Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]

Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]

 • czwartek, 20 listopada 2014
 • Radio ZET opublikowało na swojej stronie wideo z wywiadu Moniki Olejnik ze Zbigniewem Ziobro. Pisaliśmy o tym wcześniej (wpis o 8.03) - dziennikarka i polityk pokłócili się o wypowiedz Bronisława Komorowskiego o powyborczej histerii. Zdenerwowana dziennikarka pod koniec wejścia radiowego zakończyła rozmowę i wyszła ze studia. Części rozmowy, która jest transmitowana tylko w internecie już nie było. Zdezorientowany polityk Solidarnej Polski zebrał swoje rzeczy (m.in. tabliczkę klamstwakopacz.pl), dopił kawę i wyszedł. Polityk wymachuje ręką i coś mówi, ale na wideo nie słychać już co. Można to zobaczyć pod tym linkiem.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Oj dostało się Leszkowi Millerowi od Janiny Paradowskiej...

  "Panie premierze Leszku Millerze, ciężki wstyd i brak honoru!". Paradowska miażdży SLD za pomysł nowych wyborów

  Janina Paradowska nie zostawia suchej nitki na Leszku Millerze za pomysł SLD, by powtórzyć wybory samorządowe. - Jeżeli Andrzej Duda żąda odwołania PKW, to mogę powiedzieć: młody człowiek nie wie, co czyni. Ale były premier, człowiek, który wprowadzał Polskę do UE... Sądziłam, że Leszek Miller nie należy do polityków, którzy kończą bez honoru - mówiła w TOK FM.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Marek Migalski na Twitterze: To jednak było niesamowite, jak z oczywistego skandalu z liczeniem głosów przez PKW, politycy i komentatorzy zrobili kryzys państwa.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Zbigniew Ziobro u Moniki Olejnik w Radiu ZET: Wobec tego, że wybory wydają się niewiarygodne, wpadka goni wpadkę, naturalnie pojawia się postulat, by wybory powtórzyć - mówił na początku polityk Solidarnej Polski.

  Długo jednak nie wytrzymali, po kilku minutach Olejnik zarzuciła ''magistrowi prawa'', że chce ustawą unieważniać wybory, co zdaniem konstytucjonalistów jest nielegalne, z kolei Ziobro'' przedstawicielce czwartej władzy'', że wpisuje się w nurt ''Polacy nic się nie stało''. Ziobro uważa, że ''problem zafałszowań dotyczy całego kraju''. Jego zdaniem niepokojące jest to, że jest bardzo wiele głosów nieważnych.

  Rozmowa zakończyła się awanturą o słowa Bronisława Komorowskiego (ci, którzy kwestionują uczciwość wyborów są w odmętach szaleństwa - red.). Zdaniem polityka Solidarnej Polski Komorowski ''odleciał'' , nazywa ludzi szaleńcami i ich obraża. - Zimnej wody powinien się napić - powiedział Ziobro. - Niech pan się zimnej wody napije. Kończę z panem rozmowę! Koniec - rzuciła dziennikarka.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Specjaliści o technicznych problemach z systemem informatycznym PKW.

  Zbyt tanie i źle testowane oprogramowanie przyczyną blamażu PKW

  Eksperci w dziedzinie cyberbezpieczeństwa wytykają błędy, które doprowadziły do opóźnień w liczeniu głosów.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • TVN Warszawa podaje, że na Mazowszu dyżury w Wojewódzkiej Komisji Wyborczej przedłużono do końca tygodnia, gdyż z powiatów województwa do WKW dotarło dotychczas jedynie 27 z 42 protokołów z wyborów do sejmiku. Oznaczać to może, że wyniki wyborów poznamy dopiero w przyszłym tygodniu.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • W TOK FM gościem jest prof. Andrzej Zoll w TOK FM, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i b. rzecznik praw obywatelskich oraz pierwszy szef PKW: Od zawsze mówiłem, że najlepiej w Polsce wyszło stworzenie systemu wyborczego i potwierdzam to. Tylko trzeba rozgraniczyć system wyborczy i nadzór nad prawidłowością jego działania od spraw technicznych.

  Jego zdaniem jednak PKW się nie skompromitowała, tylko ''sprawę zawaliło Krajowe Biuro Wyborcze''. Żałuje, że do dymisji podał się Kazimierz Czaplicki. - Nie wiem, czy jest w Polsce druga osoba, która tyle wie o wyborach, co on - mówił Zoll. I podkreślał, że nie można absolutnie kwestionować uczciwości przeprowadzenia wyborów.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • TVP Info podaje nieoficjalnie: na Mazowszu liderem PSL,w Kujawsko-Pomorskiem - PO. W wielu powiatach wciąż czekają na protokoły.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Roman Kuźniar w radiowej Jedynce o - a jakże - wyborach i żądaniach PiS, by wybory unieważnić i powtórzyć: Prezes Kaczyński nie jest znany z nadmiernie wielkiego szacunku do polskiego prawa czy Konstytucji i nie dziwię się jego ostatnim wypowiedziom. Problemy są na poziomie techniczno-organizacyjnym, nie prawnym czy ustrojowym. Te głosy polityków o kryzysie państwa to oznaka oderwania od ziemi i braku odpowiedzialności - mówił doradca prezydenta.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Janina Paradowska odnosi się do oświadczenia SLD, które utyskuje na upadek demokracji. - Jak nisko upadł lider partii, która jeszcze niedawno mówiła o tym, że chce współrządzić Polską i liczy na 20 proc. w wyborach. Leszek Miller przegrał te wybory i zamiast zachować się jak polityk z klasą, to produkuje teksty podważające demokrację - komentowała Paradowska w TOK FM. - Andrzej Duda, kandydat PiS na prezydenta, który żąda odwołania PKW, jest usprawiedliwiony, nie wie, co czyni. PiS w ogóle kwestionuje działalność wszystkich instytucji w Polsce. Ale Leszek Miller? Były premier? Człowiek, który wprowadził Polskę do Unii? No to jest naprawdę brak honoru - stwierdziła publicystka.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Ruch Narodowy i KNP skrzykują się na Facebooku. Dziś o godz. 17 ma się odbyć manifestacja przed siedzibą PKW w Warszawie. Na Facebooku w ''warszawskim proteście przeciwko fałszerstwom wyborczym i nieudolności PKW'' zapisały się prawie 4 tys. osób. Ciekawe, ile przyjdzie.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Dr Ryszard Piotrowski z Katedry Prawa Konstytucyjnego Uniwersytetu Warszawskiego również zwraca uwagę, że o ważności wyborów decyduje sąd, a nie ustawodawca. Dodał, że skrócenie kadencji władz samorządowych na drodze ustawowej stwarzałoby "alternatywną drogę rozstrzygania o wyborach, prowadzącą do przekreślenia ich rezultatu" oraz mogłoby budzić wątpliwości konstytucyjne.

  Fot. Sławomir Kamiński, AG

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Politycy pewnie wiedzą, ale - zdaje się - udają, że nie wiedzą. Unieważnienie wyborów i ponowna ich organizacja to nie jest rzecz, którą wg polskiego prawa da się ogłosić od tak. Jasno precyzują to przepisy.

  O ważności wyborów na poziomie samorządowym decydują sądy okręgowe. I tylko, gdy wpłyną do nich protesty wyborcze z wyraźnym zarzutem i dowodami potwierdzającymi zarzut. To oznacza, że każdy stopień wyborów - na prezydentów miast, wójtów, do rad miasta, do rad powiatu i do sejmiku wojewódzkiego - musiałby zostać zaskarżony do sądów okręgowych (często różnych) w Polsce. To spowoduje nie jedne, a nawet kilkaset wyborów. Każdy sąd okręgowy, jeżeli stwierdzi nieważność którychś wyborów, postanawia o przeprowadzeniu ich ponownie.

  Wyjaśniamy to dokładnie w tekście poniżej.

  Powtarzanie wyborów? To nie takie proste. Bałagan, kilkaset osobnych głosowań... [TO MUSISZ WIEDZIEĆ]

  A może powtórzyć wybory samorządowe? - to pytanie pojawia się od wtorku w ustach części publicystów i polityków. Ale to humbug. - Nie ma procedury unieważnienia wyborów w skali całego kraju - podkreślił w TOK FM dr Ryszard Balicki z Uniwersytetu Wrocławskiego. A gdyby zaskarżyć wybory z poszczególnych miast, czekałby nas niezły bałagan.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Jarosław Kaczyński i Leszek Miller zaapelowali wczoraj o skrócenie kadencji samorządów wybranych 16 listopada i przeprowadzenie nowych wyborów. Ich zdaniem nieprawidłowości podczas niedzielnych wyborów było zbyt dużo, by można uznać ich rezultat.

  Kaczyński i Miller zorganizowali oddzielne konferencje prasowe po środowych konsultacjach między sobą, poświęconych sytuacji po wyborach samorządowych. Choć wystąpili oddzielnie, mówili niemal to samo. Obaj m.in. skrytykowali prezydenta Bronisława Komorowskiego. Z kolei towarzyszący na konferencji Kaczyńskiemu Jarosław Gowin zaznaczył, że choć nie można mówić o "sfałszowaniu wyborów", skala nieprawidłowości pozwala na stwierdzenie, iż ich wynik został "wypaczony".

  Ich propozycja nie wzbudziła powszechnego entuzjazmu. - Jeszcze nie objęli mandatów a już chcą rozwalić państwo. ''Demolka w wykonaniu PiS i SLD - egzotyczna koalicja antydemokratyczna'' - grzmiała na Twitterze Agnieszka Kozłowska-Rajewicz.

  Kaczyński: Muszą być nowe wybory samorządowe. Komentarze: ?Chcą rozwalić państwo?, ?Białoruś?

  Kadencja samorządów, które zostały wybrane w niedzielę, powinna być skrócona i powinny zostać rozpisane nowe wybory samorządowe - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. ?Jeszcze nie objęli mandatów, a już chcą rozwalić państwo? - napisała na Twitterze europosłanka PO Agnieszka Kozłowska-Rajewicz.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • No i proszę - są OFICJALNE wyniki z Opola. Głosy liczono ręcznie. Największe poparcie w wyborach do sejmiku zanotowała PO - 25,35 proc. oraz PSL - 21,92 proc. Na PiS oddano 16,79 proc. ważnych głosów; na Mniejszość Niemiecką (wystawiała listy w 4 z 5 okręgów w regionie) - 14,9 proc.; a na SLD niespełna 9,5 proc.

  Oficjalne wyniki województwa opolskiego: Najwięcej mandatów w sejmiku dla PO - 9 i PSL - 8

  9 mandatów dla PO, 8 dla PSL, 7 dla Mniejszości Niemieckiej, 5 dla PiS i jeden dla SLD - taki będzie podział sił w opolskim sejmiku po wyborach samorządowych - wynika z oficjalnych już informacji opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

  Wprawdzie nie mamy zdjęcia z Opola. Ale mamy z Gdyni. Tak właśnie wygląda ręczne liczenie głosów. Członkom obwodowych komisji wyborczych nie zazdrościmy.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • PKW tłumacząc się z fiska działania systemu informatycznego zrzucało winę na niedofinansowanie. Na oprogramowanie do liczenia głosów przeznaczono niewiele ponad 400 tys. zł. Radosław Sikorski, marszałek Sejmu, który jest teraz w Nowym Jorku, zapowiedział zastrzyk finansowy.

  - Po powrocie do kraju zamierzam zwrócić się do Państwowej Komisji Wyborczej, ale także rządu i odpowiednich komisji, i spróbować znaleźć środki w obecnie procedowanym budżecie państwa na przyszły rok, tak, aby wszystkie potrzeby PKW, jeśli chodzi o informatyzację wyborów przyszłorocznych - prezydenckich i parlamentarnych - zostały na czas spełnione" i "abyśmy tego fiaska nie mieli ponownie" - powiedział marszałek Sejmu.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Wczoraj wieczorem dymisję złożył Kazimierz Czaplicki, szef Krajowego Biura Wyborczego. Funkcję przestanie pełnić 1 grudnia, czyli po zakończeniu II tury wyborów samorządowych. Czaplicki wyjaśnia, że powodem dymisji jest poczucie odpowiedzialności za organizację niedzielnych wyborów. System informatyczny, który miał wspomóc pracę organów wyborczych podczas wyborów samorządowych, które odbyły się 16 listopada, nie zadziałał prawidłowo. Organizacja wyborów m.in. od strony technicznej należy do zadań Krajowego Biura Wyborczego. Czaplicki szefem KBW był przez 23 lata.

  Fot. Wojciech Olkuśnik/AG

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Dzień dobry. Dziś 20 listopada. Imieniny obchodzą:Edmund, Eustachy i Oktawiusz. Wschód słońca o godz. 7.04. Od zamknięcia lokali wyborczych minęło 81 godzin i siedem minut. Wciąż nie znamy pełnych wyników wyborów. I nie wiadomo, że dziś je poznamy. Nadzieja umiera ostatnia. Zapraszam do śledzenia naszej relacji na żywo. Dorota Żuberek

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • środa, 19 listopada 2014
 • "Najwyższa Izba Kontroli prowadzi już kontrolę w Państwowej Komisji Wyborczej. Jak dowiedziało się Radio ZET eksperci NIK przejęli dziś dokumentację przetargu, który wyłonił firmę przygotowującą system informatyczny do liczenia głosów" - podaje Radio ZET.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • W Polsce jak na Ukrainie za Janukowycza?

  W internecie, w kontekście problemów PKW, krąży zrzut ekranu ze strony prezydenta. "Prezydent Bronisław Komorowski w niedzielnej telefonicznej rozmowie z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem wyraził zaniepokojenie opóźnieniem podania wyniku wyborów oraz mnożącymi się sygnałami o istotnych nieprawidłowościach w trakcie liczenia głosów w jednomandatowych okręgach wyborczych" - czytamy we wpisie z 2012 r.

  Fot. prezydent.pl

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • "Gdzie się zgłasza oszustwa wyborcze?" - pyta na swoim Twitterze dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

  twitter.com

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Tak wspólne spotkanie Millera i Kaczyńskiego komentuje dziennikarka Polsat News Magda Sakowska:

  Fot. twitter.com

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Po Millerze głos zabiera Krzysztof Gawkowski, sekretarz generalny Sojuszu.

  - Już od niedzieli zbieramy przykłady nieprawidłowości w komisjach wyborczych. Mamy już ponad 60 takich przypadków, gdzie nie tylko brakowało list SLD, ale tez zdjęcia osób głosujących świadczą o tym, ze więcej głosów było oddanych na kandydatów niż zliczonych w komisji obwodowej. Są też zgłoszenia dot. zaginięcia kart wyborczych. To wszystko daje perspektywę, że w każdym z powiatów będziemy składali wnioski do sądów okręgowych o unieważnienie wyborów. Mamy na to 14 dni - mówi Gawkowski.

  - Jak najszybciej trzeba przegłosować w Sejmie ustawę o skróceniu kadencji samorządu, aby stan nienormalny nie trwał długo. Jeśli Sejm skróci tę kadencję, w grę wchodzą następne wybory - deklaruje szef SLD Leszek Miller.

  Polityk uważa, że na nowych kartach wyborczych na pierwszej stronie powinna znaleźć się instrukcja, jak głosować, a nie spis komitetów wyborczych. - Dopływają do nas głosy, że duży odsetek głosów nieważnych wynika z dezorientacji ludzi - mówi Miller. Szef SLD uważa też, że na razie można odnieść wrażenie, że prezydent Komorowski "jest w stanie przymykać oczy" na to, co się teraz dzieje.

  ranciszek Mazur / Agencja Gazeta

  Krzysztof Gawkowski

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Po zakończonej konferencji PiS rozpoczęło się podobne spotkanie z dziennikarzami ze strony SLD.

  - Są co najmniej cztery powody, by powtórzyć wybory samorządowe. Po pierwsze liczne błędy w konstrukcji list wyborczych. Po drugie niespotykana skala głosów nieważnych. Po trzecie niezabezpieczenie bazy PKW oraz łatwość manipulacji i możliwość ataków hakerskich. Po czwarte - niekompetencja PKW. Każdy z nich z osobna wystarczy, by powtórzyć wybory, a wszystkie razem pokazują, ze o innym scenariuszu mowy być nie może - mówi szef SLD Leszek Miller.

  - Są takie sytuacje, gdy lewica spotyka się z prawica w dziele kooperacji, by zażegnać istotne zagrożenia w państwie. właśnie z taką sytuacją mamy do czynienia - tak Miller uzasadnia, dlaczego zgodził się na spotkanie z prezesem PiS.

  Fot. Adam Stępień/ Agencja Gazeta

  Leszek Miller

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • - Dowodów na nierzetelność wyborów dostarczają nam sami kandydaci, którzy w nich startowali, nie tylko z naszych partii. Jedna ze startujących z warszawskiej wspólnoty samorządowej dostarczyła nam fotografie wyników w dwóch komisjach obwodowych, gdzie łącznie uzyskała 60 głosów. A w całej dzielnicy, we wszystkich obwodach uzyskała 15 głosów! A to jest bardzo szczególny rodzaj matematyki. Jeśli prezydent Komorowski uważa, że takie można stosować takie reguły matematyczne, polecamy mu zapoznać się z wynikami tej kandydatki - mówi Gowin.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • - Mamy teraz bardzo poważny kryzys państwa, na który trzeba szybko reagować - mówi Kaczyński. - Będziemy prowadzili dalej kampanie wyborcze. Chcemy dać szansę wszystkim obronienia polskiej demokracji. To społeczeństwo potem rozliczy, czy ktoś chciał bronić demokracji czy nie. Liczę na to, że przyjdzie otrzeźwienie - mówi prezes PiS.

  - Choć nie znamy ostatecznego wyniku wyborów, nie wykluczamy, że je wygraliśmy. Dla nas najważniejszy jest jednak porządek w państwie. Nie może być stabilizacji kosztem sfałszowanych wyborów. Nie używam tu słowa "sfałszowane", mówię o pewnej abstrakcji. Wynik wyborów musi być zgodny z tym, jak głosowali Polacy - oświadcza Kaczyński.

  W słowo wchodzi mu Gowin. - Podkreślam, że nie mówimy o sfałszowaniu wyborów, tylko o wypaczeniu. I teraz trzeba zbadać, czemu doszło do takiego wypaczenia. Czy może było to działanie celowe - mówi.

  - Radziłbym zastanowić się Komorowskiemu, jak jest jego rola i przeczytać konstytucję - mówi znów Kaczyński, nawiązując do wcześniejszego wystąpienia prezydenta.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Po Kaczyńskim głos zabiera Jarosław Gowin.

  - Wśród ustaleń dzisiejszego spotkania jest zwrócenie się z propozycją do wszystkich ogólnopolskich komitetów wyborczych do wyznaczenia zespołu, który przeprowadziłby coś w rodzaju audytu tych wyborów - mówi szef Polski razem.

  - Chciałbym dodać, ze klub parlamentarny PiS przygotuje niezwłocznie projekty ustaw, by mogły stać się przedmiotem prac Sejmu nawet na najbliższym posiedzeniu - mówi z kolei szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

  Jak wyjaśnia chwilę później Kaczyński, chodzi o projekt ustawy, który pozwoliłby skrócić kadencję wybranych teraz władz samorządowych, kiedy znane będą już wyniki wyborów, tak, by móc przeprowadzić nowe wybory samorządowe. Z wypowiedzi prezesa PiS można wywnioskować, że chodzi mu o powtórzenie wyborów do sejmików wojewódzkich.

  Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta

  Jarosław Gowin

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • PILNE

  Spotkanie zorganizowane przez PiS zakończyło się. Kaczyński zapowiada, ze będzie starał się doprowadzić do rozpisania nowych wyborów samorządowych.

  - Doszliśmy do wielu wspólnych wniosków. To, co się dziś dzieje, jest zagrożeniem dla systemu demokratycznego w Polsce. Wygląda na to, że będziemy mieli do czynienia z takim wynikiem wyborów, który nie będzie mógł być uznany za prawdziwy. To powinno być zbadane. Z całą pewnością, obok skarg do sądów, podejmiemy także pewne inicjatywy polityczno-prawne w parlamencie. Myślę o ustawie, która pozwoli przeprowadzić nowe wybory. Jest też inna możliwość, ale wymagałby współpracy z premierem, a wątpimy, by była ona możliwa - powiedział prezes PiS po spotkaniu z Millerem i Gowinem w Sejmie.

  Fot. Adam Stępień / AG

  Jarosław Kaczyński

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Janusz Palikot jest dziś wyjątkowo aktywny na Twitterze. Teraz porównuje mechanizmy działające w Polsce do braku ciepłej wody w kranie, której brak:

  twitter.com

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Biedroń komentuje swój wysoki wynik w wyborach na prezydenta Słupska:

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Wciąż nie wiadomo, kiedy poznamy ostateczne wyniki niedzielnych wyborów samorządowych. Sędzia PKW Stanisław Kosmal powiedział dziennikarzom, że nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, kiedy będą znane wyniki.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Rozpoczęło się spotkanie szefów klubów zwołane przez PiS. Na razie przy stole w jednej z sejmowych sal zasiedli Jarosław Kaczyński i Mariusz Błaszczak reprezentujący PiS oraz Leszek Miller oraz Krzysztof Gawkowski (SLD).

  Sprawiedliwą Polskę na spotkaniu reprezentuje Jarosław Gowin. Nie ma przedstawicieli PO ani PSL; nikt z TR nie został zaproszony.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • - Nie ma żadnych podstaw prawnych do uznania, że te wybory są nieważne - powiedział w Sejmie Janusz Palikot, lider TR.

  - Mogą zdarzyć się skargi na poziomie poszczególnych sądów okręgowych w Polsce. Mogą one dotyczyć pojedynczych przypadków naruszeń. Ale to sądy mają powiedzieć, czy wybory były ważne, a nie politycy. Jeśli doprowadzimy do tego, że Kaczyński z Millerem, lub ktokolwiek inny, będą decydowali, które wybory są ważne, będą wygrywali tylko ci, którzy rządzą. A nie na to umawialiśmy się w '89 roku. Głosy trzeba policzyć ręcznie, skoro system sobie nie radzi. Politycy mogą zastanowić się tylko, czy kierownictwo PKW jest gwarantem tego, że wynik wyborów jest wiarygodny dla opinii publicznej - oświadczył Palikot.

  - Ja reprezentuję w Sejmie 1,5 mln wyborców, którzy na nas zagłosowali w 2011 r. Nikt nie może kwestionować tego, że nas wybrano. Jeśli Kaczyński mówi: "Palikot nie, bo ja go nie akceptuję", to jest to niedemokratyczne. Ja w teatrze Kaczyńskiego nie chcę brać udziału - tak szef TR odniósł się do braku zaproszenia na spotkanie PiS, które rozpoczęło się o godz. 17.

  fot. Sławomir Kamiński / AG

  Janusz Palikot

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • O problemach z liczeniem głosów i cyberataku na PKW piszą nawet w Nowej Zelandii:

  nzherald.co.nz

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Biedroń porównuje Polskę do Białorusi i Rosji. On też chciałby, by wybory zostały powtórzone.

  Poseł Twojego Ruchu, który powalczy o prezydenturę w Słupsku w II turze wyborów, rozmawiał z TVP Info. Jego słowa cytuje "Wprost" >>>

  Fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta

  Robert Biedroń

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Cyberatak już w prokuraturze:

  PKW zgłosiła do prokuratury cyberatak na swoje strony internetowe

  Państwowa Komisja Wyborcza zawiadomiła prokuraturę ws. cyberataku na swoje strony internetowe - poinformował sędzia Stanisław Kosmal. Chodzi o atak, do którego doszło we wtorek.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • OBWE będzie obserwować wybory samorządowe, jeśli zostaną powtórzone? Chce tego SLD:

  SLD chce powtórzenia wyborów i obserwatorów OBWE. 'Zwracamy się do PE o objęcie Polski misją'

  - SLD domaga się powtórzenia wyborów do sejmików wojewódzkich, rad powiatów, rad miast na prawach powiatów, rad dzielnic i Rady Warszawy - oświadczył Leszek Miller. Szef SLD zapowiedział też, że jego ugrupowanie zwróci się do PE i OBWE o objęcie wyborów w Polsce misją obserwacyjną.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • O godz. 17 rozpocznie się spotkanie zwołane przez PiS dot. sytuacji po wyborach samorządowych.

  Spotkanie odbędzie się z inicjatywy Jarosława Kaczyńskiego i szefa klubu PiS Mariusza Błaszczaka. Zaproszono na nie nieprzewodniczących innych klubów parlamentarnych, z wyjątkiem klubu Twojego Ruchu. Ma ono dotyczyć sytuacji powstałej po wyborach samorządowych i problemów w ogłaszaniu ich wyników. Na spotkanie wybierają się przedstawiciele klubów SLD i SP. Nie pojawi się natomiast przedstawiciel PO.

  - PiS chce przedstawić swoje propozycje rozwiązania sytuacji, z jaką mamy do czynienia po niedzielnych wyborach samorządowych, a także wysłuchać propozycji innych klubów parlamentarnych. Staramy się działać szybko i sprawnie, w odróżnieniu od PKW - mówił szef klubu PiS.

  Fot. SŁAWOMIR KAMIŃSKI / AG

  Mariusz Błaszczak

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro zaapelował do prezydenta Bronisława Komorowskiego, by zaprosił szefów partii na spotkanie ws. sytuacji powstałej po wyborach samorządowych i problemów z liczeniem głosów i podawaniem wyników.

  Ziobro mówił na konferencji prasowej, że skandalem jest zarówno opóźnienie w liczeniu głosów, jak i inne nieprawidłowości, do których - według niego - doszło podczas wyborów. Lider SP twierdzi ponadto, że w wielu komisjach okazało się, iż nawet do 40 proc. głosów jest nieważnych.

  Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

  Zbigniew Ziobro

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Zastępca przewodniczącego Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Kielcach twierdzi, że nie przesłał jeszcze do PKW żadnego protokołu. Jakim więc cudem Komisja mogła podać, że PSL zdobył w woj. świętokrzyskim ok. 50 proc. poparcia wg danych z 80 proc. obwodów? - pyta "Rzeczpospolita".

  "Tych wyników nie rozumie zastępca przewodniczącego Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Kielcach Jan Mazur. Powód? Wszystkie protokoły wyborcze są jeszcze w jego posiadaniu" - pisze dziennik.

  Więcej >>>

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Janusz Palikot kontynuuje swoje kontrowersyjne porównanie na Twitterze:

  Fot. twitter.com

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • - SLD bardzo chętnie powtórzyłoby wybory, ale nie dlatego, że jest jakiś problem z przeliczeniem głosów, ale dlatego, że znają wyniki wyborów - mówił w Jedynce Polskiego radia poseł PO Marcin Kierwiński.

  Nawiązał tym samym do żądania Włodzimierza Czarzastego, przewodniczący SLD na Mazowszu.

  Więcej >>>

  Fot. Adam Stępień / AG

  Marcin Kierwiński

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Ekspert: Nie można unieważnić wyborów w całym kraju

  - Unieważnienie i powtórzenie wyborów samorządowych może dotyczyć konkretnego okręgu wyborczego, nie całego kraju - wyjaśnia w rozmowie z PAP prawnik prof. Marek Chmaj. Sąd Najwyższy przypomniał, że to sądy okręgowe są właściwe do rozstrzygania protestów wyborczych w wyborach samorządowych.

  Prof. Chmaj, konstytucjonalista ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, podkreśla, że w przypadku wyborów samorządowych, "nie ma takiej sytuacji, że jest jakiś organ o charakterze ogólnopaństwowym, który rozstrzyga o ważności wyborów w całym kraju".

  - To są wybory samorządowe. Każdy sąd okręgowy działa niezależnie i jeżeli sąd okręgowy stwierdzi nieważność wyborów w danym okręgu, to na podstawie zarządzenia wojewody przeprowadza się wybory ponowne - powiedział ekspert.

  Fot. ALINA GAJDAMOWICZ / AG

  Prof. Marek Chmaj

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • - Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przekazała dzisiaj do Najwyższej Izby Kontroli wstępną analizę dotyczącą incydentów informatycznych związanych z systemem użytkowanym przez Krajowe Biuro Wyborcze. Materiał analityczny z ABW został włączony do akt kontroli. Izba wykorzysta go przy formułowaniu końcowego raportu - powiedział rzecznik NIK Paweł Biedziak.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Wstydzicie się?

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Poseł PSL Eugeniusz Kłopotek w rozmowie z WP.PL stwierdził, że pierwsze miejsce na listach wyborczych, przy wielostronicowych kartach do głosowania, wpłynęło na wynik wyborczy ludowców.

  - Obiektywnie byłoby lepiej, gdyby wszystkie komitety z nazwiskami były na jednej stronie - stwierdził Kłopotek. Dodał jednak, że miało to "niewielki wpływ" i "na pewno nie przeważyło w głównej mierze".

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • "Jeśli uważamy, że zawiniła Państwowa Komisja Wyborcza, to mam pytanie do zwolenników powtórzenia wyborów. Kto miałby przeprowadzić te wybory, skoro PKW nam się nie podoba? To bardzo poważny problem, bo musielibyśmy zbudować nową komisję. A na to potrzeba bardzo dużo czasu"

  "To, że PKW długo liczy głosy, nie jest podstawą do powtórzenia wyborów. Kto miałby liczyć głosy?"

  - Trzeba coś zrobić z PKW, bo z wyborów na wybory działa gorzej. Mam nadzieję, że zrobi to NIK. Ale nie ma powtórzenia wyborów. Nie mamy konfirmacji o fałszerstwach na wielką skalę - ocenia Cezary Michalski z "Krytyki Politycznej". - Kto miałby przeprowadzić nowe wybory, skoro PKW nam się nie podoba? - pyta zwolenników powtórzenia głosowania Michał Szułdrzyński z "Rz".

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Przemysław Wipler, KNP, Ruch Narodowy, Republikanie i Demokracja Bezpośrednia organizują protest "przeciwko fałszerstwom wyborczym i nieudolności PKW".

  Jak tłumaczą organizatorzy, chodzi o zamanifestowanie sprzeciwu wobec, tych "którzy zmienili nasze państwo w bananową republikę".

  Podobnymi, choć znacznie bardziej popularnymi, inicjatywami są wydarzenia "Żądamy powtórzenia wyborów samorządowych" (11 tys. osób) i - organizowane przez Ruch Narodowy - "STOP manipulacjom wyborczym! - pikieta pod PKW" (1,3 tys. osób)

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Odważne porównanie...

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Z powiatów woj. mazowieckiego nadal nie wpłynęło 38 spośród 42 protokołów z wyborów do sejmiku - poinformowała Wojewódzka Komisja Wyborcza w Warszawie.

  Łącznie do warszawskiej WKW wpłynęło sześć protokołów, ale dwa - z powiatów legionowskiego i zwoleńskiego - zostały wycofane do uzupełnienia.

  - Nasze dyżury zostały wydłużone do końca tygodnia - powiedziała Katarzyna Potapowicz z WKW. Dodała, że trudno prognozować, czy jeszcze w środę wpłyną pozostałe protokoły.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • SLD apeluje o powtórzenie wyborów.

  Partia Millera liczy na porozumienia "wszystkich sił politycznych i organizacji społecznych" w tej sprawie.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Zachęcam do sprawdzania. Może akurat ktoś z was został prezydentem?

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • - To odmęty szaleństwa - powiedział prezydent o kwestionowaniu uczciwości wyborów.

  Natychmiast zaczęły pojawiać się komentarze na ten temat.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • - Prawdopodobnie konieczne będzie znowelizowanie Kodeksu wyborczego - w kierunku kadencyjności i rotacyjności składu PKW i zwiększenia uprawnień szefa PKW szczególnie co do nadzoru nad KBW - powiedział Komorowski.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Briefing prezydenta Bronisława Komorowskiego po spotkaniu z prezesami TK SN i NSA.

  Apeluję o uspokojenie debaty wokół kwestii kłopotów ze sprawnym policzeniem głosów w wyborach samorządowych

  Ważne, aby - chociaż wolniej, ale - skutecznie, poprawnie, z gwarancją uczciwości zostały podane wyniki głosowania.

  Nie ma zgody na kwestionowanie uczciwości wyborów, na przykład przez lansowanie szkodliwej tezy o konieczności powtórzenia wyborów.

  - To odmęty szaleństwa - skwitował.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Sondaż TNS przeprowadzany tuż przed wyborami: PiS 29 proc., PO 26 proc., SLD 11 proc., PSL 9 proc.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Tak mogło być...

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • PILNE

  System PKW jest chyba jeszcze bardziej nieprzewidywalny niż myśleliśmy.

  Podczas zliczania głosów w wyborach na prezydenta Szczecina system PKW wskazał, że ich zwycięzcą został Krzysztof Woźniak. Takiego kandydata w ogóle nie było na karcie do głosowania - informuje RMF FM.

  - W pewnym momencie na ekranie monitora mieliśmy wyniki wyborów na prezydenta Szczecina, a po naciśnięciu klawisza" drukuj" wyszły nam wyniki na wójta bodajże gminy Kobylanka. I stąd wyszedł Krzysztof Woźniak - mówił przewodniczący szczecińskiej komisji Grzegorz Kasicki.

  Po kilku godzinach system policzył głosy poprawnie, teraz znów nie działa.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Jeszcze dziś Państwowa Komisja Wyborcza zawiadomi prokuraturę o cyberataku na swoje strony internetowe - informuje Radio ZET.

  Prokuratura od rana już czeka na takie zawiadomienie, bo tego typu przestępstwo musi zostać zgłoszone - nie można sprawy zacząć badać z urzędu. Jeśli zawiadomienie dotrze dziś do prokuratury - śledztwo prawdopodobnie zostanie wszczęte jutro.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • PILNE

  Mamy już pewność, że nie poznamy dziś ostatecznych wyników wyborów.

  Do Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Olsztynie dotarły protokoły jedynie z powiatu iławskiego oraz z miasta i powiatu Elbląg. Szef WKW zalecił komisjom ręczne liczenie, ale niektóre komisje zbiorą się po południu, przez co protokoły dojadą do Olsztyna nocą.

  - Taką informację mamy m.in. z Nowego Miasta Lubawskiego, a to oznacza, że protokół z tego miasta dotrze do nas późno, bo przecież stamtąd do Olsztyna jest kawał drogi - powiedział przewodniczący wojewódzkiej komisji Tomasz Madej

  Każda z powiatowych komisji ma informować Olsztyn o tym, że wiezie protokoły. - Postaramy się tak zorganizować, by ludzie z komisji, którzy i tak już są zmęczeni nie czekali na przyjęcie protokołów, by to szło sprawnie - podkreślił Madej i przypomniał, że komisje z powiatów gołdapskiego, oleckiego czy ełckiego mają do pokonania ponad 100 km, do tego dziś na Mazurach jest kiepska pogoda, która wydłuży czas dojazdu do Olsztyna.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Rozpoczęło się spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z prezesami organów wskazujących kandydatów do składu PKW - prezesem TK, I prezesem SN oraz prezesem NSA. Przyczyną spotkania są problemy z podaniem ostatecznych wyników wyborów samorządowych.

  Jak zapowiedziała wczoraj dyrektor prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek, tematem spotkania ma być omówienie zasad wyłaniania kandydatów na członków Państwowej Komisji Wyborczej w oparciu o obecnie obowiązujące przepisy.

  Trzaska-Wieczorek zaznaczyła, że prezydent zamierza także poprosić PKW o informację dotyczącą okoliczności zaistniałych po niedzielnych wyborach samorządowych oraz o wnioski na przyszłość.

  Prezydent - na uzasadniony wniosek prezesa instytucji, która wskazała danego sędziego do PKW - może odwołać członków komisji lub jej szefa. Według informacji PAP, do prezydenckiej kancelarii nie wpłynął żaden wniosek o odwołanie członka PKW.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Ciekawostka z Kutna: W 21-osobowej radzie miasta znalazło się 21 osób startujących z listy komitetu wyborczego obecnego prezydenta Zbigniewa Burzyńskiego.

  Sam Burzyński już w pierwszej turze wygrał niedzielne wybory. Zdobył 65,08 proc. głosów.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • "Na razie jesteśmy ofiarami ustawy przetargowej, w której liczy się cena, a także taniego państwa (wszystkie instytucje mają ograniczać zatrudnienie i mało płacić), zbytniej rutyny urzędniczej i naszego polskiego 'jakoś to będzie'. Okazuje się, że coraz częściej to założenie się nie sprawdza"

  Paradowska: PKW się skompromitowała. I dała powód do kwestionowania wyniku wyborów

  "PKW sponiewierano do końca i trudno ją obronić", bo jak przyznaje Janina Paradowska komisja "się skompromitowała". Wg publicystki "Polityki", efektem problemów z liczeniem głosów powinny być poważne decyzje. "Najważniejsze jednak jest rozstrzygnięcie, kto ma zamawiać systemy informatyczne - sama komisja, ale pod warunkiem, że zostaną rozbudowane jej służby informatyczne, czy może rząd? Może trzeba obsługę komputerową powierzyć samorządom?".

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Niektórych dobry humor nie opuszcza.

  - W poczuciu obywatelskiego obowiązku wspomagania instytucji Państwa uprzejmie przekazuję darowizną w postaci liczydła w nadziei, że pomoże ono Państwu w zliczeniu głosów - napisał do PKW Zbigniew Stonoga.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Za pół godziny odbędzie się spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z szefami Trybunału Konstytucyjnego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i Sądu Najwyższego. A tymczasem przypomnijmy wczorajszy komunikat prezesa SN.

  Według rzecznika SN Piotra Hofmańskiego I prezes Sądu Najwyższego uważa, że rozważanie postulatów odwołania sędziów SN z Państwowej Komisji Wyborczej jest zdecydowanie przedwczesne.

  "I Prezes SN ma pełne zaufanie do sędziów, którzy zostali wskazani do zasiadania w PKW i żadne okoliczności na tym etapie nie uzasadniają ich odwołania" - napisał w oświadczeniu Hofmański.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • "Kuriozalny jest pomysł powołania sejmowej komisji śledczej do oceny prac Państwowej Komisji Wyborczej. Bo przecież Sejm nie ma zwierzchnictwa nad Komisją"

  "Tempo prac PKW w najwyższym stopniu irytujące. Ale nie ma powodu, by powtórzyć wybory"

  Według Roberta Tyszkiewicza nie ma powodu, by podważać "uczciwość" wyborów. Jak mówił w TOK FM szef kampanii wyborczej PO, pracę PKW powinny oceniać "powołane do tego instytucje, np. SN i NIK", a nie politycy. Platforma nie skupia się na szukaniu winnych porażki. Ale, jak przyznał Tyszkiewicz, "werdykt wyborców to zimny prysznic". - Chcemy, żeby poprawił krążenie w PO i elektoracie. Żebyśmy zobaczyli, że recydywa IV RP jest możliwa.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Do Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Lubuskiem nadal nie dostarczono żadnego protokołu.

  Jedyną WKW, która mogła faktycznie wznowić pracę jest komisja w Toruniu - otrzymała 11 z 23 protokołów. Pozostałe nie dotarły, lub zostały odesłane do poprawienia.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • I to samo w województwie mazowieckim. Wojewódzka Komisja Wyborcza w Warszawie dotychczas otrzymała tylko dwa protokoły spośród 42.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Zastanawiamy się o co chodzi Andrzejowi Dudzie...

  - Zwracam się do pana prezydenta - bo mam nadzieję, że to nie są ostatnie wybory przeprowadzane w Polsce - aby zwrócił się do prezesów [TK, NSA i SN - red.] aby wystąpili z wnioskami o odwołanie członków PKW. Jest potrzeba zdecydowana zmiana i działanie ze strony prezydenta RP - mówi Duda.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • - W 2013 roku Mariusz Błaszczak zwrócił się do Bronisława Komorowskiego z pismem, w którym prosił o wsparcie inicjatywy ustawodawczej zgłoszonej przez PiS dotyczącej bezpieczeństwa wyborów z punktu widzenia informatycznego - tłumaczy Duda.

  - Pismo zostało zignorowane. Nic w tej sprawie nie zrobiono i dzisiaj mamy tego skutki - ocenia europoseł

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Trwa konferencja prasowa Andrzeja Dudy pod siedzibą PKW. - Sytuacja jest dramatyczna - mówi kandydat na prezydenta.

  - Jak to się dzieje, że system informatyczny tak naprawdę te wybory zdezorganizował? - zastanawia się i dodaje, że obywatele są oburzeni.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • A tymczasem na stronie PKW nadal stan na godzinę 17:30 w niedzielę...

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Także Wojewódzka Komisja Wyborcza w Łodzi nadal czeka na protokoły zbiorcze z komisji terytorialnych z głosowania do sejmiku.

  - Nie wyróżniamy się od innych województw. Nie dotarł do nas jeszcze żaden protokół, który moglibyśmy zweryfikować w systemie wyborczym - powiedział pełnomocnik marszałka województwa łódzkiego ds. wyborów Rafał Andrzejczak. Wyraził jednak nadzieję, że w środę pojawią się już pierwsze protokoły.

  Jak dodał nadal są problemy z zalogowaniem się do systemu. O kłopotach z systemem informują też komisje powiatowe. - Nie ma niestety wyraźnego sygnału z PKW, że można przejść na pełne, ręczne liczenie i odstąpienie od systemu - powiedział Andrzejczak.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Wojewódzka Komisja Wyborcza w Lublinie, która oblicza wyniki wyborów do sejmiku, nadal czeka na 20 protokołów z powiatów. Wczoraj otrzymała cztery protokoły, w tym jeden z błędami.

  - Spodziewamy się protokołu z powiatu hrubieszowskiego, który miał w środę rano wyjechać do nas. Nie mamy wiadomości, kiedy mogą być gotowe pozostałe - powiedziała przewodnicząca Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Lublinie Anna Samulak.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • W TVN24 rzecznik ABW poinformował, że "obecnie ABW będzie ustalać, w jaki sposób doszło do ingerencji, kto mógł ewentualnie tego dokonać i dlaczego". - My musimy sprawdzić, czy zawiodły systemy teleinformatyczne, czy zawiódł ewentualnie człowiek - dodał.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Jacek Sasin w RMF FM: Jeśli wygra PO, to jest argument, żeby jeszcze raz przeliczyć głosy

  - Państwowa Komisja Wyborcza po kilka razy dziennie kompromituje się i ktoś musi za to odpowiedzieć - mówił polityk PiS i kandydat na prezydenta Warszawy Jacek Sasin w Kontrwywiadzie RMF FM. - Prawo i Sprawiedliwość proponuje komisję śledczą w tej sprawie. Nie może być tak, że PKW jest poza wszelką kontrolą - zaznaczył i dodał, że wnioski o odwołanie członków PWK "to jest minimum w takiej sytuacji".

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Marek Sawicki w Radio ZET: Niepoliczone głosy kompromitują nie tylko PKW , ale całe państwo i elitę polityczną.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • I kolejny region z tym samym problemem.

  Wojewódzka Komisja Wyborcza w Olsztynie wznowiła dziś rano pracę i czeka na protokoły z powiatów. Choć wciąż ich nie ma, komisja spodziewa się, że dziś powinny spłynąć. Na razie do olsztyńskiej komisji dotarł jeden poprawny protokół.

  Wojewódzka Komisja Wyborcza w Olsztynie na razie przyjęła jeden, podliczony ręcznie, protokół z powiatowej komisji wyborczej. - W sumie przywiozły nam protokoły jeszcze cztery inne komisje powiatowe. Ponieważ jednak liczyły wszystko ręcznie w protokołach były błędy rachunkowe i nie mogliśmy tych protokołów przyjąć - powiedziała Edyta Gadomska z Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Olsztynie.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Joanna Senyszyn: Chyba trzeba powtórzyć wybory

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Taka sama sytuacja jak na Podkarpaciu jest w Wielkopolsce.

  Wojewódzka Komisja Wyborcza w Poznaniu nadal nie przyjęła żadnego protokołu z komisji powiatowych i miejskich.

  - Niestety na godzinę 8 nie mamy ani jednego protokołu. Wczoraj pojawił się jeden zrobiony ręcznie, ale niestety został zakwestionowany z uwagi na błędy - nie przyjęliśmy go. Póki co, na razie nikt nie przyjechał - powiedziała wiceprzewodnicząca WKW Kinga Nowak.

  Wczoraj w nocy WKW kontaktowała się z powiatowymi komisjami. Jak powiedziała Nowak, "niestety nie generowały się protokoły". - Komisje zdecydowały, że zaczną pracę od rana. My o godz. 8 rozpoczęliśmy posiedzenie i czekamy - dodała.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Wojewódzka Komisja Wyborcza w Rzeszowie dziś rano nadal czekała na protokoły zbiorcze z komisji terytorialnych z głosowania do sejmiku. Według cząstkowych danych PKW na Podkarpaciu PiS zdecydowanie wyprzedza konkurentów.

  - W związku z tym nie możemy przystąpić do pracy - stwierdził przewodniczący Witold Olech. Jednocześnie podkreślił, że "protokoły zbiorcze są konieczne do rozpoczęcia liczenia głosów".

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Wciąż tylko jeden protokół z terytorialnej komisji wyborczej wpłynął do Wojewódzkiej Komisji Wyborczej we Wrocławiu - dowiedziała się PAP. Protokoły są podstawą do obliczenia wyników wyborów do sejmiku dolnośląskiego.

  Na Dolnym Śląsku jest 26 powiatowych komisji terytorialnych oraz cztery miejskie komisje: we Wrocławiu, Legnicy, Wałbrzychu i Jeleniej Górze.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • - Jest powód do niepokoju, że przedłuża się czas liczenia głosów i ogłoszenia ostatecznych wyników wyborów - mówił w TVN Cezary Grabarczyk.

  Pytany o ewentualne powtórzenie wyborów Grabarczyk odparł: "Nie wykluczam".

  - Gdybyśmy liczyli w sposób tradycyjny, we wtorek koło południa mielibyśmy wyniki - stwierdził minister sprawiedliwości.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski na Twitterze:

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Pojawił się komunikat ABW ws. włamania na serwery PKW.

  Rządowy Zespół Reagowania na Incydenty Komputerowe GERT.GOV.PL [chodzi o CERT.GOV.PL - red.] natychmiast polecił PKW zmianę haseł i zabezpieczenie logowań do systemu.

  Według informacji otrzymanej z PKW atak nie dotyczy systemu wyborczego.

  W tej chwili ABW zbiera materiał, który zostanie poddany ocenie formalno-prawnej.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • 07:50

  O godzinie 10 prezydent Bronisław Komorowski spotka się z szefami organów wskazujących kandydatów do PKW - prezesem TK, I prezesem SN oraz prezesem NSA.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Włodzimierz Czarzasty (SLD) zapowiedział w Radiowej Jedynce: "Jeśli wyniki będą odbiegały od rzeczywistej sytuacji, zażądamy powtórzenia wyborów".

  Polityk stwierdził, że na poziomie sejmików i powiatów w wyborach był "bałagan i bajzel".

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Trochę z innej beczki, ale warto wspomnieć.

  Choć wielu mówi o karze za wynik PO w wyborach samorządowych, Paweł Graś już przed wyborami złożył mandat poselski w związku z wyjazdem do Brukseli, gdzie będzie jednym z najbliższych współpracowników Donalda Tuska.

  Paweł Graś rezygnuje z funkcji sekretarza generalnego PO. Jest już następca

  - Paweł Graś zrezygnował z funkcji sekretarza generalnego PO, funkcję p.o. sekretarza premier Ewa Kopacz powierzyła Andrzejowi Biernatowi - poinformował wiceszef Platformy Cezary Grabarczyk

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Nie do końca wiemy, co miał na myśli Tomasz Terlikowski, ale zapewne ma to związek z wyborami.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • PKW w komunikacie z 4:20: "Przepraszam za opóźnienie w jego dostarczeniu, ale - jak Państwo zobaczycie - to naprawdę wiele liczb, więc i potrzeba sprawdzenia ich prawidłowości jest czasochłonna".

  Skaranie boskie z tymi liczbami...

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • O godzinie 9 odbędzie się konferencja prasowa kandydata PiS na prezydenta Andrzeja Dudy pod siedzibą PKW

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Dziś rano pracę ma rozpocząć większość wojewódzkich komisji wyborczych, które nie otrzymały protokołów z komisji powiatowych i miejskich. Są one podstawą do obliczenia wyników wyborów do sejmików. Głosy są liczone ręcznie, bo zawiódł system informatyczny.

  Najdłużej trwa ustalanie wyników wyborów do sejmików wojewódzkich. System informatyczny nie działa, jest problem z wygenerowaniem protokołów, mimo wprowadzenia danych, komisje powiatowe liczą więc wyniki ręcznie.

  Wczoraj wojewódzkie komisje wyborcze w całym kraju informowały, że nie otrzymują protokołów z powiatowych i miejskich komisji wyborczych. Część z nich decydowała się na przerwanie pracy do godz. 8 rano środę. Tak było np. w Warszawie, Opolu, Lublinie, Białymstoku, Gdańsku, Szczecinie, Poznaniu.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Dzień dobry!

  Nadal nie znamy pełnych i oficjalnych wyników wyborów.

  W nocy pojawiły się jednak wyniki wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

  Oficjalne wyniki wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów. Gronkiewicz-Waltz i Sasin w drugiej turze

  - Są oficjalne wyniki wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - PKW podała je w nocy z wtorku na środę. W pierwszej turze wybraliśmy 1584 włodarzy, do drugiej tury dojdzie w 890 miastach i gminach.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Dziękujemy, że byliście z nami. Z relacją wracamy rano.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Jak powiedział PAP przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Warszawie sędzia Maciej Schulz, komisja w środę podejmie decyzję

  co do sposobu ustalenia wyników wyborów do sejmiku wojewódzkiego oraz rady miasta.

  W środę komisja ma zacząć pracę od godz. 8:00 i prawdopodobnie najpierw zajmie się głosami do sejmiku.

  Komisja zdecydowała o ręcznym sumowaniu wyników wyborów w głosowaniu na prezydenta miasta. Dane z protokołów obwodowych

  komisji były ręcznie wprowadzane do komputerów i sumowane w arkuszu kalkulacyjnym.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Urzędująca prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO) i kandydat PiS Jacek Sasin (PiS) spotkają się w drugiej turze wyborów prezydenta stolicy; Gronkiewicz-Waltz uzyskała 47,19 proc. głosów, a Sasin - 27,71 proc. - podała w nocy oficjalnie Miejska Komisja Wyborcza.

  Pozostali kandydaci otrzymali: Piotr Guział (Warszawska Wspólnota Samorządowa) - 8,54 proc. proc. (53 261 osób); Przemysław Wipler (Nowa Prawica) - 4,21 proc. (26 249); Sebastian Wierzbicki (SLD Lewica Razem) - 4,14 proc. (25 817); Joanna Erbel (Zieloni) - 2,41 proc. (15 030); Andrzej Rozenek startujący z list własnego komitetu - 2,28 proc. (14 223).

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • wtorek, 18 listopada 2014
 • PILNE

  PKW potwierdza, że nastąpiło włamanie do baz strony internetowej Komisji.

  "W nawiązaniu do wieczornej publikacji na stronie niebezpiecznik.pl informujemy, że:

  1) Uzyskano nieautoryzowany dostęp do baz danych strony internetowej www.pkw.gov.pl

  2) Strona www.pkw.gov.pl pracuje w INNEJ sieci niż system wyborczy. Wyniki wyborów nie są w żaden sposób zagrożone.

  3) PKW podjęła niezbędne środki ostrożności w postaci zablokowania dostępu do sieci PKW z zewnątrz. Polecono natychmiastową zmianę haseł wszystkich pracowników.

  4) Ograniczono dostęp do strony zliczającej wybory wyłącznie do sieci wewnętrznej do momentu zmiany wszystkich haseł w systemach PKW.

  5) Poinformowano Agencje Bezpieczeństwa Wewnętrznego o wykryciu incydentu.

  6) Liczenie głosów trwa i odbywa się niezależnie od uzyskania nieuprawnionego dostępu do strony www.pkw.gov.pl."

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • "To, co dzieje się w związku z systemami teleinformatycznymi wykorzystywanymi podczas wyborów samorządowych jest przerażające".

  Włamano się na serwery Państwowej Komisji Wyborczej. Kolejna kompromitacja?

  Serwis Niebezpiecznik.pl poinformował, że doszło do włamania na serwery Państwowej Komisji Wyborczej. Anonimowe źródło przesłało na adres redakcji próbkę danych pracowników PKW i KBW, w tym hasła.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • "Miejmy nadzieję, że pracownicy KBW nie popełnili najczęstszego błędu i nie korzystali z tego samego hasła także w innych miejscach. Słaba funkcja skrótu użyta do przechowywania hasha hasła oznacza, że osoby, które wykradły bazę pewnie już połamały część haseł i być może rozpoczęły penetrację serwisu internetowego PKW. Pracownikom KBW radzimy jak najszybszą zmianę hasła" - pisze niebezpiecznik.pl

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Według serwisu niebezpiecznik.pl hakerzy włamali się na serwisy KBW lub PKW. Wykradziono dane pracowników komisji. Do redakcji przesłano próbkę 270 rekordów zawierających dane takie jak email, login, hasło, klucz, imię i nazwisko. Adresy mailowe pochodzą zarówno z domen pkw.gov.pl i kbw. gow pl, jak i eo.pl oraz npc.pl - firm, które świadczyły usługi informacyjne na rzecz KBW.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • PKW około 23:30 wyda nowy komunikat.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Komentowania sensacyjnych wyników PSL ciąg dalszy... Krzysztof Nakonieczny z TVP: "Przy odrobinie benewolencji można uznać, że partia premier Kopacz miażdżąco zwyciężyła (ZSL)"

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Do Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Szczecinie do dziś do godz. 21:00 wpłynął tylko jeden protokół z terytorialnych komisji wyborczych z głosowania do zachodniopomorskiego sejmiku. Komisja spodziewa się, że pozostałe protokoły będą spływać od środy rano.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Szef NIK Krzysztof Kwiatkowski w TVP Info: Jakiś czas temu NIK rozstrzygała przetarg związany z obsługą swej strony internetowej i uczestniczyła w nim firma, która teraz realizowała zamówienie dot. wyborów. - Moi eksperci w NIK, mimo że ta oferta była najniższa cenowo, odrzucili ją, ponieważ nie zapewniała odpowiedniej jakości w stosunku do wymagań - poinformował.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • - Twórcom oprogramowania zarzucam skrajny nieprofesjonalizm, bo system autoryzacji hasłem stworzony z myślą o poszczególnych członkach komisji wyborczych jest nieszczelny - mówi Marek Małachowski, programista, który po wyborach dokładnie przeanalizował oprogramowanie do obsługi komisji wyborczych.

  Informatyk: System do obsługi wyborów samorządowych był źle zabezpieczony

  Programista Marek Małachowski przeanalizował kod źródłowy feralnego oprogramowania do liczenia głosów w wyborach samorządowych. Jego zdaniem zastosowane w nim zabezpieczenia są łatwe do ominięcia. Opinii Małachowskiego nie podzielają bezkrytycznie inni informatycy. Państwowa Komisja Wyborcza zdecydowanie ją odrzuca.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • To już w zasadzie pewne - na wyniki jeszcze trochę poczekamy. Z informacji podawanych przez wojewódzkie komisje wyborcze w całym kraju wynika, że do wielu w nich nie dotarły jeszcze protokoły z komisji powiatowych, na podstawie których wyliczane są wyniki wyborów do sejmików. Niektóre wojewódzkie komisje planują kontynuować prace w środę lub nawet w czwartek.

  Komisja wyborcza w Kielcach

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Giertych: PiS musi teraz się jakoś wytłumaczyć: niby wygrali, a w 15 województwach rządzi koalicja

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Giertych: Trzeba było pomyśleć wcześniej i dać PKW więcej pieniędzy na system informatyczny

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Kalisz: Ja mam pełne zaufanie do członków PKW, do ich uczciwości. Natomiast niestety nie znają się na informatyce.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Giertych: Totalna klęska lewicy, według wstępnych danych uzyskali 2 proc. mandatów

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Ryszard Kalisz u Moniki Olejnik: Aż do tej pory PKW funkcjonowała nienagannie

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Giertych o wniosku PiS: Sprawa wyprawy posłów do Madrytu - to była sprawa do składania zawiadomienia do prokuratury, a nie wybory

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Roman Giertych w "Kropce nad I": Powtarzać wybory? "To absurdalne"

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • A tymczasem na Facebookowym profilu Kartografia Ekstremalna takie zestawienie...

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • A oto jak przedstawiają się cząstkowe wyniki wyborów po uwzględnieniu koalicji. Według wstępnych danych PiS ma szansę objąć władzę tylko w trzech województwach.

  Dane wciąż nie obejmują wyników z największych miast.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Głosy weryfikowane są ręcznie również w Krakowie. - W przypadku wyborów do sejmiku system podaje informację o liczeniu głosów i wyświetla niezrozumiałe komunikaty informatyczne. W

  wyborach do rady miasta został wprawdzie wygenerowany protokół, ale budzi on wątpliwości w zakresie wyników z komisji obwodowych - wyjaśnił przewodniczący komisji, sędzia Robert Jurga.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Według Telewizji Republika wyniki z Warszawy uzyskamy dopiero w czwartek. - Z uwagi na problemy z systemem, to niezależnie od wyników powodzenia uruchomienia tego systemu na nowo, wyniki będziemy i tak weryfikować - powiedział Krzysztof Filiński, wiceprzewodniczący Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Warszawie. - Skala błędu systemu informatycznego jest na dziś tak duża, że musimy mieć stuprocentową pewność, że protokół Wojewódzkiej Komisji Wyborczej, który zostanie przez nas podpisany, zawiera prawdziwe dane - wyjaśnił.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • PSL w Kielcach może zdobyć 16 z 30 mandatów - a nie wykluczone, że nawet więcej. Takie wnioski płyną ze wstępnych, cząstkowych wyników podawanych przez PKW.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • - Wciąż nie udaje się wygenerować protokołu z platformy wyborczej - informuje przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Kielcach. A to oznacza, że wyniki możemy poznać dopiero w środę wieczorem. Głosy w Kielcach zliczane są ręcznie.

  Wybory 2014. Ręcznie liczą głosy do sejmiku. Oficjalne wyniki w środę wieczorem?

  Powiatowe komisje wyborcze rozpoczęły ręczne zliczanie głosów do sejmiku województwa. - Wciąż nie udaje się wygenerować protokołu z platformy wyborczej - informuje przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Kielcach. A to oznacza, że wyniki możemy poznać dopiero w środę wieczorem

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Michał Szułdrzyński, dziennikarz: "Dziś wieczorem Polska gra ze Szwajcarią. Obstawiam, że wygra PSL"

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Dobry wstępny wynik PSL zaczął już serię żartów na Twitterze. Piotr Bieniuszys, felietonista i bloger: "Sensacyjny sondaż w Niemczech: CDU/CSU 15 proc., SPD 7 proc., Zieloni 3 proc., Lewica 3 proc., AfD 2 proc., FDP 1 proc., PSL 69 proc."

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • - Nadal czekamy na protokoły z komisji. Do tej pory nie przystąpiliśmy jeszcze do liczenia głosów. Nie ma takiej możliwości, żeby wyniki były znane w nocy - powiedziała członkini WKW w Rzeszowie Grażyna Buż.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Jarosław Gowin na Twitterze: "Wyniki, które spływają z komisji,są całkowicie niewiarygodne. Gigantyczna skala głosów nieważnych. Wygrywa PSL. Wielka mistyfikacja."

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • W województwie śląskim PiS prowadzi z wynikiem 25,24 proc. głosów, na drugim miejscu PO (23,09 proc.). Trzecie w kolejności PSL ma 19,9 proc. Na SLD głosowało 8,81 proc. wyborców - według cząstkowych danych PKW.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • W Małopolsce według cząstkowych danych prowadzi PiS, uzyskując 38,07 proc. głosów, pokonując PSL, które zdobyło 24,5 proc. głosów i PO z 23,63 proc. głosów. Poniżej progu wyborczego znalazł się m.in. SLD.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Oto mapa przedstawiająca zwycięzców w poszczególnych województwach

  Źródło: cząstkowe dane PKW

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Z cząstkowych danych PKW wynika, że PiS w sejmiku województwa podkarpackiego ma prawie 46 proc. głosów i jest to najwyższy wynik tej partii w kraju. Na drugim miejscu na Podkarpaciu jest PSL (25,81 proc.). Trzecia w kolejności PO zdobyła 12,61 proc. Na SLD głosowało 6,97 proc. wyborców.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • W dolnośląskim sejmiku wstępnie prowadzi Platforma Obywatelska z wynikiem 31,21 proc. PiS według cząstkowych danych PKW uzyskało 20,33 proc. głosów, PSL 19,71 proc. SLD ma 10,25 proc. głosów.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • W województwie zachodniopomorskim prowadzi PO z wynikiem 32,03 proc. głosów, na drugim miejscu PSL (24,28 proc.). Trzecie w kolejności PiS ma 17,74 proc. Na SLD głosowało 11,81 proc. wyborców. Dane te mogą się zmienić po uwzględnieniu wszystkich głosów.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Platforma Obywatelska w wyborach do sejmiku województwa pomorskiego ma według cząstkowych wyników 35,15 proc. głosów, a PSL 23,42 proc. Trzecie w kolejności PiS zdobyło 22,35 proc. Na SLD głosowało 8,58 proc. wyborców. Progu wyborczego nie przekroczyły: Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego (4,02 proc.), Ruch Narodowy (2,05 proc.) i Demokracja Bezpośrednia (1,3 proc.).

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • PSL według niekompletnych danych PKW wygrywa też na Opolszczyźnie - 23,67 proc. głosów. 23,31 proc. ma PO; 17,63 proc. - PiS, a 10,05 proc. - SLD.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • PSL wstępnie prowadzi też na Mazowszu. Wygrywa zdobywając według cząstkowych danych 35,84 proc. głosów, wyprzedzając PiS, które zdobyło 28,83 proc. głosów i PO, która ma 16,54 proc. głosów. Progu wyborczego nie przekroczyły: SLD (4,62 proc. głosów), Nowa Prawica (3,83 proc.), Ruch Narodowy (2,01 proc.) i Demokracja Bezpośrednia (1,18 proc.).

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • PSL jak na razie wygrywa też w wyborach do sejmiku wojewódzkiego w woj. łódzkim - 31,21 proc. głosów. Dalej: PiS z 29,48 proc. głosów; PO - z 20,54 proc. głosów, SLD - z 8,62 proc. głosów. Wynik może się zmienić po uwzględnieniu wszystkich protokołów wyborczych.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Także w województwie lubuskim według cząstkowych danych pierwsze miejsce ma PSL - 26,24 proc. głosów. Wyprzedza PO z 22,35 proc. głosów; SLD - z 15,38 proc. głosów i PiS, które ma 15,36 proc. głosów.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • W Lubelskiem według zebranych do tej pory danych PKW pierwsze miejsce ma PSL z 37,24 proc. głosów, przed PiS z 31,44 proc. głosów i PO z 15,35 proc. Kolejne miejsce ma SLD z 6,14 proc. głosów.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • W sejmiku w woj. kujawsko-pomorskim według cząstkowych danych PKW prowadzi PSL z 28,23 proc., wyprzedzając PO, która ma 28,07 proc. głosów i PiS - z 21,20 proc. Na kolejnym miejscu jest SLD z 12,66 proc. głosów.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • W województwie wielkopolskim PSL zwycięża na razie z wynikiem 31,03 proc. głosów, na drugim miejscu jest PO (23,62 proc.). Trzecie w kolejności PiS ma 19,15 proc. Na SLD głosowało 9,83 proc. wyborców. Dane te mogą znacząco się zmienić po uwzględnieniu głosów z największych miast.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • W województwie podlaskim według niepełnych wciąż danych zwycięża PSL z wynikiem 35,75 proc. głosów, na drugim miejscu jest PiS (30,34 proc.). Trzecia w kolejności PO ma 19,03 proc. głosów. Na SLD głosowało 5,86 proc. wyborców.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • W województwie warmińsko-mazurskim według niepełnych danych prowadzi PSL z wynikiem 41,01 proc.głosów, na drugim miejscu jest PO (24,78 proc.). Trzecie w kolejności PiS ma 17,64 proc. Na SLD głosowało 8,28 proc. wyborców. Progu wyborczego nie przekroczyły: Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego (3,36 proc.), Ruch Narodowy (1,75 proc.) i Demokracja Bezpośrednia (0,59 proc.). Wynik ten może się zmienić po uwzględnieniu wszystkich protokołów.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Według cząstkowych wyników na drugim miejscu po PSL w woj. świętokrzyskim znajduje się PiS (23,81 proc.). Trzecia w kolejności PO ma 13,03 proc. Na SLD głosowało 7,68 proc. wyborców. Progu wyborczego nie przekroczyły: Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego (2,96 proc.), Ruch Narodowy (1,27 proc.) i Demokracja Bezpośrednia (0,2 proc.).

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Maciej Wąsik, radny m.st. Warszawy, pisze na Twitterze: "W Wojewódzkiej Komisji Wyborczej nie ma żadnego protokołu dot. sejmiku mazowieckiego. Dziś wyników nie będzie. Zgroza."

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Najwyższy wynik na poziomie województwa według cząstkowych obliczeń uzyskało PSL w woj. świętokrzyskim - 49,9 proc. PO najlepszy wynik ma w woj. pomorskim (35,15 proc.), a PiS w woj. podkarpackim (46 proc.). Dane te mogą się oczywiście zmienić po uwzględnieniu protokołów z największych miast.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Według danych podanych przez PKW w wyborach do sejmików PO prowadzi w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim i dolnośląskim. PiS wygrywa w woj. podkarpackim, śląskim i małopolskim. W pozostałych dziesięciu województwach wygrywa PSL

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Według wciąż nieoficjalnych i cząstkowych wyników PSL zwyciężyło w 10 województwach. Po trzy zdobyło PO i PiS. Warto jednak pamiętać, że w wynikach tych nie uwzględniono między innymi danych z dużych miast.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • W powiecie malborskim 25 proc. wyborców oddało nieważny głos w wyborach do sejmików - podaje Radio Gdańsk. Wiesława Kiełpińska z wojewódzkiej komisji wyborczej uważa, że w błąd głosujących wprowadziły reklamy, w których "zachęcano do stawiania jednego znaku na każdej karcie", podczas gdy zestaw do głosowania do sejmiku ze względu na dużą liczbę komitetów składał się z wielu stron.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Rzecznik SLD Dariusz Joński na Twitterze: "Pilnie trzeba wezwać Parlament Europejski do wysłania grupy obserwatorów do Polski w celu skontrolowania procesu liczenia głosów"

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Mariusz Błaszczak zapowiada, że PiS złoży też do prokuratury doniesienie, które będzie dotyczyło "niedopełnienia obowiązków przez tych, którzy są odpowiedzialni za przeprowadzenie wyborów"

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Prawo i Sprawiedliwość złoży w Sejmie wniosek o powołanie komisji śledczej, która miałaby zbadać przygotowania i proces liczenia głosów w wyborach samorządowych - informuje PAP. Partia powiadomi też prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez PKW

  - Ta komisja powinna zająć się sposobem przygotowania i przeprowadzeniem wyborów przez Państwową Komisję Wyborczą. To, z czym mamy teraz do czynienia, urąga przyzwoitości. Wybory są istotą demokracji. Jeżeli mamy do czynienia z takim zamętem, do czego może to doprowadzić? Do fałszowania wyników wyborów - przekonywał na konferencji w Sejmie szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

  Wniosek o powołanie komisji ma być złożony w najbliższych dniach.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Rosyjskie gazety sceptycznie o przyszłości relacji naszych państw: "Co więcej, Warszawa może jeszcze bardziej zaostrzyć swoją politykę w związku z przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi i umocnieniem się sił prawicowych z byłym premierem Jarosławem Kaczyńskim".

  Rosyjska prasa: bez szans na poprawę stosunków z Polską. ?Umacnia się prawica J. Kaczyńskiego?

  ?W przewidywalnej przyszłości nie ma co liczyć na poprawę stosunków między Rosją a Polską? - ocenia dziennik "Kommiersant", komentując wydalenie grupy polskich dyplomatów z Moskwy i rosyjskich z Warszawy. ?Co więcej, nasz sąsiad może jeszcze bardziej zaostrzyć swoją politykę? - przewiduje gazeta.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • PILNE

  Najnowszy sondaż CBOS: Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w listopadzie wygrałaby je PO z 38 proc. poparciem. Na PiS (wraz z Solidarną Polska Zbigniewa Ziobry i Polską Razem Jarosława Gowina) chce głosować 27 proc. badanych. Badanie przeprowadzono w dniach 6-16 listopada 2014 roku na liczącej 934 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • PILNE

  Prezydent Komorowski zamierza spotkać się z prezesami TK, NSA i I prezesem SN w związku z problemami z ogłoszeniem wyników wyborów -

  podaje kancelaria prezydenta.

  Fot. Sławomir Kamiński / AG

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • - Naprawa górnictwa nie obędzie się bez kosztów, ale nie będzie to bezkarne dosypywanie pieniędzy. Rząd zgodzi się na koszty, ale pod warunkiem, że będzie to prawdziwe naprawianie - tak, abyśmy nie musieli się tutaj znów spotykać - kończy premier. Pytania ws. PKw pozostają bez odpowiedzi.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • PILNE

  Briefing premier Kopacz, która właśnie spotkała się w Centrum Dialog z górnikami z KW, przedstawicielami tych, którzy okupują od 6 dni Kompanię Węglową: - Polska energetyka opiera się na węglu - podtrzymuję tę deklarację. To coś bezcennego, nie tylko jako surowiec, ale jako związane z nim miejsca praca. (...) Naprawiając górnictwo musimy pamiętać o najważniejszym: bezpieczeństwie. (...) Zgodziliśmy się co do tego, że rozmowa jest konieczna... (W tle pytanie: A jak naprawiać PKW?) A co to ma wspólnego z górnictwem?

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • PILNE

  Właśnie formalnie zaczęliśmy kontrolę w Krajowym Biurze Wyborczym - pisze na Twitterze szef NIK Krzysztof Kwiatkowski.

  Fot.Tomasz Szambelan / AG

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Jedna z firm IT twierdzi, że chce pomóc PKW i za darmo stworzyć system do liczenia głosów: "Serio".

  Nietypowa deklaracja firmy IT: "Na przyszłe wybory możemy zrobić działający system za darmo. Serio"

  Państwowa Komisja Wyborcza od niedzieli ma problemy z systemem informatycznym, który w ekspresowym tempie stworzyła jedna z łódzkich spółek. Część komisji zdecydowała się na ręczne liczenie głosów. Czy tak musiało być? Jedna z firm branży IT złożyła ciekawą deklarację - na kolejne wybory może stworzyć system całkowicie za darmo.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Wg wyników exit poll Warszawę czeka II tura, do której wejdą Gronkiewicz-Waltz z wynikiem 48,8 proc. i Sasin - 26 proc. Tutaj aktualizujemy wyniki >>> pojedynków wyborczych w największych miastach.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • PILNE

  Hanna Gronkiewicz-Waltz zmienia strategię wyborczą: dotąd jak ognia unikała debat, a teraz? - Proponuję Jackowi Sasinowi w najbliższy piątek debatę, która - mam nadzieję - będzie merytoryczna. Tematy? Miejsce Warszawy w Europie, przyszła perspektywa budżetowa, przyszłość stolicy - wylicza prezydent. - Szczegóły ustalą nasze sztaby - kończy krótkie wystąpienia na Pl. Zamkowym.

  Fot. Sławomir Kamiński / AG

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • W rozmowie z RMF FM szef firmy Eversys, która przeprowadziła audyt systemu PKW, wyjaśnia, czego dokładnie dotyczyła ta kontrola: - Audyt dotyczył weryfikacji algorytmu, który był odpowiedzialny za poprawność liczenia głosów. Ten zakres nie ma nic wspólnego ze stabilnością czy wydajnością tej aplikacji - mówi Tomasz Gładkowski.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Do drugiej tury wyborów burmistrza Biłgoraja dostał się słynny poseł ziobrystów, a kiedyś PiS-u Piotr Sz. Nie zaszkodziła mu afera z szantażem ze strony prostytutki, której miał odmówić zapłaty za usługi seksualne.

  Wybory 2014. Poseł od prostytutki nieoczekiwanie w II turze

  WYBORY 2014. Mieszkańcy Biłgoraja nie przejęli się tym, że ich poseł korzystał z usług prostytutki, która szantażowała go potem, bo jej nie zapłacił. "Zdrowy mężczyzna", "Każdemu można podstawić jakąś ładną i zgłupieje" - mówili o Piotrze Sz. I dali mu szansę w drugiej turze wyborów na burmistrza miasta. Jeśli nie pójdzie mu w samorządzie i polityce, będzie mógł się realizować jako nauczyciel w podstawówce.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Oto oficjalne dane po I turze wyborów na prezydenta Krakowa:

  Wybory. Oficjalnie: ile głosów dostali kandydaci

  Miejska Komisja Wyborcza podała oficjalne dane dotyczące liczby głosów oddanych na poszczególnych kandydatów na urząd prezydenta w Krakowie.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Tymczasem w Warszawie...

  Nadal brak protokołów z głosowania do mazowieckiego sejmiku

  Jeszcze żaden protokół z powiatowych i miejskich komisji wyborczych nie wpłynął do Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Warszawie - dowiedziała się we wtorek w południe PAP w komisji.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Tymczasem "Spiegel" odnotowuje w swoim serwisie internetowym sukces Roberta Biedronia. "Mało kto w Słupsku dawał Robertowi Biedroniowi jakieś szanse, jednak ten polityk mówiący otwarcie o swoim homoseksualizmie odniósł sukces w wyborach na prezydenta miasta. To w konserwatywnej Polsce niespodzianka" - czytamy.

  Źródło: Spiegel.de

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Dziennikarze zasypali dziś członków PKW lawiną pytań.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • A oto podsumowanie konferencji PKW sprzed godziny.

  PKW zapewnia, że system działa. Ale zastrzega: Nie wiemy, skąd ten szum, że wyników jeszcze nie ma

  - Nie rozumiem, skąd się wziął cały ten szum, że wyników jeszcze nie ma - dziwił się na konferencji sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki. - Proszę się nie spodziewać, że one zostaną podane minutę po zakończeniu głosowania tak jak sondaże, bo to jest całkowicie nieporównywalne - dodał. Członkowie PKW poinformowali też, że oficjalne wyniki wyborów mogą być znane w godzinach wieczornych. 

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego apeluje o powtórzenie wyborów. Jak dowiadujemy się z informacji prasowej, "dziś podczas konferencji przedstawiciele partii podadzą argumenty za powtórzeniem wyborów samorządowych w sytuacji wielokrotnych naruszeń prawa wyborczego oraz braku uzyskania wyników w sensownym czasie". KNP w tych wyborach uzyskała słabszy od oczekiwanego wynik.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Łódzki sejmik dla ludowców? Mało prawdopodobne, aby taki był ostateczny wynik - powątpiewa na Twitterze dr Norbert Maliszewski.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • "Rezultat wyborów to cios dla Kopacz, gdyż wielu obserwatorów traktowało wybory jako rodzaj referendum wobec jej osoby" - pisze "Financial Times".

  "Financial Times": Wyniki wyborów to cios dla Kopacz. To miało być referendum ws. jej przywództwa

  "Wyniki wyborów samorządowych to cios dla Ewy Kopacz" - ocenia "Financial Times". Brytyjski dziennik wskazuje, że słaby rezultat PO w sejmikach może doprowadzić do podważania przywództwa nowej premier.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • PSL przed PiS może wygrać wybory do sejmiku województwa łódzkiego - wynika z najnowszych, wciąż nieoficjalnych i cząstkowych wyników wyborów podanych przez Państwową Komisję Wyborczą. Dopiero na trzecim miejscu znalazła się PO.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Krajowe Biuro Wyborcze to ok. 388 etaty, w centrali delegaturach, ale informatycy to tylko 5 osób. - Uważamy, ze to za mało. rosnące zadania wymagają wzrostu etatowego. (...) Musimy patrzeć perspektywicznie na rozwój nowych sposobów głosowania, np. internetu, który jest na sztandarach wielu organizacji. (...) z tego wynika tez, że w delegaturze, która obsługuje teren b. województwa, pracuje 6-7 osób i one wykonują wszystkie zadania związane z organizacją wyborów na takim terenie - wyjaśnia Czaplicki. Jak dodaje, bardzo wzrosły zadania związane z kontrolą wydatków kampanijnych i finansowania partii. - Zespół liczący 5 pracowników musi rzetelnie przejrzeć tysiące metrów dokumentów, które do nas spływają - dodaje sekretarz odnosząc się do tego, że Komisja wciąż sprawdza dokumenty związane z finansowaniem partii za ubiegły rok. Jak podkreśla, politycy krytykują działalność PKW, a to oni odpowiadają za to, w jakich warunkach ona działa.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Czaplicki wyjaśnia jeszcze, że PKW nie może przyznać dodatkowych wynagrodzeń czy nagród ani sobie, członkom komisji obwodowych, którzy muszą teraz dodatkowo pracować. - PKW nie dostaje żadnych specjalnych nagród - nie ma takiej możliwości prawnej. Po wyborach nigdy specjalnych nagród się nie daje. (...) Pracownicy Krajowego Biura Wyborczego mają prawo, zgodnie z ustawą o pracownikach państwowych, tylko do dodatków wypłacanych przez okres 3 mies., walczymy o te dodatki, bo chodzi o osoby, które pracują bez przerwy, 24 godziny na dobę. Nie dostają godzin do odbioru, bo nie ma kiedy tego zrobić.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Co z sytuacją w Nidzicy? - Nie ma problemu z aktualnym działaniem, jest tylko problem z usterkami, które powstały wczoraj - powtarza przedstawiciel PKW. - Ciągłość pracy jest, wymagana jest tylko korekta tych wyników.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Kolejne pytania dziennikarzy, m.in. wątpliwości ws. bezpieczeństwa i klucza cyfrowego oraz włamania do systemu i zmiany protokołów. Odpowiedź: - Trudno mi się odnieść do zarzutów, które są niemerytoryczne. (...) Nie mieliśmy żadnej ingerencji w tym zakresie. Nie ma możliwości zmiany jednego bitu, już nie mówię o liczbie, bez faktu, że ten dokument przestaje istnieć jako dokument elektroniczny. A podstawa wszystkiego jest papier podpisany przez wszystkich członków komisji obwodowej.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • I dalej: Jak dowiedziała się PAP, we wtorek rano nie udało się wznowić pracy także Miejskiej Komisji wyborczej w Olsztynie. Przewodnicząca tej komisji sędzia Anna Górczyńska powiedziała, że system działał 15 minut i znów się zawiesił. Komisja przerwała pracę do godz. 13. Jeśli system nadal nie będzie sprawny, to zacznie zliczać wyniki głosowania ręcznie. Komisarz wyborczy w Olsztynie sędzia Rafał Malarski przyznał w rozmowie z PAP, że nie potrafi ocenić, czy elektroniczny system działa prawidłowo. - Mamy bardzo sprzeczne informacje. W nocy był przekaz, że system się podniósł, ale znów są niepokojące wiadomości, że jest przeciwnie - wyjaśnił. Jak dodał, co najmniej sześć komisji gminnych z regionu zdecydowało się na liczenie ręczne. Jego zdaniem nie można w tej chwili ocenić, ile komisji wybierze ostatecznie taką formę liczenia. Zdaniem komisarza, komisje były "karmione nadzieją", że system jest już sprawny, ale teraz, po kolejnych kłopotach, czują się rozczarowane i stąd - jak mówił - biorą się takie reakcje, jak w przypadku Nidzicy.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • PKW twierdzi, że wszystko działa, choć zaledwie 40 min temu PAP opublikował nową depeszę, a w niej: - System nadal nie funkcjonuje. Protokoły się nie drukują. Jesteśmy zbulwersowani całą tą sytuacją - powiedział przewodniczący Powiatowej Komisji Wyborczej w Nidzicy sędzia Andrzej Świdwiński. Dodał, że komisja odmówiła ręcznego zliczania głosów, bo - jak stwierdził - "nie żyjemy w czasach króla Ćwieczka, tylko w XXI wieku". Wyjaśnił, że zwrócił się do komisarza wyborczego w Olsztynie o dalsze decyzje w tej sprawie. Do czasu usunięcia awarii systemu elektronicznego komisja wstrzymała pracę: - Mamy jeszcze nadzieję, że będzie opóźnienie, ale to wszystko wreszcie ruszy - powiedział.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Przedstawiciel PKW podkreśla, że sama Komisja była przeciw temu, by program do liczenia głosów nie był zamawiany w trybie zamówień publicznych i by można było z góry wybrać odpowiednią firmę. Dziennikarze dopytują dlaczego miałoby tak być. - Większość instytucji państwowych swoich programów używa do bieżącej pracy, a tu mamy do czynienia z bezpieczeństwem publicznym. (...) Zresztą, wiele urzędów tez narzeka na ten tryb zamówień, zwłaszcza ws. związanych z bezpieczeństwem.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Kolejne pytanie ws. członków PKW: czy nie czują się odpowiedzialni za bałagan z systemem? Ile on kosztował? - Zaraz po zakończeniu liczenia głosów przygotowany będzie specjalny raport na ten temat: zw. z działaniem systemu w trakcie wyborów. Przetarg ws. systemu dla wszystkich wyborów został unieważniony. Musieliśmy zatem przystąpić do przetargu ws. oprogramowania dla wyborów do PE i zaraz potem - przygotowań dla wyborów samorządowych.Te dwie sprawy się nałożyły. Przetarg został ogłoszony, zgłosił się podmiot, który to zamówienie wykonywał, a to wszystko było już bardzo późno: ogłoszenie w maju, wykonawca wyłoniony w sierpniu, potem trwały prace, by zdążyć. Testy ujawniały pewne mankamenty w tym oprogramowaniu, które były usuwane, potem przeprowadzono audyt: inna firma oceniła, że oprogramowanie jest dobre. a wyniki? Jaki jest, sami widzimy...

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Czaplicki tłumaczy procedury: jakie sprawozdania są potrzebne, by ogłosić ostateczne wyniki. Jak podkreśla, cztery lata temu PKW ogłosiła oficjalne wyniki też we wtorek wieczorem, "nie rozumie więc", skąd teraz oczekiwanie, by pojawiły się wcześniej.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Na tej konferencji żadne wyniki nie będą więc podane. Pyt. dziennikarzy: - Czy podadzą się panowie do dymisji, czy będą jakieś konsekwencje personalne za bałagan z systemem? Ryms: - Wykonujemy ciężką pracę. - Jeśli chodzi o moją osobę, proszę o chwilę cierpliwości. Chcemy zakończyć te wybory - dodaje sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • PILNE

  Konferencja PKW. Przedstawiciel Komisji Włodzimierz Ryms zapewnia, że "usterki w systemie zostały usunięte": - Mamy nadzieję, że w późnych godzinach wieczornych będzie możliwe podanie oficjalnych wyników głosowania.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Co jeszcze mówił dziś w Radiu Zet Grzegorz Schetyna? Poradził Jarosławowi Kaczyńskiemu, by ten "dobrze zapamiętał" wygrane przez PiS wybory, gdy "mógł się uśmiechnąć": - Bo druga taka okazja długo się nie zdarzy. Podczas wieczoru wyborczego uśmiech nie schodził z ust prezesa PiS:

  Fot. Adam Stępień / AG

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Dziękuję Michałowi za prowadzenie relacji i zapraszam wszystkich do dalszego jej śledzenia. Czekamy na konferencję PKW, na której poda ona kolejne informacje nt. oficjalnych wyników wyborów.

  Michał Protaziuk Michał Protaziuk Monika Margraf Monika Margraf
  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Więcej o problemach z liczeniem głosów w Białymstoku. - Najpierw mieliśmy problemy z zalogowaniem się do systemu. Gdy po ósmej się udało i wygenerował on w końcu protokoły z wyborów do rady miasta, okazało się, że zawierają one błędy matematyczne - mówi "Gazecie Wyborczej" Andrzej Matys, dyrektor Biura Rady Miejskiej w Białymstoku.

  Policzalność niepoliczalna. System działa, ale nie do końca

  Mimo zapewnień PKW, szwankujący od wyborów samorządowych system zliczania głosów nadal nie działa tak jak powinien. Poszczególne komisje miejskie nie wykluczają przejścia na ręczne liczenie głosów.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Ciekawa analiza portalu Politykawarszawska.pl. "Wielu obserwatorów warszawskiej sceny politycznej zakłada, że wbrew temu, co mówiło się na początku nic nie jest przesądzone. Obecna prezydent Warszawy raczej nie jest w stanie zmobilizować większego elektoratu niż to 48 proc., które poszło do wyborów i poparło jej prezydenturę w niedzielę, jak przekonywał w powyborczych komentarzach"

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • O 10.00 ma być konferencja PKW. Być może poznamy już wyniki wyborów.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • - Wziąłem na siebie odpowiedzialność związaną z działaniem tego systemu informatycznego - dodaje Czaplicki. Koniec konferencji.

  Fot. Sławomir Kamiński / AG

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • No i mamy najbardziej kuriozalne tłumaczenie porażki PO w wyborach. - To na pewno nie jest czerwona kartka. W niektórych regionach można to zdefiniować jako ostrzeżenie. Te wielokrotnie powtarzające się przedwyborcze sondaże, mówiące o przesądzonym zwycięstwie PO nad PiS sprawiły, że nasi wyborcy zostali w domu - powiedział w Radiu RMF Jacek Protasiewicz, szef PO w Wielkopolsce.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Mimo zapewnień PKW, nie wszędzie system działa. - Nasza komisja od kilkudziesięciu minut nie może się zalogować do systemu - mówi TVN24 przedstawiciel komisji w Białymstoku.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • - Wiele udało nam się zmienić w Polsce, ale jak widzę wypowiedzi i całość aktywności PKW, to jakbyśmy byli w wehikule czasu, przejechali w głębokie lata 70. - mówił w Radiu ZET Grzegorz Schetyna, szef MSZ. Kłopoty z wygenerowaniem wyników głosowania nazwał "kompromitacją". Mówi, że do reformy PKW najlepsze byłoby ponadpartyjne porozumienie klubów.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • PKW: Gronkiewicz-Waltz - 47,16 proc. głosów, Sasin - 27,75 proc.

  Po podliczeniu 92,78 proc. protokołów w Warszawie Hanna Gronkiewicz-Waltz uzyskała 47,16 proc. głosów, a Jacek Sasin - 27,75 proc. - podała w poniedziałek wieczorem Państwowa Komisja Wyborcza. Trzeci wynik uzyskał Piotr Guział - 8,57 proc.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Co wiemy o wynikach mniejszych partii jak KNP, czy Ruch Narodowy znajdziecie tutaj.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Tymczasem w TVP Info jeden ze zwycięzców wyborów, lider PSL - Janusz Piechociński. - Mój telefon głuchnie od dzwonienia. Był 2,5 tys. prób dodzwonienia w ciągu ostatniej doby. Wysyłamy już sygnały do tych, którzy z naszych list zwyciężyli zachowali duch pokory - powiedział Janusz Piechociński.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • GRZEGORZ CELEJEWSKI/ Agencja Gazeta

  Joachim Brudziński

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • - Postulowaliśmy od lat, by był wzór ujednolicony kart. Raz mamy jedną szpaltę kart, a w tych wyborach mieliśmy książeczkę. Skoro numer 1 listy wylosowało PSL (byli na pierwszej stronie - red.), to jest odpowiedź skąd taki gwałtowny wzrost poparcia dla PSL - mówił Brudziński. Przyznaje, że PSL zdobyło więcej głosów, bo taki był wzór kart. Podawał tutaj przykłady, że część książeczek było bez list części komitetów wyborczych i były uznawane za nieważne.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • W TVN24 Joachim Brudziński z PiS, szef komitetu wyborczej tej partii. Zaczyna od krytykowania PKW. - Te wszystkie kompromitacje związane z kolejnymi systemami informatycznymi maja miejsce od momentu, gdy przejęła władze PO. Gdy jako opozycja składaliśmy propozycje usprawnień, to byliśmy odsyłani do diabła - powiedział Brudziński. W końcu przyznał, że to PO jest odpowiedzialna politycznie za PKW, bo mogła zmienić ustawę.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Komentarz z Wrocławia, gdzie doszło do dużej niespodzianki wyborczej.

  Słaby wynik Dutkiewicza to dobra wiadomość dla Wrocławia

  Druga tura we Wrocławiu przy tak słabym wyniku rządzącego 12 lat miastem prezydenta to dla wielu duża niespodzianka. To niespodzianka przede wszystkim dla samego prezydenta. Gorzka. Ale w perspektywie najbliższych tygodni, miesięcy i całej przyszłej kadencji - bardzo pozytywna

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Komitet ustępującego prezydenta Katowic Piotra Uszoka - Forum Samorządowe i Piotr Uszok - zwyciężył w wyborach do rady miejskiej Katowic. Obsadzi 12 z 28 mandatów - podała oficjalnie Miejska Komisja Wyborcza. Na drugim miejscu znalazła się Platforma Obywatelska, która wywalczyła 8 mandatów, dalej Prawo i Sprawiedliwość - 6 mandatów oraz Ruch Autonomii Śląska, który reprezentować będzie 2 radnych.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Witam, zaczynamy relację. Dobra wiadomość, to taka, że działa już system PKW i są dostępne cząstkowe wyniki wyborów. Będziemy je wam na bieżąco przekazywać. Michał Protaziuk

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • poniedziałek, 17 listopada 2014
 • To już koniec naszej relacji na dziś; dziękujemy, że byliście z nami!

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Zakończyła się konferencja PKW. Kolejnej możemy się spodziewać najprawdopodobniej rano, a w nocy będzie trwała weryfikacja działania systemu.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • PILNE

  - Przy założeniu, że do godz. 6 rano będzie możliwe wykorzystanie wszystkich modułów systemu, wyniki mogą być znane już we wczesnych godzinach popołudniowych - przewiduje PKW. Na razie są to jednak tylko przypuszczenia.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Mimo problemów z systemem, przedstawiciele PKW są przekonani, że system liczenia głosów będzie działał poprawie w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych i prezydenckich. Według sędziów pozostało wystarczająco dużo czasu, by naprawić wszelkie usterki.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Członkowie PKW "są przekonani", że komisje, które przerwały pracę, wznowią ją jak najszybciej. Jak dodają, komisje terytorialne mogą pracować nawet w niepełnym składzie.

  Nie wiadomo jednak, kiedy odbędzie się kolejna konferencja PKW i czy komisje członkowie komisji terytorialnych rzeczywiście wrócą teraz do pracy.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • - PKW wyraźnie zaleciła, że komisje terytorialne nie powinny przerywać pracy, dopóki nie przyjmą wszystkich protokołów głosowania z obwodowych komisji wyborczych - podkreślają przedstawiciele Komisji. - Naszym zdaniem najpierw należało wprowadzić wszystkie wyniki - dodają.

  Przypomnijmy: wcześniej komisje wyborcze w Warszawie, Lublinie, Wrocławiu, Radomiu, Zamościu i Biłgoraju przerwały pracę. W Warszawie chodzi o dwie główne komisje wyborcze - miejską i wojewódzką. Prace wznowią we wtorek rano. W Lublinie pracę przerwała komisja wojewódzka. We Wrocławiu, gdzie przerwa potrwa do wtorku do godz. 11.00 - rozeszła się komisja miejska. Także miejska komisja wyborcza w Krakowie ogłosiła przerwę w swoich pracach do wtorku do godz. 10.00. Wszystko przez awarię systemu informatycznego.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Niestety, jak dodaje PKW, cały czas są problemy z drukowaniem protokołów wyników do rad miast, rad powiatów i sejmików województw. Błąd systemu ma być naprawiony jeszcze dzisiaj tak, by był dostępny do druku w terytorialnych komisji wyborczych. Jeśli to się stanie, wyniki będą mogły być podane w ciągu kilku godzin.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • - Według informacji przekazanych nam przez przedstawiciela firmy Nabino, uporano się w całości z tym segmentem systemu, który dotąd uniemożliwiał drukowanie protokołów wyników głosowania i wyników wyborów większościowych (wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz wyborach do rad gmin) - mówią członkowie PKW. Jak zapewniają, system już działa i został udostępniony terenowym komisjom wyborczym.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • PKW: 92,78 proc. przeliczonych głosów w Warszawie. Hanna Gronkiewicz-Waltz zdobyła na razie 47,16 proc. głosów, a Jacek Sasin -27,75 proc.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • PILNE

  PKW podaje cząstkowe wyniki z 108 770 protokołów głosowania na 123 359 obwodów (protokołów głosowania). Do komisji dotarły już wyniki z 900 gmin i miast, 892 rad gminnych i 196 rad powiatów. Nadal nie ma jednak wyników z sejmików wojewódzkich.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • PILNE

  Z opóźnieniem, ale rozpoczyna się konferencja PKW.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • PILNE

  A jednak! Według informacji radia TOK FM o 22.00 ma się rozpocząć kolejna już dzisiaj konferencja Państwowej Komisji Wyborczej.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Prace zawiesiły kolejne komisje wyborcze, m.in. w Bydgoszczy, Toruniu i Grudziądzu, Szczecinie, Świnoujściu oraz Stargardzie Szczecińskim. A my wobec takiego biegu wypadków kończymy na dziś naszą relację na żywo z wyborów samorządowych. Dziękujemy, że śledziliście je z nami!

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • PILNE

  Komisje wyborcze w Warszawie, Lublinie, Wrocławiu, Radomiu, Zamościu i Biłgoraju przerwały pracę. W Warszawie chodzi o dwie główne komisje wyborcze - miejską i wojewódzką. Prace wznowią we wtorek rano. W Lublinie pracę przerwała komisja wojewódzka. We Wrocławiu, gdzie przerwa potrwa do wtorku do godz. 11.00 - rozeszła się komisja miejska. Także miejska komisja wyborcza w Krakowie ogłosiła przerwę w swoich pracach do wtorku do godz. 10.00. Wszystko przez awarię systemu informatycznego.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • PILNE

  Wojciech Szczurek już oficjalnie po raz piąty prezydentem Gdyni - według danych ze wszystkich obwodów uzyskał 79,01 proc. głosów. Tymczasem w Białymstoku, również już oficjalnie, będzie druga tura - urzędujący prezydent Tadeusz Truskolaski (własny komitet) oraz były wojewoda podlaski i były senator, kandydat PiS Jan Dobrzyński walczyć będą w drugiej turze.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • "Jestem przekonany nie tylko, że mam szansę, ale też na to, że jednak wygram. (...) Chciałbym odbyć nie jedną, a przynajmniej trzy debaty z panią Hanną Gronkiewicz-Waltz, wytłumaczyłbym jej idee darmowej komunikacji. Jestem przekonany, że gdybym wytłumaczył jej ideę bezpłatnej komunikacji w stolicy,zapewne by ją poparła" - Jacek Sasin w TVN24.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • PiS zwyciężyło w wyborach do 25-osobowej rady miejskiej w Kielcach i uzyskało siedem mandatów - wynika z nieoficjalnych wyników ze wszystkich obwodowych komisji. W radzie znajdą się także przedstawiciele: PO, PSL, SLD i Porozumienia Samorządowego prezydenta Wojciecha Lubawskiego.

  PiS uzyskało siedem mandatów, Platforma Obywatelska i PSL - po pięć, a Porozumienie Samorządowe i SLD - po cztery mandaty. Do rady nie weszli przedstawiciele Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego oraz Komitetu Nowoczesna Lewica Nowoczesnego Samorządu (jako jedyny komitet zgłosił kandydatów do trzech z pięciu okręgów).

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • "Wygrana PiS jest wyraźna, nie o włos, choć te dane nie oddają rzeczywistości tak, jak wybory parlamentarne" - Jacek Sasin w TVN24.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Najwięcej, osiem mandatów, w olsztyńskiej radzie miasta przypadnie PO; drugą siłą w radzie będzie PiS z siedmioma mandatami - wynika z nieoficjalnych danych ze wszystkich obwodów przekazanych PAP w poniedziałek przez miejską komisję wyborczą.

  Mandaty w nowej 25-osobowej radzie miasta zostaną podzielone między sześć komitetów wyborczych. Ośmiu radnych będzie miała PO, siedmiu PiS; po cztery - komitety Piotra Grzymowicza i Czesława Małkowskiego; po jednym mandacie zdobyły PSL oraz komitet popieranego przez SLD Andrzeja Ryńskiego.

  Tak duże rozdrobnienie mandatów oznacza, że ugrupowanie przyszłego prezydenta Olsztyna - który zostanie wybrany w II turze między Czesławem Małkowskim a Piotrem Grzymowiczem - będzie musiało tworzyć tzw. szeroką koalicję z więcej niż jednym komitetem, żeby zyskać większość. Inaczej znajdzie się w opozycji.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Po konferencji PKW. Co wiemy? Niewiele. Są wyniki cząstkowe. I informatyczny bałagan w PKW

  Nadal nie ma ostatecznych wyników wyborów, są za to kolejne cząstkowe rezultaty w wyborach na prezydentów miast oraz dane wskazujące, gdzie która partia osiągnęła najlepszy rezultat. Jest też informatyczny paraliż Państwowej Komisji Wyborczej. Oto, co wiemy, a czego nie wiemy, po konferencji PKW.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Żakowski: W 2010 r. lemingi, kto żyw, ruszyły bronić Polski przed obłędem. To było 7 mies. po Smoleńsku. A teraz...

  Platforma Obywatelska straciła w tych wyborach ok. 10 proc. poparcia w porównaniu z wyborami w 2010 roku. Ale trzeba spojrzeć szerzej - przekonuje Jacek Żakowski na blogu na Polityka.pl. Jego zdaniem, wynik PO cztery lata temu był wyższy, bo wyborcy byli zmobilizowani tym, co "PiS wyrabiał wtedy na Krakowskim Przedmieściu".

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Koniec konferencji. Na wyniki - jak widać, trochę poczekamy...

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Członkowie PKW rozwodzą się teraz nad tym, co trzeba zrobić, by kolejne wybory nie skończyły się podobnie, jak obecne. Mówią o potrzebie dobrych fachowców-informatyków. - Znalezienie dobrych fachowców, za pensje, które obecnie informatycy w krajowym biurze wyborczym otrzymują, jest praktycznie niemożliwe - mówi przedstawiciel PKW.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • A tymczasem jeszcze jedne ciekawe rezulaty: Według PKW po podliczeniu 99,21 proc. protokołów w wyborach na prezydenta Poznania prowadzi obecny prezydent Ryszard Grobelny z 28,6 proc. głosów. Drugie miejsce zajmuje Jacek Jaśkowiak (PO) z wynikiem 21,45 proc. Trzeci jest Tadeusz Dziuba (PiS) z 19,52 proc.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • A mogło być tak pięknie: Gdyby system zaczął działać, ustalenie wyników zajęłoby kilka godzin. Od 4 do 5 godzin - stwierdził przedstawiciel PKW. - Jeżeli trzeba będzie uruchomić system alternatywny, może to nastąpić do środy - dodał.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Co wiadomo, mimo wpadki PKW? Całkiem sporo. Są już wyniki do części rad gmin i powiatów, nadal nie ma wyników wyborów do sejmików województw. Na ogólną liczbę 2477 wybieranych wójtów, burmistrzów i prezydentów miast ustalono wyniki wyborów w 1094 gminach i miastach. W wyborach do rad gmin na ogólną liczbę 2477 gmin ustalono wyniki wyborów w 700 radach gmin oraz wyniki w 63 radach powiatów - na ogólną liczbę 314 powiatów.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Obecni na konferencji dziennikarze usiłują przełożyć na zrozumiały język skomplikowane tłumaczenia komisji. - Te wyniki (z komisji obwodowych) są widoczne w systemie, natomiast nie można z nich korzystać fizycznie, bo system nie czyni wydruków i nie agreguje na poziomie terytorialnych komisji wyborczych. - Czy komisje będą je spisywać i ręcznie przeliczać? - dopytuje dziennikarka. PKW na razie tego nie wie...

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • fot. TVP Info

  Konferencja PKW trwa, i trwa....

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Kolejny cytat z PKW, który będzie powtarzany w sieci - o "patchworkowym" systemie...

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Długie, zawiłe wyjaśnienia PKW. I kluczowa informacja: - Po ewentualnym wprowadzeniu przez system wszystkich danych z obwodowych komisji wyborczych, terytorialne komisje przystąpią do alternatywnego - czyli tradycyjnego zliczania ilorazów w wyborach do sejmików i rad powiatów: to w tych wyborach mamy do czynienia z systemem liczenia proporcjonalnego.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • - W jakich segmentach nie działa system informatyczny? W zakresie wprowadzania wyników przez obwodowe komisje wyborcze system działa - tu nie istnieje potrzeba przeliczania na nowo głosów - tłumaczy przedstawiciel PKW. - System nie działa w segmencie "najwyższym" - wydruków i agregacji na etapie terytorialnych komisji wyborczych.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • - System informatyczny pracuje, chociaż niezbyt wydajnie, i nie zawsze liczy w całości to, co nas interesuje - mówi przewodniczący PKW. W naszej redakcji wesołość. Ciekawe, jak wśród kandydatów.

  - Wprowadzamy alternatywne sposoby sumowania wyników wyborów - dodaje. - Mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych godzin uda nam się usunąć usterki, jeżeli nie, pozostaje nam system liczenia ręcznego - przyznaje.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • W głosowaniu do sejmików wojewódzkich Ruch Narodowy uzyskał najwięcej głosów w woj. mazowieckim - 2 proc.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Warszawa - po przeliczeniu ponad 50 proc. głosów Hanna Gronkiewicz-Waltz zdobyła 47,11 proc. - czyli w drugiej turze zmierzy się z Jackiem Sasinem.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • 42,23 proc. - Rafał Dutkiewicz. Prezydent Wrocławia powalczy o drugą turę.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • W Szczecinie podliczono ponad 99 proc. protokołów. Na pierwszym miejscu Piotr Krzystek - 46,19 proc. Będzie druga tura.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • B.prezydent Olsztyna Czesław Jerzy Małkowski zmierzy się w drugiej turze wyborów z obecnym włodarzem miasta Piotrem Grzymowiczem. Małkowski rządził Olsztynem w latach 2001-2008, mieszkańcy odwołali go w referendum po wybuchu seksafery, za którą wciąż nie został osądzony. Po podliczeniu protokołów z 98 na 100 obwodowych komisji w Olsztynie, największe poparcie w wyborach na prezydenta Olsztyna, bo 39,27 proc. uzyskał Małkowski, przed Grzymowiczem, na którego głosowało 25,46 proc.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Po przeliczeniu ponad 93 proc. głosów w Łodzi wygrała Hanna Zdanowska - 54 proc. głosów.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Według cząstkowych wyników w Gdańsku Paweł Adamowicz zdobył 45,99 proc i powalczy z Andrzejem Jaworskim, który dostał 26,25 proc. głosów.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Białystok - według cząstkowych wyników podawanych przez PKW będzie druga tura wyborów. Tadeusz Truskolaski będzie musiał powalczyć w drugiej turze.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • PILNE

  Frekwencja w wyborach wyniosła 47,2 proc. To rekord w wyborach samorządowych.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • PILNE

  Rozpoczęła się konferencja PKW. "System działa" - zaczyna przewodniczący.

  fot. TVP Info

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Warszawie, sędzia Maciej Schulz: - "Wszystko wskazuje na to", że komisja nie ogłosi w poniedziałek wyników głosowania. - Wszystko na to wskazuje, że w dniu dzisiejszym nie będziemy gotowi do ogłoszenia wyników głosowania. Komisja planuje przerwać prace dziś ok. godz. 18.00-19.00, do jutra do godz. 9.00 - powiedział Schulz.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Po wyborach Jackiewicz o Hofmanie i kolegach: Mam nadzieję, że wrócą do PiS

  - Mam nadzieję, że oczyszczą swoje dobre imię, wrócą do polityki, wrócą do Prawa i Sprawiedliwości - powiedział Dawid Jackiewicz w TVN24 o Adamie Hofmanie, Mariuszu Kamińskim i Adamie Rogackim. Europoseł, który uczestniczył w feralnym locie polityków PiS do Madrytu, po raz pierwszy komentuje sprawę. Tuż po wygranej PiS.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Drugie tury będą za to konieczne w Mysłowicach, Katowicach, Częstochowie, Bielsku-Białej i Sosnowcu.

  W Mysłowicach według nieoficjalnych informacji zmierzą się dotychczasowy prezydent EdwardLasok z komitetu "Mysłowickie Porozumienie Samorządowe" (ponad 46 proc.) oraz Dariusz Wójtowicz z komitetu "Wspólnie dla Mysłowic" (ponad 20 proc.).

  W Katowicach w walce o fotel prezydenta po Piotrze Uszoku, który zrezygnował z kandydowania, liczy się popierany przez niego wiceprezydent Marcin Krupa oraz startujący z listy PiS b. prezes NFZ Andrzej Sośnierz.

  W Częstochowie dotychczasowy prezydent Krzysztof Matyjaszczyk będzie walczył o reelekcję z popieranym przez PiS Arturem Warzochą. W Bielsku-Białej - na razie nieoficjalnie - zmierzą się obecny prezydent Jacek Krywult oraz były parlamentarzysta Janusz Okrzesik. W Sosnowcu w drugiej turze powalczą prawdopodobnie dotychczasowy prezydent Kazimierz Górski (SLD) oraz członek zarządu woj. śląskiego Arkadiusz Chęciński (PO). W Rybniku rządzący tym miastem od 16 lat bezpartyjny prezydent Adam Fudali zmierzy się z Piotrem Kuczerą z PO.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • W Zabrzu, Tychach, Wodzisławiu Śląskim i Świętochłowicach dotychczasowi prezydenci miast utrzymali się przy władzy.

  W Zabrzu już w pierwszej turze zwyciężyła dotychczasowa prezydent Małgorzata Mańka-Szulik. Trzecią kadencję wywalczyła dzięki poparciu ponad 63 proc. głosujących (komitet "Skuteczni dla Zabrza").

  Tychami kolejną kadencję będzie rządził Andrzej Dziuba, który jest prezydentem tego miasta od 14 lat. W pierwszej turze zdobył ponad 64 proc. głosów. Dziuba startował w wyborach z listy Komitetu Wyborczego Wyborców Prezydenta Andrzeja Dziuby.

  Na kolejną kadencję został też wybrany Mieczysław Kieca (PO), który od 2006 r. rządzi w Wodzisławiu Śląskim.

  W Świętochłowicach w I turze zwyciężył dotychczasowy prezydent Dawid Kostempski (PO), z 52-procentowym poparciem.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Kolejną kadencję będzie też rządził prezydent Chorzowa Andrzej Kotala z PO, którego poparło prawie 51 proc. wyborców.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • W wyborach w województwie śląskim dobre wyniki uzyskali dotychczasowi prezydenci, niektórzy z nich reelekcję zapewnili sobie już w pierwszej turze - wynika z wciąż nieoficjalnych danych. Tak było m.in. w Chorzowie, Zabrzu, Dąbrowie Górniczej i Gliwicach.

  W tym ostatnim mieście kolejną kadencję będzie rządził Zygmunt Frankiewicz, najdłużej urzędujący prezydent w Polsce. Startował pod hasłem "Prezydent na każdy czas".

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • - Niech żyje, żyje nam... A kto? Zbyszek!

  - Ty masz tam "Rotę" przeczytać! Nie rzucim ziemi!

  - Nie dzisiaj!

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • "Jedyną rzeczą, o której możemy na razie mówić, to działalność PKW. Wybory najwyraźniej zaskoczyły Państwową Komisję Wyborczą. Drogowcy śpią spokojnie. Ich rolę przejęła Państwowa Komisja Wyborcza"

  W PKW gorączka, awarie serwerów, opóźnienia. A publicyści umierają ze śmiechu [WIDEO]

  Nowy system, który miał zliczać głosy, sprawia PKW dużo kłopotu - w nocy wieszały się serwery, niemożliwe było drukowanie protokołów. Możliwe, że wyników niedzielnego głosowania szybko nie poznamy. - Ludzkość wylądowała na komecie, informatycznie jesteśmy do przodu - mówił w TOK FM Roman Kurkiewicz. On i inni publicyści, rozmawiając o problemach PKW, zaśmiewali się do łez.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • - Dobrze, że PiS najprawdopodobniej wygra te wybory. Przyszedł czas, by PO otrzeźwiała z tej stagnacji i samozadowolenia - mówił w Poranku Radia TOK FM Roman Kurkiewicz z Collegium Civitas.

  - Po raz pierwszy pękły te niewiarygodnie zacementowane ordynacją i siłą największych zawodników prezydenckie bastiony. Poznań, Wrocław, Warszawa. Dla tych prezydentów porażką jest fakt, że nie wygrali w pierwszej turze. To opowieści o krytycyzmie, który przekłada się już na wynik wyborczy - zauważył publicysta.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Gdyby nasze środowiska poszły oddzielnie, to rzutowałoby na większe zadowolenie w Platformie Obywatelskiej. Wspólny blok zdał egzamin. To zapowiedź znacznie większego zwycięstwa, które czeka nas w wyborach parlamentarnych - mówi Zbigniew Ziobro.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • - Teraz musimy zastanowić się jak, po rozbiciu szklanego sufitu, pozyskać kolejne dziesięć procent - mówi Jarosław Gowin.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • - Muszą być bardzo poważne kary za fałszowanie wyborów. Taki człowiek musi wiedzieć, że spędzi lata w więzieniu, zapłaci ogromną grzywnę, taką by go pozbawić majątku, i będzie już zawsze wyłączony z życia publicznego - mówi Kaczyński.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Kaczyński tłumaczy, w jaki sposób powinno się przeprowadzać liczenie głosów: Sposób liczenia musi być bardzo precyzyjnie opisany. Wszystkie karty w jednym miejscu, wszyscy stoją dookoła, przewodniczący podnosi kartę, pokazują na kogo było głosowane i to jest zapisywane.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Zbigniew Ziobro zachęca by zapoznać się z informacjami o "prawdziwej aferze", które znajdują się na stronie klamstwakopacz.pl.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • - Cieszę się bardzo, bo w tej sytuacji wydawało się, że nie mamy szans - mówi.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Afera madrycka "bardzo zaszkodziła w niektórych częściach elektoratu". - Mielibyśmy o kilka procent więcej. Nasze zwycięstwo byłoby już bardzo zdecydowane - uważa prezes PiS.

  - To były sprawy drobne, ale bardzo kompromitujące i docierające do świadomości ludzi - dodaje.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • - Był zakaz zawierania koalicji samorządowych z SLD. Czy teraz będzie ten zakaz utrzymany, czy może dojdzie do tego SLD? - pyta dziennikarz.

  - Zakazów nowych nie będzie. Przypominam, że w tej chwili kwestia zakazów i próba konstruowania nowej nomenklatury to jest Platforma Obywatelska. To PO uznała, że nigdzie nie może być żadnej współpracy z PiS i w wielu miejsce taką istniejącą i całkiem dobrą współpracę zniszczyła - mówi Kaczyński i dodaje, że są otwarci, ale "charakter partii się nie zmienia i podjęta w 2001 roku decyzja o tym, żeby nie współpracować z SLD jest do tej pory aktualna".

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Jarosław Gowin dodaje, że głosowano nie tylko na PiS, ale też na Nową Prawicę, Ruch Narodowy i komitety centro-prawicowe komitety samorządowe.

  - Ponad połowa młodego pokolenia głosuje na prawicę. Myślę, że to bardzo gorzkie podsumowanie stanu III Rzeczpospolitej - podsumował.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Kaczyński mówi o młodych wyborcach PiS. Jego zdaniem zauważyli oni, że "zbudowany w Polsce system nazywany III RP jest obciążony patologiami i niewydolny".

  - Nie ma pracy, nie ma mieszkań. Perspektywą jest wyjazd do pracy poniżej kwalifikacji. Jeżeli ktoś twierdzi, że to jest sukces, to dziękuję bardzo za sukces - dodaje.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • PiS jest otwarty na koalicje, które zapewnią, że "władza będzie uczciwa". - Nie interesują nas koalicje z tymi, którzy tolerują nadużycia i z nadużyć zrobili sposób życia. Jeśli ktoś się nam teraz odgraża... Proszę bardzo - mówi Kaczyński.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • - Dobre samopoczucie tych pań i panów jest nam znane, ale fakty wskazują na coś, co nie powinno podtrzymywać tego dobrego samopoczucia - komentuje nieprawidłowości w PKW.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • - Zwykle jest tak, że jeśli się wydala jakichś dyplomatów, to trzeba się liczyć z tym, że nastąpi retorsja, ale sprawa działalności służb rosyjskich w Polsce na pewno nie jest zamknięta - mówi Kaczyński pytany o wydalenie polskich dyplomatów z Moskwy.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • - Idziemy po zwycięstwo. Liczymy na to, że wszyscy nasi działacze i sympatycy zmobilizują się przed drugą turą - dodaje Gowin.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • - Skończył się czas bezwzględnej dominacji Platformy w dużych miastach. Platforma czuje nasz oddech na plecach - mówi Jarosław Gowin.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • - Kula śnieżna ruszyła i będzie się rozpędzać - mówi Zbigniew Ziobro.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • - Będziemy twardo zabiegać o sukcesy w drugich rundach. To będą najbliższe dwa tygodnie naszej aktywności - zapowiedział.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • - To, co się dzisiaj w Polsce dzieje, chodzi nie tylko o załamanie systemu informatycznego, pokazuje, że jest naprawdę źle - mówi prezes PiS.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • PILNE

  Jarosław Kaczyński: Bardzo się cieszymy, że nasze zjednoczenie przyniosło sukces. To pierwszy krok ku temu, by w Polsce doszło do bardzo daleko idących zmian.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Za kilka minut zacznie się konferencja Jarosława Kaczyńskiego. Według zapowiedzi, ma ona być w dużej mierze poświęcona nieprawidłowościom w PKW.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • SLD jeszcze na coś liczy...

  Politolodzy mówią o klęsce SLD. A Gawkowski na to: Poczekajmy na koalicje - SLD języczkiem u wagi

  - Nie czuję, że to klęska. Stan posiadania liczy się koalicjami w sejmikach - tak wynik wyborczy SLD komentuje Krzysztof Gawkowski. Sekretarza Sojuszu nie opuszcza dobry humor, choć politolodzy nie mają wątpliwości, że największa partia lewicowa zaliczyła klęskę. - Kilka ostatnich miesięcy zostało zmarnowanych przez partię Leszka Millera - ocenia politolog dr Rafał Chwedoruk.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Kolejny głos na temat nieprawidłowości podczas wyborów.

  Wyniki wyborów. "Pracownicy pojechali do gminy. Okazało się, że brakuje stron protokołów..." [RELACJA Z KOMISJI]

  - W każdej z czterech obwodowych komisji wyborczych były jakieś problemy. Przy wprowadzaniu danych system albo przestawał działać, albo zaczynał drukować protokoły tylko z jednej z kart wyborczych - opowiada nam o kłopotach podczas zliczania głosów informatorka z komisji wyborczej na Targówku w Warszawie.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Robert Biedroń - poseł (upadającego) Twojego Ruchu i pierwsza osoba wybrana do polskiego parlamentu, która otwarcie deklaruje orientację homoseksualną - przeszedł do drugiej tury wyborów na prezydenta Słupska. Biedroń startował z własnego komitetu.

  Do drugiej tury wyborów w Tomaszowie Mazowieckim dostała się inna nieheteroseksualna kandydatka - Agnieszka Łuczak z komitetu "Możemy".

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • PILNE

  Kontrola w PKW na początku stycznia 2015 r.

  Decyzję o przeprowadzeniu kontroli podjął prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski. - Kontrolerzy Izby sprawdzą czy pracownicy Krajowego Biura Wyborczego budowali system informatyczny w sposób zgodny z prawem, rzetelny, celowy i gospodarny - powiedział rzecznik prasowy Izby Paweł Biedziak.

  Dodał, że NIK w czasie tej kontroli wykonania budżetu przez Krajowe Biuro Wyborcze "skorzysta z wiedzy zewnętrznych i wewnętrznych ekspertów z zakresu informatyki".

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • - Mówiłem, że w roku 2014 oddam PSL w ręce młodych. Jak się już ukażą ostateczne wyniki z tych wyborów, to zobaczycie właśnie tych młodych. Ale jako młodość nie biorę kategorii wieku, a stan ducha, gotowości i aktywności do codziennej społecznikowskiej pracy - powiedział na konferencji prasowej Janusz Piechociński.

  Szef PSL stwierdził, że nie zawiódł się na swojej wizji i ludziach, którym zaufał i na których postawił. - Za 5 lat będziemy gotowi, żeby potwierdzić aspiracje, do 5-6 euromandatów - dodał.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • "Siła argumentów, czy argument siły? Górnicy znowu górą. Gratuluję. Jednak... kiedy upadały Nowosolskie fabryki, kiedy bezrobocie sięgało blisko 40%25, kiedy matki nie miały za co nakarmić swoich dzieci, kiedy w tym mieście w garażach i piwnicach produkowano krasnale, żeby zarobić na chleb... "pies z kulawą nogą" nie zainteresował się losem tysięcy ludzi tracących pracę w jednym z najbardziej uprzemysłowionych miast w Polsce, w Nowej Soli" - pisał pod koniec września Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli.

  Tym wpisem i swoim pościgiem za pijanym kierowcą zjednał sobie masę ludzi.

  Dziś wygrywa po raz czwarty z 86-procentowym poparciem, a jednak nie jest w pełni zadowolony. - Zmartwiło mnie te kilkanaście procent głosów oddanych na moich kontrkandydatów. Jest mi po prostu przykro. Nie mogę tego zrozumieć - mówi.

  Prezydent Nowej Soli znów bierze 86 proc. Dlaczego jest mu przykro?

  Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli nie ma sobie równych. Po raz czwarty druzgocąco pokonał konkurencję. Mimo to nie jest dziś szczęśliwy. - Oczywiście, cieszę się z wygranej, ale jest mi też bardzo przykro - mówi.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • PILNE

  NIK: Będzie kontrola ws. systemu informatycznego PKW.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • "Mam powrót do normy, ukształtowanej po podwyższeniu przez rząd wieku emerytalnego. Wtedy doszło do zmiany na pozycji lidera w sondażach poparcia dla partii politycznych. Na prowadzenie wyszło Prawo i Sprawiedliwość. Wzrost poparcia dla PO nastąpił w czasie kryzysu ukraińskiego. Teraz wszystko wróciło do normy"

  "Nie ma sensu się zastanawiać, kto jest faworytem wyborów parlamentarnych: PiS będzie pierwsze"

  Jarosław Kaczyński czekał dziewięć lat na wyborczy sukces swojej partii. Wg dr. Rafała Chwedoruka, dziś PiS jest oczywistym faworytem wyborów parlamentarnych. - Ale przy utrwalonych historycznie podziałach, PiS bardzo trudno będzie zdobyć 50 proc. poparcia. Chyba że dojdzie np. do gwałtownego kryzysu - uważa politolog dr Rafał Chwedoruk. Zdaniem dr. Jarosława Flisa, PO zasłużyła na przegraną.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Relacja przewodniczącej jednej z warszawskich komisji.

  "Jest 9 rano, właśnie wracam po ponad 19 godzinach pracy w komisji. W środku nocy dowiedzieliśmy się, że system 'nie działa' i drukowane protokoły nie zawierają niektórych partii i kandydatów. Od informatyka dowiedziałam się, że od rana stworzono kilka programów zastępczych, ale na spotkaniu dla przewodniczących komisji słyszałam już w czwartek, że część elektroniczna może nie wypalić. O 5:30 dowiedzieliśmy się, że na transport do urzędu trzeba czekać dwie godziny lub przyjechać samemu, ale nie wiadomo, ile to wszystko zajmie, bo urząd nie umie się zorganizować. Protokołów nie można było wywiesić, bo ich nie było. Pod urzędem były za to setki wkurzonych członków komisji i tysiące kartonów, które dotarły na miejsce prywatnymi samochodami (zamiast transportem z policyjną eskortą) i walały się kiepsko pilnowane po ziemi. Nikt nie wiedział, gdzie iść, ani co robić. Worki (niektóre komisje miały je rozprute) kazano nam położyć w holu, w którym czekaliśmy do ósmej rano, gdzie były byle jak oznakowane i rzucone razem do kupy. Do wydrukowanych protokołów moja komisja dopisywała ręcznie tabelkę z wynikami Rozenka, bo jej brakowało."

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Może komuś się przydadzą?

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Nie spodziewaliśmy się wystąpienia problemów związanych z wydrukiem. Spodziewaliśmy się dużo większych problemów ze spływaniem protokołów.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Warszawa (30,14 proc. protokołów) Gronkiewicz-Waltz Hanna Beata 45,37 proc., Sasin Jacek Robert 29,09 proc.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Wrocław (33,11 proc. protokołów): Dutkiewicz Rafał 40,82 proc., Stachowiak-Różecka Mirosława Agnieszka 27,45 proc.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Toruń (91,67 proc. protokołów): Zaleski Michał 70,25 proc.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Szczecin (99,50 proc. protokołów): Krzystek Piotr Tomasz46,19 proc., Jacyna-Witt Małgorzta Anna 17,75 proc.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Rzeszów (98,92 proc. protokołów): Ferenc Tadeusz 66,31 proc.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Poznań (77,08 proc. protokołów): Grobelny Ryszard 28,46 proc., Jaśkowiak 21,50 proc. Dziuba Tadeusz 19,69 proc.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Opole (100 proc. protokołów): Wiśniewski Arkadiusz 47,51 proc., Ociepa Marcin Michał 21,13 proc.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Olsztyn (93 proc. protokołów): Małkowski Czesław Jerzy 39,69 proc., Grzemowicz Piotr Władysław 25,47 proc.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Łódź (2,63 proc. protokołów): Zdanowska Hanna Elżbieta 56,14 proc.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Lublin (100 proc. protokołów): Żuk Krzysztof Jan 60,13 proc.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Kielce (95.80 proc.): Lubawski Wojciech Jerzy 55,68 proc.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Katowice (94,61 proc. protokołów): Krupa Marcin Tomasz 42,67 proc., Sośnierz Andrzej Stanisław 22,25 proc.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Kraków (54,83 proc. protokołów): Majchrowski Jacek 39,37 proc., Lasota Marek Wojciech 26,76 proc.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Gorzów Wielkopolski (98,53 proc. protokołów) : Wójcicki Jacek Piotr 60,64 proc.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Gdańsk (91,48 proc. protokołów): Adamowicz Paweł Bogdan 45, 84 proc., Jaworski Andrzej 26,37 proc.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Bydgoszcz (96,59 proc. protokołów): Bruski Rafał Piotr 37,06 proc., Dąbrowicz Konstanty 19,88 proc., Gralik Marek Henryk 19,61 proc.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Białystok: Tadeusz Truskolaski (49,37 proc.), Jan Dobrzyński (34,16 proc.)

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Nowa Prawica JKM: Najwięcej głosów w województwie pomorskim (4,10 proc.), małopolskim (4,05 proc.) i dolnośląskim (3,97 proc.)

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • SLD - Lewica razem: Najwięcej głosów w województwie lubuskim (14,76 proc.) zachodniopomorskim (12,10 proc.) wielkopolskim (10,36 proc.)

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Ruch Narodowy: Najwięcej głosów w województwie podkarpackim (2,43 proc.)

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Platforma Obywatelska: Najwięcej głosów w województwie pomorskim (37,19 proc.) dolnośląskim (33,11 proc.) i zachodniopomorskim (32,56 proc.)

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Prawo i Sprawiedliwość: Najwięcej głosów w województwie podkarpackim (45,57 proc.), małopolskim (41,60 proc.) i lubelskim (32,59 proc.)

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Demokracja Bezpośrednia: Najwięcej głosów w województwie łódzkim (1,29 proc.)

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Wyniki z sejmików województw

  PSL: Najwięcej głosów w Warmińsko-Mazurskim (40,33 proc.), Podlaskim (40,20 proc.) i Lubelskim (37,66 proc.)

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Wyniki są przedstawiane na podstawie otrzymanych informacji o wynikach głosowania z ponad 81 tysięcy protokołów (na ogólną liczbę ponad 123 tys. protokołów). Frekwencja: 47,68

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • PILNE

  Rozpoczyna się kolejna konferencja prasowa PKW

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Kidawa-Błońska w RMF FM: Z Tuskiem łatwiej się wygrywało. Mieliśmy apetyt na lepszy wynik

  - Byliśmy przekonani, że Tusk zawsze w jakiś zaczarowany sposób przekona Polaków do głosowania na Platformę. Z nim wygrywało się łatwiej. Kopacz nie przyniosła nam pecha. Jestem przekonana, że potrafimy wygrywać pod jej przywództwem - powiedziała minister w Kancelarii Premiera Małgorzata Kidawa-Błońska w Kontrwywiadzie RMF FM.

  - Przegraliśmy, na pewno w wielu okręgach popełniliśmy błędy - stwierdziła i dodała: Mieliśmy apetyt na lepszy wynik. - Moja wiara w PO jest bardzo duża. Ewa Kopacz bardzo dobrze zdiagnozowała, co trzeba zmienić w działaniu Platformy - mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska. - Mamy się skupić na wyborach prezydenckich i partyjnych - tłumaczyła.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • PILNE

  Pierwsze oficjalne wyniki wyborów na prezydentów miast.

  Wojciech Lubawski po raz czwarty prezydentem Kielc. Zdobył 55,69 proc. głosów - dane ze wszystkich obwodów.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • W kilku miejskich komisjach wyborczych jest przerwa w liczeniu głosów do godz. 15-16. Biuro prasowe PKW powiedziało jedynie, że odniesie się do sprawy na najbliższej konferencji prasowej o godz. 9.15.

  Przerwa dotyczy np. miejskich komisji w Koszalinie, Sieradzu, Łomży, Białymstoku.

  - Po informacji z PKW, że system informatyczny nie będzie działał do godz. 15, miejska komisja podjęła decyzję o przerwie do godz. 16 - powiedział około godz. 8 Andrzej Matys z komisji miejskiej w Białymstoku.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • "Wstępne wyniki wczorajszych wyborów potwierdzają widoczny od wielu elekcji mechanizm, w którym o wynikach nie do końca decydują głosujący - największy wpływ mają nieobecni"

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Reporter Gazety Stołecznej Piotr Machajski informuje, że lekcje w szkołach się zaczęły, a komisje nadal w klasach.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Andrzej Stankiewicz: "Mimo serii siedmiu porażek wyborczych i marazmu w partii, mimo słabej kampanii i afery madryckiej Adama Hofmana, PiS zwyciężył w wyborach do sejmików".

  "Wyborcy nie boją się powrotu PiS do władzy. Kaczyński zdjął z partii odium politycznej impotencji"

  Wg Andrzeja Stankiewicza, wygrana w wyborach samorządowych "to dobry prognostyk dla Kaczyńskiego przed wyborami parlamentarnymi". Wyborcy pokazali, że nie boją się już powrotu PiS do władzy - czyli że niezawodny dotąd straszak Platformy z czasów Tuska przestał działać - uważa dziennikarz "Rzeczpospolitej".

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Co na to PKW? Jacek Śledziński z biura prasowego PKW nie odebrał żadnych sygnałów na temat ew. odwoływania lekcji w szkołach, gdzie w niedzielę znajdowały się punkty głosowania.

  Zaznacza, że znaczna większość (ok. 95 proc.) komisji wyborczych ukończyła już swoją pracę.

  Czy teoretycznie może to jednak oznaczać, że w jakiejś części szkół, gdzie znajdowały się komisje, wciąż trwa liczenie głosów i rzeczywiście lekcje będą odwołane? - Nie posiadamy takich informacji. Nie powiedziałem, że w 5 proc. komisji prace wciąż trwają, tylko że mogą trwać. System już działa i wszystko szybko się zmienia - ucina Śledziński

  - Dokładniejsze dane na temat komisji, które zakończyły już pracę, będą przedstawione na konferencji prasowej o 9.15 - tłumaczy.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • PILNE

  Docierają do nas głosy, że dyrektorzy szkół zastanawiają się czy nie odwołać zajęć. Klasy ciągle okupują komisje wyborcze - informuje dziennikarz Polsat News Marek Kacprzak.

  www.tokfm.pl
  Ostatni dzień kampanii wyborczej [WYBORY 2014 NA ŻYWO]
 • Incydentów ze złamaniem ciszy wyborczej było bardzo wiele, ale ten z Żywca wydaje mi się najpoważniejszy.

  Lokalna TV wyemitowała spot wyborczy Antoniego Szlagora, który ostatecznie wygrał wybory - informuje Dziennik Zachodni.