PiS uświęca sam siebie. 'Zarządza nim Kaczyński o majestacie regenta. PiS jest nad konstytucją, tworzy swoją politykę historyczną'

PiS, z Jarosławem Kaczyńskim na czele sam się 'sakralizuje'. - To groźny populizm mistyczny - pisze w najnowszej ''Polityce'' Jerzy Baczyński.

W ostatnich dniach przez media przetoczyła się lawina ocen pierwszego roku rządów PiS. - Szczególną cechą tej władzy jest autosakralizacja unieważniająca normalne kryteria jej oceny - pisze w tygodnika ''Polityka'' Jerzy Baczyński

Redaktor naczelny tygodnika podkreśla, że ocena jest trudna, bo główny ośrodek władzy jest inny niż te oficjalne, a wszystkich w garści trzyma Jarosław Kaczyński. 

Naczelny ''Polityki'' zwraca uwagę na ''odsłony'' tej autosakralizacji. - Niewielka arytmetycznie parlamentarna większość staje się Suwerenem, ważniejszym od konstytucji; własna polityka historyczna umieszcza PiS w roli zwieńczenia najgodniejszych nurtów polskiej historii; kult Lecha Kaczyńskiego, pochowanego między królami, najwybitniejszego prezydenta państwa, nadaje jego bratu majestat regenta - wylicza Baczyński.

No i na koniec: Wreszcie mamy sakralizację, już ściśle religijną, dotąd poświadczoną przez wielu proboszczów, biskupów i o. Rydzyka, a w ten weekend ukoronowaną powołaniem samego Chrystusa, na króla pisowskiej Polski - podsumowuje Baczyński wydarzenia ostatniej soboty.

Zjawisko nazywa ''populizmem mistycznym''.

Cały tekst w najnowszym wydaniu tygodnika ''Polityka''>>

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (35)
PiS uświęca sam siebie. 'Zarządza nim Kaczyński o majestacie regenta. PiS jest nad konstytucją, tworzy swoją politykę historyczną'
Zaloguj się
 • szpung

  Oceniono 45 razy 13

  Wydaje miz sie jednak iz poziom sakralizacji wladzy znacnie zmalal, obecna sakralizacja przy sakralizacji geremkow walesow bartoszewskich kwasniewskich mazowieckich nadredaktora nadczerskiego czy setek swietych czyciejyrpy to maly pikus. W procesach beatyfikacyjnych brali udzial glownie dziennikarze czyciej, ktorych glownym zmartwieniem byla brutalnosc opozycji wobec uswieconej osoby.

 • wlomat1

  Oceniono 46 razy 12

  Dotychczas to politykę historyczną realizowała np. Olejnik wespół z Lisem - pod przewodnictwem swojego Guru Grossa >!>!>

 • aaron.goldstein

  Oceniono 50 razy 12

  To samo robiła i nadal chce robić Polityka - przy pomocy zdefiniowanej przez nią poprawności politycznej i cenzurze, która obowiązywała w mediach w latach 2007-2015. Kaczyński robi to samo bez białych rekawiczek, ale nie widzę, żeby Polityka była cenzurowana w taki sposób jak były cenzurowane opozycyjne media w latach 2007-2015.

 • chudaryba

  Oceniono 2 razy 0

  Pisstytutki zbiegly sie i probuja zakrzyczec prawde.

 • Ryszard Uziębło

  Oceniono 4 razy 0

  Kościół powinien się wstydzić....., lecz kościół się nie wstydzi . Jak by mógł, to wróciłby do czasów kontrreformacji i palił nieprawomyślnych na stosach. Sojusz oszołomów z kościołem to zapaść w rządzeniu państwem, nędza moralna i materialna obywateli.

 • eski57

  Oceniono 2 razy 0

  Wszyscy w Polsce i poza wiedzą , że osobą decydującą o polskiej polityce jest J. Kaczyński , którego kiedyś buńczuczna osobowość , zdradza dziś zaburzenia paranoidalne , a może nawet dotykać go schizofrenia paranoidalna …..
  Zażyłość z o. Rydzykiem i biskupami doprowadziła do wygrania wyborów - „bez ciebie ojcze nie byłoby tego zwycięstwa” - teraz trwa wyrażanie wdzięczności , przez wspieranie Kościoła instytucjonalnego . Kaczyński nie wchodzi w żadne spory z opozycją , przyjął taktykę robić swoje bez odnoszenia się do krytycznych opinii otoczenia , liczy się tylko K. Instytucjonalny , partia , własny elektorat i ON -zachłanny i wyzbyty hamulców do ustawienia brata na cokole jako Heroicznego Bohatera Narodu , przy którym ON też się „ogrzeje” . Jest to bezwzględna postawa zatraceńca wszelkich cnót w dążeniu do zadość uczynienia i wygłuszenia moralnej odpowiedzialności za katastrofę !

 • kochamrydzyka

  Oceniono 10 razy 0

  Bardzo waznym byloby przy okazji ekshumacji zwlok z katastrofy Smolenskiej porownac miesien sercowy ofiar katastrofy z miesnie sercowym w stanie agonji wyprodukowannego z oplatka komunijnego w dwu parafiach kosciola katolickiego w Polsce.

 • andy18m

  Oceniono 14 razy 0

  Szwejom dali nowe karabinki, ale szynele pozostawili.

 • rot.leszek

  Oceniono 28 razy 0

  Z metra ciety frustrat, chlystek w upie...nych butach zarzadza prawie 40mln krajem w srodku Europy ....to tylko swiadczy o Was

  ... o was presstytutach tez Baczynki

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX