Passent wytyka Dudzie słowa o Macronie. "Teraz to Polska musi odzyskać zaufanie Francji"

- Polityka zagraniczna PiS poniosła fiasko we Francji - pisze na swoim blogu Daniel Passent. Zdaniem publicysty sukces Emmanuela Macrona to fatalna wiadomość dla polskiego rządu.

W poniedziałkowym felietonie opublikowanym na stronach "Polityki" publicysta podkreśla, że zwycięstwo w wyborach Emanuela Macrona to dla rządu PiS fatalna wiadomość. 

- Następny prezydent Francji jednym tchem wymienił Orbána, Putina i Kaczyńskiego. Jeśli chodzi o wartości, to Macron wyraźnie odciął się od polskiego rządu, posunął się daleko, ale w kampanii takie rzeczy uchodzą. Kiedy zasiądzie w Pałacu Elizejskim, będzie może bardziej wstrzemięźliwy, ale poglądów nie zmieni – pisze na swoim blogu w serwisie Polityka.pl.

Dlaczego? Bo – jak zaznacza - Macron jest zdecydowanie proeuropejski. Odwrotnie niż polski rząd.

- Ba, Macron jest zwolennikiem Europy różnych prędkości – dokładnie odwrotnie niż Kaczyński i jego otoczenie - zaznaczył Passent i wytknął prezydencie Dudzie słowa, w których zapowiedział, że jeśli Emmanuel Macron wygra wybory prezydenckie we Francji, to będzie musiał zacząć pracować nad tym, aby Polska odzyskała zaufanie do niego i do Francji. 

- Tymczasem jest dokładnie odwrotnie: to Polska musi odzyskać zaufanie Francji utracone po „wykończeniu” (przez dr. Berczyńskiego?) caracali i po serii krętactw na temat offsetu, po tym, jak uczyliśmy Francuzów jeść widelcem, po aroganckiej wypowiedzi premier Szydło na temat prezydenta Hollande’a etc. W dodatku Macronowi jest nie w smak, że fabryki (i miejsca pracy) przenoszą się z Francji tam, gdzie koszty pracy są niższe, czyli np. do Polski. W tej sprawie akurat będziemy się różnić - zauważa. 

I na koniec dodaje:

W Trójkącie Weimarskim (Francja, Niemcy, Polska) jesteśmy najsłabsi i izolowani – Paryż i Berlin rozumieją się i dogadują dużo lepiej bez nas, a wygląda na to, że wbrew nam.

Jego zdaniem: - Zwycięstwo Macrona jest natomiast sukcesem Polski proeuropejskiej, otwartej, liberalnej i demokratycznej. W pewnym sensie Francja uratowała Europę i głosowała w naszym interesie. Dziękujemy Ci, Francjo! 

Cały wpis na blogu publicysty >>

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (51)
Passent wytyka Dudzie słowa o Macronie. "Teraz to Polska musi odzyskać zaufanie Francji"
Zaloguj się
 • soltysowa_z_brzeszcz

  Oceniono 30 razy 16

  co jak co ale Adrian to nam się udał.
  idealnie pasuje do każdego kabaretu.

 • tomasz_5_2010

  Oceniono 27 razy 15

  Panie red. Passet, czy nie za dużo wymaga pan od Adriana Du*y???

 • jeziorak.pl

  Oceniono 25 razy 13

  Zwycięstwo macrona to dobra wiadomość dla Polaków, a zła dla polskiego rządu.

 • drdr2

  Oceniono 21 razy 13

  to że fabryka przeniosła się do Polski, to biznes, nie ma co Francuzów przepraszać, już prędzej za caracale, bo tu śmierdzi korupcją. Na szczęście PiS już się przewraca o własne nogi i jest nadzieja że polityka Polski znów będzie normalna

 • realistas

  Oceniono 29 razy 11

  Mamy głupków w rządzie, którzy stawiają na przegranych. Tak było i teraz.

 • rymanx

  Oceniono 22 razy 8

  Polityka zagraniczna PiS poniosła fiasko we Francji... delikatnie powiedziane pisdyplomatołki.. a gdzie poniosła zwycięstwo? ? chwaląc Łukaszenke,że to ciepły człowiek , u Putina ,ze rozwala Unię?U Erdogana .....

 • techbud176

  Oceniono 17 razy 5

  Francja wybrała Marsz Wolności. Polsko 27:1 to początek powrotu do Demokracji i Normalności.

 • hastatrespasos

  Oceniono 12 razy 4

  Cieszę się że dzięki red. Passentowi nareszcie te skandaliczne słowa są w waszym serwisie, bo ich brak rano ze zdumieniem wytkąłem tu ok. godz. 10. Ale w nieskalanych prawdą ustach lokatora tych prowokacyjnych bzdur Belwederu było więcej. Lipny I obywatel Kaczego Gumna bredząc, że zwycięstwo Macrona było sukcesem Polski, i to proeuropejskiej, otwartej, liberalnej i demokratycznej, pogrąża się coraz bardziej. Tak jak i ubolewaniem iż w Trójkącie Weimarskim jesteśmy najsłabsi. A czyż tak nie jest? Czy Kacze Gumno, tak jak Francja i Niemcy, dokłada krocie do budżetu UE, a jesteśmy największymi beneficjentami unijnych funduszy. I kaczy nierząd świadomie prowadzi politykę samoizolacji w całej Unii. A te kolejne wypowiedzi antyfrancuskie tylko pogarszają pozycję Warszawy wobec Francji i w ogóle UE.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX