Nie widzisz czy nie słyszysz? Wybieraj! Jak prawo utrudnia życie 13-letniemu Karolowi [REPORTAŻ]

Michał Janczura, Bartłomiej Dreśliński
17.04.2012 10:31
Mało brakowało a 13-letni Karol ze Szczecina nie mógłby podejść do egzaminu szóstoklasisty. Wszystko dlatego, że w polskim prawie nie istnieją osoby głuchoniewidome. Matce chłopca kazano wybrać, czy Karol ma pisać egzamin dla osób głuchych czy niewidzących. Osób z podobnymi problemami jest zdecydowanie więcej, a politycy mimo wielu deklaracji, od lat nie potrafią wprowadzić regulacji która by ten problem rozwiązała. Obejrzyj reportaż dziennikarzy TOK FM i gazeta.pl
Komentarze (48)
Zaloguj się
 • metall

  Oceniono 60 razy 40

  Taaaa wszyscy teraz narzekają, ale jak przyjdzie co do czego, to każdy woła o państwowy, przymusowy system edukacji.
  Nie wiem czy my już osiągnęliśmy najwyższy stopień faszyzmu, czy niewolnictwa. Problem głuchego i niedowidzącego dziecka każdy widzi w tym, że państwo nie stworzyło dla niego odpowiedniej kategorii i nie nadało mu odpowiedniego numeru/kodu.
  Rację miał Kisielewski mówiąc, że "socjalizm jest to ustrój bohatersko walczący z problemami .... nieznanymi w żadnym innym ustroju". Najpierw ludzie domagają się by stworzyć dla tego chłopaka osobną kategorię, a potem ci sami będą krzyczeli, żeby traktować go jak wszystkich innych.
  A w normalnym kraju chłopak chodził by sobie do jakiejś prywatnej szkoły, w której na koniec zdałby sobie egzamin (jeśli dana szkoła by takowy przewidywała), bo o rozmiarze czcionki decydowałby dyrektor/właściciel szkoły. Potem poszedłby do innej szkoły, która albo by tamten egzamin uznała, albo przeprowadziła własny (tu też z rozmiarem czcionki nie byłoby problemu). Rodzina by za te szkoły płaciła, bo nie oddawałaby 60-80% tego co zarobi, m. in. na państwową "darmową" szkołę i urzędasa, który nie wynalazł jeszcze właściwej kategorii zaszeregowania ich dziecka.
  Tylko co wtedy by robił taki urzędas, co teraz dzieli ludzi na odpowiednie kategorie?

 • awizowano

  Oceniono 33 razy 33

  Karolu nie daj sobie nikomu wmówić, że coś Ci musi wystarczyć. Na szczęście są jeszcze ludzie, którzy próbują zmienić prawo, tak żebyś mógł zdawać egzaminy razem z kolegami i uczyć się na równych prawach. Matmę wkuwaj - na architekturze jak znalazł :)

 • mppmpp

  Oceniono 38 razy 32

  To jest moja wina, bo wybieram idiotów do rządzenie, nie kontroluję co robią, pozwalam urzędnikom robić co chcą. Wstydzę się za siebie i za to walnięte państwo..

  Przepraszam cie Karol.

 • judicajuste

  Oceniono 27 razy 27

  Natomiast bedziemy mieli , jedyne na swiecie , prawo o " sumieniu aptekarzy " ! . Chory kraj ; ludzie nie marnujcie swojego zycia ! .

 • kefirpij

  Oceniono 27 razy 27

  biuro pełnomocnika jest po to żeby kaskę brać i odpowiednio zagłosować . Antypaństwo yebane

 • janinaelz

  Oceniono 28 razy 26

  3000zl jako dodatek paliwowy to potrafili przeglosowac na 1 spotkaniu

  a pomoc dla takich niepelnosprawnych jak Karol czy nawet juz doroslych ludzi w postaci nadania konkretnego kodu to praca na dlugie lata.

 • p1rat

  Oceniono 25 razy 21

  dla naszych polityków ważniejszą, jest sprawa przepchnięcia finansowania kościoła (w jakikolwiek sposób, byle by wylizać tyłki biskupom), kwestie aborcji, "klauzulki sumienia" dla aptekarzy niż jakakolwiek, choćby najmniejsza forma pomocy tym, którzy naprawdę jej potrzebują. a takich są tysiące.

  szara polska rzeczywistość.
  życzę Karolowi powodzenia zarówno teraz jak i w przyszłej nauce. mniej kłód pod nogami ze strony państwa i tego by po zakończeniu edukacji szczęście się uśmiechnęło gdzieś poza granicami tego chorego kraju.
  i nigdy bracie nie wracaj.
  pozdro

 • ikurat123

  Oceniono 21 razy 19

  Rany! Co za kraj?! Kończę, w tym roku, gimnazjum i będę zdawać test dla niedosłyszących... . Hm... Ktoś mi kiedyś powiedział: "Uciekaj z tego kraju, gdzie indziej ludzie potrafią pomagać i jakoś staraja sie zrozumieć niepełnosprawnych".
  Nie rozumiem tego wszystkiego?! Tyle się mówi o operacjach plastycznych itd. Na to są pieniądze, ale dla osób, które naprawdę potrzebują wsparcia brakuje.. czasu, w zasadzie. W przypadku Karola - ileż to jest wydrukowanie testu dla niedosłyszących w wiekszej czcionce? ................. Prawda jest jeszcze i taka, że.. wgl juz powinny być takie testy -.- Porażka.

  Aż się chce krzyczeć " Zauważcie nas! I pomóżcie. Bogu ducha winne osoby, tak jak Karol (i ja w zasadzie..) już mają taki "dar" ,a wy jeszcze stawiacie bariery, do normalnego funkcjonowania."

  Smutne.

  3mam kciuki za Karola! I pozdrawiam jego mamę, która przypomina zachowaniem moich rodziców - cudowne osoby, które potrafia (i chcą!!) walczyć o sprawy swojego dziecka.

 • np2009

  Oceniono 17 razy 17

  To jest jakas paranoja...czy w tym kraju nie moga normalnie żyć ludzie niepełnosprawni...mają takie same prawa jak ludzie pełnosprawni...dlaczego takich ludzi sie dyskryminuje?jest to przykre...taki SNOB co siedzi na stołku to nic nie robi ,bo po co przeciez jego nie dotyczy ta sprawa,ani jego ani jego rodziny,lecz jesli odwrócić role...to szybciutko by to zmieniono.Bardzo wspólczuje takim ludziom,jak i rodzinom,że w tym kraju nie mogą liczyć na pomoc...są ciągle zbywani i nie traktuje sie tych ludzi poważnie...SZOK

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX