"Absurdalne zarzuty dla nauczycielek. Ostatni raz coś takiego zdarzyło się za Giertycha"

- Nauczycielki w żadnym wypadku nie naraziły dzieci, nie naruszyły zasad prawa. Trudno stawiać zarzut za to, że ubrały się tak a nie inaczej - mówił w TOK FM szef ZNP Sławomir Broniarz. Śląskie kuratorium zajmie się dziś nauczycielkami biorącymi udział w Czarnym Proteście.

Postępowanie dyscyplinarne dotyczy 10 nauczycielek z z Zespołu Szkół Specjalnych nr 39 w Zabrzu. 3 października pracowały ubrane na czarno, na Facebooku opublikowały swoje zdjęcia. Pod koniec listopada sprawą zainteresowało się kuratorium.

Kobietom zarzuca się "publiczne manifestowania swoich poglądów związanych z poparciem dla protestu dotyczącego zmian przepisów w zakresie prawa do aborcji”.

Co ciekawe, jak informuje szef ZNP, nie wiadomo, kto złożył skargę. - Sprawa ma więc specyficzny i szczególny posmak. Po raz ostatni tego rodzaju zdarzenie miało miejsce w latach 2005-2007, kiedy rządził PiS i ministrem edukacji był Roman Giertych- przypomniał Sławomir Broniarz w TOK FM.

Dla szefa Związku Nauczycielstwa Polskiego, zarzuty pod adresem nauczycielek z Zabrza jest "dość absurdalne". -Trudno postawić zarzut za to, że kobiety ubrały się tak a nie inaczej. Oczywiście manifestowały swoje poglądy, ale w żadnym wypadku nie naraziły dzieci na żadne konsekwencje. Ich zachowanie w żadnym stopniu nie uwłaczało godności zawodu nauczyciela i nie naruszyło zasad prawa.

Dlatego według Broniarza, cała sprawa "ma posmak represji, retorsji za to, że dziewczyny miały odwagę uczynić to, co uczyniły".

Wsparcie dla nauczycielek

Zdaniem szefa ZNP, dzisiejsza decyzja komisji dyscyplinarnej będzie niezwykle ważna. - Fatalnym sygnałem byłoby ukaranie nauczycielek, które przecież mają uczyć autonomii, niezależności i odwagi prezentowania poglądów. To miałoby fatalny kontekst wychowawczy- mówił Sławomir Broniarz w TOK FM.

Rano przed siedzibą kuratorium w Katowicach zorganizowano akcję wsparcia dla nauczycielek z Zabrza. - Nie ma zgody na to, by karać w Polsce za poglądy. Dziś to nauczycielki z Zabrza, ale jutro może to być każdy z was - mówił były minister sprawiedliwości Borys Budka z PO.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (207)
"Absurdalne zarzuty dla nauczycielek. Ostatni raz coś takiego zdarzyło się za Giertycha"
Zaloguj się
 • gervee

  Oceniono 39 razy 37

  Już samo zajmowanie się taką sprawą jest żenujące. Gdyby w Kuratorium była choć jedna MYŚLĄCA osoba to powinna tego typu "skargę - donos" potargać i wyrzucić do kosza.
  Co to za polityka zajmowania się tematami z donosów, jakimiś fałszywkami itp?

  Nauczyciel ma prawo mieć swoje poglądy i ma prawo je wyrażać.
  Kwestia ubioru nie ma tu znaczenia - może chodzić na czarno, zielono, tęczowo czy też w sutannie czy dresie. Nikomu nic do tego dotąd, dopóki swoją prac wykonuje prawidłowo i z zaangażowaniem.

  Szanowni Nauczyciele, macie moje poparcie!

 • sunzi15

  Oceniono 34 razy 32

  Kato-faszystowska mafia testuje,
  jak daleko moze sie posunac.
  Celem jest rzucenie spoleczenstwa na kolana
  i panowanie nad nim.

  Nie dajmy sie czarno-brunatnym lajdakom!!!

 • xsawer

  Oceniono 32 razy 30

  A mogły zawiesić medaliki i zaprowadzić dzieci na jasełka, byłyby przykładem neutralności światopoglądowej.

 • Maciej Kowalski

  Oceniono 32 razy 28

  - Komuno wróć!!!!!......
  - Wróciłam! Wcale daleko nie odeszłam, byłam tylko w kościele......
  Ciekawe co o tym powiedzą i napiszą, albo jak to przemilczą rządowe gadzinówki?

 • zelalem

  Oceniono 26 razy 24

  Jeśli przewinieniem jest publiczne demonstrowanie swoich poglądów, to dlaczego kuratorium nie wzywa na dywanik wszystkich wieszających krzyże w szkole???

 • desperato

  Oceniono 25 razy 23

  ... do czego nas prowadzą te PSI-owskie wszy?

  Do upodlenia, do szczucia jednego na drugiego,
  do tego abyśmy się bali, czuli bat nad nami.

  I to ma być ta "lepsza" zmiana??????????????

  "Podziękuję" im w najbliższych i kolejnych wyborach.

 • maura4

  Oceniono 27 razy 23

  Polowanie na czarownice rozpoczęte. 8 nauczycielek przejdzie próbę wody. Jeżeli nie utoną, to będzie dowód na konszachty z szatanem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX