"Prawdziwy patriotyzm to ofiarność i solidarność, a nie bielizna w barwach narodowych"

Miłość do ojczyzny, zdaniem o. Macieja Zięby, powinna przypominać miłość do własnej rodziny. - Nie uważam mojej rodziny za idealną, lepszą od innych, od moich przyjaciół czy wrogów - podkreśla w rozmowie z "Plus Minus".

- Gdy pojawia się agresja i pogarda, zaciera się granica między lokalnym patriotyzmem a lokalnym szowinizmem - mówi w wywiadzie dla magazynu "Plus Minus" o. Maciej Zięba, dominikanin, członek opozycji antykomunistycznej w PRL, fizyk i teolog. Jego zdaniem, miłość do ojczyzny powinna przypominać miłość do własnej rodziny. - Nie uważam mojej rodziny za idealną, lepszą od innych, od moich sąsiadów, przyjaciół czy wrogów - podkreśla.

Prawdziwy patriotyzm to ofiarność, solidarność, rzetelna codzienna praca dla dobra wspólnego, a nie "patriotyczne" zapalniczki czy bielizna w barwach narodowych, nie mówiąc już o słynnych kijach bejsbolowych ze znakiem "Polski Walczącej"

- uważa Zięba. Jego zdaniem, wcześniej w głównym nurcie dominowała pogarda do patriotyzmu, uważano go za "groźny relikt", teraz wahadło przechyliło się w drugą stronę, ale to powoduje, że często mamy do czynienia z patriotyzmem powołującym się na uproszczoną wizję historii.

Postawy radykalne to zaś odpowiedź na próby rugowania patriotyzmu. Efektem tego jest, zdaniem dominikanina, także zanik poczucia solidarności i dobra wspólnego. - Co gorsza, często powraca w postaci nacjonalizmu, który jest postawą niechrześcijańską - ostrzega Zięba. A uchodźcy? - Jako chrześcijanie nie mamy o czym dyskutować. Musimy być otwarci. Byłem głodny, a daliście mi jeść, byłem spragniony, nagi... Ewangelia jest jednoznaczna - podkreśla Zięba.

Jak PiS przyjmie pełen aluzji i przygan list biskupów

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (200)
"Prawdziwy patriotyzm to ofiarność i solidarność, a nie bielizna w barwach narodowych"
Zaloguj się
 • krzysztof_ptk

  Oceniono 40 razy 38

  Kasjerka w Biedronce, jest często matką, żoną. Ona zasługuje na więcej szacunku dla jej wkładu dla kraju jak te zgraje łysych, krzyczących i wyklętych. Nikt ich nie chce zatrudnić...

 • set456

  Oceniono 42 razy 34

  Prawdziwy patriotyzm to: płacenie podatków, wyrzucanie śmieci do kosza,przestrzeganie przepisów o ruchu drogowym, bycie dobrym rodzicem,pomaganie chorym i słabszym, nie niszczenie mienia społecznego itp. A nie bieganie w koszulce z napisem "Pamiętamy".

 • Ktoś Nikt

  Oceniono 27 razy 23

  Banda popaprańców wyładowywąca swoje frustracje na słabszych znam kilku takich ,, patriotów "

 • goplana24

  Oceniono 27 razy 21

  Ten patriotyczny idiota na fotce powyżej doskonale nadaje się na mięso armatnie albo kapo.

 • krynolinka

  Oceniono 31 razy 21

  Patriotyzm Antoniego też wyraża się znakiem Polski Walczącej na telefonie.Przykład idzie z góry .

 • podjadam.lisom.kury

  Oceniono 14 razy 14

  kiedyś trzech takich "patriotów", jak na zdjęciu, wyskoczyło do mnie z bramy. "dawaj komórę!". pierwszy dostał w mordę, reszta uciekła.

 • passtorian

  Oceniono 25 razy 13

  Durni mozna poznac po plakatach. Takie haslo jak "Smierc wrogom" jest odzwierciedleniem prymitywnych umyslow.

  Jakim wrogom i dlaczego akurat smierc?

  Jelopy nie mysla i jelopy sa wyjatkowo podatne na roznorodnego rodzaju manipulacje.

 • qwertura

  Oceniono 10 razy 10

  Tym "patryjotom" tak naprawdę jest wszystko jedno pod jakim sztandarem idą. Dla nich ważne jest skupić się pod jakimiś barwami i robić zadymy. I tyle.

 • pan.szklanka

  Oceniono 20 razy 10

  Manifestować dumę z powodu bycia Polakiem? Równie dobrze można cieszyć się z bycia zwycięskim plemnikiem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX