'Jeżeli faktycznie Trump będzie podkopywał integrację europejską, to jak gdyby podawał Polskę Rosji na tacy'

Daniel Passent pełen obaw, w jaką stronę pójdzie polityka nowego prezydenta USA. I jak może się to odbić na Polsce.

- Jak taki wspaniały kraj, ostoja demokracji, symbol „wolnego świata”, mógł sobie wybrać takiego prezydenta – bufona, egocentryka, człowieka ociekającego złotem, bez doświadczenia w służbie publicznej, człowieka, którego nikt nie widział z książką w rękach? - zastanawia się na swoim blogu Daniel Passent.
Publicysta przyznaje, że zdaje sobie sprawę z wielu czynników, które wpłynęły na wybór Trumpa. - Potrzeba zmiany, rozwarstwienie, poczucie zagrożenia ze strony imigrantów, fala populizmu, bunt białych mężczyzn, rywalka będąca symbolem zasiedziałej elity władzy, bla, bla, bla... Wszystko to prawda, ale szkoda Ameryki. Być może Trump nie będzie gorszym prezydentem niż Nixon, Reagan i Bush Jr, ale na razie nic tego nie zapowiada - uważa publicysta.

Zdaniem Passenta wypowiedzi nowego prezydenta USA „muszą budzić niepokój”. - Jeżeli celem Trumpa jest zniszczenie Unii Europejskiej, to godzi on w podstawowy interes Polski. Bajdurzenie polityków PiS o Międzymorzu, Trójmorzu etc. to tylko nocne sny szaleńców. Jeżeli faktycznie Trump będzie podkopywał integrację europejską, to jak gdyby podawał Polskę Rosji na tacy. Polska musi być zakotwiczona na Zachodzie i to na Zachodzie zjednoczonym, a nie rozproszonym - uważa Passent.

Jak pisze Passent, Trump „podchodzi do NATO jak do przedsięwzięcia biznesowego”. - Wyznaje zasadę „America first”, która jest dobra dla wygrania wyborów (ale nie jako logika dla całego świata) - pisze Passent i zauważa, że Trump największe zagrożenie widzi w Chinach. A w Rosji widzi partnera. Jak zauważa publicysta to polityka Chin jest bardziej przewidywalna.

Cały wpis na blogu publicysty>>

Radio Tok FM i Tokfm.pl będą relacjonować dzisiejsze zaprzysiężenie prezydenta Trumpa. Dziś przez cały dzień na antenie relacje Doroty Warakomskiej, korespondentki radia TOK FM prosto z Waszyngtonu.

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (145)
'Jeżeli faktycznie Trump będzie podkopywał integrację europejską, to jak gdyby podawał Polskę Rosji na tacy'
Zaloguj się
 • honorny

  Oceniono 13 razy 11

  Teza z tytułu jest dość karkołomna. Przede wszystkim, po Brexicie widać całkiem wyraźnie, że po żadnej stronie w Europie nie ma woli utrzymania Unii w obecnym kształcie. I działania Trumpa nie mają tu większego znaczenia. Po nadchodzących wyborach w Niemczech, Francji, Włoszech i Holandii będzie jasne, która tendencja wygra: ścisła integracja czy rozluźnienie związków. Jednak bez względu na dalszy scenariusz, członkostwo w Unii ulegnie zmianie (niektórzy nazywają to rozpadem Unii, choć według mnie to błędne określenie). W tym nowym tworze, nikt w Europie nie będzie płakał za Polską poza nawiasem. Nasz dalszy los zależy wyłącznie od nas samych.

 • w12121

  Oceniono 22 razy 10

  Hołubiony przez PiS i koscioł ONR, spiewał wczoraj Schetynie "wczoraj Moskwa dzis Bruksela". Dla tego srodowiska wstapienie Polski do UE to była "zdrada".

 • Janek Wszadzki

  Oceniono 28 razy 10

  Polacy, wybierając w wyborach 2015 prorosyjski (w czynach, nie w retoryce) i jednocześnie antyeuropejski PiS, sami podali siebie na tacy... Panie Passent.

 • nessus

  Oceniono 13 razy 7

  Stawiam na sojusz US - ZSRR bis. W europie zostana jak zawsze mocarne Niemcy, niby cwana Brytania i cala reszta .Polska zostanie na peryferiach bez przyjaciol, bez pomocy i z ogromnym dlugiem w stosunku do Rosji za zdrade z 79 r.A kacapy tego nie przepuszcza, za zadne pieniadze i nigdy.

 • tacx

  Oceniono 15 razy 7

  Biff Tannen prezydentem USA . Tego Spielberg z Zemeckisem nawet nie mogli przewidzieć. Przecież Trump jest inkarnacją Biffa. nawet fryzurę mają jednakową nie mówiąc już o stylu życia czy poziomie intelektualnym

 • maura4

  Oceniono 17 razy 7

  Usłyszałam, że Trumpa poprosił urzędników administracji Obamy, aby jeszcze jakiś czas pozostali na stanowiskach. rozumiem, ze trwa poszukiwanie odpowiednich, kompetentnych ludzi, którzy mogą ich zastąpić.
  Rząd PiS nie miał problemu. Kompetentnych ludzi ma na pęczki, więc od ręki się to zrobiło. to, ze teraz 10% rolników nie dostało dopłat, bo ta kompetencja walnęła się w obliczeniach i teraz nie wiadomo skąd wziąć kasę, to pryszcz. chcą odbierać tym, którym nadpłacili, ale ci twierdzą, że to nie ich wina i nie mają zamiaru oddawać.

 • welocypedant

  Oceniono 10 razy 6

  Jak to "nikt nie widział Trumpa z książką"? Widziano go wiele razy z kolejnymi wersjami jego własnej (powiedzmy) książki, doradzającej, jak stać się bogatym. Na plakatach promujących jej sprzedaż.

  :^ /

 • agnrodis

  Oceniono 5 razy 5

  Panie Passent! Ameryka wybrala takiego prezydenta na jakiego zasluzyla i jest on perfekcyjnym odzwierciedleniem przecietnego amerykanina, czyli niewyksztalconego, aroganckiego tlumoka, ktory w zyciu nie przeczytal nawet jednej ksiazki, a jest przekonany, ze zjadl wszystkie rozumy i zawsze wie najlepiej.

 • entymolog

  Oceniono 11 razy 5

  Nikt bardziej od PiS nie wystawia Polski. Kaczyński, Maciarewicz, Waszczu da Gama i reszta tej hucpy to rosyjscy agenci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX