Muammar Kaddafi - kim jest najdłużej rządzący tyran Afryki? [ZDJĘCIA]

Libijski przywódca Muammar Kaddafi rządzi Libią od 42 lat. Nigdzie nie rusza się bez swojej ukraińskiej pielęgniarki - 'zmysłowej blondynki', uwielbia taniec flamenco, wyścigi konne. Nie lubi jednak latać nad wodą i mieszkać wyżej niż na pierwszym piętrze - to opis upodobań libijskiego przywódcy Muammara Kaddafiego, jaki wyłania się z depeszy wysłanej we wrześniu 2009 przez ambasadora USA w Trypolisie, ujawnionej przez portal Wikileaks.
1

Kaddafi - "libijski wojownik"

Kaddafi nazywa siebie przywódcą rewolucji, który przyniósł Libijczykom chwałę. Dyktator zdobył władzę w 1969 roku. Miał wtedy 27 lat. Stanął na czele grupy młodych oficerów, która dokonała przewrotu wojskowego i proklamowała utworzenie Libijskiej Republiki Arabskiej. Zamknięto wtedy brytyjską i amerykańską bazę oraz wypędzono tysiące Włochów, mieszkających w Libii.

2 "Sekundę temu wszyscy bili pokłony przed wariatem, tyranem i mordercą" Fot. Alexei Druzhinin AP

Kaddafi - przyjaciel Europy

Przed rokiem 2000 Kaddafi budził na świecie taką odrazę i lęk jak Saddam Husajn. Obaj rządzili żelazną ręką. Symbolem krwawej libijskiej dyktatury była masakra buntowników z więzienia Abu Salim pod Trypolisem w 1996 roku. Obaj dyktatorzy produkowali broń chemiczną, obaj marzyli o bombie atomowej. Kaddafi wspierał terrorystów wszelkiej maści, ale w odróżnieniu od Saddama nie skończył na szubienicy, lecz stał się przyjacielem wielu europejskich polityków. Wykorzystał swój główny atut - złoża ropy.

3

Kaddafi wiele podróżuje. Był też w Polsce.

9 września 1982 roku libijski dyktator przyjechał z wizytą do komunistycznej Polski. Na lotnisku witał go gen. Jaruzelski. Z jego też inicjatywy w październiku 1983 r. odbyło się na Uniwersytecie Warszawskim Międzynarodowe Sympozjum na temat Trzeciej Teorii Światowej Muammara Al-Kadafiego.

Trzecia Toeria Światowa została wyłożona przez Kaddafiego w "Zielonej Książce". Na 215 stronach, podzielonych na 3 działy: problemy demokracji, kwestie ekonomiczne i kwestie społeczne, dyktator opisuje ustrój idealny.

4

Kaddafi - showmen i ekscentryk

Libijski tyran w zagraniczne delegacje nie udaje się bez swojego beduińskiego namiotu, w którym przyjmuje gości. Ustawienie tymczasowej rezydencji okazało się problematyczne dla władz USA, gdy w 2009 roku podczas Zgromadzenia ONZ Kaddafi chciał rozbić namiot w Central Parku na Manhattanie. Amerykanie odmówili. Prezydent Putin za to ugościł libijskiego dyktatora w 2004 roku, oddając mu do dyspozycji podwórze Kremla. Kaddafi jest kłopotliwym gościem także ze względu na swój liczny orszak. Organizatorom szczytu we włoskim L'Aquili postawiał osobliwe wymagania, by przyjęto delegację złożoną z aż 83 osób.

Kaddafi słynie z tego, że spóźnia się po wiele godzin na umówione spotkania. W trakcie pobytu we Włoszech, ku największemu zdumieniu wszystkich, kazał zatrzymać swoją limuzynę na autostradzie i wysiadł z niej. Następnie przez kwadrans, trzymając w rękach biały parasol chroniący go przed słońcem, szedł poboczem. Włoska prasa jednoznacznie uznała Libijczyka za showmena.

5 Tomasz Lis: Namiot Kaddafiego w Rzymie, w Paryżu, w Nowym Jorku... Tomasz Lis: Namiot Kaddafiego w Rzymie, w Paryżu, w Nowym Jorku... Fot. Pier Paolo Cito AP

Kaddafi - sojusznik Włoch i Afryki

Największym przyjacielem libijskiego tyrana w Europie jest premier Włoch Berlusconi. W czerwcu 2009 roku Kaddafi po raz pierwszy złożył oficjalną wizytę we Włoszech. Historyczne spotkanie przedstawiano jako definitywne zamknięcie dziesięcioleci sporów wokół libijskich żądań o odszkodowania za włoski kolonializm w pierwszej połowie dwudziestego wieku. W 2008 roku oba kraje podpisały porozumienie w tej sprawie.

 

Kaddafi do końca 2010 roku przewodniczył Unii Afrykańskiej, skupiającej wszystkie 53 kraje kontynentu poza Maroko. Do jedności z Afryką odwołuje się bardzo często, również poprzez strój. Na sesji otwierającej libijski szczyt Unii w 2004 roku wystąpił w swoich tradycyjnych szatach, dodatkowo ozdobionych wizerunkami znanych polityków Afryki.

6

Kaddafi: Stoję po stronie kobiet

W sierpniu 2010 Muammar Kaddafi poprowadził lekcję islamu dla 200 młodych Włoszek. Młode, atrakcyjne kobiety zostały zwerbowane przez agencję hostess i zaproszone do udziału w uroczystej gali w ambasadzie Libii w Rzymie. Dopiero na miejscu przekonały się, że tak naprawdę była to lekcja islamu, którą poprowadził Kaddafi. Libijski lider namawiał kobiety do przejścia na islam.

- Stoję po stronie kobiet - mówił Kaddafi. Następnie podarował uczestniczkom spotkania po egzemplarzu Koranu po włosku oraz swej słynnej "zielonej książeczki". Na pożegnanie zaoferował im pomoc i wsparcie, gdyby zdecydowały udać się do Mekki. Niektóre z uczestniczek niecodziennego spotkania, cytowane przez włoskie media, wyraziły niezadowolenie z jego przebiegu oraz tego, co usłyszały na temat Biblii.

Muammar Kadafi ma trójkę dzieci z żoną Zofią. Fotografia pochodzi ze specjalnej sesji zdjęciowej, przeprowadzonej na polecenie dyktatora w styczniu 1986 roku w namiocie żony na terenie twierdzy na przedmieściach Trypolisu.

Komentarze (69)
Muammar Kaddafi - kim jest najdłużej rządzący tyran Afryki? [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • lewyprawydlazabawy

  Oceniono 6 razy 6

  Jeszcze niedawno Kadafi wylewnie całował się z prezydentem Francji Sarkozym. A wy pokazujecie Jaruzelskiego? Sądzicie, że internauci to banda głupków i nie wiedzą, że cała Europa czerpała ile mogła od Kadafiego?

 • alek45

  Oceniono 10 razy 6

  Dopuście J. Kaczyńskiego do koryta a będzie większym od ..Kadafiego

 • neokomunista

  Oceniono 8 razy 6

  "Skąd ten język "komunistyczna Polska" redaktorzy z GW ? Przejmujecie styl PiS ? Komunizmy było w PRL tyle, ile prawa i sprawiedliwości w PiS, a "obywatelskości" w PO. To po pierwsze. A po drugie - dlaczego nie daliście dotąd zdjęcia jak bojownik o demokracje i sprawiedliwość Lechu Kaczyński wręcza order - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dyktatorowi Mubarakowi z Egiptu. To było 3 lata temu. Kaczorowi wolno ? A Jaruzelowi trzeba dokopać nawet w ten sposób. Skąd ten język "komunistyczna Polska" redaktorzy z GW ? Przejmujecie styl PiS ? Komunizmy było w PRL tyle, ile prawa i sprawiedliwości w PiS, a "obywatelskości" w PO. To po pierwsze. A po drugie - dlaczego nie daliście dotąd zdjęcia jak bojownik o demokracje i sprawiedliwość Lechu Kaczyński wręcza order - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dyktatorowi Mubarakowi z Egiptu. To było 3 lata temu. Kaczorowi wolno ? A Jaruzelowi trzeba dokopać nawet w ten sposób."

  Redaktorzy GW w swoim myśleniu przypominają PiS-owców. Jedni i drudzy walczą z "mitycznym komunizmem", wespół z pożytecznymi idiotami na forach internetowych...
  Łatwiej walczyć z wyimaginowanym przeciwnikiem, kierować emocjami ludźmi w taki sposób, by nadal wszelkie swoje pretensje wobec aktualne rzeczywistości kierowali pod adresem... "komunizmu".

 • pedersdorfer

  Oceniono 7 razy 5

  Kto wywołuje celowo te rewolucje ,by wywołać wojnę światową.Dlaczego się osły cieszycie z tych ruchawek ,przecież 3/4 ludności z GŁODU ruszy na Europe.Te konflikty wywołują,światowe koncerny ,Bankierzy ,Giełdy -katalizatorem wybuchów tej rewolty są ceny żywności na świecie.Arabskie społeczeństwa są młode i pełne energii maja łączność telefoniczną ,są podpuszczani przez wywiady z USA ,Izraela i inne współpracujące z nimi oni finansują tą czarną robotę w imieniu Koncernów i wizjonerów Globalizacji .Dla nas Europejczyków nic dobrego z tego nie będzie.UE nałożyła na Polskę limity produkcyjne np:Cukru już widać po ile jest w sklepach żarcie co dzień idzie do góry ,i ak jeszcze ruszy lawina uchodźców z afryki to dopiero będzie demokracja.

 • part_of_the_game

  Oceniono 4 razy 4

  No to teraz Al-Kaida dorwie się do libijskiej ropy :)

 • muzzyczny

  Oceniono 6 razy 4

  Co za nagłe zainteresowanie Kadaffim.
  Syjonistom Włochom i Amerykańcom gula skacze
  bo nie mają tam monopolu na ich demokracje?

 • zak32

  Oceniono 6 razy 4

  @pedersdorfer coś prawdy w tym jest....dobrze piszesz. Dodam jeszcze jedno rodzina Rothschild najbogatsi tego swiata, mający w posiadaniu razem z Rockefelerem Wall Street i bank Centralny USA gotuja nam III wojnę światową. Wiecei o co tak naprawdę chodzi w Libii, Tunezji? Banksterzy zachodni zaczeli tracić wpływy. Jeden z Szejków zaczął zakładać banki które udzielają pożyczek na 0% dlaczego? Żeby przegonić zachodnia finansjerę. Ale ROTHSCHILD-owie nie dają za wygraną i używają swoich wtyk aby wywołać wojnę. nie ma ma to wspólnego demokracją. Obrzydliwe media kłamią na potęgę Kiedy ludzie to zrozumieją?

 • dexv

  Oceniono 6 razy 4

  Dziś dla GW Kadafi to tyran, miesiąc temu dyktator, pół roku temu przywódca Libii. To tak jak z Napoleonem - " Bestia uciekła z Elby, Bonaparte w Marsylii, Cesarz maszeruje na Paryż ! "
  Nie ma jak to odważne dziennikarstwo..., g.( GW) płynie zawsze z prądem.

 • dalarna

  Oceniono 8 razy 4

  Przywódca który potrafi zdobić władzę w wieku 27 lat nie będąc niczyją marionetką jest niezwykle rzadkim przypadkiem w historii.W tym konkretnym przypadku fakt,iż ojciec Kadafiego był jedynie hodowcą wielbłądów jeszcze bardziej akcentuje niezwykłe umiejętności i wielki talent przywódcy libijskiego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX