"Śmigłowce są bardziej potrzebne Polsce niż niedzielna armia, która będzie mięsem armatnim"

- Niepokoi, że chodzi tylko o 16 śmigłowców. To będzie kosztowało podatnika znacznie więcej niż poprzedni przetarg - komentował Bogdan Klich. B. szef MON przypomniał, że środki przeznaczone przez poprzednie rządy na zakup 50 śmigłowców, min. Macierewicz przeznaczył na OT.

MON poinformował w specjalnym komunikacie, że "rozpoczyna negocjacje z trzema wykonawcami, którzy złożyli wstępne oferty" na dostawę 16 śmigłowców dla wojska.

- Min. Macierewicz mówił, że przetarg będzie zakończony do grudnia ubiegłego roku. A teraz dowiadujemy się, że przetarg dopiero rozpoczęto - komentował w TOK FM Bogdan Klich.

Min. Macierewicz woli Black Hawki od Caracali. I dużo obiecuje [Kalendarium]

Były minister obrony przypomniał, że gdyby nie decyzje obecnego kierownictwa MON, to nie byłoby problemu ze śmigłowcami dla polskiej armii. Bo to priorytety min. Macierewicza zdecydowały o tym, że zerwano rozpoczęte przez poprzednią władzę negocjacje.

- Chodziło o przekazanie pieniędzy nie na śmigłowce, ale dla  Obrony Terytorialnej. Szkoda, że dopiero teraz procedury się rozpoczynają, bo helikoptery są wielokrotnie bardziej potrzebne Polsce niż niedzielna armia, która w przypadku - nie daj Boże - jakiegoś konfliktu zbrojnego będzie po prostu mięsem armatnim dla nieprzyjaciela.

Będzie drożej

Zdaniem Bogdana Klicha, bardzo niepokojące jest to, że MON zdecydował się na zakup jedynie 16 śmigłowców. A potrzeby są znacznie większe.

- Jak się kupuje towar hurtowo, to jest taniej. Poprzednicy chcieli kupić 50 śmigłowców . Siłą rzeczy to byłoby tańsze, niż kupienie 16 a potem dokupowanie kolejnych kilkudziesięciu, bez których polska armia sobie nie poradzi. Rozkładanie zamówienia na  co najmniej dwie części, zwiększa szanse oferentów na wynegocjowanie korzystniejszej dla nich ceny. I to będzie kosztowało podatnika znacznie więcej niż postępowanie rozpisane przez poprzedni rząd - mówił były minister w rozmowie z Maciejem Zakrockim w TOK FM.

"Właśnie przed chwilą powiedziano mi, że najpóźniej będzie to marzec" [KALENDARIUM OBIETNIC MINISTRA OBRONY]

 

 

 

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (99)
"Śmigłowce są bardziej potrzebne Polsce niż niedzielna armia, która będzie mięsem armatnim"
Zaloguj się
 • do_podziwu

  Oceniono 27 razy 21

  Antos i jego ....smiglowce.Bedzie to samo co ze Sledztwem Smolenskim ,lata leca i poza parowkami nic nie "odkryl" a za kilka lat bedziemy mieli 100 smiglowcow takich jak Antek trzyma w reku -:)))

 • outsider44

  Oceniono 25 razy 13

  Nie przesadzajmy. To nie są takie znowu drogie śmigłowce. Zwłaszcza te, które pokazuje na zdjęciu nasz ukochany nadminister. Fakt, że psują się dość często, więc Macierewicz dobrze robi, kupując aż 16 sztuk. Będą mogli bawić się z Misiem, a może i z samym nadprezesem, a uszkodzone dadzą do sklejenia.

 • lodzermensz1

  Oceniono 15 razy 11

  Sprawa jest prosta. Mieliśmy przetarg, wykonany i zrealizowany transparentnie (wbrew opowieściom pisowskiej propagandy) na 50 śmigłowców. Można dyskutować czy to najlepsze śmigłowce, ale Airbus ten przetarg wygrał. W komplecie do śmigłowców dostawaliśmy montownię w Łodzi, kooperantów w kolejnych miejscach oraz rozwój biura projektowego na Politechnice Łódzkiej.
  Co mamy teraz? Mamy zakup dwóch śmigłowców dla sił specjalnych. Miały być do końca roku, później w lutym, teraz mowa o marcu. Kupione będą w ramach pilnej potrzeby operacyjnej i będą to nie używane dotąd w polskiej armii Black Hawki.
  Mamy też przetarg na 16 kolejnych maszyn. Jeśli przetarg ten wygra AW lub Airbus, to zostaniemy z dwoma Blacka Hawkami i 16 maszynami innego typu. Za chwilę konieczny będzie kolejny przetarg na kolejne maszyny, bo ten nie rozwiązuje potrzeb armii. Kto odpowiada za ten chaos? To nie tylko chaos informacyjny (wersje sposobu zakupu i ilości maszyn zmieniano wielokrotnie). To będzie też chaos logistyczny. Bo nie wystarczy kupić śmigłowce. Potrzebne jest przeszkolenie załóg, zabezpieczenie techniczne obsługi, części zamienne, zaplecze. Jak ma to być realizowane z pierdyliardem różnych typów maszyn?

 • Jan Kowalski

  Oceniono 12 razy 8

  Szacowny Pan Prezydent Władymir Putin o niczym innym nie marzy:)
  Cierpliwe czeka na tą OT w tataraku, szpice, tarcze, brygadę pancerną i śmigłowce.

  "Bedom" strzelać jak do kaczek:)

 • krynolinka

  Oceniono 8 razy 6

  Zabawa w wojski trwa.Minister z gustownym tobołkiem w ręku w barwach ochronnych.Lepsze wizerunkowo niż telefon z "logo" Polski Walczącej.Filiżanki nie zgubił.Nawet Misiewiczowi drzwi przed nosem otwierają.A minister taki samodzielny.

 • najdul6

  Oceniono 8 razy 6

  czy ten głupek Macierewicz w tym worku wynosi helikoptery bojowe dla naszego wojska ???

 • 3jw60

  Oceniono 12 razy 6

  Jakim mięsem armatnim? Kto będzie do nich strzelał z armat? Wańka tupnie i uciekną.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX