Tusk wg Baczyńskiego: Nieformalny i symboliczny prezydent na wychodźstwie

Donald Tusk podczas rozmowy z premier Wielkiej Brytanii Theresą May

Donald Tusk podczas rozmowy z premier Wielkiej Brytanii Theresą May (YVES HERMAN / REUTERS)

Jerzy Baczyński typuje, że mimo sprzeciwu PiS, Donald Tusk na druga kadencję zostanie szefem Radu Europejskiej. "Nie zgłaszałby swojej kandydatury na drugą kadencję, gdyby nie był pewien wystarczającego poparcia" - pisze szef "Polityki".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Druga kadencja dla Tuska we władzach UE to nie jest scenariusz, o którym marzy PiS. Politycy partii rządzącej, z prezesem na czele, wielokrotnie ostro wypowiadali się na temat byłego premiera. Pojawiły się nawet insynuacje, że siądzie na ławie oskarżonych. Kadencja Tuska na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej kończy się w maju.

"Odnowienie mandatu Tuska oznacza wotum nieufności wobec polskich władz, jednoznacznie i w pojedynkę wypowiadających się przeciw przedłużeniu mandatu rodaka (tu chyba cudzysłów) we władzach Unii. Donald Tusk pozostanie więc zapewne najważniejszym przedstawicielem Polski w Europie; nieformalnym i symbolicznym prezydentem na wychodźstwie tamtej, dobrze pamiętanej Polski "eurosukcesu i euroentuzjazmu". Ludzie PiS będą to musieli jakoś przełknąć" - pisze szef "Polityki" w najnowszym wydaniu tygodnika.

I sugeruje, że odpowiedzią PiS na sukces Tuska może być "zwiększona dawka propagandowych środków oszałamiających".

Jeszcze nie czas

Ewentualne pozostanie Donalda Tuska w Brukseli to, zdaniem Baczyńskiego, nie tylko prestiż dla Polski. Wg publicysty, obecnie w kraju "nikt, nawet większość jego dawnych towarzyszy partyjnych, na niego nie czeka". Bo do wyborów parlamentarnych i - co ważniejsze - prezydenckich jest jeszcze sporo czasu.

"Oczywiście Tusk wydaje się naturalnym kandydatem opozycji w wyborach prezydenckich 2020 r. Natomiast jest bezwzględnie potrzebny jako, choćby pośredni i dyskretny, przedstawiciel polskiej i środkowoeuropejskiej racji stanu" w dzisiejszej Europie.

Jak ocenia Jerzy Baczyński, druga kadencja Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej to "powiew optymizmu"; dowód, że unijna większość "jeszcze nie machnęła ręką na nas i nasz 'region Międzymorza'", "że szwy nie zostały sprute"."Zmierzamy w stronę miękkiego totalitaryzmu" - ostrzega prof. Andrzej Zoll>>>

Zobacz także
Komentarze (150)
Tusk wg Baczyńskiego: Nieformalny i symboliczny prezydent na wychodźstwie
Zaloguj się
 • paseo

  Oceniono 39 razy 17

  pisowskie kundle z wypranymi móżdżkami jak zawsze w akcji.Jak widać,lubicie być niewolnikami

 • krokodylek77

  Oceniono 39 razy 17

  Ale was ten Tusk boli,co? W 10 min 6 negatywnych komentarzy za 1,5 zl.Jesli by umieszczac 10 artukulow dziennie na temat Tuska,to pis ,by zbankrutowal w ciagu pol roku :).A tak na powaznie:modlcie sie pisiorki ,zeby Tusk pozostal w Brukseli,bo jak wroci,to ogarnie ten bajzel zwany opozycja i taficie tam gdzie wasze miejsce:kilku do pierdla,kilku do wariatkowa,a reszta na smietnik

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 32 razy 16

  Tusk to bodajże ostatni symbol normalnej Polski w Europie... dobrze by było żeby został tam gdzie jest bo inaczej będą nas mieli za kompletnych "Edków" co to się najedli przy europejskim stole a teraz, wstali, pierdli i chcą się ulotnić z przyjęcia

 • dyskootantka

  Oceniono 27 razy 13

  Myślę, że finalnie nawet PiS poprze Tuska. Oni tylko chcieliby go przeczołgać, żeby przyjechał i ich prosił. Ale po pierwsze Tusk tego nie zrobi, a po drugie dla Kaczyńskiego wygodniejsze byłoby, gdyby Tusk był z daleka od tego co tu się dzieje. Bo Tusk jest jedyną osobą zdolną skrzyknąć tych, którym się nie podoba to, co PiS robi. I byłby zdolny wygrać z nimi, kogokolwiek by nie wystawili na kandydata.

 • kalinowski11

  Oceniono 27 razy 11

  Ale trole ujadają... jak ich ten Tusk gniecie... wasz ukochany jaro nawet szatniarzem w unii nie zostanie ??????

 • newpatric

  Oceniono 31 razy 11

  PISem w Europie nikt się nie przejmuje, ani jego głosami sprzeciwu, pisowcy są traktowani jak zadżumieni więc ich brak poparcia jest wręcz dobrą rekomendacją dla Tuska. :)

  Będzie miał druga kadencję w kieszeni, choć pisowscy zdrajcy będą pod nim ryli.

 • artur-borubar

  Oceniono 19 razy 9

  A coś już wiadomo o dowodach na wybuch w powietrzu lub o rozpyleniu sztucznej mgły?

 • jojo148

  Oceniono 29 razy 9

  Właśnie brak poparcia PiS-u jest NAJWIĘKSZYM POPARCIEM kandydatury Tuska na drugą kadencję!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Serwis informacyjny

DOSTĘP PREMIUM