"Duda nie uczynił kroku, by odciąć polityczną pępowinę. Szuka metod, by symulować niezależność"

"Gdzie i kiedy - pozwolę sobie spytać pana prezydenta - głowa państwa widziała konstytucję pisaną przez lud?" - pyta prezydenta Bogusław Chrabota. Szef "Rzeczpospolitej" krytykuje referendalne pomysły Dudy.

Prezydent Andrzej Duda najpierw zaproponował referendum ws. konstytucji.Teraz chce już dwóch głosowań. Referendum dotyczące uchodźców miałoby się odbyć w 2019 roku, razem z wyborami parlamentarnymi. Konstytucyjne -  listopadzie przyszłego roku, razem z wyborami samorządowymi.

Dla Bogusława Chraboty pomysłami referendalnymi "marginalizowany na wszelkie sposoby" Andrzej Duda chce zaistnieć i pokazać, że jest politykiem samodzielnym, niezależnym. Bo postrzegany jest jako "notariusz rządzącej partii". 

"Mimo, że miał niemal dwa lata na emancypację, nie uczynił nawet jednego kroku, by odciąć polityczną pępowinę łączącą go z macierzystą partią. Zapewne ma tego głęboką świadomość, więc ima się innych metod, by zasymulować niezależność" - ocenia redaktor naczelny "Rzeczpospolitej".

Niebezpieczeństwa

Chrabota oba prezydenckie pomysły krytykuje. Nie tylko dlatego, że mają być połączone z wyborami. Dyskusja referendalna może więc zdominować kampanie wyborcze. To niebezpieczne, szczególnie w wypadku pytań dotyczących przyjmowania imigrantów.

"Przy prawdopodobnym poziomie agresywności kampanii wyborczej  (miejmy nadzieję, że tylko retorycznej) boję się, by nie stała się witryną, dla eksplozji polskiej ksenofobii" - przyznaje publicysta.

"Premier Szydło podrzuciła Zachodowi plan czystek etnicznych, deportacji, segregacji religijnej" - ocenia Jerzy Baczyński

Szefowi "Rzeczpospolitej" nie podoba się też to, że Andrzej Duda chce poddawać ocenie obywateli materie wyjątkowo skomplikowane.

"Gdzie i kiedy - pozwolę sobie spytać pana prezydenta - głowa państwa widziała konstytucję pisaną przez lud? I skąd wiara, że lud w tych sprawach ma, bądź kiedykolwiek mieć będzie wyrobione zdanie?" - pyta Chrabota.

Po co nam referenda? "Politycy wolą chować się za plecami obywateli"

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (83)
"Duda nie uczynił kroku, by odciąć polityczną pępowinę. Szuka metod, by symulować niezależność"
Zaloguj się
 • kkes

  Oceniono 22 razy 6

  Nie rozumiem o co tym razem ten kwik. Duda szedł do wyborów prezydenckich z programem, z którym pół roku później szedł PIS. Co miałby odcinać? Po co?Żeby nie wypełniać obietnic które składał?

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 25 razy 5

  Chrabota zamknij gębę, bo nie lubię słuchać tępego LUDU z mediów. :D

 • m78k

  Oceniono 22 razy 4

  "Duda nie uczynił kroku, by odciąć polityczną pępowinę. Szuka metod, by symulować niezależność" -cyt. A kto powiedział, że musi coś odcinać? Prezydent nie rządzi, tylko raczej panuje jak król w monarchii konstytucyjnej. Dobrze, że nie powoduje niepotrzebnych tarć z władzą wykonawczą. Prezydent jest od obdarzania obywateli łaskami (takimi królewskimi). Nie tylko prawem łaski, ale też orderami, tytułami, stopniami oficerskimi i generalskimi i innymi. Jest od uświetniania imprez państwowych i religijnych (europejscy królowie są też zwierzchnikami państwowych kościołów protestanckich). Reprezentuje Polskę za granicą. Duda świetnie się w tych rolach sprawdza. Nie sprawdza się tylko w roli niańki dla ubeków, jak chciałaby opozycja z Michnikiem na czele.

 • polak26

  Oceniono 28 razy 4

  Chore to co piszecie. To Prezydent Duda ma być prezydentem PO czy Polaków? Polacy go wybrali bo pracował w ramach PiSu! A teraz dał się poznać jako mąż stanu bezceremonialnie walczać z PeOwskim okupantem.

 • bart5554

  Oceniono 22 razy 4

  Co za bullshit...

  Polecam ciekawy tekst, w kontekście kryzysu katarskiego (dopiszę jedynie, że budowę gazoportu zainicjował Lech Kaczyński):

  Terminal w Świnoujściu - gazowe okno na świat

  Nie ma wątpliwości, że uruchomienie terminala w Świnoujściu stało się dla Polski milowym krokiem w stronę rzeczywistej dywersyfikacji źródeł energii, przede wszystkim uniezależniając nas od dostaw z Federacji Rosyjskiej.

  www.energetyka24.com/611361,katarskie-lng-na-nieznanych-wodach-nowy-kryzys-sueski-analiza

 • bart5554

  Oceniono 11 razy 3

  A dlaczego nie cytujecie słów Prezydenta dot. Rosji i jej agresji na Ukrainę?

  "Rosja niestety nie wykazuje od dłuższego czasu żadnych skłonności do tego, żeby zaprzestać działań i zachowań o charakterze agresywnym, popatrzmy chociażby na sytuację na Ukrainie, która absolutnie się nie poprawia, wręcz przeciwnie, nastąpił bardzo znaczny wzrost liczby ciężkiego sprzętu, który znajduje się na terenach okupowanych przez separatystów i nie ma żadnych wątpliwości, skąd ten ciężki sprzęt pochodzi, on jest po prostu dostarczany z Rosji."

  www.defence24.pl/611263,duda-dzialania-nato-odpowiedzia-na-aktywnosc-rosji

 • Bernie Douglas

  Oceniono 17 razy 3

  Brawo, promujcie więcej takich idiotów
  "Gdzie ktokolwiek widział żeby lud miał wpływ na rządzenie państwem"
  "Nie możemy oddać Polski gó...arzom"
  A PiS będzie miał w 2019 większośc konstytucyjną :-)))

 • kurnadziad

  Oceniono 1 raz 1

  A, a co tam w sprawie porozbijanych limuzyn za ciezkie miliony??? Nikt się jakoś tym obecnie nie interesuje.

 • kurnadziad

  Oceniono 1 raz 1

  Duda to du.a

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX