Surowsze kary dla piratów drogowych. "Będzie to widać w statystykach. Nawet do 50 proc. mniejsza liczba zabitych"

15.05.2015 15:27
Od 18 maja weszły w życie znaczące zmiany w przepisach ruchu drogowego. Surowsze kary będą obowiązywały m.in. za przekroczenie prędkości o 50 km/h i więcej. Grozić za to będzie nawet utrata prawa jazdy na trzy miesiące. - Już ładnych parę lat czekaliśmy na to, żeby ustawodawca zrobił porządek z tym, co dzieje się na polskich drogach. Myślę, że to bardzo dużo zmieni i w przyszłym roku lub już w 2017 zauważymy radykalną poprawę bezpieczeństwa na drogach. Będzie widać to w statystykach - mówi o zmianach Jacek Balkan, TOK FM.
Więcej o:
Komentarze (325)
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • dewuwuzelator

  Oceniono 17 razy 7

  No centralnie geniusz. Po co budować autostrady i dwujezdniówki? Lepiej podwyższyć mandaty. Taniej wyjdzie. A efekt jeszcze lepszy.

 • pawelekok0

  Oceniono 11 razy 7

  I znowu społeczeństwu wmawia się mit, że wszystkiemu winni pijacy. Żeby była jasność - jestem za ich jak najsurowszym karaniem. Ale nie wiem, czy śmiać się, czy płakać, kiedy słyszę, że statystyki wypadków śmiertelnych spadną o połowę, skoro dziś pijacy odpowiadają tylko za kilka procent z nich. Podstawową przyczyną większości wypadków są bardzo słabe umiejętności praktyczne większości polskich kierowców, którzy jeżdżą trzeźwi. Sama trzeźwość nie czyni jeszcze kierowcy. Beznadziejne system szkolenia kierowców, wysyp kierowców niedoświadczonych, którzy stanowią na drodze większość i narzucają swój styl jazdy innym, a nie potrafią przewidywać konsekwencji swoich zachowań oraz zachowań innych kierowców, nie mają doświadczenia i nie wiedzą jak zmieniają bezpieczeństwo pogoda, widoczność czy stan nawierzchni, a równocześnie nie wiadomo skąd się biorące niczym nieuzasadnione przekonanie większości z nich, że są świetnymi kierowcami - to się musi kończyć nieszczęściem i kończy. Do tego brak policji na drogach, która prócz zwracania uwagi na przekroczenia prędkości powinna surowo karać także za inne niebezpieczne zachowania. Sam widok często spotykanych radiowozów powstrzymałby wielu kierowców od robienia głupstw. Przecież przywołane przez @daniellap wyprzedzanie na pasach jest usiłowaniem zabójstwa, z czego wielu początkujących kierowców oraz kierowców z natury głupich nie zdaje sobie sprawy. Przydałyby się też psychotesty dla wszystkich kandydatów na kierowców, nie każdy się na kierowcę nadaje i nie musi nim być.

 • camel_3d

  Oceniono 22 razy 6

  w niemczech w miastach na wszystkich ulicach poza glownymi jest odgraniczeni do 30. wypadkow jest bardzo malo..ale w pl ludzie by sie oburzyli..jak. mozna tak predkowsc ograniczyc..

 • pawel2571

  Oceniono 5 razy 5

  Statystki pokażą taką poprawę jak po wprowadzeniu świateł mijania przez cały rok, czyli żadną.

 • jur.jam

  Oceniono 5 razy 5

  W Polsce rocznie na drogach ginie około 3 tyś Polaków ,,,,w Polsce w akcie samobójczym ginie rocznie około 6 tyś Polaków !!!! Kto lub co dopowiada za te statystki ??? Są jacyś winni ???

 • Oceniono 7 razy 5

  Oczekuje w następnym roku po otrzymaniu statystyk, tego Pana wypowiedz i wspomnieć mu należy ze jest 50% mniej wypadków

 • kazzem

  Oceniono 21 razy 5

  zróbcie 0,5 promila jak w całej cywilizowanej Europie, a się okaże, że wcale nie pijemy więcej od innych a nawet mniej
  ograniczenia prędkości są z d...py wzięte, spokojnie mogłoby być +20 km/h i 90% ludzi tak jeździ i nic się nie dzieje
  prawdziwe zagrożenie robią ci co jadą mając więcej niż promil, przekraczający o +40 km/h, wyprzedzający na pasach, pod górę itp

 • moskal28

  Oceniono 9 razy 5

  Zwykla propaganda, Polak nie zna kultury jazdy i zachowania w trasie a tego nie zmieni zadna kara i zadne przepisy.

 • imagistyk

  Oceniono 4 razy 4

  Policjant,który wlepił mandat kierowcy arcyMichalika za przekroczenie prędkości trafił do więzienia.
  Niedawno w Białymstoku drogówka zabrała prawo jazdy synowi zastępcy komendanta wojewódzkiego policji. Sąd błyskawicznie je zwrócił, a drogówka jest czołgana przez przełożonych.
  Każdy policjant z drogówki stara się znać samochody sędziów, prokuratorów, posłów, senatorów i innych ważnych notabli oraz ludzi przedsiębiorczych, którym może tylko nagwizdać. Zapamiętanie ich wszystkich jest bardzo trudne. Dlatego należy stworzyć Centralny Rejestr Bezkarnych Kierowców. Dzięki temu zaoszczędzi się wiele czasu i pieniędzy, gdyż ścigani będą tylko ci, których można ukarać. 100 % skuteczności .

 • spiral_architect

  Oceniono 8 razy 4

  Liczba zabitych się nie zmieni, bo nie od surowości mandatów ona zależy.

 • alik59

  Oceniono 14 razy 4

  Pożyteczny dureń ,zróbcie wyliczenia ile szczurek i policja nie mówiąc o wordach będzie miała
  kasy.Utajniona cukrzyca zabija w ciągu roku więcej niz wypadki w ciągu 10-lat jakoś pożyteczny dureń nie walczy o badania profilaktyczne nawet przymusowe niech policja tam sie tez wykaże ale przy takich badaniach nic nie zarabia syfiasty fiskus, policja okazuje sie niepotrzebna, a UBEZPIECZALNIE W PRZEWADZE OBCOKAPITALOWE NIC NIE ZYSKUJĄ NA ZDROWIU POLAKÓW. Taka jest prwawda o dbałości o zdrowie Polaków
  przez pozytecznych durni ,lub celowo działających za pieniądze ubezpieczalni. . Nie neguje
  propagowania spraw bezpieczenstwa ruchu ale znowu priorytet biorą rzeczy które są związane z okradaniem kierowców a nie bezpieczenstwem ,każdy wypadek na 80 % dróg jest prawie śmiertelny bo wybór przy najmniejszej kolizji jest albo czołówka z drzewem albo z autem z naprzeciwka zamiast poszerzać pas drogi zmiejsza się prędkość dopuszczalną czym zagęszcza się ruch i zwiększa potęcjalnie możliwość kolizji lub wypadków znowu chyca celowa akcja wyrywania kasy bo zwieksza możliwość przekroczenia przepisów .

 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 12 razy 4

  Zmiany poziomu kar to ten sam tok myślenia, który obowiązywał przy wprowadzaniu prohibicji czy kary śmierci. Skutek tego rodzaju "tresury" na dłuższą metę jest żaden. Ale pospólstwo lubi proste recepty. Żeby zrozumieć, że tylko edukacja, odpowiednie wychowanie w duchu szacunku dla innych ludzi, kształtowanie wyobraźni - Lud jest zbyt głupi. Tak uważają politycy przekonani, że dobrze dla Ludu jest trzymać Go "krótko za mordę". Ale jaki Lud tacy politycy.

 • c.t.k

  Oceniono 16 razy 4

  Dawniej piratów wieszano na rejach.W ten sposób szybko i skutecznie odzwyczajano od piractwa.

 • szto_tawariszczi

  Oceniono 34 razy 4

  No wreszcie się wezmą za zdemoralizowanych pieszych bez odblasków i wymuszających pierwszeństwo na przejściach dla pieszych !!!

 • adin_null_adin

  Oceniono 3 razy 3

  Bez kozery powiem pincet%.

 • wymagany_login

  Oceniono 5 razy 3

  A jeśli liczba ofiar nie zmaleje o 50% to co? Kto poniesie konsekwencje za niepotrzebną zmianę prawa? Pewnie jak zwykle - nikt.
  Może pokażmy statystyki dotyczace obowiązkowej jazdy na światłach w dzień - czy założenia zostały spełnione, czy może "prawo jest dobre, tylko ludzie są do bani"?

 • wkkr

  Oceniono 7 razy 3

  A jeszcze jedno panie Balkan. Życzę panu by policja złapała pana na wisłostradzie gdzie jest dozwolone 50km/h w środku nocy z soboty na niedzielę i panu zabierze prawo jazdy.

 • jan-ru

  Oceniono 5 razy 3

  Kpina, nie prawo,kto ma kasę ten i tak będzie szalał na drodze ,kto nie ma ,jeździ rowerem.Powiedz pijanym wracającym z dyskoteki żeby jechali wolno.Tacy robią zabitych statyki.50 na godzinę śmieszna prędkość,tym bardziej że obowiązuje według widzimisię urzędasa bez prawa jazdy.

 • hanklo

  Oceniono 3 razy 3

  Cale szczęście ze PIS dochodzi do władzy.Jak już dojdzie to zrobi się katalog rzeczy dozwolonych tak ze dwie strony.Reszta będzie zabroniona.O ile ułatwi to życie

 • mr_gm

  Oceniono 3 razy 3

  liczba wypadków zmniejszy się nie przez zaostrzanie kar dla kierowców, ale przez wyeliminowanie człowieka z procesu kierowania pojazdem. Komputer nie chleje wódy, nie ćpa, nie wyprzedza na trzeciego, nie zasuwa 200km/h po mieście tylko patrzy na drogę analizuje i przestrzega przepisów.

 • ibanalyst

  Oceniono 7 razy 3

  Może w ogóle zakażmy jazdy samochodami wtedy liczba wypadków śmiertelnych spadnie do zera. Też pomysł

 • arvek9

  Oceniono 15 razy 3

  Najpierw to trzeba w tym kraju wybudować z 5-7 tys dróg dwupasmowych czyli szybkiego i relatywnie bezpiecznego ruchu. W miastach też brakuje arterii do szybkiego ruchu. Do tego należy poważnie zewryfikować i zlikwidować absurdalne ograniczenia prędkości na których najchętniej suszy (nielegalnym sprzętem np: Iskra 1) Policja. Mieszkam w terenie niezabudowanym dojazd drogą krajową asfaltową ograniczenie do 40km/h, pewno ze wzgl na przystanek autobusu, który tam staje co 50 minut... Pytanie kto się myli ten co postawił znak ograniczenia do 40km/h, czy 99% kierowców, którzy jadą zazwyczaj 15-30 km szybciej?

 • ltte

  Oceniono 15 razy 3

  Śmiem wątpić. Jak zwykle ustawa uderzy w zwykłych kierowców, którym zdarzy się nieznacznie złamać przepis, na ogół z powodu idiotycznej organizacji ruchu. Uważam też, że nie specjalnie zmieni się liczba wypadków. Popaprańcom jest wszystko jedno, jakie są kary. I tak ich nie dotyczą, bo są albo w zawieszeniu, albo niemożliwe do ściągnięcia :-(

 • marcin5050

  Oceniono 2 razy 2

  uważam, że Norwegowie czy Szwajcarzy /w większości/ jeżdżą przepisowo nie z miłości do przestrzegania przepisów, tylko z powodu wysokości i nieuchronności kary.Póki w Polsce warte jest to stówę do ręki (trzeba przyznać, ostatnio coraz mniej chętnie) a ekstremalnie 500 zł o kilka punktów, to kozacy (w tym ja) kozakują.
  Choć np. takie 50 km/h na niezabudowanej ulicy Ostrobramskiej (z atrakcją-łapaczem przy Zamienieckiej) to lekka przesada

 • megiddo57

  Oceniono 4 razy 2

  Proponuje włoski strajk od jutra - jezdzimy 50 km/h i korkujemy kazde miasto w kraju !!!

 • megiddo57

  Oceniono 4 razy 2

  Rzeczywiscie...strasznie wzrosnie bezpieczenstwo i spadnie liczba zabitych jak bede sie 3 pasmowa bezkolizyjna obwodnica warszawy wlokł 70 -90 km/h :)
  Z mojej stony apel do wszystkich kierowców :Zrobmy ty fajansiarzom i palkantom pklatformerskim włoski strajk i zakorkujmy wszystkie miasta i szosy w Polsce jezdzac zgodnie z przepisami i ani kilometra szybciej !!! I niech wszyscy którzy moga kupia rejestratory i nagrywajcie psiarnie jak przekracza predkosc nie jadac na sygnale !!!!

 • debacom1

  Oceniono 2 razy 2

  Ok ale proponuję także karanie urzędników za bezpodstawne ustawianie znaków ograniczających prędkość. Często jest tak, że jest ustawione 70 km/h bo są częste wypadki - tak tylko przyczyną nie jest jazda z prędkością 90km/h czy nawet 100 km/h ( 2 pasy w jednym kierunku, obszar niezabudowany, zjazdy bezkolizyjne) tylko przekraczanie podwójnej ciągłej i lewoskręt przez nią. Oczywiście przekroczenie prędkości też ale dopiero powyżej 120 km/h.

 • debacom1

  Oceniono 2 razy 2

  Ok ale proponuję także karanie urzędników za bezpodstawne ustawianie znaków ograniczających prędkość. Często jest tak, że jest ustawione 70 km/h bo są częste wypadki - tak tylko przyczyną nie jest jazda z prędkością 90km/h czy nawet 100 km/h ( 2 pasy w jednym kierunku, obszar niezabudowany, zjazdy bezkolizyjne) tylko przekraczanie podwójnej ciągłej i lewoskręt przez nią. Oczywiście przekroczenie prędkości też ale dopiero powyżej 120 km/h.

 • cmochall

  Oceniono 4 razy 2

  dzieki Panu prezydentowi zacznie sie polowanie na kierowcow .Tu nie chodzi o poprawe bezpieczenstwa tu chodzi o kase, My jako kierowcy nie jestesmy samobojcami a szykany jakie nam sie funduje nie spowoduja poprawy bezpieczenstwa .

 • zimowadepresja

  Oceniono 2 razy 2

  ogólnie to widzę że forum zalała fala ludzi, którzy uważają, że jezdnia to taka przeszkoda miedzy chodnikami...

 • zartiepl

  Oceniono 2 razy 2

  Liczbę ofiar miało już znacznie zmniejszyć jeżdżenie cały czas na światłach. I co? Gawno.

 • mazbip

  Oceniono 4 razy 2

  Surowe kary? No wszystko jest wzgledne. W Szwajcarii, gdzie statystycznie na ilosc przejechanych km pozostaje na drodze kilka razy mniej trupow niz w Polsce, pod pojeciem surowy rozumie sie cos innego. W ramach programu via-sicura wprowadzono kilka lat temu nowe surowsze przepisy. Za przekroczenie predkosci o 50kmh tam gdzie obowiazuje max 50kmh zabiera sie prawo jazdy na conajmniej 2 lata i idzie sie do wiezienia na conajmniej rok do max 4 lata. Przy powtorce traci sie prawo jazdy na zawsze, lub min. na 10 lat. Wypadkow jest statystycznie kilka razy mniej, ile dokladnie w tej chwili nie wiem, ostatnio przegladalem statystyki kilka lat temu, wtedy bylo ok. 1:10, jak jest teraz nie wiem, ale duzo sie chyba nie zmienilo. Troche spadlo tu i tam. Poza tym duza czesc wypadkow powodowana jest w Szwajcarii przez obcokrajowcow, kraj tranzytowy. Np. wszystkie powazne wypadki w tunelu Gotthard byly spowodowane przez obcokrajowcow. Droga polskich kierowcow do Europy Zach. jest bardzo dluga, nie ta na drogach ale w glowach. Najbardziej smieszylo mnie zawsze twierdzenie polskich piratow drogowych ze przyczyna wypadkow sa w Polsce zle drogi a nie oni. W Szwajcarii drogi sa doskonale, w miescie przy granicy z Niemcami, w ktorym mieszkam istnieje powiedzenie "polnischer Fahrer". Polak potrafi, jeden zostawil ciezarowke na autostradzie po wypadku i uciekl do Irlandii, inny wjechal na srodku jezdni w miescie na wysepke rozbijajac stojaca lampe, takich komunikatow bylo w prasie duzo. Ostatnio byl w TV program "polnische rowdys". Zaostrzenie przepisow jest konieczne, moim zdaniem te nowe sa jeszcze zbyt lagodne, najwazniejsze jest jednak to zeby zmiany nastapily w glowach polskich kierowcow i politykow.

 • heroned

  Oceniono 4 razy 2

  Jakie to proste. Wysokie kary za wszystko i zniknie przestepczość a wykroczenia dopiero. Jesli wprowadzimy karę śmierci za każde przewinienie bedziemy w raju.

 • jsd1952

  Oceniono 2 razy 2

  Jak zwykle policja złapie przeciętnych obywateli i ich skasuje. Piraci mają kary w d...e gdyż nie mają praw jazdy za to są znajomymi krewnych i znajomych królika...

 • prof.pisduszko

  Oceniono 4 razy 2

  Dać policjantom uprawnienia prokuratorów i sędziów, a obywateli pozbawić prawa do obrony, prawa do kontradyktoryjnego procesu i prawa do odwołania się od decyzji do jakiejś obiektywnej instancji prawnej - to jest krok w kierunku radykalnego uproszczenia wymiaru kar (bo już nie "wymiaru sprawiedliwości").

 • marekmarek44

  Oceniono 4 razy 2

  A co jeśli mimo tego przepisu statystyki się "radykalnie" nie zmienią i liczba zabitych nie spadnie o rzeczone 50%?
  Czy wówczas Jacek Balkan zje własny język?

 • misiu-1

  Oceniono 6 razy 2

  Myślenie życzeniowe. Dopóki nie będzie gęstej sieci dróg ekspresowych i autostrad i większość ruchu będzie przebiegać przez wsie i miasteczka, o żadnej znaczącej poprawie nie ma mowy. A już spodziewanie się 50% spadku liczby zabitych z powodu ostrzejszych kar za przekroczenia o ponad 50km/h dowodzi patentowanego idiotyzmu. Czy obecnie połowa zabitych to ofiary przekroczeń o ponad 50km/h? Durna propaganda dla lemingów, mająca przykryć frazesami kolejny skok na kasę.

 • elbertson

  Oceniono 4 razy 2

  Na skuteczność prawa ma wpływ nie wysokość kary a jej nieuchronność .
  Prawda znana do wieków lecz niestety nie wszystkim .

 • drkoby

  Oceniono 2 razy 2

  Kiedys przeczytalem w Superexpresie o czytelnikach testujacych samochody, dawno temu, kiedy jako lekarza stac mnie bylo na Poloneza, cytuje "Tomasz K. lat 26, pracuje w Gdanskiej policji, jezdzi Mercedesem ML 320". To dla takich to prawo jest robione.

 • drkoby

  Oceniono 6 razy 2

  Jesli ja nie pije to po co mi alkomat w samochodzie. Pomysl idioty albo cwaniaczka na uslugach lobbystow.

 • jango33

  Oceniono 4 razy 2

  nie wierzę że liczba zabitych spadnie, gdyby ktoś was ścigał i wiedzielibyście że jak was zatrzymają to zabiorą na zawsze prawo jazdy, to zatrzymalibyście się potulnie, wy pewnie nie dopuścicie do takiej sytuacji, ale w Polsce są miliony zdesperowanych ludzi pracujących za 1,8 tys zł, dla nich auto i to że mogą nim się przejechać to jedyne atrybuty wolności, to jedyne co mają, dlatego będą uciekać na łeb na szyję, tak jak Boguś, będą ginąć, pewnie też zabijać innych, ci bogatsi też nie dadzą się złapać, będą woleli zapłacić 5 tys za niewskazanie osoby która prowadziła auto, dlatego uważam ze ten pomysł brzmi tylko strasznie w wiadomościach, niby za rządów PO spadła liczba wypadków i ofiar ale wzrosła liczba samobójstw, trup to jednak trup w szafie PO

 • jackiecahn

  Oceniono 4 razy 2

  Moim zdaniem to nic nie da. Pewne wartości trzeba wpajać od dziecka, jak np. ustępowanie miejsca starszym, przepuszczanie pieszych. Przykład idzie zawsze z góry :) ( nie mam na myśli władzy, a rodziców ). To co robi obecnie władza, to wywiera nacisk na społeczeństwo i jedyne co potrafi to KARAĆ. Takie państwo jest państwem opresyjnym i tylko wzmaga niezadowolenie obywateli. Także, żeby coś się zmieniło w tym kraju, to trzeba postawić na edukację młodego pokolenia i CZEKAĆ, aż nastąpi wymiana pokolenia, bo nakładanie kolejnych sankcji po prostu nic nie da, z racji naszej mentalności.

 • re_x

  Oceniono 4 razy 2

  bzdury i tyle.po wprowadzeniu obowiązkowej jazdy na światłach też miała liczba wypadków spaść o 20% , a jeszcze się zwiększyła! i co?zlikwidowano ten przepis? NIE!to kraj pełen absurdów- kierowca w mieście musi jeździć na światłach, mieć prawo jazdy - rowerzystę wygania się na ulice bez sprawdzenia czy chociażby zna przepisy , czy nie jest np. kaleką ..i uwaga- rower nie musi mieć oświetlenia!!przecież to sprzeczność - skoro światłą są tak bezpieczne..nawet nie musi mieć kasku , oc- niczego!to samo z prędkością- limit 50 km ma decydować- kpina!ktoś okazjonalnie nocą na pustej obwodnicy gdzie piesi nie mają wejścia przekroczy i traci prawo jazdy , ktoś drugi przejedzie 49km za szybko ale lawirując miedzy samochodami w biały dzień- mandat..nawet na Białorusi są progresywne przepisy- przekraczasz raz- mandat , drugi raz o wiele wyzszy mandat , a trzeci raz już tracisz prawko i olbrzymia kara- tak powinno być i w Polsce, to eliminuje prawdziwych piratów, a nie okazjonalnych

 • slaynes

  Oceniono 6 razy 2

  Tylko na GW nie zauważają, że ta ustawa to czysty populizm. Najbardziej opiniotwórcza gazeta? PHI - raczej gazeta dla kretynów. Od jutra 50% mniej ot tak za pomocą papieru haha

 • allegropajew

  Oceniono 8 razy 2

  W USA, jak stoi 20 mph, to jadą 20 mph. Czy dlatego, że są praworządni? Gooowno prawda! Oni wiedzą, że jakby te 20 mph było bez sensu, to już by w gazetach lokalnych na pierwszych stronach czytali o procesie wytoczonym osobie odpowiedzialnej za postawienie znaku bez uzasadnienia. Podobnie w Niemczech, Wlk. Brytanii. Nawet we Francji, choć tam niektóre URZĘDASY powoli zapominają, co świętują 14 lipca.

  Gościula

 • allegropajew

  Oceniono 6 razy 2

  Tylko się pały bardziej nakradną. Statystyczna pała z drogówki, nie dość, że ma młodzieżową emeryturkę, to ma średnio miesięcznie ok. 2000 z łapówek oraz kupuje od ruskich-białoruskich paliwo po ok. 3 zł za litr (diesel).

  Nasze państwo nie jest nawet kamieni kupą. Nawet gooowno po obsłaniu tej kupy ktoś zdążył ukraść.

  Gościula

 • a_weasley

  Oceniono 6 razy 2

  Policjant z drogówki to nie zawód. To stan umysłu.

 • kabanos84

  Oceniono 4 razy 2

  Nie tyle wyprzedzanie co znacznie gorsze omijanie!.
  Kierowcy najczęściej nawet nie wiedzą, że łamią jakiś przepis. W takiej sytuacji jeśli kierowca nie wie co zrobił to znaczy że powinien za miejscu tracić prawo jazdy.

 • niko8473

  Oceniono 6 razy 2

  Ustawodawca nie zrobi porzadku na polskich drogach. Egzekucja prawa niezaleznie od tego czy za kierownica siedzi pan w sukience, minister, znajomy prokuratora czy inny osobnik ktoremu sie wydaje ze jest bezkarny moze zrobic porzadek i nauczyc ludzi kultury jazdy.

 • shago

  Oceniono 1 raz 1

  według danych dostępnych w internecie stwierdzam, że
  od 2000 roku w Bulandzie:
  1/ ilość samochodów wzrosła 3 krotnie
  2/ ilosc zabitych na drogach spadła z ok. 6500 do ok. 3200
  3/ wysokość mandatów nie uległa zmianie.

  niech mi pan redahtor i reszta lemingów odpowie co nie gra w tym zestawieniu skoro ich teza jest całkowicie odmienna?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX