Polak chce etatu, pracodawca nie chce dać [EKG]

Studio TV
30.04.2014 11:37
prof. Elżbieta Mączyńska, dr Piotr Maszczyk i Wojciech Roman w EKG
Komentarze (20)
Zaloguj się
 • amur-49

  Oceniono 91 razy 83

  Szlak mnie trafia, jak słucham takiego dupka: "każdy chce się mało narobić, a zarobić". I dlatego to niby nikt nie chce umowy śmieciowej !!! Totalna bzdura. Powody wymienił na początku redaktor, ale powtórzę najważniejsze:
  1. zarobki poniżej płacy minimalnej
  2. brak urlopu wypoczynkowego
  3. jak zachorujesz, to zdychaj, bo nie masz za co żyć.
  Zatrudniony na śmieciówkę nie ma żadnych praw pracowniczych. To, co było niewątpliwym postępem w relacjach jaśnie pan pracodawca - parób pracownik, zostało przekreślone, cofnęliśmy się do XIX wieku. I niech mi ten po stokroć dupek nie pieprzy, że "dzięki temu ludzie mają pracę." Pracodawca zatrudnia tylu pracowników, ilu jest konieczne do wykonania zamówień, ani jednego więcej, ani jednego mniej. Liczba ta zależy tylko od planowanej ilości wyrobu lub usług i stosowanej technologii, a w żadnym wypadku nie - od sposobu zatrudnienia. I jeszcze jedno: ZUS robi finansowo bokami i z podatnika kasy musi być dofinansowany. A równocześnie toleruje się bardzo powszechny przewał: firma tę samą osobę zatrudnia na dwie umowy zlecenie, jedna opiewa na kilkadziesiąt zł/mies, druga na resztę, a ZUS płacony jest tylko od tej pierwszej. To złodziejstwo, za które właściciel firmy powinien siedzieć.

 • dezyd

  Oceniono 65 razy 61

  Większość uczestników programu EKG to osoby świetnie sytuowane, patrzące z wysokości swego stanu materialnego a niektórzy sa totalnie pozbawieni empatii - jak choćby pan Roman. Może sam spróbowałby tak jeszcze raz od nowa, bez znajomości - i zobaczył, jakie są możliwości uzyskania znośnego materialnego poziomu życia. A poza tym chyba ład społeczny nie powinien zmuszać człowieka do pracy bez przerwy, oderwania od rodziny, stałej niepewności o jutro, bez wypoczynku. To są osiągnięcia XX w. - jak widać współcześni kapitaliści nie są wcale mniej krwiożerczy niż XIX-wieczni...

 • wodnik55

  Oceniono 57 razy 55

  Moje skromne zdanie .....................wymieńcie proszę ekspertów, część komentatorów............to są osoby z kosmosu. czas wrócić do podstawowych zasad humanizmui, praw człowieka, filozofii starej Europy..........to jest przyszłość człowieka myślącego / nie dokuczam wschodniej polsce /

 • fortuna1972

  Oceniono 59 razy 51

  Pokaz neoliberalskiej wścieklizny i zwykłego chamstwa wobec interlokutorów (a zwłaszcza obecnej w studio kobiety), jaki dał Wojciech Roman (to taki Marek Jurek polskiej menedżmerii), najlepiej świadczy nie tylko o aktualnej kondycji ale i nieciekawej proweniencji wyznawców całej tej przestępczej ideologii. Takie bydlę powinno biegać po rezerwacie i robić pod siebie, ale skoro TokFM woli, aby było narżnięte u nich w studio...

 • glit64

  Oceniono 46 razy 44

  Ten "Romuś" to zwykły neoliberalny tępak. Z takimi rozmawia się tylko krótko: "waruj"!

 • maura4

  Oceniono 43 razy 43

  Przede wszystkim dlatego, że mało zarabiają. Mam kolegę, który pracuje na samozatrudnieniu. Jak na polskie warunki zarabia nieźle. Stać go na opłacanie ZUS i wszystkiego co trzeba. Na życie zostaje niemała sumka. Tylko, jeżeli zdarzy się dłuższa np. dwutygodniowa choroba, to zarobek staje się dramatycznie mały. Jeżeli chce pojechać na urlop, to samo. On mając to na uwadze pracuje więcej, niż ludzie na etacie. Musi odłożyć na ten czas, kiedy nie pracuje. On ma 28 lat i jest naprawdę zmęczony.

 • cholenderstwo

  Oceniono 35 razy 35

  Oj poleci wam wkrótce ta "wolna" Polska jak para nylonów po ruskim seksie...
  "Wolna" dla cwaniaków...

 • tru_story

  Oceniono 36 razy 30

  Etat po prostu jest szanowaniem pracownika, zarówno przez pracodawcę jak i ustawodawcę, który jednak do tego dopuścił. Wiadomo jakie są warunki, stawki i zarobki na umowie zlecenie, ale dla niektórych to jedyna możliwość zapewnienia sobie (albo nie daj Boże rodzinie ) jakiś warunków do życia. Tusk może sobie wmawiać, że średnia pensja to obecnie coś koło 4tyś zł brutto - jak podaje GUS uwzględnia tylko firmy zatrudniające powyżej 10 osób :)

 • poljack

  Oceniono 29 razy 29

  1200 zł nie jest to minimum jak sugeruje pan redaktor a powinien to wiedzieć mówiąc o zarobkach .Życzę panu tylu złotówek ile ma pan wiedzy a wiedzy ma pan na parę złotych a para to 2 złote.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Serwis informacyjny