Mączyńska: Młodzi ludzie wyjeżdżaliby z Polski nawet, gdyby w kraju byłby ciekawe oferty pracy

Studio TV
25.03.2014 11:07
Tylko 17% Polaków deklaruje, że nie rozważa wyjazdu z Polski za pracą. Co zrobić, żeby tylko 17% rozważało wyjazd? - pytał w Magazynie EKG Maciej Głogowski swoich gości. - Problem nie polega na tym, że ludzie chcą wyjeżdżać, bo to jest cecha globalizacji. - mówiła w TOK FM prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego - Gdyby w Polsce były bardzo ciekawe oferty pracy a tak nie jest, bo mamy ponad 13% bezrobocie, to młodzi ludzi i tak by wyjeżdżali. Rzeczą polityki społeczno-gospodarczej jest tworzenie takich warunków, które by umożliwiały powstanie nowych miejsc pracy.
Komentarze (43)
Zaloguj się
 • blechtrommel

  Oceniono 67 razy 59

  Sprawa jest prosta: mądre narody żyją w dobrobycie, a głupie w biedzie.

  I nic tego nie zmieni, a na pewno nie mielenie ozorami przez gadające głowy.

 • tom_cruz

  Oceniono 36 razy 36

  Już tych pierdół nie da się słuchać - skąd się biorą ci "naukowcy" i ich wynurzenia. Jak taki mamy poziom nauki ekonomicznej i rozumienie świata to Polska nigdy do niczego nie dojdzie. Przecież ci ludzie są oderwani od rzeczywistości.
  LUDZIE WYJEŻDŻAJĄ Z POLSKI Z BIEDY!!!!! Bo ten system to niewolnictwo - zarobki na poziomie 10PLN/h , bez umowy o pracę bez socjalu - ale przecież Ci "naukowcy" o tym nie mają zielonego pojęcia. Od uczelni do uczelni państwowej do prywatnej za konkretną kasę a później opowiadają takie głupoty - dziwię się że prowadzący nie reaguje:
  Ludzie wyjeżdżają do skandynawii bo tam jest mogą zobaczyć na co idą pieniądze budżetowe - to takiej bzdury nawet 6 latek nie wymyśli - jadą tam bo tam są najwyższe zarobki dla emigrantów + opieka socjalna - czyli normalne życie.
  Ale pani profesor mówi o wyjeździe z ciekawości parunastu doktorantów w skali roku - i na tej podstawie wyciąga wnioski - dlaczego ludzie wyjeżdżają.
  Niech pracodawcy / którzy w naszym systemie mają same przywileje - 19% podatek; zwolniena z Vatu na wszystko / zapłacą 5 euro/h na umowie o prace - to wyjada nieliczni.
  Bo porzucanie rodziny, często dzieci, życie emigranta to nie bajka i przygoda - i ludzie od wieków nie robią tego z dobrobytu i ciekawości. To dlaczego tylu"ciekawych świata" Niemców czy Francuzów nie emigruje po świecie - bo tutaj nie chodzi o ciekawość świata, możliwość awansu - ale o pracę za więcej niż 1200 PLN na kasie - w korporacji której zyski idą w mld - ale to za trudne dla "ekspertów" i "naukowców" do zrozumienia.
  No ręce opadają - i tacy ludzie kształtują nasze elity i ich politykę.

 • maura4

  Oceniono 42 razy 36

  Polska oprócz dużego bezrobocia i niskich płac, cechuje się zaduchem mentalnym, dla wielu młodych, chociaż nie tylko, nie do wytrzymania. Ludzie wyjeżdżają z powodów ekonomicznych, ale jak pożyją parę lat w normalnym kraju, to bardzo im przeszkadza ten regres cywilizacyjny, jaki aktualnie trwa w Polsce. Ci co mają dzieci, kiedy porównują polską szkołę z tą, do której uczęszczają zagranicą ich pociechy, są zadowoleni, że nie żyją w Polsce. Czasem nawet mówią, ze chcieliby wrócić do kraju, ale czują, że ani oni, ani tym bardziej ich dzieci nie potrafili by się tu odnaleźć.

 • endrju1521

  Oceniono 33 razy 29

  "Mączyńska: Młodzi ludzie wyjeżdżaliby z Polski nawet, gdyby w kraju byłby ciekawe oferty pracy "

  =====================================

  Ciekawe oferty pracy zostały już zagrabione

  przez rządzącą mafię polityczną oraz jej kliki i koterie towarzysko-rodzinne ! ! ! ! ! ! !

 • hapita

  Oceniono 37 razy 29

  Pieprzenie kotka za pomocą młotka. Może by jeźzili, ale nie w takich wyniszczających społeczeństwo ilościach. mam dwoje dzieci dorosłych. Jedno skończyło 3 kierunki uniwersyteckie, dwa w Wiedniu. Totalnie żadnej pracy dla niej w Polsce nie było.

 • safelogica

  Oceniono 29 razy 23

  Emigracja Polaków to wyrażenie poparcia i dezaprobaty dla wszystkich polityków. Polacy głosują "nogami" - zamiast walczyć wyjeżdżają. Gdyby Jaruzelski w 1981 i 1982 pozwolił na wyjazd Polaków i wydał paszporty chętnym, to do dzisiaj w Polsce kwitłby ustrój socjalistyczny i trwałby PRL. Nie mam żadnej wątpliwości.
  Najważniejsze zasady i przepisy, uchwalone w PRL, ubezwłasnowolniające społeczeństwo a dające władzom nieograniczoną i niekontrolowalną władzę i moc zostały tylko pogłębione. Po prostu rządzący nie mają żadnego zamiaru rozwijać społeczeństwa obywatelskiego. rządzący nadal chcą totalitarnej władzy, co czynią, oczywiście przypudrowanej i dla niepoznaki nazywaną demokracją

 • iremus

  Oceniono 24 razy 20

  Brawo pani profesorko. Aby emigrację zarobkową wywołaną strukturalnym bezrobociem porównywać z emigracją z ciekawości świata trzeba mieć wyjątkowe jaja a nawet coś więcej.

  A MOŻE TRZEBA ZMNIEJSZYĆ TYDZIEŃ PRACY DO 4 DNI, OBNIŻYĆ WYNAGRODZENIA O 20%?ZLIKWIDUJEMY BEZROBOCIE NA POCZEKANIU. W RAMACH SOLIDARNOŚCI RZECZYWISTEJ !!!

 • hryniu71

  Oceniono 17 razy 15

  I jak zwykle prawda leży po środku.
  Ja tak szczerze nie dziwię się wyjeżdżającym - po studiach, z językiem a w swojej ojczyżnie mogą liczyć na pracę w sprzedaży kredytów, hipermarketach, kelnerować w barach, lub podobne bzdety. Pensja max 2tys na rękę.
  I teraz najboleśniejsze - nawet ten znienawidzony komunizm dawał lepsze warunki młodym niż obecnie - chodzi o perspektywy - praca była, mieszkania w końcu kiedyś człowiek dostał. Minusów też było mnóstwo. Ale nie chce gloryfikować tamtego systemu - ale tak szczerze mówiąc młody człowiek po studiach w Polsce jest skazany na wyjazd. Jak się czegoś na studiach nauczył to biorąc pod uwagę wszystkie mozłiwości wybierają zagranice.

 • marekkurzynski

  Oceniono 13 razy 9

  pracowac " na smieciowce " w permamentnym mobingu w pelnej dyspozycyjnosci nie 168 godz m-cnie, norma 200godz za 2tys. zlotych m-cnie brutto ( to jest jeszcze przywilej}, bo jak sie nie podoba to " wypiersdalaj" na twoje miejsce czeka 5-ludzi.....wiec wcale sie niedziwie, ze mlodzi wyjezdzaja..... moja najblizsza rodzina doswiadczyla dobroci tej rajsko-zielonej-wyspy....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Serwis informacyjny