"Wilders chce wypowiedzieć wojnę islamowi, który traktuje jako czystą formę faszyzmu"

YVES HERMAN/AP

W wymiarze unijnym dzisiejsze wybory są ćwierćfinałem. Półfinał odbędzie się podczas wyborów majowych we Francji, finał - wrześniowych w Niemczech - wybory w Holandii analizuje prof. Arkadiusz Stempin.

„Nie jestem Donaldem Trumpem” - zarzeka się Geerd Wilders, ale nie da się nie zauważyć, że lider nacjonalistycznej Partii Wolności inspiruje się amerykańskim prezydentem.

Dwa jego główne pomysły dla Holandii wstrząsną krajem, czwartą gospodarką UE (PKB - 696 mld euro; 6,5 procent całej gospodarki EU; 40 tys. euro na głowę). Wilders chce wyprowadzić Holandię z UE i wypowiedzieć wojnę islamowi, który traktuje jako czystą formę faszyzmu.

Wilders mówi, co chcą słyszeć ludzie

Sytuacja gospodarcza Holandii w skali makro wygląda znakomicie. Właśnie dzięki zakotwiczeniu w Unii. To kraj mlekiem i miodem płynący.

Na mikro-poziomie natomiast, tak jak w USA czy w Wielkiej Brytanii, słabo wykształcony pracownik fizyczny z dochodem w granicach 2 tys. euro, przeżarty jest lękiem przed społeczną degradacją, źródła nieszczęścia upatrując w zbyt licznej mniejszości muzułmańskiej.

Choć nie tylko w niej. Zagrożeniem dla holenderskiego rybaka, budowlańca czy kasjera ze sklepu jest także „polski hydraulik” czy azylant z prawem pierwszeństwa do socjalnego mieszkania.

Migranci i azylanci są również solą w oku dla holenderskiej klasy średniej, której członkowie, wiedzą, że ciężką pracą wywalczyli sobie dobrobyt. Teraz w programie wsparcia dla obcokrajowców widzą krzyczącą niesprawiedliwość i zbyt duże obciążenie finansowe dla budżetu kraju.

Czego się boją Holendrzy?

Te obawy dyskontuje dla siebie Wilders. Prawie milion Holendrów widzi w nim Mesjasza, który ochroni kraj przed zalewem muzułmanów i pozwoli Holandii zostać Holandią. Wilders uważa się za sukcesora Pim Fortuyn’a, celebryckiego polityka, zastrzelonego przed 15 laty przez radykała z szeregów wściekłych ekologów. To Fortuyn wprowadził populizm na holenderskie salony, waląc jak w bęben we wzorową do tej pory politykę migracyjną kraju.

W ostatnich latach Wilders jeszcze bardziej się zradykalizował. Jeśli wygra, zamknie wszystkie meczety w kraju, zakaże czytania Koranu.

Przez długi okres kampanii wyborczej antyemigrancka i antyunijna retoryka przynosiły mu prowadzenie w sondażach. Na ostatniej prostej wyprzedziła go rządząca formacja obecnego premiera kraju Marka Ruttego - liberalna Partia na rzecz Wolności i Demokracji, gdy kryzys migracyjny w UE na drodze porozumienia z Turcją został zażegnany. Sondaże, także te ostatnie, nie uwzględniają jednak preferencji wyborczych połowy uprawionych do głosowania. 50 proc. Holendrów nie wie jeszcze, jak dziś zagłosuje.

Parlamentarna arytmetyka

Do wyborów przystąpiło 28 partii. Wszystkie w granicach poparcia między 17 a 2 procent. W wymiarze formalnym - rezultat braku progu wyborczego. W wymiarze głębszym - efekt tradycji kalwinistycznej - z wielką inklinacją do tworzenia mnogich wykładni dla każdego zjawiska.

Populistyczny Wilders nie tylko spadł w sondażach, ale także w przypadku dzisiejszego ewentualnego zwycięstwa, nie utworzy rządu. Niechęć wszystkich liczących się partii do zawarcia koalicji z ewentualnym zwycięskim populistą sięga Himalajów. Tylko dwie mini-partie nie odrzucają współpracy z Wildersem. Mark Rutte natomiast wyklucza nawet rządy przy cichym przyzwoleniu populisty.  

Debata nic nie rozstrzygnęła

Bezpośrednie starcie Ruttego i Wildersa w poniedziałkowy wieczór w telewizyjnej debacie nie przyniosło rozstrzygnięcia. Holenderscy politolodzy są zgodni - padł remis. Inaczej ocenia się jednak ostatnią konfrontację z sułtanizującą się Turcją  Erdogana. Więcej zyskał premier niż jego największy konkurent. Rutte zaprezentował się jak mąż stanu, zdecydowany i odpowiedzialny polityk, inaczej niż ekscentryczny Wilders, który głośno wykrzykuje, że trzeba zerwać stosunki dyplomatyczne z Ankarą.

Najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada, że Rutte zostanie zwycięzcą wyborów i po raz trzeci premierem kraju. Do utworzenia gabinetu potrzebuje jednak trzech koalicjantów z mniejszych partii.

By wykluczyć jakąkolwiek manipulację, głosy po zamknięciu lokali wyborczych będą liczone ręcznie. Ma to zapobiec atakom hakerskim, głównie rosyjskim. Minister spraw wewnętrznych Roland Plasterk w liście do parlamentu podkreślił, że na głosowanie i jego wynik nie może paść nawet cień podejrzenia o manipulację.

W wymiarze unijnym dzisiejsze wybory są ćwierćfinałem. Półfinał odbędzie się podczas wyborów majowych we Francji, finał - wrześniowych w Niemczech.

"Rząd PiS działa przeciwko polskiej racji stanu, stracił mandat do mówienia w imieniu Polski w UE"

Zobacz także
 • Nadzwyczajna sesja sejmiku województwa lubelskiego "Nie zaproponujemy z waszych szeregów żadnego Saruysza-Wolskiego, bo brzydzimy się zdradą"
 • Tomasz Lis Lis: Sami Polacy taką władzę wybrali. Samobójstwo na życzenie
 • Wycinka w Puszczy Białowieskiej Komisja Europejska wzywa do wstrzymania wycinek w Puszczy Białowieskiej. Krok drugi to pozew
Komentarze (57)
"Wilders chce wypowiedzieć wojnę islamowi, który traktuje jako czystą formę faszyzmu"
Zaloguj się
 • janrobin2015

  Oceniono 12 razy 10

  ............... waląc jak w bęben we wzorową do tej pory politykę migracyjną kraju. Tylko to jedno zdanie swiadczy o tym ze autor zyje w rownoleglej rzeczywistosci i nawet to co wydarzylo sie w zeszlym tygodniu nie jest problemem.

 • blaysi

  Oceniono 8 razy 6

  "Na ostatniej prostej wyprzedziła go rządząca formacja obecnego premiera kraju Marka Ruttego - liberalna Partia na rzecz Wolności i Demokracji, gdy kryzys migracyjny w UE na drodze porozumienia z Turcją został zażegnany". jedno zdanie i trzy kłamstwa, bo (1.) Rutte ma szansę wygrać z Wildersem dzięki temu, że postawił się Turcji, (2.) kryzys migracyjny w UE wcale nie został zażegnany, a został (3.) złagodzony raczej przez niepopularne w Zachodniej Europie uszczelnienie granic na Bałkanach, a nie dzięki układom z Turcją, które nigdy tak naprawdę nie zadziałały w wielkiej skali (nie mówiąc już o tym, że gdyby działały, wcale nie byłyby bardziej humanitarne niż inne opcje).

 • uzdek98

  Oceniono 11 razy 5

  no i ma pełną racje... miejmy nadzieje, ze nie jest za pozno i holendrzy pogonia zasr..ch ahmedow z powrotem do afryki ... czekamy na niemcow...

 • zwo3119

  Oceniono 6 razy 4

  A ja miałem okazję słyszeć wywiad z Wildersem i mogę ocenić, w którym miejscu autor artykułu kłamie: W dwóch.
  Wilders nie jest wrogiem islamu tylko islamu politycznego. Tzn. wprowadzania reguł religijnych do życia publicznego. Gdyby włączył do swoich poglądów dzisiejszy katolicyzm w niektórych formach, byłbym jego zwolennikiem. Istnieje schariat islamski, ale i katolicki. Katolicyzm dzisiejszego papieża do tego NIE należy.
  Rzekomi rosyjscy hakerzy. Dwa tygodnie temu aresztowano w Londynie 29 letniego Anglika, który dla pieniędzy spowodował tę wielką awarię internetu w Niemczech, którą rzekomo mieli wywołać hakerzy z Moskwy. Na dodatek dokumenty Vault 7 pokazują wyraźnie, kto stoi za "rosyjskimi" atakami.

 • as.pik

  Oceniono 5 razy 3

  W jakim sensie "dotychczasowa" polityka imigrancka Holandii była wzorowa ? Wzorowo wręcz idiotyczna, jak rozumiem. Cała zachodnia Europa postępowała podobnie kretyńsko, ale Holandia, mając tradycję "verzuiling" - podziału kraju na "filary", czyli na żyjące obok siebie, ale nie integrujące się ze sobą grypy etniczne czy wyznaniowe - była wyjątkowo podatna na dezintegrację i tworzenie alternatywnych społeczności.
  I to się własnie wydarzyło.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 5 razy 3

  Niestety Koran jest poniekąd jak Mein Kampf, tyle że bardziej.
  Zacytować?

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 5 razy 3

  Wilders ma prosty umysł, bo cały Islam taki nie jest, ale niewątpliwe najsilniej dziś rozwijający się salafizm a zwłaszcza wahhabizm to czystej postaci nazizm.

 • rbik53

  Oceniono 2 razy 2

  .
  ... holendrów mi szkoda....depresja... żyją poniżej poziomu morza.... jak ryby jakieś...

 • szpung

  Oceniono 4 razy 2

  Nie w tym rzecz co ktos jak traktuje tylko czy zapoznal sie z ideologia islamu ktora stoi w kazdym elemencie przeciw humanizmowi i szacunku dla zycia i w tym ale nie tylko sensie jest idologia nazistowska i jej propagowanie i kultywowanie powinno zostac w Europie zakazane.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Serwis informacyjny

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy