Żakowski dopytuje prof. Sadurskiego, co można robić na miesięcznicach. ''A śpiewać?''

dżek
17.03.2017 09:09
A A A
Jacek Żakowski obawiał się, że nowelizacja ustawy o zgromadzeniach de facto uniemożliwia obywatelom organizację demonstracji. Prof. Sadurski rozwiał jego wątpliwości.

Nowela ustawy o zgromadzeniach, którą TK uznał za konstytucyjną, przewiduje m.in. możliwość otrzymania na trzy lata zgody na cykliczne organizowanie zgromadzeń i brak możliwości organizacji konkurencyjnego zgromadzenia w tym samym miejscu. Zgodnie z nowelą wojewoda będzie mógł wydać zgodę na cykliczne organizowanie zgromadzeń publicznych w tym samym miejscu przez trzy lata z rzędu. W myśl nowych przepisów, organ gminy będzie wydawał decyzję o zakazie zgromadzenia, jeżeli ma ono odbyć się w miejscu i czasie, w którym odbywa się zgromadzenie cykliczne.

Zdaniem części komentatorów jest to prawo „uszyte” pod miesięcznice smoleńskie, które w ostatnim czasie są zakłócanie przez przeciwników PiS i comiesięcznego celebrowania katastrofy smoleńskiej.

Jacek Żakowski w Poranku Radia TOK FM zastanawiał się, czy ta zmiana prawa oznacza, że „rząd będzie sobie organizował demonstracje uniemożliwiając organizację innych manifestacji”.

Zawsze można się gromadzić

Prof. Wojciech Sadurski, konstytucjonalista z uniwersytetu w Sydney, uspokajał jednak, że prawo do demonstracji nie jest zniesione. - Z prawnego punktu widzenia jeśli przyjdziemy na zgromadzenie - bez względu na to jakie są nasze intencje i hasła - o ile nie zakłócamy nietykalności cielesnej innych osób, musimy być chronieni przez policję i służby porządkowe. Mówimy o zgromadzeniach publicznych - każdy ma prawo przyjść, każdy może demonstrować o ile nie narusza praw innych osób - wyjaśniał prof. Sadurski w TOK FM.

Co można robić na miesięcznicy?

Żakowski dopytywał o miesięcznice smoleńskie - czy pojawienie się osób, które nie są zwolennikami haseł „sekty smoleńskiej” nie będzie złamaniem prawa? - Mają prawo o ile robią to w sposób pokojowy - wyjaśniał Sadurski. - Można używać wszelkich środków wolności wypowiedzi - dodał.

W ostatnim czasie różne organizacje zakłócają przebieg comiesięcznych uroczystości przed Pałacem Prezydenckim, które organizuje PiS. Podczas przemówień Jarosława Kaczyńskiego ludzie krzyczą, śpiewają, by go zagłuszyć.

Zobacz także
Komentarze (58)
Zaloguj się
 • kajetan907

  Oceniono 26 razy 22

  Ale nie trzeba się przejmować wyrokiem trybunału którego prezes i trzech sędziów jest nielegalnych a sam wyrok to jakiś żart.

 • benzyl

  Oceniono 19 razy 17

  Jak przyjdzie nawet tylko 100 osób z wuwuzelami i bębnami to bezzębnego karła zagłuszymy, aż ze wściekłości pęknie mu żyłka pierdząca.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 12 razy 10

  głupi PISlamski trollu 'michnik sprowadza profesora polskiego pracujacego w Sydnej' bo jest na miejscu w Polsce

  a wy sprowadzacie jakiegos niemieckiego krasnodebskiego przy kazdej okazji

  a bilet funduje mu zapewne TW WOLFGANG

 • marudna.maruda

  Oceniono 13 razy 9

  "Mówimy o zgromadzeniach publicznych - każdy ma prawo przyjść, każdy może demonstrować o ile nie narusza praw innych osób - wyjaśniał prof. Sadurski"- póki co prezes się cieszy, jak na miesięcznicach jest dużo ludzi, bo to utwierdza go w przekonaniu o własnej wielkości (choćby z drabinki) i popularności. Tylko dlatego protestujący przeciwko zawłaszczaniu miejsca i czasu nie są pacyfikowani przez służby prezesie. Zresztą, prezes gra taką samą płytę od lat, więc przeciwnicy dodają mu argumentów do emocjonalnych wystąpień. A krytyki prezes nigdy nie przyjmował do siebie i to się chyba nie zmieni.
  Dziwne tylko, że można sobie "zaklepać" miejsce na trzy lata, a nie np. na 30. Czyżby zakładali, że za 3 lata Polska już będzie rozgrabiona i wysprzedana, włącznie ze stolicą, pałacem prezydenckim i wszystkimi smoleńskimi pomnikami i tablicami...

 • inder

  Oceniono 9 razy 7

  Wciąż każdy może demonstrować? Noooo! To towarzysz Ярослав Раймундович Качыньский już popracuje nad tym, żeby nie każdy mógł.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 9 razy 7

  czy można zgłosić rekord Guinnessa?

  miesięcznica smoleńska - najczęsciej wystepujący krasnal na drabince

  :)))

 • berek-oberek

  Oceniono 11 razy 7

  Czyli krzyki i hasła "elementów wywrotowych" będą interpretowane jako zakłócanie demonstracji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX