temu. Nie pozwoliłoby to na lawinę bezpodstawnych oskarżeń wobec śp. szefa sił powietrznych. Aż dziw, że nie pomyślał o tym Jerzy Miller. A może myśleć mu nie kazano?" - zastanawiają się autorzy.

Macierewicz zapowiada ujawnienie "fałszerstwa"

Pojawia się również wątek nagrań, które polskiej stronie przekazała Łotwa. "Taśma od Łotyszy posłuży do zweryfikowania istniejących kopii zapisów czarnej skrzynki" - piszą.

Kilka dni temu Macierewicz w TVP Info mówił o "fałszerstwie" badającej katastrofę komisji Millera. - To jest bardzo ważny materiał. Będziecie mogli państwo usłyszeć, jak organizowano fałszerstwo tego, co zostało nazwane raportem państwa polskiego. Tu nic nie będzie udawane. Pokazuje, jak przygotowywano fałszerstwo - podkreślał polityk.

"Sam byłem wstrząśnięty"

- Sam byłem wstrząśnięty. Takiego cynizmu naprawdę dawno nie widziałem - mówił minister obrony. Jego zdaniem odpowiedzialność nie ogranicza się do szefa komisji, bo materiał "jasno mówi, z czyjego ramienia i na czyje polecenie występuje". Kiedy możemy spodziewać się opublikowania nagrań? - Nie ja wyznaczam ten termin, tylko przewodniczący komisji - powiedział.

Zdaniem Pyzy i Wikły komisja Millera i zespół Macieja Laska "do samego końca utrzymywały, że gen. Andrzej Błasik był obecny w kokpicie, wywierał presję na pilotów i przyczynił się do tragedii". Jak konkludują, to "tylko jedno z wielu kłamstw, z którymi mierzy się komisja Berczyńskiego".

Co ustaliła Komisja Millera, która jako jedyna badała katastrofę?

Komisja Millera ustaliła, że przyczyną katastrofy smoleńskiej było zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania - konsekwencją było zderzenie samolotu z drzewami. Członkowie komisji podkreślali, że ani rejestratory dźwięku, ani parametrów lotu nie potwierdzają tezy o wybuchu na pokładzie samolotu, którą forsował Antoni Macierewicz. Ponadto w raporcie wskazano m.in. na błędy rosyjskich kontrolerów z lotniska w Smoleńsku.

Kto do tej pory badał przyczyny katastrofy smoleńskiej?

Do lipca 2011 r. przyczyny katastrofy badała Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, którą kierował ówczesny szef MSWiA Jerzy Miller. Tragicznym lotem prezydenckiego tupolewa zajmował się też parlamentarny zespół smoleński, na którego czele stal Antoni Macierewicz. Jego raport z kwietnia 2015 r. zawierał tezę, że prawdopodobną przyczyną katastrofy była seria wybuchów m.in. na lewym skrzydle, w kadłubie i prezydenckiej salonce. Od lutego 2016 r. katastrofą zajmuje się podkomisja powołana przez ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (321)
Macierewicz zapowiedział bombę. "WSieci": Nowe nagrania mają udowodnić, że w kokpicie nie było Błasika. Jest też "taśma od Łotyszy"
Zaloguj się
 • 1obserwator3

  Oceniono 81 razy 73

  Skoro to nie jest głos Błasika , to niech Ci mędrcy od Macierewicza ustalą - do kogo należał. W/g protokołu lista wejściówek jest krótka.

 • dmbdmb

  Oceniono 68 razy 66

  A przepraszam, Łotysze skąd niby mają te taśmy? Ja też mogę dostarczyć dziesiątki metrów taśmy, na których głosu Błasika nie ma. Rozumiem że to jest taśma za której autentyczność ręczą parówkowe autorytety. BRAVO!!!

  Tak odszumiali taśmy, że zostało tylko Requiem Mozarta.

 • bikoriko

  Oceniono 44 razy 42

  Jestem przekonany, że taśmy od kosmitów jednoznacznie wskaża na spisek Tuska z Putinem...czekamy

 • Tomasz Czernicki

  Oceniono 42 razy 40

  W kokpicie nie było Błasika? Tylko jakim cudem jego zwłoki wylądowały w tym samym rejonie co pilotów. Pewnie ruscy je tam porzucili wcześniej nasączając alkoholem.

 • goljad

  Oceniono 39 razy 39

  przez pewien czas nie był bo leżał uchlany

 • Tomasz Czernicki

  Oceniono 34 razy 34

  Macierewicz, ty najpierw odpowiedz kto finansował wydawanie pisma "Głos" i twoją firmę wydmuszkę "Dziedzictwo Polskie", wytłumacz się z bliskich wieloletnich kontaktów z agentem Luśnią, jego oficerem prowadzącym Nadworskim i jego bliskim kolegą Markiem Zielińskim, pracownika wydziału analiz MSW i radzieckim szpiegiem, a później snuj swoje teorie.
  Bez stanięcia w prawdzie jesteś tylko prowadzącym do wojny domowej prawdopodobnych radzieckim szpionem.

 • miszogun

  Oceniono 36 razy 34

  To Protasiuk udawał Błasika. Takie jaja sobie robił.

 • zararaka84

  Oceniono 34 razy 32

  Gorąco polecam rekonstrukcję wydarzeń!!! Zaprosić 96 osób, najlepiej członków komisji wraz z AM i JK, i przeprowadzić kontrolowany wypadek na smoleńskich bagnach. Specjaliści od p.Antoniego zapewniają, że większość pilotów wyszłaby z tego bez draśnięcia!!! Czas działać mości panowie, koniec tego seplenienia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX