PiS działa na rzecz biznesu? Balcerowicz bez wahania: ''Proszę państwa, to jest atak na przedsiębiorców''

18.01.2016 08:37
Prof. Balcerowicz zbija w rozmowie z Dominiką Wielowieyską argumenty Prawa i Sprawiedliwości, jakoby ta partia działała na rzecz biznesu. - Wzrost ryzyka politycznego wskutek całej polityki PiS-u doprowadza do tego, że nie tylko władze centralne - pożyczając pieniądze w imieniu społeczeństwa - będą płacić więcej, ale też przedsiębiorcy zapłacą więcej - przekonywał.
Komentarze (41)
Zaloguj się
 • pimpao

  Oceniono 41 razy 19

  Nie widziałem w działaniach PO wspierania biznesu, nie licząc zagranicznych korporacji. Więc o czym tu pan Leszek bredzi? Ja jako mikro przedsiębiorca od państwa PO dostawałem po dupie, tak samo będzie pewnie i za PiS, więc o co te żale?

 • aaron.goldstein

  Oceniono 34 razy 18

  Niestety, rzady PO całkowicie zniszczyły otoczenie dla przedsiębiorców. To niszczenie pogłebia dodatkowo Unia Europejska swoimi regulacjami, sprzecznymi ze soba przepisami, itp.
  Zreszta nawet agencja S&P obniżając rating I perspektywy ratingu przyznała że Polska jest w ruinie.
  Mysle jednak, że nie jest tak źle. Obniżka kursu waluty da dodatkowego kopa eksporterom, zwłaszcza, ze surowce energetyczne są bardzo tanie. W tym momencie wiec mamy korzystny splot zdarzeń dla gospodarki.
  Jedyny minus - podrożeją ajfony dla lemingów.

 • maciekk77

  Oceniono 20 razy 14

  Balcerowicz w książce George Sorosa ( Underwriting Democracy, The Free Press, New York 1991) został opisany jako zwykły wykonawca poleceń największych światowych rekinów finansjery - zbyt młody by do końca rozumieć co właściwie robi w tzw. Planie Balcerowicza". Ta opinie o no jego poczynaniach powtarzał również prof Witold Kieżun.

 • mtp01

  Oceniono 9 razy 5

  Trudno nie zauważyć, że retoryka PiS-u oraz praktyka polityczna tej partii powinna budzić zaniepokojenie przedsiębiorców. Niestety, ale atrakcyjność inwestycyjna Polski wynika w znacznej mierze z możliwości wykorzystywania taniej siły roboczej, marnej egzekucji niestabilnego prawa i transferu nieopodatkowanych zysków za granicę. Wbrew twierdzeniom różnych specjalistów, to nie są fundamenty zdrowej gospodarki. Rząd zapowiada walkę z tymi patologiami, ale dotychczasowe podejście tej ekipy do rozwiązywania problemów rodzi uzasadnione obawy, że lekarstwo może być bardziej niebezpieczne dla pacjenta niż sama choroba. Dodatkowo, gigantyczne zadłużenie państwa, samorządów i toksyczne kredyty sporej grupy obywateli, nie napawają szczególnym optymizmem na przyszłość. Te długi trzeba będzie spłacać, a zyski banków raczej nie zasilą budżetu RP. Tymczasem wydatki rosną znacznie szybciej niż dochody. Najgorsze z tego wszystkiego jest to, że rząd nie przedstawił dotąd żadnego realnego planu naprawy. Prawo podatkowe należałoby napisać od nowa, a zamiast tego wprowadza się nowe regulacje, które komplikują, już skomplikowany system. Ogrom przepisów dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej należałoby poddać gruntownemu przeglądowi i wyrzucić do kosza przynajmniej część z nich. Zamiast tego, mamy ciągłą biegunkę legislacyjną i coraz większe problemy ze stosowaniem tych wszystkich przepisów. Roszady personalne w administracji nic nie dadzą, jeżeli nie zrobi się porządków w prawie, a tych puki co nie widać. Mamy za to potężną awanturę, która jest napędzana zarówno przez stronę rządową, jak i opozycję. Osobiście, niewiele mniej interesuje kto, co, kiedy zrobił nie tak. Ważne jest, żeby Panie i Panowie, których wybraliśmy jako naszych przedstawicieli wzięli się wreszcie do jakiejś sensownej roboty, bo majstrowanie przy TK, Prokuraturze, Służbie Cywilnej czy publicznych mediach jeszcze nikomu nie przyniosło dobrobytu.

 • admcanarisfanclubpoland

  Oceniono 17 razy 5

  Jak to jest taki wirtuoz to niech wytlumaczy mlodym polakom dlaczego maja pracowac za 300EUR miesiecznie gdy ich rowiesnicy pracuja za taka kwote ok.4dni w innych krajach EU?

 • karabeusz

  Oceniono 10 razy 2

  Balcerowicz skompromitował się promując OFE, które zarabiały mniej, niż najgorsze lokaty, a troskliwe misie sobie pobierały opłatę za zarządzanie niezależnie od wyników. Balcerowicz powinien już odejść...

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 3 razy 1

  Balcerek mówi to też imieniu Stowarzyszenie Ordynacka, którego jest członkiem, a więc jest całkiem lewicowo i obiektywnie

  A najgorsze jest uderzenie w banki. Nauczyciele, pielęgniarki i sędziowie winni się zrzucić na banki.
  To kwestia patriotyzmu!

 • solussolius

  Oceniono 7 razy 1

  Duch Bucholtza ciągle straszy w przekaziorach.

 • szpung

  Oceniono 15 razy 1

  Spadaj pezetpeeruchu politruku, absolwencie marksizmu i leninizmu i wiecxej sie cieciu ludziom na oczy nie pokazuj.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Serwis informacyjny