Grand Press Photo 2017. Zdjęcie roku kryje dramatyczną historię. W kategorii sport - zaskoczenie

Milena Zawiślińska
18.05.2017 19:49
A A A
Grand Press Photo to ogólnopolski konkurs fotografii prasowej dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerów. Organizuje go miesięcznik "Press". Właśnie poznaliśmy zwycięzców Grand Press Photo 2017. Zdjęcia były oceniane w kategoriach: Wydarzenia, Ludzie, Życie codzienne, Sport, Środowisko, Kultura i rozrywka (od 2017 roku), Portret, Projekt dokumentalny, Photo Book , Portfolio.

Anna Bedyńska

Grand Press Photo to ogólnopolski konkurs fotografii prasowej dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerów. Organizuje go miesięcznik "Press". Przewodniczącym jury jest co roku laureat World Press Photo. Zdjęcia są oceniane w kategoriach: Wydarzenia, Ludzie, Życie codzienne, Sport, Środowisko, Kultura i rozrywka (od 2017 roku), Portret. Oddzielne kategorie to: Projekt dokumentalny, Photo Book, Portfolio.

Właśnie poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji Grand Press Photo. Tytuł Zdjęcia roku otrzymała fotografia Anny Bedyńskiej to portret rosyjskiej rodziny - Wasilija i jego matki Tamary, która poświęciła życie na walkę z systemem sądownictwa, by wyciągnąć syna z kolonii karnej. Wasilij był niewinny, nie popełnił morderstwa, co udało się po latach matce udowodnić. Jak mówił przewodniczący jury Francesco Zizola - to zdjęcie wyjątkowe. Pozwala zastanowić się nad rolą kobiety w dzisiejszym społeczeństwie.

Fotografka w czasie gali rozdania nagród ze wzruszeniem opowiadała o spotkaniu ze swoimi bohaterami. Wasilij po wyjściu z kolonii karnej zaczął studiować prawo. - Bardzo lubię tę rodzinę - powiedziała fotografka. Teraz pracuje nad cyklem o osobach niewinnie skazanych.

Bedyńska otrzymała też za to zdjęcie I miejsce w kategorii Portret.

 • 3
Komentarze (14)
Zaloguj się
 • ovejanegra13

  Oceniono 4 razy 2

  Naprawdę, wspaniała kobieta, ale w takim razie zdjęcie mogłoby brać udział w konkursie na matkę roku, a nie na najlepszą fotografię. Takie zdjęcie można by zrobić w tysiącach innych domów, bo nie mówi ono niczego o sytuacji tej konkretnej rodziny. Podobno jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów, a tutaj potrzeba tysiąca słów, żeby obraz był wart czegokolwiek. Nie tędy droga.

 • rot.leszek

  Oceniono 5 razy -1

  Jesli idzie o walory artyatyczne to .. jedynie artystyczny nielad
  w tej

  kuchni?

 • 66kropek

  Oceniono 13 razy -1

  "Jak mówił przewodniczący jury Francesco Zizola - to zdjęcie wyjątkowe. Pozwala zastanowić się nad rolą kobiety w dzisiejszym społeczeństwie' A także nad trudnymi warunkami mieszkaniowymi mieszkańców Rosji. To miał być konkurs fotograficzny czy konkurs na wstrząsającą opowieść? Nie wiem co ma walka z skorumpowanym systemem prawnym do roli kobiet w życiu współczesnym. Rozumiem jednak, że ojciec bohatera nie miałby szans na taka fotę..

 • 10robo10

  Oceniono 8 razy -2

  Jak widać nie jest to konkurs fotografii, lecz konkurs na historię związaną z fotografią. W przypadku większości zdjęć potrzeba 1000 słów by wyjaśnić o co fotografowi chodziło (w przeciwieństwie co Cartier-Bresona)

 • 68jacekw

  Oceniono 16 razy -2

  A gdzie zdjęcie bohaterki Gie Wu Natalii Przybysz,która bohatersko pozbyła się ciąży,żeby nie mieć za ciasno w mieszkaniu??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX