"Słowo 'prawo' w nazwie PiS brzmi jak rechot szydercy. Anarchopopuliści"

Wg prof. Jana Hartmana, wypowiedzi przedstawicieli rządu i prezydenta ws. orzeczenia SN, "zakrawają na anarchię". "PiS warcholi na oślep i nieprzytomnie. Hucpiarstwo idzie na wyprzódki z ignorancją i brakiem elementarnej kultury prawnej i konstytucyjnej" - ocenia na blogu filozof.

Zdaniem prof. Hartmana ostatnie dni przyniosły dwa rażące przykłady "dewastacji kultury prawnej", jakiej dopuszczają się rządzący. Pierwszy to reakcja działaczy PiS na orzeczenie Sądu Najwyższego, w sprawie ułaskawienia przez prezydenta Dudę Mariusza Kamińskiego.

Politycy PiS, na czele z rzeczniczką partii i b. posłem partii Krzysztofem Łapińskim (dziś rzecznikiem prezydenta Dudy), błyskawicznie przypuścili atak na SN. Dowiedzieliśmy się m.in. że sędziowie przekroczyli swoje uprawnienia.

"Oświadczają, że SN nie miał prawa rozpatrywać tej sprawy. Pomijając absurdalność tej tezy, samo jej publiczne wypowiadanie jest czymś skandalicznym. Naruszono podstawową zasadę obyczaju życia publicznego w państwie prawa, stanowiącą, że organy publiczne (w odróżnieniu od obywateli) nie komentują wyroków sądu. Wypowiedzi przedstawicieli rządu i prezydenta zakrawają na niesubordynację i anarchię" - komentuje prof. Jan Hartman, na blogu w serwisie Polityka.pl.

"Rechot szydercy"

PiS warcholi na oślep i nieprzytomnie. Hucpiarstwo idzie na wyprzódki z ignorancją i brakiem elementarnej kultury prawnej i konstytucyjnej. Zaiste, słowo 'prawo' w nazwie partii władzy brzmi jak rechot szydercy

- ocenia filozof.

I podaje kolejny przykład. To sprawa nauczycielki z Krapkowic Grażyny Juszczyk. Wrocławska prokuratura zdecydowała się wnieść do SN kasację w sprawie nauczycielki która nie chciała w szkole krzyża.
Jak informowała reporterka TOK FM, prokuratura w kasacji pisze m.in. że kobietanie zdjęła krzyża z powodu swoich poglądów religijnych, a uczyniła to w celowej prowokacji, aby ustalić reakcję współpracowników”.

"Prokurator tłumaczy ponadto, że składając wniosek, broni praworządności oraz interesu społecznego. Czy dyskryminacja, którą stwierdziły sądy dwóch instancji, to właśnie jest praworządność? A czy w interesie społecznym jest łamanie zasady neutralności światopoglądowej i religijnej państwa?"

- pyta prof. Jan Hartman.

I ocenia, że "państwo PiS pokazuje, że jest wrogiem nie tylko konstytucyjnej zasady neutralności światopoglądowej państwa, ale Grażyny Juszczyk osobiście".

Według filozofa, sprawy krytyki orzeczenia SN i kasacji ws. nauczycielki z Krapkowic "ilustrują nierozumienie panującego ustroju, pogardę dla konstytucji i jej wartości, łamanie praw obywatelskich, bezczelną stronniczość, posuwającą się do ignorowania wyroków sądów, jeśli dotykają swoich, czyli partii i Kościoła".

"Sytuacja wchodzi w fazę anarchii". Po ataku na policjanta w Sądzie Najwyższym

''Gdzie jest granica wolności artystycznej? Wolność nie ma granic''

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (129)
"Słowo 'prawo' w nazwie PiS brzmi jak rechot szydercy. Anarchopopuliści"
Zaloguj się
 • Aro W

  Oceniono 53 razy 25

  Panie profesorze, to są zwykli, w zasadzie niezwykli, przestępcy konstytucyjni z Andrzejem Dudą na czele, Beatą Szydło. Jarosław Kaczyński, mały tchórz, nie ma odwagi wziąć sam na klatę. Wybrał eksperymenty, które poniosą.za to karę przed Trybunałem Stanu. Nazywajmy więc rzeczy po imieniu. Jeżeli ktoś łamie prawo jest przestępcą!! Niezależnie od zajmowanego stanowiska.

 • rekkoon

  Oceniono 50 razy 20

  Ale się zrobił na forum wysyp pisowskich ujadaczy. Żenada. Kompletne tumany, które nie rozumieją tego, co czytają. I w dodatku uważające, że nie warto rozumieć. Dlaczego prawica w Polsce to takie bezmyślne głąby?

 • oloros11

  Oceniono 49 razy 19

  Panie Profesorze - to jest proste - cywilizacja to stan nienaturalny - naturalnym stanem - co w Polsce codziennie mozna sie zobaczyc jest barbarzynstwo
  filarem cywilizacji jest prawo - drugim demokracja - one sa polaczone - jak ich nie ma - nie ma cywlizacji
  dla miejscowych populistow i faszystow nie istnieje prawo pisane przez czlowieka - oni maja tylko prawa boskie
  najwiekszy sukces czlowieka - spisanie praw jest przez kosciol i barbarzyncow negowane - oni chca powrotu sprzed Rewolucji Francuskiej - i do tego stale daza
  zapomnieli juz wszyscy ze spisanie praw - a pozniej praw czlowieka okupione zostalo morzem krwi - oni chca do tego powrocic - wlasnie przygotowuje owieczki do takiej rozprawy
  w imie oczywiscie ich Boga i z czystej milosci chrzescijanskiej

 • flemming

  Oceniono 48 razy 16

  Brawo Profesorze, tak trzeba mówić do PiS , a nie jak PO - przepraszając że żyje

 • witek2017

  Oceniono 44 razy 14

  Patrzę na te wpisy "prawdziwych Polaków" i jestem zrozpaczony. Wstydzę się, że jestem Polakiem.

 • qnqn

  Oceniono 38 razy 10

  Znałem kiedyś jednego z działaczy pis na Lubelszczyznie. Było to w 2005 roku przed wyborami. I on z lubością powtarzał, niby to ironicznie, taką frazę: "Prawo dla nas, sprawiedliwość dla was".
  Pis to banda skoorwysynów, zwyczajnych bandziorów, z którymi się nie rozmawia, tylko leje w ryj.

 • szaja25

  Oceniono 36 razy 8

  Prawo i Sprawiedliwość mają w nazwie i w duupie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX