''Okładka 'GP' straszna, absurdalna'', ''afirmacja polskiej historii nie do przyjęcia''. Kto to mówi? Cenckiewicz

Sławomir Cenckiewicz/ okładka tygodnika ''Gazeta Polska'

Sławomir Cenckiewicz/ okładka tygodnika ''Gazeta Polska' (Fot. Agencja Gazeta, tokfm.pl)

- Dla mnie postawa większości polskiej centroprawicy, której emanacją jest towarzystwo skupione wokół "wSieci" jest nie do przyjęcia - mówi w wywiadzie dla ''Dziennika Gazety Prawnej" Sławomir Cenckiewicz.

''Jestem żołnierzem prawdy historycznej'' - ogłasza w najnowszym ''Dzienniku Gazecie Prawnej'' Sławomir Cenckiewicz. Historyk, współautor (z Piotrem Gontarczykiem) książki ''SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii'', od lat forsuje tezę, że b.lider Solidarności był agentem.

Cenckiewicz w rozmowie z Magdaleną Rigamonti opowiada - niechętnie - o sobie, o tym, że niespecjalnie przepada za ludźmi i oficjalnymi uroczystościami. Rzuca m.in., że jest pesymistycznie nastawiony do życia, oparcie znajduje w Bogu i że ''religia katolicka jest jedyną prawdziwą religią''. Wspomina dzieciństwo w blokowisku na gdańskiej Zaspie i jak znalazł ''kwit, którego nie powinien nigdy znaleźć''. Chodzi o sprawę Wałęsy.

W obszernej rozmowie historyk pytany jest m.in. o najnowszą okładkę tygodnika ''Gazeta Polska'', na której Donald Tusk przedstawiony jest jako żołnierz w hitlerowskim mundurze. - Straszna, absurdalna okładka - komentuje Cenckiewicz i bezsilnie dodaje. - I co z tego, że wyrażę swoje zdanie na ten temat, skoro - jak widać - koledzy, którzy takie okładki robią, są niereformowalni - mówi.

I dalej: Jestem bardzo krytycznie nastawiony do naszej historii. Dla mnie postawa większości polskiej centroprawicy, której emanacją jest towarzystwo skupione wokół tygodnika ''wSieci'' jest nie do przyjęcia.Ta afirmacja wszystkiego, co w polskiej historii się wydarzyło, to gloryfikowanie, to interpretowanie historii i sprzedawanie jej jako heroicznej i zwycięskiej prawdy historycznej - wylicza Cenckiewicz.

Zauważa, że ani powstanie warszawskie, ani kampania wrześniowa nie były zwycięstwami. - Postawa romantyczna, powstańcza jest mi obca. Kieruję się pozytywistyczną postawą w życiu - im więcej będę mógł zrobić dla Polski, tym lepiej. I dlatego nie chcę mówić o wszystkich poglądach na różne sprawy, bo jestem pragmatykiem i mam zamiar jeszcze dużo dobrego zrobić dla Polski - obiecuje Cenckiewicz.

- Polityka to jest marketing. A jak marketing, to propaganda, więc rodzaj uproszczenia, manipulacji. Twardo stąpam po ziemi i wiem, że w polityce nie ma miejsca dla historyka - mówi Cenckiewicz.  

Cała rozmowa w najnowszym wydaniu ''DGP">>

A teraz zobacz WIDEO: Kadrowe trzęsienie ziemi w polskiej armii. Dochodzi do kolejnych dymisji, prezydent zachowuje spokój

Kadrowe trzęsienie ziemi w polskiej armii. Dochodzi do kolejnych dymisji, prezydent zachowuje spokój

Zobacz także
Komentarze (151)
''Okładka 'GP' straszna, absurdalna'', ''afirmacja polskiej historii nie do przyjęcia''. Kto to mówi? Cenckiewicz
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 45 razy 39

  Rewolucja zaczęła zjadać własne dzieci, Cenckiewicz okazał się zbyt mało radykalny dla wygłodzonych nieuków rodem z ONR i poszedł w odstawkę, to nagle zaczął być zwolennikiem "pozytywizmu" i krytykować to, co sam pracowicie tworzył. Trochę późno się obudził. Dopiero, kiedy nie on został prezesem pisowskiego IPN.

 • lodzermensz1

  Oceniono 42 razy 36

  Panie Cenckiewicz, pan twierdzisz, że jesteś historykiem, a jednocześnie z głębokim przekonaniem twierdzisz, że religia katolicka jest jedyną prawdziwą religią.
  No ręce opadają po prostu...

 • vincent33

  Oceniono 36 razy 32

  Polska prawica to w ogóle populacja paranoików, których nikt nie przekona, że czarne jest czarne a białe jest białe - jak to ujął zakompleksiony konus robiący tam za guru.
  Pan Cenckiewicz nie jest wolny od tej paranoi.
  Jako misję życia przyjął sobie utytłanie w gnoju Wałęsy dlatego, że ten kiedyś podpisał kwity o współpracy z SB , pomijając to, co potem ten człowiek zrobił dla Polski.
  Piłsudski pewnie następny w kolejce : w końcu też był agentem obcego mocarstwa.
  Czekamy na prawicowy update życiorysu Piłsudskiego - trzeba wszem i wobec wyjaśnić, że był sługusem okupantów . Paranoicy nie powinni stosować autocenzury.

 • def11

  Oceniono 27 razy 25

  a tam pie..sz, póki lud ciemny kupuje, będę sprzedawał

  prezes Jarek

 • antykaczysta40

  Oceniono 26 razy 22

  Zdał sobie sprawę, że jest w czarnej dupie. Cóż. Pomóc nie mogę.

 • antykaczysta40

  Oceniono 25 razy 21

  Oddany "służbie" pisio w okularach. Znamienne.

 • miromaz

  Oceniono 20 razy 18

  Czyżby Jarek nie spełnił jego nadziei i poczuł się odstawiony na dalszy tor?
  Przecież jeszcze parę miesięcy temu takie słowa nie przeszłyby mu przez gardło.

 • lukasz2711

  Oceniono 20 razy 16

  Cenckiewicz bądź odważny jak robiłeś ten fotomontaż trzeba było te wrony zostawić.

 • bkiton

  Oceniono 23 razy 15

  'religia katolicka jest jedyną prawdziwą religią"
  A to zgodne z nauką Jezusa?????
  A bedzie śledztwo w sprawie wydarzeń na chełmszczyźnie w 1938 r.??????
  Czekam z utesknięniem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Serwis informacyjny

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy