'Brytyjscy bezrobotni muszą codziennie meldować się w pośredniaku, a nawet godzić się na pracę za darmo, by nie stracić zasiłku' [EKG]

StudioTV
29.04.2014 11:25
Dr Lidia Adamska, dr Jakub Borowski oraz Rafał Antczak w Magazynie EKG w Radiu TOK FM
Komentarze (34)
Zaloguj się
 • login135

  Oceniono 82 razy 72

  Jestem zarejestrowanym bezrobotnym w Londynie. Raz na dwa tygodnie mam rozmowe z moim konsultantem w posredniaku na temat rezultatow mojego poszukiwania pracy. Dostje zasilek, pokrycie kosztow mieszkania i poeniadze na dziecko. Obostrzenia jak czeste "meldowanie sie" moga dotyczyc osob ktore pobieraja swiadczenia przez dluzej niz dwa lata non-stop. Skad takie "inne" informacje w GW?

 • buk.horror.dulszczyzna.00

  Oceniono 84 razy 62

  Ile wynosi ten zasiłek?
  Mogę sie meldować dwa razy dziennie :))

 • rastablaster

  Oceniono 102 razy 56

  Bezrobocie w Polsce ma charakter strukturalny (co się stało z polskim przemysłem?); przerzucanie odpowiedzialności na bezrobotnych, to zwykłe plucie im w twarz. Życzę redaktorom tego zagranicznego, a jednak polskojęzycznego radia, żeby na własnej skórze doświadczyli cudów polskiej transformacji.

 • dezyd

  Oceniono 72 razy 48

  Po pierwsze, nieprawda, że w W. Brytanii trzeba meldować się codziennie. Po drugie, można wyobrazić sobie te wielogodzinne kolejki w urzędach, zupełnie bez sensu, bo pracy i tak nie ma. Po trzecie, kto zapłaci bezrobotnemu za codzienny dojazd do Urzędu (zwykły bilet nawet tramwajowy - w dużym mieście - to ok. 4-5 zł codziennie a dojazd spoza?)? To byłaby dodatkowa szykana, odbierająca mu przynajmniej 80- 100 zł miesięcznie! Takie rzeczy może proponować ktoś zupełnie pozbawiony wyobraźni i empatii!

 • szpung

  Oceniono 53 razy 43

  Ciekawszy kwiatek to ewypowiedz jakiegos niedorozwoja lub niedoinformowanego lub zwyklego oszusta okraglaka. Podal on mianowicie informacje iz poziom zasilku jest porownywalny w Polsce i UK zapominajac iz w UK do zasilku bezrobotnmy otrzymuje pokrycie kosztow mieszkania.

 • pindrals

  Oceniono 38 razy 32

  Czemu ludzi wprowadzacie w błąd?

 • ulanzalasem

  Oceniono 22 razy 20

  Niech prowadzący i goście się douczą, bo to nie wygląda tak, że ktoś przychodzi i dostaje z miejsca zasiłek, trzeba mieć przepracowany odpowiedni okres, a do tego rozwiązać umowę wyłącznie na określonych warunkach.

  "Dotyczy to także bezrobotnego, który w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania, łącznie przez okres co najmniej 365 dni, m.in.:
  był zatrudniony i osiągał wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego istnieje (z wyjątkami określonymi w art. 104b i 105 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy) obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy,
  świadczył pracę na podstawie umów zlecenia lub innych, do których stosuje się przepisy o zleceniu, albo współpracował przy wykonywaniu tych umów, przy czym podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę w przeliczeniu na okres pełnego miesiąca,
  opłacał składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, przy czym podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota wynosząca co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę.

  Zasiłek nie przysługuje, jeżeli bezrobotny:

  w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem w PUP rozwiązał stosunek pracy lub służbowy za wypowiedzeniem albo za porozumienia stron, chyba że porozumienie to nastąpiło z powodu upadłości, likwidacji pracodawcy lub zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy albo rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło z powodu zmiany miejsca zamieszkania lub z winy pracodawcy (art. 55 § 11 K.p.). Zasiłek nie przysługuje wówczas przez 90 dni."

  i dalej

  "Zasiłek obliczany jest w zależności od stażu pracy osoby bezrobotnej:
  gdy staż pracy wynosi do 5 lat pracy - zasiłek będzie wypłacony w wysokości 80 % zasiłku podstawowego,
  gdy staż pracy wynosi od 5 do 20 lat pracy - zasiłek będzie wypłacony w wysokości 100 % zasiłku podstawowego,
  gdy staż pracy wynosi co najmniej 20 lat pracy - zasiłek będzie wypłacony w wysokości 120 % zasiłku podstawowego.
  Zasiłek dla bezrobotny ulega waloryzacji co roku 1 czerwca. Bezrobotny pobiera go przez 6 lub 12 miesięcy. Wszystko zależy od stopy bezrobocia w powiecie. Gdy stopa bezrobocia jest niższa niż przeciętna krajowa to zasiłek wypłacany jest przez 6 miesięcy. Gdy wynosi co najmniej 150 % stopy przeciętnego bezrobocia, to wypłaca się go przez 12 miesięcy"

  A może ktoś zajmie się nadużywaniem staży i praktyk absolwenckich przez UP, przez firmy, a także przez urzędy czy to US, Sądy, czy samorządowe ? Premier i jego ministerstwa same korzystają z pewnego rodzaju unikania płacenia podatków i normalnego zatrudniania.

 • ar.co

  Oceniono 23 razy 19

  Nie za darmo, tylko za zasiłek.

 • dziadekjam

  Oceniono 53 razy 15

  Skoro muszą godzić się na pracę za darmo, żeby nie utracić zasiłku, to jakiż to qu... zasiłek? To wymuszanie pracy za śmieszną płacę. Nowoczesne niewolnictywo wali wielkimi krokami, no bo skoro jest dla nich pracą za "zasiłek", to dlaczego za nią im się nie płaci normalnie, żeby nie musieli być bezrobotnymi?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX