Koniec Trybunału Konstytucyjnego w Polsce? Gasiuk-Pihowicz: Wyroki mają być pisane przy Nowogrodzkiej [POSŁUCHAJ]

Posłanka Nowoczesnej uważa, że trwające od niemal roku paraliżowanie przez PiS pracy Trybunału Konstytucyjnego ma jeden cel.

Posłanka Nowoczesnej była gościem Jana Wróbla w Poranku Radia TOK FM. Mówiła o kolejnej odsłonie sporu o Trybunał Konstytucyjny. Wczoraj doszło do buntu sędziów wybranych przez PiS, którzy odmówili wzięcia udziału w obradach TK.

Trybunał procedował więc bez nich. Dziś TK ma decydować o tym, jak wybrać następcę prezesa Andrzeja Rzeplińskiego, którego kadencja kończy się w grudniu.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (19)
Koniec Trybunału Konstytucyjnego w Polsce? Gasiuk-Pihowicz: Wyroki mają być pisane przy Nowogrodzkiej [POSŁUCHAJ]
Zaloguj się
 • szpung

  Oceniono 23 razy 7

  Pani Kamila musi sprezac i to ostro w TVN po tym jak zawalila Ryskowi finanse i nie potrafila wyjasnic kilku istotnych kwestii. Pozostaja jej mocne slowa i wzmozona aktywnosc w mediach i komisjach. Pytanie czy N jest w stanie zastapic zdychajace PO w roli opozycji, bo nikt za nas republikanow nie neguje ani koniecznosci istnienia opozycji ani wymiany pokoleniowej calkowicie skompromitowanego pokolenia tzw. 'solidarnosci'.

 • passtorian

  Oceniono 10 razy 6

  Najwyzszy czas stracic ta kule u nogi. Sad Najwyzszy Rzeczypospolitej jedyna ostateczna wyrocznia prawna w kraju!!!

 • solussolius

  Oceniono 15 razy 5

  Im szybciej ten jaruzeliański potwór zostanie spacyfikowany, tym lepiej.

 • endrju1521

  Oceniono 12 razy 0

  W listopadzie ub. roku, po wyborach, gdy PKW opublikowała wyniki,

  zamieściłem na Forum komentarz, że faszystowskie szumowiny

  rozpoczęły przejmowanie władzy w państwie, że gdy opanują

  sądy i trybunały, ze zwykłymi ludźmi zrobią to, co faszyści

  niemieccy ustawami norymberskimi zrobili z Żydami...

  Analogii PiSu i faszyzmu, dopatrzył się jakieś 2 miesiące temu

  sam prof. Andrzej Zoll...

  Faszystowskie warchoły, górą.

  No ale władzę zdobyli w demokratycznych wyborach,

  jak niemieccy faszyści.

  Suweren tak chciał !

 • tlen69

  Oceniono 3 razy -1

  W interesie Suwerena Trybunał Konstytucyjny, stojący na straży Konstytucji,  jest gwarantem praw i wolności obywateli.
  Politycy i prawnicy PiS od listopada 2015 r. Prezydent nie przyjął ślubowania od prawidłowo wybranych 3 sędziów TK, na zwolnione etaty. Spowodowało to Z DNIEM 8 LISTOPADA 2015 r. BLOKADĘ PRAC TRYBUNAŁU . Wg Konstytucji ma być 15 sędziów - było 12 i  3 bez przyjęcia od nich przysięgi przez Prezydenta Dudę. Prawnicy PiS uprawiają swoistą propagandę, demolują państwo prawa.
  Aby sprostać powierzonej mu misji  sędzia sądu musi być ekspertem nie tylko w dziedzinie prawa, ale także w dziedzinie moralności.
  Urząd sędziego to nie jest zwykła posada czy praca. Być sędzią to obowiązek dany w interesie wszystkich członków społeczeństwa. Sędzia jako organ trzeciej władzy jest gwarantem spokoju społecznego, a sędziowie służą interesom społeczeństwa.
  Sędziom z PiS za szantaż należy się nagana, dyscyplinująca - za odmowę wypełniania obowiązków sędziego TK.
  Sędziowie TK z PIS (Przyłębska, Pszczółkowski, Jędrzejczak) demolują ustrój sędziego, stosują w dniu posiedzenia Trybunału w dniu 7 listopada 2016 r., a także dzisiaj w dniu 8 listopada 2016 r. (prace nad regulaminem)  SZANTAŻ, od którego uzależniają swój udział w posiedzeniu  TK rozpatrującego wniosek w sprawie ustawy o TK. NAJWAŻNIEJSZE SĄ OBOWIĄZKI, a później ustosunkowanie się w oparciu o fakty, a nie interpretacje.
  Takie zachowanie wymaga kary  dyscyplinującej i  poddane krytyce. Sędzia "wagarujący" to ZŁY PRZYKŁAD DLA OBYWATELI.
  Termin posiedzenia był znany od 6 października 2016r. Chodziło o włączenie 3 innych osób  wybranych przez sejm, niezgodnie z przepisami prawa :( głosowano uchwały odwołujące wybór 3 sędziów z dnia 8 października 2015 r. gdzie 3 osoby mają wskazanie, że są na etaty sędziów TK zwolnione od 7 listopada 2015 r.. Później  wybrano 3 sędziów w nocy 2 grudnia 2015 r. - bez wskazania na jakie etaty w TK i od jakiej daty.  Prezydent Duda przyjął od nich ślubowanie w dniu 3 grudnia o godzinie 01:30 (w nocy) mimo, że w TK nie było wolnych etatów.  
  Europejska Konwencja o Ochronie Praw Człowieka, jak i Europejska Karta Statutu Sędziów traktują bezstronność i niezawisłość sędziów jako gwarancje zapewniające poszanowanie praw społeczeństwa.
  Zostanie sędzią TK to nie tylko wybranie przez parlament. 
  Zgodnie z postanowieniami ustawowymi sędzią Trybunału Konstytucyjnego może być osoba, która posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska sędziego Sądu Najwyższego ( wśród cech na 2 miejscu jest nieskazitelny charakter a dalej są  kwalifikacje i co najmniej 10-letni staż sędziego, prokuratora, notariusza  lub adwokata) lub Naczelnego Sądu Administracyjnego.

 • nemilek

  Oceniono 11 razy -3

  Myszka ma coś takiego sympatycznego na twarzy, że aż ujmuje człowieka. Jest antytezą Krystyny Pawłowicz, ta wręcz wali piorunami ze swojego wrednego ryja, nienawiść ma wprost wymalowaną na twarzy, przeciwników politycznych chce zwalczać nie argumentami tylko ich sponiewierać, zadusić, nie cofnie się przed niczym, współpracowników Petrusa oskarżała, że nawołują ze strony internetowej do zamordowania Kaczyńskiego. Za ten bullshit nie przeprosiła. Natomiast myszka jest przesympatyczna, przemilutka i co najważniejsze robi duże postępy w retoryce, a to mnie bardzo cieszy ...

 • azteci

  Oceniono 7 razy -3

  Pani Kamila ogłosiła, wszem i wobec, koniec TK.
  To co wy w tym sejmie robicie? Wasi wyborcy czekają kiedy weźmiecie się realnie do roboty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX