"Ataki na Tuska to powtórka z PRL-owskiej propagandy nienawiści" - ocenia Balcerowicz

- Ludzie, którzy uprawiają tę propagandę nienawiści, powinni trafić na listę hańby. Bo to jest po prostu haniebne - ocenił prof. Leszek Balcerowicz. Wg gościa TOK FM, ataki i oskarżenia pod adresem Donalda Tuska przypominają, to co komunistyczne władze PRL robiły wobec opozycjonistów.

- Proszę sobie przypomnieć nienawistną propagandę PRL, która wymierzona była w najwybitniejszych ówczesnych dysydentów. Propaganda nienawiści ma podobne schematy: najczęściej atakowani i demonizowani są ludzie szczególnie zasłużenie dla kraju - mówił prof. Leszek Balcerowicz w Radiu TOK FM.

Ponad ośmiogodzinne przesłuchanie Tuska. "Ta sprawa ma charakter wybitnie polityczny" ocenił szef Rady Europejskiej

Jak przypomniał były trzykrotny wicepremier i minister finansów, w czasach PRL ataki i oskarżenia pod adresem wybitnych opozycjonistów nie przyniosły oczekiwanych efektów. Bo ostatecznie komunizm upadł.

- Mam nadzieję, że tak będzie i tym razem.  A ludzie, którzy uprawiają tę propagandę nienawiści, powinni trafić na listę hańby. Bo to jest po prostu haniebne - mówił prof. Balcerowicz.

Polski nie stać na "złą zmianę" PiS

Atmosfera wokół Donalda Tuska to nie jedyny element przypominający profesorowi czasy PRL. Zdaniem gościa TOK FM, pomysły rządu PiS by ograniczyć niezależność władzy sądowniczej też przypominają minioną epokę.

- Uważam że nie jesteśmy skazani na trwałe rządy PIS. Bo to by oznaczało, że jesteśmy skazani na ześlizgiwanie się do modelu PRL, w którym nie ma podziału władz. Bo ostatecznie  decydują rządzący politycy. Polski na to nie stać.

Tęsknota PiS

Według prof. Balcerowicza, o tęsknotach za przeszłością świadczy też sympatia, jaką politycy PiS darzą Alaksandra Łukaszenkę. I częste wizyty składane na Białorusi przez ważnych polityków partii rządzącej. Z Łukaszenką w Mińsku spotkali się m.in. szef MSZ Witold Waszczykowski, wicepremier Mateusz Morawiecki i marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

- Marszałek Karczewski uznał nawet Łukaszenkę za ciepłego człowieka... Białoruś to  zamrożony socjalizm. Jest uderzające, że mimo drastycznych rozpraw z dysydentami wizyty oficjalne ze strony polityków PiS są kontynuowane. Żadnej elementarnej solidarności z ludźmi, którzy są ofiarami brutalnej władzy. Jaki sygnał ma dać taka polityka zagraniczna? - pytał prof. Balcerowicz w rozmowie z Piotrem Maślakiem.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (153)
"Ataki na Tuska to powtórka z PRL-owskiej propagandy nienawiści" - ocenia Balcerowicz
Zaloguj się
 • Kuba Rozprówacz

  Oceniono 32 razy 20

  Kwaśniewski był ministrem za rządów PRL i prezydentem po zmianie ustroju. Balcerowicz też się nauczył, że komuna, to zło. Pytanie, czy ludzie zapomnieli już, że 40 lat temu nie było wolności słowa, a wiele rzeczy było na kartki? Niebawem znów tak będzie, żeby przypadkiem ktoś nie miał więcej od kogoś innego. Będzie jedna prawda i jedna wiara. To smutne, ale realne.

 • wolak007

  Oceniono 14 razy 4

  PiS czy PZPR? Różnica tylko w nazwie!

 • lechu_55

  Oceniono 26 razy 4

  już wkrótce w takich "pasiakach" będzie duda, szydło i cała PiS - owska hołota na czele z kaczym....

 • ot48

  Oceniono 5 razy 3

  Ten były PZPR-owiec w latach dziewięćdziesiątych swoją polityką "ukradł" mi moje oszczędności. Było tego na dobre mieszkanie w Warszawie.

 • passtorian

  Oceniono 3 razy 3

  Nalezy zaczac od tego jak i kiedy kapital polski zostal rozkradziony i stal sie kapitalem zagranicznym i kto pomogl urzeczywistnic taki stan rzeczy.
  Podpowiadam - Balcerowicz, Lewandowski , tak ten sam Lewandowski ktory teraz "dba" o interes polski w Brukseli.
  Druga rzecz ktorej Ty nie rozumiesz to ten caly zasrany Trybunal Konstytucyjny - wrzutka obcokrajowcow, tych zachodnich "demokratow" w polski system prawny. Analiza tego ostatniego jest jak najbardziej pozadana, Tu, na tym forum, ten przekret z TK byl juz dosc mocno walkowany.
  Poprzestane na wytknieciu jednego dla jelopow niezrozumialego: Ferowanie wyrokow najwyzszej instancji bez rozumienia Konstytucji bylby sam w sobie przekretem. A mamy, od dawna Sad Najwyzszy Rzeczypospolitej. TK to twor zachodni wpieprzony celowo do ustawodawstwa polskiego w celach nie majacych nic wspolnegoi z przyzwoitoscia.
  Raj zachodni, USA, ma Sad Najwyzszy jako ostateczna prawna wyrocznie- bazowana oczywiscie na iinterpretacji Konstytucji USA. A nam wtranzolono Trybunal Konstytucyjny, gowno, ktore nie powinno istniec w panstwie prawa.

 • bylypisior

  Oceniono 11 razy 3

  Jeden z najważniejszych komuchów - Balcerowicz - się zna.
  Był szefem doradców komunistycznych rządów za PRL, do PZPR zapisał się po pogromach żydowskich (1968).
  może zazdrości, że robią to lepiej?

 • Ann X

  Oceniono 19 razy 3

  Mowa nienawiści zaczęła się od PO od moherowych beretów,dorżnięcia watahy,„Nie jest czynem zabronionym nawoływanie do zabicia i wypatroszenia Jarosława Kaczyńskiego przez posła Palikota. Należy, to traktować jako dobry żart” - tak mówi sąd!
  W dniu dzisiejszym, tj. 16.04.2015 r. Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa, XIV Wydział Karny, sygnatura akt XIV Kp 543/15 (ul. Ogrodowa 51 a) postanowił:
  odrzucić zażalenie Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocy na postanowienie Prokuratury Rejonowej Warszawa Mokotów w sprawie odmowy wszczęcia śledztwa w sprawie nawoływania do zabicia Jarosława Kaczyńskiego przez posła Janusza Palikota.

  Sąd uznał, że słowa Palikota nie zalicza się do czynów zabronionych i należy je traktować jako dobry żart

 • Ann X

  Oceniono 17 razy 3

  Pamiętam śpiewających komunistyczną międzynarodówkę w latach 1980-1990 i ci sami w Sopocie śpiewali hymn Unii Europejskiej.Są to wazeliniarze każdego systemu.

 • pawciu2

  Oceniono 17 razy 3

  Pizdy w komentarzach nie wiedzą co to był PRL. Cieszą się jak słyszą zapowiedzi powrotu huty Jedność z ust pi...watego Adriana, który wykonuje polecenia partii. Polski robotnik górą! Duże państwowe potężne zakłady. NARODOWE! HURA! HURA! PZL Mielec sprzedaje samoloty na cały świat. No a przecież, gdyby był "narodowy", to zamiast tylko płacić podatki i dawać zatrudnienie, państwo miałoby zysk z tych samolotów - rozumują barany. Komuno wróć - dawno kaszanki nie jedliśmy, bo gdzieśtam pod tymi kapitalistycznymi szynkami w mięsnym upchana.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX