Szostkiewicz: "Chronienie drapieżców seksualnych w Kościele rani wiernych głębiej niż jego upartyjnienie"

Duchowni

Duchowni (Fot. Sławomir Kamiński)

"To niebywałe! Są wytyczne watykańskie, są wytyczne polskiego episkopatu, są struktury do walki i nic. Chronienie drapieżców seksualnych w Kościele rani wiarę i wiernych głębiej niż polityczne upartyjnienie Kościoła" - napisał na blogu Adam Szostkiewicz. Publicysta nawiązał do wstrząsającego reportażu o księdzu, który z 13-latki uczynił seksualną niewolnicę.

Bulwersującą sprawę księdza pedofila szczegółowo opisała w reportażu Justyna Kopińska z „Dużego Formatu”. Przedstawiła w nim m.in. wstrząsające relacje poszkodowanej nastolatki i fakt, że ksiądz po wyjściu na wolność nadal odprawia msze święte w Puszczykowie pod Poznaniem.

Na swoim blogu Szostkiewicz przypomniał, że za zniszczenie życia dziewczynie osobistą odpowiedzialność ponosi ksiądz. Ale już za tolerowanie księdza pedofila odpowiedzialność instytucjonalną ponosi władza kościelna. A tak, jak wynika z reportażu, była w środowisku kościelnym powszechna.

Gorszące milczenie Kościoła

Publicysta „Polityki” wytknął Kościołowi „gorszące milczenie” w sprawie duchownych legitymizujących moralnie w Kościele nacjonalizm i mowę nienawiści, oraz tolerujących drapieżnictwo seksualne w Kościele.

 „Oba milczenia są zgorszeniem i złamaniem norm ewangelicznych, a także naruszeniem przepisów prawa. Przeraża, że szef episkopatu abp Gądecki toleruje w swojej diecezji księdza gwałciciela, podobnie jego poprzednik na tym stanowisku abp Michalik tolerował, chronił a nawet bronił – przy pomocy prokuratora Piotrowicza, dziś gwiazdy PiS – księdza pedofila z Tylawy” - przypomniał Szostkiewicz i dodał:

Propisowskie tyrady z ambon z jednej strony, a z drugiej tolerowanie drapieżnictwa seksualnego wśród księży – to młyński kamień u szyi Kościoła. Znam przypadki młodych katolickich rodziców, którzy przestają chodzić na msze, by nie musieć słuchać tego wszystkiego

Na zakończenie Szostkiewicz ze smutkiem skonstatował, że dyskusja o pedofilii i głosy oburzenia Kościoła instytucjonalnego nie martwią.

Nie przejmuje go myśl, że dziesiątki, a może setki tysięcy katolików przestaną chodzić do kościoła. Miliony będą chodziły dalej. A nawet gdyby i milionów ubyło, to też dla kościelnej władzy nieważne, póki ma zagwarantowany status prawny, dający przywileje i płynność finansową

Po opisaniu historii księdza pedofila, do sprawy odniósł się przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

"Zwracam się do Księdza Generała z prośbą o jak najszybsze przeprowadzenie kanonicznego postępowania karno-administracyjnego w tej sprawie" - napisał hierarcha w liście do przełożonego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, do którego należy duchowny.

Zobacz także
Komentarze (59)
Szostkiewicz: "Chronienie drapieżców seksualnych w Kościele rani wiernych głębiej niż jego upartyjnienie"
Zaloguj się
 • jezierskiadam

  Oceniono 33 razy 31

  Religia jest złem.
  Każda jedna religia jest złem.
  Istnienie religii musimy tolerować, ponieważ jest wielu ludziom niezbędna, ale zawsze należy pamiętać, że religia jest złem. Złem, które jest zaraźliwe.
  Dzieci należy odseparować od kleru.

 • kalito

  Oceniono 28 razy 26

  Taka jest właśnie atawistyczna mentalność stadna środowisk kościelnych. Swój - dobry, trzeba bronić. Nie swój - podłe nihilistyczne bydle bez zasad, zlikwidować. Dla wielu niestety to jest jedyne kryterium rozstrzygania wątpliwości moralnych.

 • zgryz3

  Oceniono 25 razy 21

  Tak zwane Słowo Boże to dla utuczonych na nim szamanów tylko pretekst do pasożytniczego pławienia się w urokach ziemskiej egzystencji. Kościół katolicki ma religię dla owiec, dla szamanów - hulaj dusza, piekła nie ma. Ani Boga.

 • Ela W

  Oceniono 24 razy 20

  Dziwne. Gdy Justyna Kopińska prosiła Gądeckiego o rozmowę, nie chciał komentować sprawy. Teraz, gdy zrobił się szum, prosi o przeprowadzenie postępowania. Póki sprawę dało się zamieść pod dywan siedział cicho a teraz gra troskliwego wujka.

 • ochujek

  Oceniono 24 razy 20

  Brawo dziennikarze! Bez was pedofile w sutannach byliby bezkarni. Piotrowicze i hierarchowie czuwają by zbokom udało się uniknąć odpowiedzialności. Stara szkoła Wojtyły, co umiłował Wesołowskiego, Lawa, Maciala itd.

 • haja12

  Oceniono 24 razy 20

  jak najszybciej zdelegalizowac konkordat pognac czarna zaraze do watykanu opodatkowac nadzor panstwa nad sekta

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Serwis informacyjny

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy