Tusk po 8 godzinach w prokuraturze: Ta sprawa ma charakter wybitnie polityczny

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk opuścił gmach warszawskiej prokuratury, gdzie przebywał ponad 8 godzin.

- Nie jestem upoważniony do udzielania jakichkolwiek informacji na temat śledztwa. Pan prokurator uprzedził, zgodnie z przepisami, że nie można w żaden sposób naruszać tajemnicy śledztwa. Sprawa dotyczy poważnych kwestii, więc pragnę pozostać dyskretny - powiedział Tusk. - Nie mogę narzekać na gościnność prokuratury. Dostałem kawę, herbatę i wodę - dodał.

"Zjawiłem się przez szacunek dla państwa polskiego"

Pytany przez dziennikarzy, czy jego przesłuchanie ma charakter polityczny, Tusk odpowiedział twierdząco. - Cała sprawa ma charakter wybitnie polityczny - podkreślił.

- Poinformowałem pana prokuratora, że zjawiłem się ze względu na szacunek przede wszystkim dla państwa polskiego. Zdaję sobie sprawę, że najlepiej byłoby, gdybyśmy mieli sobie wyjaśniać w sposób cywilizowany wszystkie sprawy i wątpliwości, ale poinformowałem także, że mój urząd objęty jest pełnym immunitetem zgodnie z prawem europejskim - relacjonował b. premier.

Prokuratura nie chciała przesłuchania w Brukseli

- Skorzystam z immunitetu wtedy, kiedy dojdę do wniosku, że celowo wykorzystywane są sprawy przeciwko mnie po to, aby utrudnić lub uniemożliwić mi sprawowanie funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie, ale jeśli tak, to nie będę się wahał - zapowiedział Tusk. 

- Z całą pewnością wielogodzinne przesłuchanie nie ułatwia wykonywania obowiązków, ale to też mój publiczny obowiązek. Nie jestem tu od tego, by użalać się nad swoim losem - mówił Tusk. Przewodniczący RE wyjaśnił, że proponował, by przesłuchanie odbyło się w Brukseli, w placówce konsularnej, ale "z powodów technicznych odmówiono tej możliwości". 

Giertych: Zeznania protokołowano ręcznie

Po przesłuchaniu na antenie TVN24 wypowiedział się Roman Giertych, pełnomocnik Tuska. - Całość tej sprawy ma związek z planami politycznymi, które są konsekwentnie realizowane - mówił. Giertych wyjaśnił, że przesłuchanie trwało tak długo, ponieważ było protokołowane ręcznie. Pytany, czy to normalna procedura, odparł: "Spotykałem się z tym często, ale 20 lat temu".

- Jako obywatel mogę powiedzieć, że sprawa jest polityczna, ponieważ Donald Tusk jest traktowany przez władzę jako poważny polityczne zagrożenie - dodał pełnomocnik.

Nie będzie kolejnego przesłuchania

Głos po przesłuchaniu zabrała też prokuratura. Na krótkim briefingu poinformowano, że "zeznania Donalda Tuska były niezbędne do wszechstronnego wyjaśnienia sprawy". Rzecznik prokuratury dodał, że zaproszenie przewodniczącego RE miało charakter standardowy, zgodny z procedurami.

- Okoliczności zostały w ocenie prokuratury wyjaśnione - dodał prokurator. Śledczy nie przewidują dalszego przesłuchania Tuska.

Powitanie Tuska w Warszawie

Tusk zeznawał jako świadek w śledztwie dotyczącym współpracy Służby Kontrwywiadu Wojskowego z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa. Przed godz. 11 były premier przejechał do Warszawy pociągiem z Sopotu. Potem w licznej grupie - swoich zwolenników i przeciwników - przeszedł pieszo z Dworca Centralnego do budynku prokuratury przy ulicy Nowowiejskiej. 

Zgromadzeni przed siedzibą prokuratury skandowali: "Dziękujemy!". - To ja dziękuję bardzo. Trzymajcie się - odpowiedział Tusk.

Zobacz także
Komentarze (48)
Tusk po 8 godzinach w prokuraturze: Ta sprawa ma charakter wybitnie polityczny
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 11 razy 3

  Rano się dowiemy z ust pani Mazurkowej i pana Bochenkowego.Jaką straszną tragedią okazał się przyjazd Tuska..Czekam.

 • Ann X

  Oceniono 14 razy 2

  Czekamy na powrót Tuska do władzy,do wydłużonego wieku emerytalnego do zabrania 500+,do zabrania minimalnej pensji,do przywrócenia umów o dzieło i zleceń,do okradania ludzi w niejasnych interesikach typu Amber Gold,do likwidacji Polskich przedsiębiorstw typu Stocznie,do Gimnazjów,do pozostawienia swoich w sądach,prokuraturze,w wojsku.Do posadek na stołkach państwowych do haja i kamieni kupa,do otwarcia Sowy i ośmiorniczek za nasze pieniądze.Powrót Palikota i Niesiołowskiego,czekamy my ludziki z Polski

 • kurnadziad

  Oceniono 1 raz 1

  Bolszewickie chamy juz same nie widzą co mają robić, zwłaszcza z ziemia pali im sie pod stopami. I za pół roku juz ich tutaj nie bedzie. Pisowcy: kwik-kwik, chrum-chrum! Żryjcie na zapas, bo potem nastapi dłuuuuuuuuuuuga przerwa w waszym podłym życiorysie.

 • rosswatowski

  Oceniono 9 razy 1

  "Tusk po 8 godzinach w prokuraturze: Ta sprawa ma charakter wybitnie polityczny" --- a ryży jak zapowiedział "ciepłą wodę w kranie" hehehe to myślał, że jest hydraulikiem :>>>>

 • wlomat1

  Oceniono 26 razy 0

  On POwinien być przesłuchiwany nie przez 8 godzin ale przez 8 miesięcy.
  Tyle że w sprawie zmarnowania POlakom 8 lat życia >!>!>

 • hastatrespasos

  Oceniono 10 razy 0

  Kacze Gumno, karykatura europejskiego państwa w XXI w., nie zasługuje na niczyj ani żaden szacunek. Co potwierdziły egzorcyzmy nad Tuskiem, mające zapewnić pewnemu ponoć szeregowemu osiołkowi, jedyny znany mu rodzaj orgazmu: na widok torturowania ZA NIEWINNOŚĆ! Gdyby Tusk nie przyjechał oczywiście oskarżono by go o tchórzostwo. Dobrze, iż zamiast wody nie podano mu cykuty. SPISkowy nierząd niczego nie chce, ani nie umie, załatwiać w sposób cywilizowany. Otrucie Tuska w trakcie tych głupich przesłuchań było całkiem prawdopodobne, tak jak wszelkiego rodzaju prowokacje przeciw niemu. Przestępcy przesłuchujący Tuska dopisali kolejne „plusy ujemne” do bilansu „dobrej zmiany”, jeszcze bardziej rujnując wizerunek Fuck-Offczyńskiego i jego mocarstwa...

 • Hania P

  Oceniono 7 razy -1

  Czekamy na powrót Tuska do władzy,do wydłużonego wieku emerytalnego do zabrania 500+,do zabrania minimalnej pensji,do przywrócenia umów o dzieło i zleceń,do okradania ludzi w niejasnych interesikach typu Amber Gold,do likwidacji Polskich przedsiębiorstw typu Stocznie,do Gimnazjów,do pozostawienia swoich w sądach,prokuraturze,w wojsku.Do posadek na stołkach państwowych do haja i kamieni kupa,do otwarcia Sowy i ośmiorniczek za nasze pieniądze.Powrót Palikota i Niesiołowskiego,czekamy my ludziki z Polski

 • hanishl

  Oceniono 8 razy -2

  To jest wojna. najlepsze jest to że nikt z mojego otoczenia nie ma szału na widok Tuska . jednak jak widzimy miesięcznice to głosujemy za zmianą. I nie jest tom Tusk ani bezzębny karzeł bez prawa jazdy. Kukiz idiota . Tyszka Kukiza gada głupoty a ja będę głosował na partię inną.

 • motoryzacyjne

  Oceniono 10 razy -2

  Przecież jest świadkiem w sprawie, więc po co informuje prokuratora o tym, że ma immunitet.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Serwis informacyjny

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy