Kraśko: Ludzie uważają, że sondaże to permanentne robienie ich w balona

17.02.2015 15:07
Piotr Kraśko, szef ''Wiadomości'' TVP mówił w Poranku Radia TOK FM: Mam wrażenie, że ludzie uważają, że sondaże to permanentne robienie ich w balona. Czy nie można jakoś tego ustandaryzować? To jest jednak trochę dziwne, że w jednym sondażu ktoś ma 47 proc., a w drugim 63. To jest naprawdę duża różnica. Zrozumiałbym gdyby to było 47 lub 52 proc. Zdarzało się, że Amerykanie mylili się w sondażach i ''New York Times'' napisał: 'Truman pokonany w wyborach.? Okazało się, że Truman wybory wygrał, a następnego dnia stał z tą gazetą trzymając ją nad głową. Tylko, że to było ponad pół wieku temu. Prof. Janusz Czapiński, socjolog, tonował: Były próby takiej standaryzacji, ale sondaże są przeprowadzane przez niezależne firmy. One musiałby się zgodzić na to, żeby ujednolicić metodologię. Nie chcą tego robić. Kraśko: No dobrze, ale co zrobić z tymi, którzy mówią : ?Pójdziemy głosować, ale jeszcze nie wiemy na kogo?? Niektóre instytuty badawcze, te głosy ludzi, którzy mówią ?nie wiem na kogo głosować? rozdzielają proporcjonalnie do tych, którzy powiedzieli ?pójdziemy i wiemy na kogo oddamy głosy?. Inne firmy rozdzielają to w sposób wynikający z ich doświadczenia, że ci, którzy nie mówią na kogo zagłosują, ostatecznie głosują na prawicę w danym okresie czasu, albo na lewicę w innych. Może można z tym zrobić jakiś porządek?
Więcej o:
Komentarze (17)
Zaloguj się
 • arvelli_net

  Oceniono 21 razy 21

  ... panie kraśko, ludzie wierzą tylko w sytuację TU I TERAZ. Sondaże są dobre właśnie dla was bo wtedy ogłaszacie sensacje, robicie kasiorę na oglądalności. A i tak życie weryfikuje dopiero przy urnie nasze poglądy! Tak więc proponuję: bez podniecenia, bez zbędnej tzw. sra.czki dziennikarskiej i popuszczania w majty, podchodzić do rewelacji które tylko i wyłącznie WY kreujecie.

 • kczyna

  Oceniono 18 razy 14

  " Ludzie uważają, że sondaże to permanentne robienie ich w balona "
  Tak uważają tylko ludzie, pozostali tym żyją.

 • ciemnyluddd

  Oceniono 19 razy 13

  Bo sondaże są permanentnym robieniem ludzi w...b a l o n a....(szczególnie na zamówienie polityczne)... jeżeli nie są robione na naukowo opracowanych PRÓBACH REPREZENTATYWNYCH, wyłącznie za pomocą ankieterów...A nie na podstawie sondażu telefonicznego na przypadkowych respondentach, a tym bardziej "na próbie 1000 dorosłych (przypadkowych) Polaków"...pod jakimś kościołem na Podkarpaciu...Porządnie wykonane sondaże bywają bardzo dokładne, ale są one zbyt kosztowne DO CODZIENNEJ ŁUPANINY POLITYCZNEJ, a ponadto...nie zawsze korzystne dla zamawiającego...

 • xvq111

  Oceniono 17 razy 9

  Sondaże to w uproszczeniu tylko statystyka , a w jeszcze większym uproszczeniu statystycznie koń i człowiek mają po trzy nogi , a świstak siedzi i zawija sreberka .

 • Grzegorz Wójcik

  Oceniono 14 razy 4

  Po co w ogóle sondaże? Dla mnie to kampania reklamowa dla głupiej części społeczeństwa i wmawianie, że np. Komorowski wygra więc już nie ma co głosować na innych! Wszystkie sondaże pół roku przed wyborami powinny być zabronione

 • 123jna

  Oceniono 3 razy 3

  Panie Krasko. Najpierw to nalezy czytelnikom (Panu widac tez) wyjasnic czym jest statystyka, ta wzorcowa, a czym sondaze. Prosze wytlumaczyc okreslenie grupa reprezentatywna itp. Wiekszosc saondazy. takze dla Panskiej redakcji, podaje prawie zawsze wyniki odbiegajace wyraznie od ostetecznego wyniku. Podajcie grupe reprezentatywna, jak Wasze sondaze wygladaja i dlaczego sa tak nieprawdziwe. Wiem od lat, ze za czasow Wildsteina, PiSowego szefa (bez studiow) TVP i radia zatrudniono jakies 2 sondazownie, w ktorych zawsze wyniki musialy byc i byly lagodne dla PiS-u. Do dzis dzialaja, prosze nie udawac, ze Pan o tym nie wie. Na Zachodzie, na pierwszym roku studiow zaczynamy zajecia wlasnie od statystyki, uczymy sie co to jest odpowiedni dobor ankietowanych, zwanych w Polsce grupa reprezentatywna, jak sie oblicza pozniej wyniki itp. W Polsce, unijnym kraju nie macie statystyki na studiach? Nie mial jej Pan - w PRL-u nie bylo to dziwne czas aby sie Pan takze jej nauczyl.

 • plorg

  Oceniono 7 razy 3

  Kraśko jasnowidz odgadł co ludzie "myślom"!

 • tp70

  Oceniono 7 razy 3

  Jak się zestandaryzuje to, to nie będzie sondaż
  Ja np. już wiem kto jest opłacany przez kogo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Serwis informacyjny