Częstochowa wyda więcej na miejski program in vitro. Zainteresowanie przerosło plany

dżek, PAP
18.03.2017 09:42
A A A
in vitro

in vitro (fot. CC BY 2.0 Dave Herholz/Flickr.com)

85 tys. zł więcej zdecydowały się przeznaczyć w tym roku władze Częstochowy na program dofinansowania zabiegów in vitro. Powodem jest duże zainteresowanie - zakładano wsparcie 30 par, zgłosiło się 47.

Jak podało biuro prasowe Urzędu Miasta w Częstochowie, w 2017 r. pierwotnie na realizację programu zabezpieczono 150 tys. zł - potencjalnie dla 30 par. Zgłosiło się ich jednak aż 47, więc prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk zadecydował o takim przesunięciu środków w budżecie Wydziału Zdrowia, aby wszyscy zainteresowani mieli szansę skorzystać z dofinansowania.

Na realizację miejskiego programu w tym roku przygotowanych jest obecnie 235 tys. zł.

W 2016 r., w ramach drugiej edycji programu dofinansowania zabiegów in vitro miasto wydało 120 tys. zł. Do udziału w akcji zgłosiło się 30 par, spośród których 24 - po weryfikacji wskazań przez lekarzy - mogły zostać poddane procedurze.

9 procedur zakończyło się ciążą, w tym - dwiema bliźniaczymi. Urodziło się już 10 dzieci, na szczęśliwe rozwiązanie czeka jeszcze jedna para.

Częstochowa pionierem

Częstochowa finansuje zabiegi in vitro już piąty rok. Jest pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło takie rozwiązanie. Beneficjenci programu "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Częstochowy w latach 2012-2014" doczekali się łącznie 12 dzieci.

W listopadzie 2015 roku miejscy radni zdecydowali o kontynuacji programu w latach 2015-2017. W ubiegłym roku cieszył się on wyjątkowym zainteresowaniem częstochowian z uwagi na wygaszenie ogólnopolskiego programu ministerialnego.

Szansa dla ludzi, których nie stać na leczenie prywatne

O dofinansowanie zabiegu mogą się starać małżeństwa i związki partnerskie z Częstochowy, które spełniają też dodatkowe kryteria, m.in. wiek kobiety od 20 do 40 lat, a w uzasadnionych medycznie przypadkach - do 42 lat. Para musi też wykazać, że wcześniej już leczyła niepłodność lub ma bezpośrednie wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego.

Uczestnikom programu przysługuje możliwość jednorazowego dofinansowania do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w wysokości do 5 tys. zł pod warunkiem przeprowadzenia co najmniej jednej procedury. Pozostałe koszty procedury ponoszą pacjenci.

Zobacz także
Komentarze (5)
Zaloguj się
 • avatar

  iskander36

  Oceniono 5 razy 3

  Czarni co prawda są przeciw programowi in vitro, ale sianko za chrzest, komunię, bierzmowanie, ślub, pogrzeb i wiele, wiele innych chętnie przytulą. Tacy to oni fajni i nie brzydzący się....

 • avatar

  malpa-z-paryza

  0

  o! swietym miescie niesluchaja biskupa!

 • avatar

  szpung

  Oceniono 5 razy -3

  Długi polskich miast stale rosną. Wśród rekordzistów są cztery miasta śląskie: Katowice, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza i Gliwice, gdzie dług wynosi blisko 100 proc. - pisze "Gazeta Polska Codziennie"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane