Żakowski dopytuje prof. Sadurskiego, co można robić na miesięcznicach. ''A śpiewać?''

Jacek Żakowski obawiał się, że nowelizacja ustawy o zgromadzeniach de facto uniemożliwia obywatelom organizację demonstracji. Prof. Sadurski rozwiał jego wątpliwości.

Nowela ustawy o zgromadzeniach, którą TK uznał za konstytucyjną, przewiduje m.in. możliwość otrzymania na trzy lata zgody na cykliczne organizowanie zgromadzeń i brak możliwości organizacji konkurencyjnego zgromadzenia w tym samym miejscu. Zgodnie z nowelą wojewoda będzie mógł wydać zgodę na cykliczne organizowanie zgromadzeń publicznych w tym samym miejscu przez trzy lata z rzędu. W myśl nowych przepisów, organ gminy będzie wydawał decyzję o zakazie zgromadzenia, jeżeli ma ono odbyć się w miejscu i czasie, w którym odbywa się zgromadzenie cykliczne.

Zdaniem części komentatorów jest to prawo „uszyte” pod miesięcznice smoleńskie, które w ostatnim czasie są zakłócanie przez przeciwników PiS i comiesięcznego celebrowania katastrofy smoleńskiej.

Jacek Żakowski w Poranku Radia TOK FM zastanawiał się, czy ta zmiana prawa oznacza, że „rząd będzie sobie organizował demonstracje uniemożliwiając organizację innych manifestacji”.

Zawsze można się gromadzić

Prof. Wojciech Sadurski, konstytucjonalista z uniwersytetu w Sydney, uspokajał jednak, że prawo do demonstracji nie jest zniesione. - Z prawnego punktu widzenia jeśli przyjdziemy na zgromadzenie - bez względu na to jakie są nasze intencje i hasła - o ile nie zakłócamy nietykalności cielesnej innych osób, musimy być chronieni przez policję i służby porządkowe. Mówimy o zgromadzeniach publicznych - każdy ma prawo przyjść, każdy może demonstrować o ile nie narusza praw innych osób - wyjaśniał prof. Sadurski w TOK FM.

Co można robić na miesięcznicy?

Żakowski dopytywał o miesięcznice smoleńskie - czy pojawienie się osób, które nie są zwolennikami haseł „sekty smoleńskiej” nie będzie złamaniem prawa? - Mają prawo o ile robią to w sposób pokojowy - wyjaśniał Sadurski. - Można używać wszelkich środków wolności wypowiedzi - dodał.

W ostatnim czasie różne organizacje zakłócają przebieg comiesięcznych uroczystości przed Pałacem Prezydenckim, które organizuje PiS. Podczas przemówień Jarosława Kaczyńskiego ludzie krzyczą, śpiewają, by go zagłuszyć.

Zobacz także
Komentarze (58)
Żakowski dopytuje prof. Sadurskiego, co można robić na miesięcznicach. ''A śpiewać?''
Zaloguj się
 • kajetan907

  Oceniono 26 razy 22

  Ale nie trzeba się przejmować wyrokiem trybunału którego prezes i trzech sędziów jest nielegalnych a sam wyrok to jakiś żart.

 • benzyl

  Oceniono 19 razy 17

  Jak przyjdzie nawet tylko 100 osób z wuwuzelami i bębnami to bezzębnego karła zagłuszymy, aż ze wściekłości pęknie mu żyłka pierdząca.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 12 razy 10

  głupi PISlamski trollu 'michnik sprowadza profesora polskiego pracujacego w Sydnej' bo jest na miejscu w Polsce

  a wy sprowadzacie jakiegos niemieckiego krasnodebskiego przy kazdej okazji

  a bilet funduje mu zapewne TW WOLFGANG

 • marudna.maruda

  Oceniono 13 razy 9

  "Mówimy o zgromadzeniach publicznych - każdy ma prawo przyjść, każdy może demonstrować o ile nie narusza praw innych osób - wyjaśniał prof. Sadurski"- póki co prezes się cieszy, jak na miesięcznicach jest dużo ludzi, bo to utwierdza go w przekonaniu o własnej wielkości (choćby z drabinki) i popularności. Tylko dlatego protestujący przeciwko zawłaszczaniu miejsca i czasu nie są pacyfikowani przez służby prezesie. Zresztą, prezes gra taką samą płytę od lat, więc przeciwnicy dodają mu argumentów do emocjonalnych wystąpień. A krytyki prezes nigdy nie przyjmował do siebie i to się chyba nie zmieni.
  Dziwne tylko, że można sobie "zaklepać" miejsce na trzy lata, a nie np. na 30. Czyżby zakładali, że za 3 lata Polska już będzie rozgrabiona i wysprzedana, włącznie ze stolicą, pałacem prezydenckim i wszystkimi smoleńskimi pomnikami i tablicami...

 • inder

  Oceniono 9 razy 7

  Wciąż każdy może demonstrować? Noooo! To towarzysz Ярослав Раймундович Качыньский już popracuje nad tym, żeby nie każdy mógł.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 9 razy 7

  czy można zgłosić rekord Guinnessa?

  miesięcznica smoleńska - najczęsciej wystepujący krasnal na drabince

  :)))

 • berek-oberek

  Oceniono 11 razy 7

  Czyli krzyki i hasła "elementów wywrotowych" będą interpretowane jako zakłócanie demonstracji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Serwis informacyjny

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy