"Szyszko traktuje las jak plantację ziemniaka zaatakowaną przez stonkę. Zaorać i posadzić na nowo"

"Największe skarby przyrody są w Polsce, jak największe skarby sztuki w państwie talibów, są bezpowrotnie niszczone" - ocenia Włodzimierz Cimoszewicz w "Newsweeku". B. premier obserwuje z bliska, jak wygląda wytoczona przez min. Szyszkę wojna z kornikiem drukarzem.

Włodzimierz Cimoszewicz od kilkunastu lat mieszka w leśniczówce w Puszczy Białowieskiej. Nie ma wątpliwości, że to co dzieje się teraz, to sytuacja bez precedensu.

Poprzednia słynna batalia ekologów z Janem Szyszką - o Dolinę Rospudy - to sprawa na znacznie mniejszą skalę. Bo takich obszarów jak Rospuda, "jest w Europie wiele". A "Puszcza Białowieska to unikat na skalę światową".

Zdaniem Cimoszewicza, cała Puszcza Białowieska powinna być uznana za park narodowy. By chronić ten wyjątkowy obszar.

Las to nie jest plantacja ziemniaków

"Największe skarby przyrody są w Polsce, jak największe skarby sztuki w państwie talibów, są bezpowrotnie niszczone" - ocenia bezlitośnie były premier i szef MSZ. I przekonuje, że wycinka, która na wielką skalę trwa w puszczy, ma niewielki związek z walką ze słynnym kornikiem drukarzem.

"W tej chwili wycina się na ogromną skalę suche, martwe świerki, w których kornika nie ma od dawna. One też powinny pozostać w puszczy, aby służyć jako użyźnienie gruntu dla kolejnych drzew i innych roślin" - mówi Cimoszewicz w rozmowie z "Newsweekiem". I dodaje, że na dużą skalę wycinane są drzewa zdrowe. Skoro, zgodnie z prawem nie można wycinać drzew stuletnich, "tną więc te, które zbliżają się do tej granicy wieku; i wcale nie są to drzewa zaatakowane przez korniki".

"Widzieć w Puszczy Białowieskiej źródło surowca, to jak dostrzegać tylko deski w ołtarzu Wita Stwosza">>>

Według byłego premiera, obecny minister środowiska Jan Szyszko "traktuje las jak plantację ziemniaka zaatakowaną przez stonkę". "Zaorać i posadzić na nowo. Tyle że w przypadku Puszczy Białowieskiej tak się nie da" - podkreśla Cimoszewicz.

Puszcza wróg nr 1

Min. Jan Szyszko zarządził wycinkę, by walczyć z kornikiem drukarzem. Teraz, z jego wypowiedzi i decyzji wynika, że jego wrogiem jest po prostu Puszcza Białowieska. Przed tygodniem dowiedzieliśmy się, że minister zawiadomił prokuraturę, bo jego zdaniem "Puszcza Białowieska bezprawnie wpisana na listę UNESCO".

Wcześniej dowiedzieliśmy się też m.in., że ostatni pierwotny las Europy  "to okręt flagowy nurtu lewicowo-libertyńskiego".

Kraśko: Naprawdę rząd chce się ścigać z zaborcami o to, kto zrobił więcej złego dla Białowieży?

"Jest takie powiedzenie, że jak trzy osoby mówią, że jesteś pijany, to znaczy, że  powinieneś pójść do domu. Rządowi PiS cięcie Puszczy Białowieskiej odradza UNESCO, Komisja Europejska i 90. proc. ekspertów. Więc o czym tu dyskutować?" - pyta Włodzimierz Cimoszewicz w rozmowie z "Newsweeku".

"Dlaczego mimo protestów Szyszko wycina Puszczę Białowieską? Przyczyn należy szukać w 'bazalnym chrześcijaństwie'" - wyjaśnia ekspert>>>

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (39)
"Szyszko traktuje las jak plantację ziemniaka zaatakowaną przez stonkę. Zaorać i posadzić na nowo"
Zaloguj się
 • kurnadziad

  Oceniono 2 razy 2

  Niecierpliwie czkam na dzień, w któym któryś z myśliwych-morderców w końcu sie "pomyli" i ustrzeli szyszkę. Na śmierć.

 • kurnadziad

  Oceniono 2 razy 2

  szyszko to kawał chama i prostaka. Wygląda i zachowuje się jak prowincjonalny stryjek-pijanica. Kolejny sowiecki agent, który czuje się bezkarny, bo jest adiutantem sowieckiego namiestnika rydzyka na Polske

 • heleonore

  Oceniono 14 razy 2

  Na drewnie zarabia się więcej niż na kartoflach.

 • Artur Nicpon

  Oceniono 7 razy 1

  Fajny ten Cimoszewicz na zdjęciu. Morderca żubrów w roli obrońcy puszczy. hue hue hue

 • cah50

  Oceniono 13 razy 1

  trole piśdzielskie do roboty !! (dzisiaj 1,75 zł.)

 • robert.kwi

  Oceniono 13 razy 1

  Szyszko, jeśli to naprawdę prawda, że tniesz puszczę z innego powodu niż jej ochrona to zejdź mi z oczu i nie mów o sobie, że jesteś Myśliwym, że o strzelaniu do zwierzat z klatek nawet nie wspomnę. Żaden prawdziwy Myśliwy tego nigdy nie zrobi. Pamiętaj, że Myśliwy ma dbac o przyrodę i zachowac ją dla potomnych. Jeśli faktycznie tniesz puszczę dla zysku to nie mów, że jesteś Mysliwym ponieważ szkodzisz Myśliwym a szkodząc Myśliwym szkodzisz polskiej przyrodzie - pamietaj o tym. (i nie strzelaj do zwierzą z klatek(!!!)). Mysliwy.

 • Alfons Wafel

  Oceniono 21 razy 1

  Mam nadzieję dożyć czasów w których zgnilec szyszko dostanie wyrok długoletniego więzienia za świadome niszczenie Polskiego Dziedzictwa Narodowego jakim niewątpliwie jest Puszcza Białowieska.

 • Oceniono 23 razy 1

  Córeczka leśniczego
  Rozgrzana do białości
  Wilgotna tu i ówdzie
  Świadoma swych krągłości

  Kopertę białą niesie;
  CV, foto-pierdółki
  W bikini i w toplesie
  Będzie prezesem spółki…

 • Mal Gosia

  0

  A CIMOSZEWICZ ZA PSI GROSZ SIEDZI W PUSZCZY NIETYKALNY JAKIM PRAWEM TAM MIESZKA DZIERZAWA PODPISANA NA 20 LAT PRAWO ZLAMANE SPRAWA UMOZONA

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX