Minister finansów Watykanu, doradca Franciszka z zarzutami o molestowanie nieletnich

Kardynał George Pell usłyszał zarzuty związane z molestowaniem nieletnim. Oskarżenia dotyczą wydarzeń z lat 70. XX wieku. Pell został wezwany do powrotu do Australii.

Australijski kardynał od lat pracuje w Watykanie. Od lutego 2014 roku - decyzją papieża Franciszka - jest pierwszym prefektem Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej. Zasiada też w Radzie Kardynałów, która doradza papieżowi.

Pell to najwyższych rangą hierarcha Kościoła katolickiego, któremu postawiono zarzuty dotyczące molestowania. Jego ofiarami miały być dzieci z parafii, w której posługiwał jako wikariusz w latach 70. XX wieku.

Nim pojawiły się oskarżenia o molestowanie, Pell obwiniany był o tuszowanie przypadków nadużyć seksualnych, kiedy był arcybiskupem Melbourne.

Jesienią ubiegłego roku prefekt Sekretariatu ds. Ekonomii Stolicy Apostolskiej został przesłuchany w Watykanie przez policjantów z Australii.

Kardynał George Pell ma stawić się w Melbourne na przesłuchaniu 18 lipca.

Dane dotyczące molestowania dzieci przez katolickich księży w Australii są szokujące. Specjalna australijska królewska zajmująca się problemem ujawniła na początku roku, że średni wiek ofiar to 10,5 roku w przypadku dziewczynek i 11,6 roku u chłopców. Zidentyfikowano blisko 1900 sprawców.

Zawzięty krytyk. Miłośnik luksusu

Hierarcha z Australii dal się poznać jako konserwatysta i krytyk papieża Franciszka.

"Należał do najbardziej prominentnego szeregu papieskich oponentów na obydwu synodach 2014 i 2015, kiedy to stanowczo bronił katolickiej doktryny w zakresie etyki małżeńskiej przed rozwodnieniem. Gromko pomstował przeciwko poluzowaniu paragrafów, wykluczających rozwodników od sakramentu komunii świętej, a homoseksualistów kościelnego błogosławieństwa" - przypominał  prof. Arkadiusz Stempin.

Kardynał z Australii zasłynął też z wystawnego trybu życia. Lubił latać pierwszą klasą, a sutanny i garnitury zamawiał w najlepszych rzymskich krawców. "W tym zakresie przypisem jest tylko zakup umywalki za 4600 euro" - ocenił politolog i watykanista prof. Arkadiusz Stempin.

Co zrobi Franciszek?

Papież wielokrotnie pokazał, że nie zamierza przymykać oczu na zjawisko pedofilii w Kościele. Powołała - między innymi - specjalnej komisję watykańską do ochrony nieletnich przed pedofilią.

W liście apostolskim z wiosny 2016 roku ogłosi,  że biskupi, którzy tuszowali przestępstwa pedofilii, będą mogli być usuwani ze stanowisk.

Do postawienia zarzutów australijskiemu kardynałowi, najwyższym hierarchą kościelnym oskarżonym o molestowanie nieletnich był były nuncjusz apostolski na Dominikanie, b. arcybiskup - Józef Wesołowski, zdymisjonowany przez papieża po ujawnieniu zarzutów.

Wesołowski zmarł w 2015 roku w Rzymie.

Więcej o:

APLIKACJA TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (115)
Minister finansów Watykanu, doradca Franciszka z zarzutami o molestowanie nieletnich
Zaloguj się
 • podjadam.lisom.kury

  Oceniono 52 razy 16

  religia powstała dawno temu, gdy pierwszy cwaniak napotkał frajera.

 • czemrok

  Oceniono 48 razy 12

  Oto piękny obraz religii katolickiej.Pedofilia, luksusy, mafijne powiązania.Au nas rządzący rozmodleni. Tylko o co się modlą ? O to samo ?

 • krark

  Oceniono 13 razy 11

  Pasterze kochają swoje młode owieczki.
  Ze względu na rozmiar zjawiska w ramach prewencji należy zacząć realizowanie procedury dotyczącej pedofili w odniesieniu do księży.

 • Ann X

  Oceniono 13 razy 7

  Ludzie Kościoła,Biznesu ,Polityki którym udowodniono pedofilię powinni być odrzuceni z pełnienia funkcji,odrzuceni od społeczeństwa ale i tak znajdą się im podobni obrońcy,przykład Poznańskie Słowiki.

 • szpung

  Oceniono 11 razy 5

  Tego nijak nie da sie obronic, rowniez tego iz tak drogi mi KK zachowuje sie jak pierwsza lepsza korporacja zawodowa lub miedzynarodowo-finansowa. Lekcewazylem posrednikow zwracajac sie bezposrednio do biblijnego slowa, traktujac ich co bardziej jak mistrzow ceremonii, jednak dla wielu wiernych stanowicie namiestnikow pierwszego pasterza, kazda kompromitacja to utrata wiary i nadzei u wielu wiernych.

 • krzysiozboj3

  Oceniono 11 razy 5

  To chyba nie tylko katolików, czy nawet wiary tyczy - im ktoś bardziej radykalny/skrajny światopoglądowo, tym najczęściej mocniej trąci hipokryzją. To samo zjawisko u duchownych, u prawych i sprawiedliwych polityków, u lewicowych polityków (często kawiorowych), u liberałów (którzy najchętniej siebie wyjmują spod głoszonych zasad), etc.

  A ludzie mający nieco równiej pod sufitem, niezależnie od własnego światopoglądu, zazwyczaj mają i więcej tolerancji dla innych.

 • state77

  Oceniono 33 razy 3

  Polskie dzieci są bezpieczne powiedziała Beata Szydło i wysłała swojego synalka do czarnej mafii

 • sroczka66

  Oceniono 1 raz 1

  Nie wiem czy on przytulał dzieciaki czy nie, okaże się jednak chciałem zwrócić uwagę, że o molestowaniu mówią dwaj panowie w średnim wieku. Jak się popatrzy na zmiany jakie dotyczyły finansów Watykanu, zamknięcie "pralni" to nie trzeba wiele wyobraźni, że znalezienie 2 pomawiaczy przy grze o taką kasę nie jest problemem, zwłaszcza dla mafii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX