Morawiecki: Centralny Port Lotniczy uczyni z Polski węzeł komunikacyjny na drodze Jedwabnego Szlaku

dżek, PAP
18.03.2017 10:27
A A A
Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki (Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta)

Polska dzięki wybudowaniu Centralnego Portu Lotniczego (CPL) ma szansę być kluczowym węzłem komunikacyjnym dla układu gospodarczego i handlowego na europejskim kierunku Północ-Południe - powiedział w Baden -Baden wicepremier Mateusz Morawiecki.

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki przebywa w niemieckim Baden-Baden na dwudniowych spotkaniach ministrów finansów i prezesów banków centralnych G20, gdzie toczą się rozmowy o najważniejszych kwestiach związanych z finansami i gospodarką światową.

Morawiecki, podczas konferencji prasowej mówił m.in. o planach związanych z budową Centralnego Portu Lotniczego, którego budowa została pozytywnie zaopiniowana na ostatnim posiedzeniu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.

- Mówiłem w kilku miejscach, kilku ministrom o centralnym porcie komunikacyjnym. Takim sercu komunikacyjnym Polski, co oczywiście, wzbudziło ogromne zainteresowanie. Polska staje się takim bardzo liczącym się graczem Europy Środkowej w szeroko rozumianym znaczeniu tego słowa - powiedział Morawiecki w Baden-Baden.

Jak dodał, jego zdaniem polskie plany gospodarcze, także te dotyczące rozwoju infrastrukturalnego są "doceniane".

W ocenie Morawieckiego, CPL jako główny, centralny hub komunikacyjny między Niemcami a Rosją, byłby na drodze Jedwabnego Szlaku. - Dzisiaj, za pięć lat, za siedem lat jak ten port zacznie powstawać, mamy szansę być kluczowym węzłem komunikacyjnym dla całego tego układu gospodarczego, handlowego Północ-Południe Europy - powiedział wicepremier.

W środę na konferencji prasowej w Warszawie Morawiecki mówiąc o planach budowy CPL powiedział: "to będzie taki wielki cywilizacyjny projekt dla nas, bijące komunikacyjne serce Polski".

Morawiecki wyjaśnił , że decyzja została podjęta na podstawie wieloletnich analiz. - Te analizy (...) sprowadzają się do tego, że tu, w tym miejscu, między Warszawą a Łodzią powinno być duże lotnisko międzynarodowe, które ma szanse nie tylko obsługiwać loty nazwijmy to lokalne czy regionalne, ale również być wielkim hubem międzynarodowym - mówił Morawiecki.

Według niego, CPL może stać się "współczesnym dużym projektem infrastrukturalnym, logistycznym, rozwojowym". Wskazał też, że finansowanie projektu ma opierać się na inżynierii finansowej, bez środków budżetowych lub z bardzo niewielkim udziałem środków budżetowych, żeby zapewnić inwestycji profil komercyjny.

W 2015 r. polskie porty lotnicze obsłużyły ponad 30 mln pasażerów. Według szacunków Urzędu Lotnictwa Cywilnego w 2030 r. będzie to już 60 mln osób.

Zobacz także
Komentarze (234)
Zaloguj się
 • avatar
 • avatar

  iskander36

  Oceniono 48 razy 46

  "W ocenie Morawieckiego, CPL jako główny, centralny hub komunikacyjny między Niemcami a Rosją". Pan Mateusz nie zauważył, ze samoloty mają już większy zasięg niż 300 kilometrów i nie muszą międzylądować w Polsce lecąc do Rosji. Po prostu nasz Narodowy Niedzielny Śpioszek postanowił pozostawić coś po sobie i wybudować lotnisko im. Brata. Marzy mu się, że w przyszłości ludzie będą "startować z Kaczyńskiego" , bądź "lądować na Kaczyńskim". Ale: po pierwsze - najpierw trzeba będzie znaleźć na to siano (na Unię raczej bym nie liczył), po drugie - prace będą się ciągnęły kilka lat, więc nie wiadomo jak to będzie z tą nazwą (tym bardziej, że coś mi się wydaje, że rzeka przyniesie jakieś nieznane dotychczas papiery TW Balbiny, więc nazwisko będzie "passe"), po trzecie - już Radom nam pokazał sens budowania nowych lotnisk, zamiast modernizacji i rozbudowy dotychczasowych. Ale, Prezes pierdnął - stać się musi... A wy 500-plusowcy pamiętajcie: to nie za wasze pieniądze, tylko opozycji........

 • avatar

  kanonia1939

  Oceniono 41 razy 39

  Panie Morawiecki - buduj se pomniki za własne pieniądze tj. nie wyrzucaj w błoto naszych

 • avatar

  ja.szela

  Oceniono 39 razy 37

  Nie rozumiem, że niby Air France czy Lufthansa będzie lądować na tym lotnisku w drodze na wschód? Czy ten facet do reszty ochoojał? Każde duży hub ma swojego głównego operatora. Lot się na takiego nie zapowiada.

 • avatar

  endrju1521

  Oceniono 34 razy 32

  Centralny Port Lotniczy uczyni z Polski węzeł komunikacyjny na drodze Jedwabnego Szlaku

  =========================

  Gigantomachia.

 • avatar

  lubiedobrze

  Oceniono 35 razy 31

  Po co ktos miałby robić międzylądowanie w kraju spoza strefy schengen, którym niedługo bedziemy? Jeśli Kaczor nas wyprowadzi z UE to już w ogóle bezsens, chyba, żeby Ukraińcy mieli skąd wylatywać do pracy na zachód?

 • gaua51

  Oceniono 29 razy 27

  Ten facet z krzywym ryjem,robi się głupszy od swojego debilnego tatusia !! Staremu można wybaczyć tępotę umysłową ze względu na wiek, ale ten młody przygłup zaczyna bić rekordy idiotyzmów.

 • avatar

  pam_pa_ram_pam

  Oceniono 30 razy 26

  A toż ja proponuję otrzeźwienie:
  500+ zeżre wszystko - Centralny port Lotniczy, Przekop Mierzei Wiślanej, Helikoptery dla Wojska i co tam jeszcze. Przemysłowa produkcja dzieci w rodzinach, które traktują 500+ jako źródło stałego dochodu na wódę, 30-letnie samochody itp. narasta. I trzeba będzie płacić na nie do 18 roku życia, a potem też, bo przecież będzie tak, jak we Francji w "arabskich" dzielnicach - do roboty się nadawać nie będą, będą żyć z zasiłku i tworzyć gangi.

 • avatar

  lukasiklukasik

  Oceniono 27 razy 25

  Wyląduje w Mszczonowie, na CPL im św. Lecha Kaczyńskiego, i wsiądzie w TLK do Pekinu. To program kabaretowy?
  Jak taki osobnik mógł być prezesem filii banku Santander, to była ustawka dla figuranta po linii Partii z dojściami?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane