TokFm >  Polska

Udane renowacje dworców PKP. Zobacz perełki [GALERIA]

wg, PAP
24.01.2012
A A A Drukuj
Ponad dwa lata temu rząd zapowiedział modernizację 77 dworców. Na ich remonty przeznaczono 2,5 mld zł (tak duża kwotę na dworce przeznaczono pierwszy raz w historii). Wyremontowane dworce np. w Przemyślu czy Malborku odzyskały dawną świetność. Jeszcze ponad 900 polskich dworców czeka na swoją kolej.

Fot. Krzysztof Koch / Agencja Gazeta

Jeden z najpiękniejszych dworców w Polsce. Trwający od blisko dwóch lat remont pochłonął około 26 mln zł. Prace nad ponad stuletnim budynkiem nadzorował konserwator zabytków. Jego wygląd z czasów świetności przywracano na podstawie starych zdjęć i dokumentacji.

Efekt zadowoli chyba każdego. Dla spółki Dworzec Polski to nowy okręt flagowy - "atrakcyjny niczym Luwr", chwalą. A na jego otwarcie 26 stycznia proponują przyjść w kapciach "wręcz- zachęca by odwiedzać go tak jak muzea", czytamy na stronie spółki.

Dworzec w Przemyślu był dumą C.K. Galicji, trafił nawet do literatury pięknej: stąd Józef Szwejk odjeżdża pociągiem relacji Przemyśl-Chyrów po tym jak trafił do austriackiej niewoli i był więziony w Twierdzy Przemyśl. Jest jedną z najokazalszych budowli na linii łączącej Kraków ze Lwowem, a dziś - znowu najpiękniejszą. Wybudowany w 1860 r., przebudowany w 1895 r., ostatni remont generalny przeszedł 1975 r. Teraz znowu błyszczy. [ZOBACZ GALERIĘ DWORCA]>>

  • 4
  Komentarze (16)
  Zaloguj się
  • avatar

   orab2012

   Oceniono 16 razy 12

   Rewelacja! Poza niektórymi komentującymi idiotami ...

  • avatar

   gsb

   Oceniono 6 razy 6

   właśnie najlepsze jest to, że Warszawa Centralna i Warszawa Wschodnia nie "zmieniają się nie do poznania" - tylko wydobywa się spod latami zbieranego brudu wybitne rozwiązania oryginalnych projektów - te dachy/ sufity to są arcydzieła na miarę Brasilii Niemeyera - wreszcie je widać! :)

  • avatar

   pani_basia

   Oceniono 4 razy 4

   Dworzec w Bochni - całkiem ładny
   www.gazetakrakowska.pl/tag/bochnia-dworzec.html?cookie=1
   Podoba mi się idea odrestaurowywania starych dworców, ale nowe obiekty powinny być w minimalistycznym stylu - łatwe w użyciu i umyciu (kiedy już ochłoniemy z dumy...)

  • avatar

   syd2011

   Oceniono 5 razy 3

   Pieknie.. Ale ile jeszcze pieknych starych dworcow zostalo do zrobienia.. polecam trase Ilawa - Olsztyn.. sa tam na niektorych jeszcze stare napisy (nazwy dworcow) w jezyku niemieckim, ktore pojwiaja sie spod odrywajacej sie rozowej farby.. ;] zal patrzec jak to wszystko upada.. Ostroda ma piekny stary dworzec, ale nikogo to chyba nie interesuje.. zaniedbany jak wiekszosc..

  • avatar

   passtorian

   Oceniono 9 razy 3

   Zeby tylko obsluga kolejowa dowartosciowala sie (uprzejmoscia do pasazerow) do wygladu tych stacji to bedzie dobrze.

  • avatar

   nanook

   Oceniono 4 razy 2

   Dworzec w SKIERNIEWICE - koniecznie trzeba pokazać wnętrza. Może ktoś z Mieszkańców dośle jakieś fotki.

  • avatar

   peter-123

   Oceniono 4 razy 2

   A Grudziadz, Torun, Bydgoszc, Inowroclaw , Laskowice Pom. Gniezno, Kluczbork, Tranowskiegory, itd.

  • avatar

   hanklo

   Oceniono 3 razy 1

   Najpiekniejsz ydworzec PKP jest w Koszalinie.Warto pojechac tylko aby go zobaczyc

  • avatar

   snowbird1

   Oceniono 2 razy 0

   czy nie mozna by bylo tej prezentacji zaktualizowac?

  Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX