Prof. Dębski: prawo, którego chce Ordo Iuris, doprowadzi do tego, że lekarze będą się bali ratować kobiety

- Jeżeli będę miał pacjentkę ze stanem przedrzucawkowym, która będzie w 32. tygodniu ciąży, to ja muszę jej i dziecku dać umierać - mówił prof. Romuald Dębski. - Muszę. Bo jeżeli ja ją rozwiążę cięciem cesarskim i dziecko umrze, dlatego że było wcześniakiem, to grozi mi do trzech lat pozbawienia wolności - zaznaczył.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Ordo Iuris" chce całkowitego zakazu aborcji. A także karania lekarzy m.in. za nieumyślne spowodowanie śmierci "dziecka poczętego". Pierwsze czytanie projektu ustawy Stop aborcji ma odbyć się w przyszłym tygodniu w Sejmie. - To są rzeczy groźne. Skończyliśmy polską diagnostykę i terapię prenatalną - ocenił ginekolog prof. Romuald Dębski, specjalista w zakresie położnictwa, ginekologii, endokrynologii, ultrasonografii i diagnostyki prenatalnej.

"Kto nieumyślnie powoduje śmierć dziecka poczętego podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech" - możemy przeczytać w projekcie "Ordo Iuris". - Będzie zakaz dotknięcia się z igłą do dziecka. Dlatego że będę mógł za to odpowiadać do trzech lat, jeżeli coś się stanie - mówił Dębski, wieloletni kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Szpitalu przy ul. Czerniakowskiej 231, a obecnie w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. - Nie będzie żadnych transfuzji, nie będzie żadnego leczenia prenatalnego w Polsce - mówił Dębski.- Jeżeli będę miał pacjentkę ze stanem przedrzucawkowym, która będzie w 32. tygodniu ciąży, to ja muszę jej i dziecku dać umierać - kontynuował. - Muszę. Bo jeżeli ja ją rozwiążę cięciem cesarskim w 32. tygodniu ciąży i dziecko umrze, dlatego że było wcześniakiem, to grozi mi do trzech lat pozbawienia wolności - wyjaśniał. - To przepraszam bardzo, niech baba umiera, niech dziecko umiera. Dlaczego ja mam ryzykować swoja własną wolność? - pytał ginekolog.

"Nie popełnia przestępstwa lekarz, jeśli śmierć dziecka poczętego jest następstwem działań leczniczych, koniecznych dla uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa dla życia matki dziecka poczętego" - głosi również projekt ustawy. - Rozumiem, że jak będę miał krwotok z powodu ciąży pozamacicznej, to mam prawo usunąć jajowód - mówił Dębski.

- Ale jeżeli nie mam krwotoku - to nie jest bezpośrednie zagrożenie życia - to ja muszę doczekać aż pacjentka będzie umierająca i wtedy będę miał prawo interweniować, pomimo że od 20 lat wiem, jak to zrobić tak, żeby pacjentka nie umierała - zaznaczył. - To są realne zagrożenia tego projektu - dodał ginekolog.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (66)
Prof. Dębski: prawo, którego chce Ordo Iuris, doprowadzi do tego, że lekarze będą się bali ratować kobiety
Zaloguj się
 • ostatninormalnymohikanin

  Oceniono 38 razy 38

  To fantastyczne, że są ludzie skłonni - i zdolni - walczyć z tym barbarzyńskimi zakusami na macice. Niestety prawdopodobnie ciemnogród będzie zdecydowanie zbyt przejęty tym, że na lekcjach o seksualności niby "bedo dzieci uczyć wstrentnej masterbacji!!!" żeby przepuścić projekt (a że lekcje takie pozwoliłyby zmniejszyć liczbę niechcianych ciąż, a więc i aborcji? Im akurat wcale nie o to chodzi). Ale może chociaż pozwoli on utrzymać obecny kompromis, bo ponure konsekwencje w innym przypadku będą niewyobrażalne...

 • areopag

  Oceniono 27 razy 27

  INKWIZYCJA WRACA!!! pl.wikipedia.org/wiki/Inkwizycja_w_Polsce

  20 najokrutniejszych tortur, które były stosowane w średniowieczu.
  filing.pl/20-najokrutniejszych-tortur-ktore-byly-stosowane-w-sredniowieczu/

  Religijne zbrodnie www.rumburak.friko.pl/ARTYKULY/religia/zbrodnie/index.php

 • Maria Synowczyk

  Oceniono 23 razy 23

  Ludzie, nie piszcie tylko komentarzy na ten temat. Ruszcie się, protestujcie, podpisujcie się pod alternatywnymi projektami. Nie wystarczy napisać komentarz.
  Bierność powoduje, że Ci nawiedzeni i politycy, którym zależy na ich glosach, mogą to przeforsować. I wtedy naprawdę będzie strasznie.

 • wykidajlo2

  Oceniono 22 razy 22

  Żona mojego kolegi miała ciążę pozamaciczną a jeszcze dwoje małych dzieci. Było to jakieś 30 lat temu, kiedy rządy komuny w tych sprawach były normalne. Ciąża została usunięta zgodnie z regułami sztuki, dzięki czemu ta pani żyje po dziś dzień dożywając swego czasu na emeryturze. Ponieważ była praktykującą katoliczką, za czas jakiś poszła do spowiedzi, gdzie podzieliła się swoim nieszczęściem. Ksiądz dobrodziej wyzwał ją od najgorszych, od morderczyń. Darł się tak, że następni w kolejce słyszeli. Kobieta ze strachu i upodlenia uciekła od konfesjonału i już więcej do kościoła nie poszła (chociaż to 30 lat minęło). Zapewne między twórcami tego projektu są dzieci tego i innych dobrodziejów.

 • sofija_xs

  Oceniono 17 razy 17

  Ordo luris do śmietnika. Oni i ich inicjatywy i ustawy. To średniowiecze. Lekarze nie będą chcieli ratować życia przez jakichś niedoinwestowanych intelektualnie średniowiecznych inkwizytorów. Prawo do brony życia owszem ale nie w taki sposób, że nikt tego zycia nie będzie chciał ratować. Dewotki stojące za tym - usunęłyście ciążę 30-40 lat ten i boicie się piekła za to, prawda? Wtedy aborcja była legalna i na 100% skorzystałyście..

 • wykidajlo2

  Oceniono 10 razy 10

  Czy nie dałoby się internować kogoś w Wariatkowie?

 • Katarzyna Zecer

  Oceniono 8 razy 8

  A nie dalej jak wczoraj dziwili się, że młodzi ludzie po studiach medycznych uciekają od razu na zachód. Uczą się języka i myyk potem na ludzkie warunki, na perspektywy i ROZWÓJ zamiast średniowiecza. Strach żyć i strach być w ciąży tu w PL. Miałam syt jak przedstawiona wyżej. Nadciśnienie, uszkodzone nerki, stan przedrzucawkowy. Leżenie i ktg 7-10 razy dziennie. W końcu non-stop (przy niepokojących nieprawidłowościach) No i CC. Wcześniak. Wiem, że tylko dzięki lekarzom jest zdrowy, dostał nawet 10 pkt Apgar. Ale tez wiedziałam, że to ciecie może być w każdej chwili, gdy mój organizm już nie podoła i że (jak to z wcześniakiem) może być różnie. Smutne to, że w czasach, gdy technika, medycyna idzie do przodu, to świat będzie korzystał z tego, co polskie techniczne młode głowy potrafią wynaleźć i opatentować, a my - szaraczki będziemy narażeni na zacofanych polityków, którzy zdecydują o tak ważnych sprawach zgodnie ze swoim przekonaniami.

 • gedwuihrfw

  Oceniono 7 razy 7

  Ale naszych narodowych barbarzyńców nie obchodzi życie nomen omen żywej kobiety, tylko życie nienarodzone.

 • wykidajlo2

  Oceniono 6 razy 6

  Kolejny etap wynikać będzie z wykorzystania dobrych wzorów wypracowanych kiedyś w Rumunii przez śp. Geniusza Karpat i jego małżonkę. Tam wszelkie środki antykoncepcyjne były zakazane a raz na parę tygodni robiono naloty na zamieszkane przez kobiety akademiki i hotele robotnicze celem poszukiwania owych środków. Panie u których coś znaleziono szły na parę lat do więzienia. Myślę, że Nicolae i Elena jako bojownicy o życie poczęte i męczennicy zarazem trafić powinni na ołtarze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX