"Nie dam się zastraszyć" - Bodnar nie zamierza rezygnować ze stanowiska

"Nie dam się wciągnąć w polityczne rozgrywki. Dla mnie najważniejsi są obywatele, ochrona ich praw i wolności" - mówi Adam Bodnar w rozmowie z "RZ". RPO nie zamierza podawać się do dymisji, czego domagają się m.in. politycy PiS.

Według krytyków Adama Bodnara, RPO powinien zrezygnować ze stanowiska za to, że obwinia naród polski o współudział w Holocauście.W programie TVP Info rzecznik mówił: "Musimy pamiętać, że wiele narodów współuczestniczyło w realizowaniu holokaustu. W tym także naród polski". Szybko za swoje słowa przeprosił.

Ale zdaniem środowisk prawicowych, w tym polityków PiS i Kukiz'15, Bodnar powinien stracić stanowisko.

"Rzecz trzeba widzieć we właściwych proporcjach, pamiętać, że naród polski zachował się godnie i bohatersko, natomiast nie wolno zaprzeczać faktom dotyczącym karygodnych postaw jednostek. Jeśli natomiast ktoś atakuje z furią każdą krytyczną myśl dotyczącą naszego kraju, to obiektywnie szkodzi Polsce. Nad czym, jako patriota, ubolewam" - stwierdził rzecznik praw obywatelskich w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Dymisji składać nie zamierza.Zadeklarował, że nie dal się i nie da "wciągnąć w polityczne rozgrywki".

Bodnar stwierdził też, że nie da się zastraszyć. "Dla mnie najważniejsi są obywatele, ochrona ich praw i wolności. To z szacunku dla nich, a nie z lęku przed odwołaniem, dbam o to, aby moje działania były zgodne z konstytucją, ustawą o RPO i złożonym ślubowaniem. I to z szacunku dla obywateli, jeśli popełnię nawet najmniejszy błąd, użyję niewłaściwego słowa, będę ich przepraszał. Bardzo chciałbym zresztą, aby stało się to normą w polskim życiu publicznym" - mówił w wywiadzie dla "RZ".

Żakowski broni RPO po słowach o Holokauście: Trzeba się zmierzyć z faktami, nawet gdy są przykre

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (109)
"Nie dam się zastraszyć" - Bodnar nie zamierza rezygnować ze stanowiska
Zaloguj się
 • kawabis

  Oceniono 32 razy 18

  Bohaterze Bodnar a kto cię misiu straszy? Wyraziłeś pogardę do narodu polskiego, jako Rzecznik PO, za moje pieniądze naplułeś mi w twarz, zapamiętam to sobie, nie bój się jednak nic ci nie grozi, taką szumowiną i sprzedawczykiem nikt sobie głowy nie zawraca. Jak mówisz o zbrodniach wojennych i holocauście to mordercami byli naziści nie Niemcy, jak o Polakach już nie nieliczni szmalcownicy i bandyci tylko naród, logika godna filozofów typu Hartman. Przebujasz się pewnie do końca kadencji za ministerialną pensję, ale plamy z nazwiska nie zmyjesz i nie dopierzesz nawet najlepszą niemiecką chemią.

 • marcin.grzegorz

  Oceniono 33 razy 13

  Na podstawie argumentacji pana Bodnara można równie dobrze stwierdzić, że ""Musimy pamiętać, że wiele narodów współuczestniczyło w realizowaniu holokaustu. W tym także naród żydowski". Też byli liczni donosiciele z gwiazdą Dawida na ręku (plecach), a żydowska (sic!) policja była bezwzględna. Oburzeni? Przez takie stwierdzania jak wyżej imć pan Bodnar właśnie fałszuje obraz historii, bo złe jednostki, czy nawet grupy były praktycznie wszędzie, pewno i wśród Duńczyków by się coś znalazło - ale nie jest to jednoznaczne z pojęciem "naród". Czym innym są bowiem szmalcownictwo, donosicielstwo, morderstwa popełnianane przez obywateli danego państwa, a czym innym jest działalność sprawcza - urzędowa danego państwa vide to co działo się we Francji, Węgrzech, Niemczech itp. Jeżeli pan Bodnar tego nie rozróżnia to niech się lepiej nie wypowiada. Na kresach i nie tylko na kresach dochodziło delikatnie mówiąc do licznych agresji ze strony Żydów na Polakach, czyli też pan Bodnar powie, że naród żydowski był sojusznikiem Hitlera i Stalina? Taka sama argumentacja, czym to się różni?

 • dirspacha

  Oceniono 27 razy 7

  Bodnar oskarża Polskę , Polaków o współudział w Holokauście.
  Chyba to zdanie go pogrąża.
  Z kimś takim się nie dyskutuje, pełny ostracyzm.

 • rosswatowski

  Oceniono 29 razy 7

  ""Dla mnie najważniejsi są obywatele, ochrona ich praw i wolności. To z szacunku dla nich, a nie z lęku przed odwołaniem" --- hehehe ale jaja, ale jaja :>>>>

 • socjolog12

  Oceniono 33 razy 7

  Bodna, ludzie honoru, przed wojną, w takich sytuacjach strzelali sobie w łeb.
  Odwagi Bodnar, no!

 • czesiu.wisniak

  Oceniono 33 razy 7

  Elita trzyma się koryta i będzie żreć dopóki się nie porzyga. Idź poskarż się Sorosowi i Niemcom. Niech oni ci płacą za szkalowanie.

 • szpung

  Oceniono 32 razy 6

  Ten Pan reprezentuje ten sam typ hipokryzji postpeerelowskich elit ktore wsakzuja na narodowcow a kolaboruja np. z jawnie odwolujacym sie do nazizmu RAS czy organizacjami ukraincow w polsce gloryfikujacymi jawnie nazistowska UPA, nie sadze zeby tego typu kanalia odeszla sama, ale sa chyba sposoby zeby przynajmniej tego typu ludzie budoeali swoj dobrobyt z budzetu panstwa polskiego.

 • szpung

  Oceniono 32 razy 6

  Jednak po haniebnych slowach wiazacych Polakow z hollocaustem dluzej nie moze Pan pozostac urzednikiem panstwa polskiego, ktos tak zdolny i majacy jasne poglady na temat holocaustu na pewno znajdzie prace posrod elyt. Reprezentant polsich elyt ubolewajacy nad brunatniejaca Polska zapominajac iz partie jawnie odwolujace sie do nazizmu dzialaja w RFN i otrzymuja dotacje budzetowe. To ten sam typ elyt ubolewajacy nad kradzieza lezakow w w-wie i latami tolerujacymi milionowe malwersacje publicznych pieniedzy.

 • panadonis

  Oceniono 30 razy 6

  To siedzi głęboko w jego głowie. To nie przypadek że to powiedział. Prezydent natychmiast powinien go odwołać

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX