Przeciętny Polak pracuje 1966 godzin rocznie. A inni? [RANKING]

Gdzie najlepiej pracować? Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikowała Better Life Index, którym mierzy szczęście i dobrobyt obywateli we wszystkich 34 krajach członkowskich. Jednym z badanych współczynników jest stosunek pracy do czasu wolnego obywateli poszczególnych państw. Polska plasuje się na szarym końcu rankingu. Przeciętny Polak pracuje 1966 godzin rocznie, przeciętny Norweg - 1407
Paryż wycieczki, Montmartre Paryż wycieczki, Montmartre Fot. Shutterstock

10. Francja

Pod uwagę brano poziom zatrudnienia kobiet z dziećmi, czas pracy oraz czas poświęcany na odpoczynek i dbanie o siebie. Polska w tym rankingu plasuje się w ostatniej dziesiątce badanych krajów. Zobacz, które państwa zajmują pierwsze miejsca.

Na 10. miejscu pod względem dobrego balansu pracy i czasu wolnego znajduje się Francja. Jej mieszkańcy rocznie pracują średnio 1554 godziny. To znacznie mniej od średniej w krajach OECD - 1739 godzin. Dziennie mają dla siebie ponad 16 godzin czasu wolnego od pracy, co stanowi 67 proc. każdego dnia. Jedynie 0,09 proc. pracowników pracuje więcej niż 50 godzin tygodniowo.

Lizbona - miasto nad rzeką Tag. Położone na siedmiu wzgórzach zachwyca o każdej porze roku Lizbona - miasto nad rzeką Tag. Położone na siedmiu wzgórzach zachwyca o każdej porze roku Fot. Shutterstock

9. Portugalia

Portugalczycy dziennie przeznaczają 15,8 godziny dla siebie - na odpoczynek, sen, spotkania ze znajomymi. Rocznie pracują dłużej niż Francuzi - aż 1719 godzin - jednak odsetek osób pracujących więcej niż 50 godzin tygodniowo jest znacznie mniejszy - 0,05 proc.

Berlin, Brama Brandenburska Berlin, Brama Brandenburska Fot. Shutterstock

8. Niemcy

Mieszkańcy Niemiec średnio rocznie pracują 1390 godzin - a to jeden z najniższych wyników pośród krajów OECD. 66 proc. kobiet z dziećmi znajduje zatrudnienie i jedynie pół procenta pracowników poświęca swojemu zajęciu więcej niż 50 godzin tygodniowo.

Sztokholm, Szwecja Sztokholm, Szwecja Fot. Shutterstock

7. Szwecja

W Szwecji jedynie 0,01 proc. zatrudnionych pracuje powyżej 50 godzin tygodniowo, dzięki czemu kraj ten zajmuje drugie miejsce w rankingu pod tym względem. Roczny czas pracy w Szwecji prezentuje się również poniżej średniej krajów OECD - 1610 godzin. 76 proc. kobiet z małymi dziećmi znajduje zatrudnienie.

Szwajcaria Szwajcaria Fot. Shutterstock

6. Szwajcaria

Szwajcaria ma jeden z najwyższych wskaźników zatrudnienia kobiet z małymi dziećmi - aż 79 proc., co daje jej wysokie, szóste miejsce w całym zestawieniu. Roczny czas pracy nie jest jednak imponujący w Szwajcarii, lecz i tak jest poniżej średniej OECD - 1640 godzin.

Belgia - belgijskie piwo Belgia - belgijskie piwo Fot. Shutterstock

5. Belgia

Belgowie poświęcają najwięcej czasu dla siebie spośród wszystkich krajów OECD - dziennie 16,61 godziny - dla porównania w Polsce jest to ponad godzinę mniej - 15,4. W Belgii średnio pracuje się 1550 godzin rocznie, jednak odsetek osób poświęcających się pracy dłużej niż 50 godzin tygodniowo wynosi 0,04 proc.

Finlandia Finlandia Fot. Shutterstock

4. Finlandia

Finlandia nie przoduje w żadnym czynniku branym pod uwagę w badaniu, w każdym jednak ma wysoki wynik. 76 proc. kobiet z małymi dziećmi znajduje zatrudnienie, 0,04 proc. pracujących wyrabia ponad 50 godzin tygodniowo, sami Finowie zaś pracują 1652 godziny rocznie.

Holandia Holandia Fot. Shutterstock

3. Holandia

Holandia może poszczycić się najniższym odsetkiem osób pracujących ponad 50 godzin tygodniowo - poniżej 0,01 proc. Holendrzy pracują najmniej pośród krajów OECD - 1378 godzin rocznie. Polacy dla porównania pracują 1966 godzin rocznie, a 0,08 proc. pracowników wyrabia ponad 50 godzin tygodniowo.

Norwegia Norwegia Fot. Marcin Tomalka / AG

2. Norwegia

Norwegia, podobnie jak Finlandia, nie przoduje jednoznacznie w żadnej z badanych kategorii, w każdej jednak plasuje się wyjątkowo wysoko. 79 proc. kobiet z małymi dziećmi w Norwegii pracuje, rocznie mieszkańcy tego kraju pracują 1407 godzin, zaś dziennie dla siebie poświęcają 16 godzin.

Dania, Bornholm, wyspa Christianso Dania, Bornholm, wyspa Christianso fot.Anna Biała /Agencja Gazeta

1. Dania

Krajem, w którym balans pomiędzy pracą a życiem osobistym wypada najkorzystniej jest Dania. Zaledwie 0,02 proc. pracowników spędza w pracy powyżej 50 godzin w tygodniu, 78 proc. kobiet z małymi dziećmi znajduje zatrudnienie, mieszkańcy tego kraju zaś poświęcają na odpoczynek i spotkania ze znajomymi 16,31 godziny dziennie.

Więcej o:
Komentarze (25)
Przeciętny Polak pracuje 1966 godzin rocznie. A inni? [RANKING]
Zaloguj się
 • 2010arczi

  Oceniono 3 razy 3

  na te żenujące pieniądze które się tu zarabia to dzień pracy powinien trwać 3 godziny, nie 8.

 • mocarabia

  Oceniono 3 razy 3

  no to jeszcze dodajcie ranking obrazujący poziom życia :-D

 • wszystkie_loginy_zajete_2

  Oceniono 2 razy 2

  U nas kobiety z dziećmi pracują na rolników, mundurowych i kler, po 2000 godzin rocznie. Mamy się czym pochwalić przed światem.

 • gruk17

  Oceniono 4 razy 2

  polacy narod pracowity ,zeby nie okradal nas ZSRR to bysmy byli w scislej czoluwce wEuropie no i rzadzacy zeby byli sprawiedliwi a niesa bo to widac po biednych ludziach .tak ze musimy pracowac po prawie2000 godzin rocznie .nastepna sprawa ,u nas pracownik robi wszystko ,nieda drugiemu zarobic czyli pracy np.plytkarz robi elektryke ,hydraulike bialy montarz,szpachlowanie malowanie -a wRFN po koleji pierw hydraulik nastepnie elektryk plytkarz,dopiero malarz szpachlarz i kazdy ma prace a u nas pazernosc niedac drugiemu.

 • tomek20062

  Oceniono 2 razy 2

  Za PRL to moj ojciec wcale nie pracowal. Jechal do pracy na budowe i zaczynali grac karty od rana a pozniej pili piwo z kierownikiem i o 16 juz wracali do domu. Bylem z jcem na budowie kilka razy i tak bylo za kazdym razem. Jak przyjechalismy do Kanady to dopiero nauczylismy sie pracowac i zarabiac. W polsce wtedy nikt nic nie mial bo nikt nie pracowal ale w Kanadzie bardzo ojciec i mama bardzo szybko dorobili sie domu i dobrego zycia chociaz pracowac musial kazdy, lacznie z dziecmi.

  Poznalem wielu europejskich biznesmenow z krajow na tej liscie. Prawie kazdy uwaza ze pracownicy nie chca pracowac bo podatki sa bardzo wysokie powyzej pewnego pulapu. Wiec sie nie oplaca. Bardzo trudno im jest rozkrecic biznes bo nikomu sie nie chce. Moze to i dobry system. Nikt sie nie przepracuje, zarobi tyle aby przezyc no i jest wesolo, tak jak za PRL na budowie.

 • em-eryt

  Oceniono 3 razy 1

  Polacy sa zatrudnieni srednio 1966 godzin rocznie.
  Pytanie - ile z tego pracuja ?
  Nie bez kozery odpowiada sie na pytanie: ile ludzi pracuje w Polsce?

  Mniej wiecej polowa.

 • q-ku

  Oceniono 1 raz 1

  Niemcy zapieprzali po wojnie na swój Plan Marshalla wiele lat
  zakasali rękawy i dziś mają bogate państwo
  nie przyszło to za darmo

  my też jesteśmy na dorobku, też mamy swój plan marshalla (dotacje UE) i zasuwamy

  mnie to nie dziwi anie nie martwi

 • ta_facetka

  Oceniono 1 raz 1

  Na razie jest fajno. Ca 70% narodu stac na zycie na niezlym poziomie ekonomicznym, wakacje itp. Ten "dobrobyt" jest jednak dety. Za kilkanascie lat Polacy obudza sie z reka w nocniku: przemysl w obcych rekach, zloza naturalne byc moze tez, rzeka dodacji z EU wyschnie.
  Beda wtedy niewolnikami i najemnikami we wlasnym kraju.

 • tow_beton

  Oceniono 3 razy 1

  ale tylko połowa Polaków w wieku produkcyjnym pracuje, a w Szwecji 80%

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX