Prof. Davies o rzezi wołyńskiej: Ludobójstwo to kwestia polityczna. Selekcja: my jesteśmy ofiarami ludobójstwa, inni nie

powrót do artykułu
Agnieszka Lichnerowicz, Zuzanna Piechowicz
14.06.2013 20:00 , aktualizacja 15.06.2013 07:42
Norman Davies

Fot. Adam Golec / AG

Norman Davies
 • Norman Davies - miniatura
 • Norman Davies - miniatura
 • Reprodukcja zdjęcia zamordowanej przez nacjonalistów ukraińskich rodziny Rudnickich z wioski Chobułtowa - miniatura

Zobacz więcej na temat:

 • 24
 • 34
Komentarze (310)
Zaloguj się
 • avatar

  pipires

  Oceniono 1 raz 1

  W głowie się nie mieści ,co ten chłop wygaduje, kim on jest, jakie ma prawo poniewierać cierpieniem???Dlaczego GW takie coś pokazuje w "internecie"? Obrzydliwość, obrzydliwość ,ohyda ! Wielu Polaków dziś żyjących jest oburzonych! Ten manipulant i mądrala obronę Polaków w postaci np. "Akcji Wisła"/ była ona na rękę ZSRR. który potem przejął Ukrainę/ zrównuje/!!!!!!/ z okropnymi mordami jakich świat nie widział czynionymi przez UPA na Polakach wg barbarzyństwa nauczonego od Chorwatów a czynionego przez nich nieco wcześniej na Serbach !!!! Ukraińców zginęła" garstka" w porównaniu do Polaków i przeważnie tych barbarzyńców oraz "niewielu" ,którzy nie zadżgali swych mieszanych rodzin! Życzyć się chce temu panu, aby dla zrozumienie krzywd i ich różnicy- doznał tego samego, co te dzieci ,kobiety, młodzieńcy i starcy a nawet szlachetni żołnierze, którzy mieli kodeks i nie znali ideologii D.! O ziemię/sporną/ tak" tłuc ",.rżnąć/rezuni/człowieka????Niszczyć jego prawie 1000 letnią kulturę?????Trzeba sprawdzić ,czy ten pan jest Polakiem czy Ukraińcem lub czy jego rodzina nie maczała w czymś rąk jak np. eurodeputowanego J.O.????Zastrasza się ludzi . Ludzie się boją pisać prawdy! O to chodzi GW?

 • avatar

  plautilla

  Oceniono 1 raz 1

  Czytałam jego "Boże Igrzysko",ciekawa książka o historii polski. napisał inne.
  Jednak uważam, że obecnie jako agent Albionu,lub płatny manipulator realizuje tu nie polską rację stanu.. Albion nie ma sobie równych do wkręcania innych w politykę, na szkodę własną wkręconych, ale zawsze ku sukcesowi Albionu.

 • avatar

  marekmarek44

  Oceniono 2 razy 0

  A ja się założę,że Norman Deiwis jest brytyjskim żydem.

 • avatar

  ciotka_ltd

  Oceniono 2 razy 2

  @ mocz-nick

  Czlowieku! Ty chyba nie wiesz, kto to Davies i ...ile ma szmalu.:)
  Agora naprawde nie jest w stanie go kupic, jej takze dla slawy i pozycji nie potrzebuje - to Agora podpiera sie Daviesem jak kulawy kolkiem, nie zas Davies Agora...
  Niemniej ze straszliwie pokawalkowanej, wyraznie niespojnej wypowiedzi domyslam sie - jak i inni Internauci - chamskiej interwencji Agory w wywiad i braku autoryzacji. I dlatego sama sie profesora (zna polski) o to przez jego agentke Caitlin (od praw autorskich min) zaraz spytam (e-mail ponizej).
  A i innych do zadawania tego typu pytan zapraszam.:)

 • avatar

  ciotka_ltd

  Oceniono 3 razy 1

  @ warwar

  Masz racje - poza ludobojstwem (co za pieprzony upor prawiczkow przy tym slowie?).
  Mysle, ze okreslenie Daviesa jest najcelniejsze: ethnic cleansing, czystka etniczna (i ma racje, ze poza Polakami dotknela ona i ukrainskich Zydow); podobnie zreszta jak przyrownanie do Balkanow - w obu ostatnich przypadkach byly to zbrodnie spontaniczne, odgornie bynajmniej niezaplanowane, to nie "Einsatz Reinhard" czy "Endlösung"...

 • avatar

  warwar

  Oceniono 4 razy -2

  Norman Davies ponownie ma rację, ale w Polsce zwycięża popisowa metoda ustalania co jest prawdą. Uchwalono zatem potępienie dla Akcji Wisła, a teraz uznano, że ludobójstwo nie jest ludobójstwem. IPN zbiera żniwo. Na Wołyniu w połowie lat 40-tych XX w. były akty ewidentnego ludobójstwa na Polakach, ale w drodze głosowania ustala się, że to nie prawda. Równolegle polska samoobrona i AK dopuszczała się aktów ludobójstwa na Ukraińcach w tym czasie. Ludobójstwa na Wołyniu dopuszczały się oddziały 28 Dywizji AK, a na Litwie V Brygady AK. Można by powiedzieć, że Polacy zostali sprowokowani aktami ludobójstwa na Polakach. Można, gdyż tak było. To jest jednak zbyt wąski horyzont poszukiwania przyczyn i skutków. Grody Czerwieńskie są kością niezgody od X w., a na Kijów wyprawiał się i Chrobry i Piłsudski. Jakby nie naginać faktów, to od czasów Kazimierza Wielkiego mamy do czynienia z okupacją polską terenów zachodniej Ukrainy, rozszerzoną za I RP na całą Ukrainę. Robiliśmy mało roztropne błędy w kwestii kozackiej. Było nam egoistycznie wygodnie, że ludność Ukrainy stanowiła tarczę obronną dla Rzeczypospolitej przy najazdach tatarskich i tureckich, ale natychmiast dopuszczaliśmy się krwawych pogromów na Ukraińcach, ażeby znowu wepchać ich w kierat pańszczyzny. Było to nieuczciwe wobec ofiarnych obrońców kresowych granic I RP, a szczególnie niemądre wobec kozactwa zaporożskiego. Kozacy nie chcieli wiele. Chcieli stałej jednostkowej wolności dla kozaków rejestrowych. Praktycznie dla 40.000 żołnierzy Rzeczypospolitej. Nawet nie chcieli szlachectwa. Można to było bezproblemowo załatwić przy pomocy polskiej instytucji: panoszy, włodyków, czy świerczałków (skartabellat). Zamiast dać Kozakom wolność woleliśmy ludobójstwo i gwałty. Rzezie wołyńskie to było ludobójstwo. Za każdym razem. Gwałt zawsze się gwałtem odciska. To nie jest wyłącznie sprawa Wołynia. Są jeszcze Piaśnica, Palmiry, czy Ponary. Czy to też nie były ludobójstwa? A Katyń? IMHO ludobójstwo ma miejsce nawet przy jednej ofierze, jeśli ginie ona nie za swoje indywidualne czyny, a z racji swojej przynależności etnicznej, z racji swojej wiedzy, czy bezwyznaniowości (lub rodzaju wyznania). Gdy morduje ksenofob, to zawsze to jest ludobójstwo bez względu na to na jakim micie jest to oparte, czy na jakiej ideologii. Najpowszechniejszym uzasadnieniem ludobójstwa w naszej strefie kulturowej jest nauka o Sądzie Ostatecznym wspólna wszystkim religiom abrahamowym i jej szczegółowa aplikacja z Beziers z nieśmiertelnym: Caedite eos! Novit enim Dominus qui sunt eius.

 • avatar

  ciotka_ltd

  Oceniono 1 raz 1

  @potatos

  Latwo to ( brak autoryzacji i przerobki przez Agore, ja tez czuje niefortunne ciecia) sprawdzic:
  po prostu profesora o to spytaj przez jego agenta literackiego.:)
  David Godwin Associates (GDA)
  55 Monmonth St, Covent Garden
  London WC2h 9DG
  Tel: 0207 240 9992
  caitlin@davidgodwinassociates.co.uk

 • avatar

  tom2578

  Oceniono 2 razy 0

  Śmierć ukraińskim ścierwom !!!

 • avatar

  ciotka_ltd

  Oceniono 1 raz 1

  @ ergosumek

  Ja juz naprawde nie mam sily do - pardon - twojej bezgranicznej glupoty, a wiec przystapmy do egzaminu: jaki interes moze miec Walijczyk w prezentowaniu takiej oceny jak wyzej? I od kiedy sa mozliwe spiski brytyjsko-teutonskie, he? On sie stara byc jedynie obiektywny i sprawiedliwy, i trzymac sie mozliwie daleko od uzywania w polityce historii w charakterze wygodnego wytrycha.
  Nawiasem mowiac jestem coraz bardziej przerazona wizja historii Polakow przed 30-tka, a przeciez historykiem nie jestem - wyobrazam sobie, jak Daviesowi musza z tego powodu wlosy na glowie stawac! ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX