"Unia Europejska nie powinna ingerować w wysokość wynagrodzeń w prywatnych firmach "[EKG]

StudioTV
24.03.2014 10:41
Andrzej Arendarski, Ryszard Petru, dr Piotr Maszczyk i Maciej Głogowski w Magazynie EKG w Radiu TOK FM
Więcej o:
Komentarze (9)
Zaloguj się
 • tom_cruz

  Oceniono 21 razy 17

  Ale jakiej opowiedzi oczekiwać od osoby którą to bezpośrednio dotyczy. Pewnie niech zarząd sobie przyzna kolejne mln premii a w tym czasie zwolnią ludzi lub obniżą im płace w ramach reorganizacji lub redukcji kosztów - hipokryzja. Ale jak widać media kochają tego typu ekspertów - ciekawe czy za darmo.
  Już kiedyś były ustawy kominowe - to je zniesiono żeby zatrudnić lepszych menagerów za większą kasę co to mieli uzdrawiać te spółki - jak uzdrowili to widać - ale ile zarobili więcej to już nie.
  A zwykły kowalski znów pójdzie żebrać o kredyt na życie. A pracownik szeregowy za 2 tys będzie prezesa całował za możliwość pracy. Ale ten świat i czasy spekulantów się powoli kończą - jeszcze trochę.

 • geulincx

  Oceniono 20 razy 16

  Pomysł Unii Europejskiej jest zaskakująco dobry - prosty i wykonalny. "Kategorie sprawiedliwości społecznej" są, naturalnie, z ekonomią ściśle powiązane i nie są to "dwie różne rzeczy" - należy skrupulatnie kontrolować zarobki szeregowych pracowników i rozwój finansowy prywatnych przedsiębiorstw. Z reguły ów rozwój finansowy prywatnych firm nie wiąże się ze wzrostem zarobków pracowników, którzy za ten rozwój są odpowiedzialni. Firmy, które nie muszą przejmować się pracownikami mogą swobodnie maksymalizować zyski (co zresztą muszą robić, aby rywalizować z przedsiębiorstwami funkcjonującymi w ten sam sposób). Tego rodzaju prawa determinują łamanie praw pracowniczych i o takiej "efektywności" mówi Andrzej Arendarski. Brak kontroli nad rozwojem firm taką "efektywność" umożliwia.

  Pomysł UE daje wszystkim krajom członkowskim narzędzia w postaci prawa, o ile będzie ono w tych krajach rzeczywiście egzekwowane i obowiązujące, pozwalające na uniemożliwienie takich patologii.

 • szpung

  Oceniono 12 razy 10

  Kto palci za niebotyczne pensje w firmach prywatnych Pan placi Pani placi tylko ludziom nie placa i tak jak w PLL lot zwalniaja jednych by utrzymac chory poziom plac dla prezesow. potem dociekania dlaczego mamy niekonczacy sie finansowy kryzys.

 • tomvar

  Oceniono 7 razy 7

  Student drugiego roku wylatuje z egzaminu mikroekonomii, jeżeli nie jest w stanie powiązać sprawiedliwości z efektywnością przez Pierwszy Teoremat Ekonomii Dobrobytu.

  Ekonomia to nie księgowość neoliberalna jak jest to prezentowane w EKG - wszyscy potem kojarzą ekonomię z tego typu obrazem - mantry niewidzialne rynku.

  Pana Andrzej Arendarski jest humanistą i takie rzeczy mówi? Ekonomia nie zajmuje się sprawiedliwością? Od zawsze zajmuje się. Wole mieć do czynienia z matematykami oni przynajmniej próbują znaleźć algorytm sprawiedliwego podziału niż z ex-humanistą jak Pan Arendarski.

  Proszę prowadzących EKG - zapraszajcie Państwo ekonomistów i to nie tylko o jednym światopoglądzie.

  Słucham EKG i jestem zaskoczony niedouczeniem ekspertów z podstaw ekonomii. Ale róbcie tak Panowie, dzięki temu mam nowe pomysły na egzaminy dla studentów .... znajdź błąd rozumowania w w wypowiedzi pana XYZ. Może to spiszę i będzie fajna publikacja: Mity ekonomiczne w opowieściach ekspertów ekonomicznych.

 • ot48

  Oceniono 8 razy 6

  "Unia Europejska nie powinna ingerować w wysokość wynagrodzeń w prywatnych firmach "[EKG]
  -----------------------------------------------------------------------------
  Ależ oczywiście, że nie, ale za to od wysokich zarobków należy pobierać bardzo wysokie podatki.

 • uranium235

  Oceniono 4 razy 4

  powinna byc minimalna stawka godzinowa. Ktos przepracowal godzine, to ma zarobic co najmniej X. Kropka.

 • antibacchius

  Oceniono 3 razy 3

  Najsmutniejsze jest, to że program EKG kształtuje społeczną świadomość ekonomiczną. A później rośnie nam lawinowo armia korwninistów. Niech korporacje same decydują o wysokości zarobków. No bardzo jestem ciekaw rezultatów.

 • peter-321

  Oceniono 2 razy 2

  Obroncy wlasnych interesow. Nalezy jak najszybciej sprawdzyc tych wszystkich typow. Raje podatkowe dla Polakow i ich patriotyzm nalezy jak najszybciej przywolac do czytych wartosci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Serwis informacyjny