Celiński ostro. "Faszyzm w Polsce? We Włoszech był chociaż program społeczny. U nas jest tylko nienawiść"

Andrzej Celiński, były działacz opozycji, oburza się na reakcję po wydarzeniach sylwestrowej nocy w Ełku.- We współczesnym polskim faszyzmie z tamtych faszyzmów jest jedynie koncepcja budowania narodowej tożsamości na nienawiści - pisze na swoim blogu.

- Nieodpowiedzialna lewica i głupota Merkel, wedle dżentelmenów z PiS i wedle nacjonalistów przezywanych tak dla pozoru, bo w istocie są po prostu polskimi współczesnymi faszystami, winni są Ełkowi. Dobrzy chłopcy przerażeni dechrystianizacją Polski – przesadzili. Że ktoś był już karany? Dobry Boże – zbłądził - pisze na swoim blogu Andrzej Celiński, b. działacz opozycji demokratycznej w PRL.

Chodzi o wydarzenia, do których doszło w Ełku w sylwestrową noc. Polak zmarł w bójce z pracownikami kebaba.

Władza od miesięcy podkreśla, że w Polsce nie ma problemu ataków na tle rasistowskim, choć statystki opublikowane przez Rzecznika Praw Obywatelskich pokazują coś zupełnie innego.

Nastroje antyimigranckie i antymuzułmańskie nie są uspokajane przez rząd. Prokuratura  z dużą pobłażliwością traktuje kolejne rasistowskie incydenty - coraz częstsze i brutalniejsze.

Jak wygląda ''polski faszyzm''?

- Ludzie z polskiej prawicy oburzają się za nazywanie ich „faszystami”. W porównaniu z Włochami Mussoliniego, nie mówiąc o Portugalii Salazara - ta identyfikacja jest na wyrost, łaskawa dla nich - uważa Celiński. - Tam był jakiś program społeczny. Budowane żłobki, szkoły, stadiony, autostrady. We współczesnym polskim faszyzmie z tamtych faszyzmów jest jedynie koncepcja budowania narodowej tożsamości na nienawiści. Oprócz rzecz jasna munduru, opaski na ramieniu, drzewca noszącego stosowny sztandar, ołtarza, od którego, zanim się go nie obali, czerpie się wiarygodność - pisze Celiński.

Podkreśla, że problemu muzułmańskich imigrantów w Polsce nie ma. Rząd PiS odmawia przyjęcia 7. tys. uchodźców z Afryki Północnej. Ubolewa, że koszmarne określenie „ciapaty” jest „w powszechnym użyciu”. - Bez jakiejkolwiek reakcji „autorytetów”, takich jak prezydent, premier, prezes, prymas, biskup jakikolwiek - wylicza.

Co dał nam Wałęsa, co dał Kaczyński

Zdaniem Celińskiego w Polsce nie ma problemu imigrantów. Zwłaszcza „ciapatych”. To słówko, jakże urocze i pełne miłości bliźniego, jest już w powszechnym użyciu.

- „Solidarność” z Wałęsą dała Polakom lepszą twarz, niż mieli. Kaczyński z ferajną dają mordę urka z kołymskiego łagru - kończy.

Cały wpis na blogu Celińskiego>>

 

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (40)
Celiński ostro. "Faszyzm w Polsce? We Włoszech był chociaż program społeczny. U nas jest tylko nienawiść"
Zaloguj się
 • kurnadziad

  Oceniono 14 razy 10

  ...dodam, że to jest KATOLICKA nienawiść. Biskupi, przyjrzyjcie się teraz, co narobiliscie, wy podłe, chamskie pasibrzuchy!!!

 • bzdigniew

  Oceniono 14 razy 8

  Chcialbym przypomniec, ze gdyby nie Walesa, to o braciach Kaczynskich malo by kto slyszal. Taki dżin z butelki

 • marudna.maruda

  Oceniono 13 razy 7

  "Budowane żłobki, szkoły, stadiony, autostrady."- ależ nasze pomniki i kościoły wartościowsze, bardziej ludziom do życia potrzebne.

 • krzys52

  Oceniono 7 razy 5

  Uwazam, ze nalezy podziekowac biskupom za inspirowanie faszystow-kaczystow do tego antydemokratycznego zamachu stanu, oraz wspieranie ich w tym dziele. No bo czym bylby kk bez przylepionego don faszyzmu i czym bylby sam faszyzm bez jednosci z kk, oraz wspolnych procesji...

 • slowianska_dusza

  Oceniono 6 razy 4

  To co charakteryzuje ludzi PiSu najbardziej to ostentacyjnie manifestowana pogarda dla innych: Polaków inaczej myślących (to jest ponad połowa społeczeństwa), instytucji świata zachodniego oraz obcokrajowców, zwłaszcza z innych kręgów kulturowych. Można się do tej pogardy i nienawiści ze strony władzy, która się sączy z mediów tzw. "narodowych", przyzwyczaić, oswoić z nią. Choć wrzód narasta i nie wiadomo co będzie dalej. Gorsze jest to, że nastrój pogardy do innych przenosi się na zwolenników PiSu. Uznają oni, że jej okazywanie na co dzień jest dozwolone, skoro w mediach pisowskich trwa festiwal wyzwisk pod adresem członków i zwolenników PO i Nowoczesnej, wybitnych artystów, naukowców, całej elity nie popierającej PiSu. Takie było moim zdaniem podłoże tego co się stało w Ełku. Obcokrajowcy tam pracujący, wywodzący się z krajów, gdzie jest kult macho, nie mogli znieść okazywanej im pogardy, lekceważenia i okradzenia ich. Sam widziałem dzisiaj filmik nakręcony przez chłopaka pracującego w takim barze, jak do niego się zwraca jakiś młody osobnik o poglądach nacjonalistycznych. Wstrząsające po prostu! Min. Błaszczyk powinien ten filmik obejrzeć i zastanowić się nad sobą. W Ełku wrzód pękł, co skończyło się tragicznie dla 21-letniego Daniela.
  Jednak odpowiedzialność moralną za to ponosi władza, która pogardę dla innych nosi na sztandarach. I Kościół Katolicki, który (poza kilkoma księżmi na marginesie) nic z tym nie robi, a nawet tę falę pogardy i nienawiści w kraju wzmacnia.

 • kabed007

  Oceniono 5 razy 3

  od jakiegoś czasu zastanawiam się czy jest takie miejsce na ziemi dokąd można by uciec z tego chorego moim zdaniem kraju. jakieś pomysły?

 • kotmiki

  Oceniono 5 razy 3

  PiS to partia faszystowska

 • 68jacekw

  Oceniono 3 razy -1

  Nie widzę problemu aby p.Celiński zaprosił muzułmańską rodzinę pod swój dach.Niech da przykład otwarcia i tolerancji,a "faszyści " spala się ze wstydu.Przy okazji będzie miał na miejscu lekarza lub informatyka-a to w obecnych czasach ważna sprawa.

 • 39marpik

  Oceniono 15 razy -1

  Szerzenie nienawiści zaczęło się w kancelarii Prezydenta L.Wałęsy. Trudno pojąć jak to się dzieje że zakompleksiony i chory z nienawiści człowiek pomiata i urządza kpiny z czterdziestomilionowego narodu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX