Kapelan Lasów Państwowych postrzelił rysia? Myśliwy: Ksiądz wziął wtedy sznurek i go zdusił

opr Natalia Bet
11.09.2017 11:50
A A A
Białowieża, od lewej: kapelan leśników Jerzy Duszkiewicz i minister środowiska Jan Szyszko podczas konferencji prasowej dot. wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej.

Białowieża, od lewej: kapelan leśników Jerzy Duszkiewicz i minister środowiska Jan Szyszko podczas konferencji prasowej dot. wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. (Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta)

Duszpasterz Lasów Państwowych, kojarzony z ministrem Szyszko, strzelał do chronionych zwierząt? - Myśliwi alarmują: Ksiądz chwali się trofeami - czytamy w najnowszym "Newsweeku".

Rzeź dzików, kilkaset bażantów wypuszczonych pod lufy myśliwych, wielkie polowanie na łanie i daniele, patronat nad targami łowieckimi oraz głośne już muzeum wypchanych zwierząt w stodole Jana Szyszki - media nie milkną od wielu miesięcy na temat działalności obecnego ministra ochrony środowiska "na rzecz zwierząt". 

Duchowny - kłusownik?

Tym razem o Szyszce zrobiło się głośno, po tym, jak tygodnik "Newsweek" opublikował rozmowę ze znajomymi ks. Tomasza Duszkiewicza, na co dzień kapelana Lasów Państwowych. Według nich, duchowny wiele razy chwalił się, że nielegalnie zabił rysia. 

I na dowód pokazali dziennikarzowi "Newsweeka" zdjęcie zrobione w kupionej przez księdza leśniczówce w Białowieży, w Topile-Majdanie. Widać na nim m.in. myśliwskie trofea: rozwieszone na ścianie poroża sarny, rozciągniętą na oparciu kanapy skórę wilka oraz wiszącego na ścianie wypchanego puszczyka. 

O Duszkiewiczu wszyscy wiedzieli, że ma wejścia w sferach rządowych. Po cichu plotkowano, że jest kłusownikiem, ale nikt go za rękę nie złapał. Niemniej na ścianach miał skóry wilka, widziałem też tego wypchanego rysia

- opowiada jeden z podlaskich myśliwych i  na pytanie: czy uważa, że to ks. Duszkiewicz zabił te zwierzęta, odpowiada wprost: 

Opowiadał o tym. Chwalił się. Jechał samochodem przez puszczę, nie wiem gdzie, z podprowadzającym na polowanie, z podleśniczym. Zobaczył gdzieś tego rysia, wysiadł, strzelił. Schował zwierzę do bagażnika. Niedługo potem zatrzymali go funkcjonariusze Straży Granicznej. Jakby do kufra zajrzeli, to miałby przechlapane. (...)

I dalej:

W bagażniku zwierzę się ocknęło, chciało uciec. Ksiądz wziął wtedy sznurek i go zdusił. Nazywał go potem "duszonym rysiem"

Ryś ze "stodoły" Szyszki?

Być może rozwiąże się zagadka, skąd znalazła się w posesji ministra środowiska w Tucznie wyprawiona skóra rysia. Przypomnijmy: w sierpniu policja na zlecenie prokuratury wszczęła śledztwo w sprawie. W Polsce żyje zaledwie około 200 rysiów, a na posiadanie jego skóry należy mieć pozwolenie. Posiadanie co najmniej trzech trofeów – wilka, rysia i puszczyka – narusza artykuł 127, ustęp 1 Ustawy o ochronie przyrody. Za zastrzelenie rysia grozi kara – 30 tys. zł oraz wyrok sądowy.

Zobacz: Rzeczniczka myśliwych: My dokarmiamy zwierzęta. Szczuka: Bo nie mielibyście do czego strzelać

Ekolodzy: "sekty i dzieło szatana"

Ks. Duszkiewicz jest popularną postacią w środowisku związanym z PIS. Po swojej wypowiedzi, kiedy mówił o trotylu na wraku tupolewa, zyskał przydomek "Trotyl". Z kolei w TV Trwam, powiedział, że ekologiczne organizacje Greenpeace i WWF to sekty i dzieło szatana. Został też prezesem koła łowieckiego "Kszyk", gdzie na polowania miał zacząć przyjeżdżać Jan Szyszko. Od ponad roku jest duszpasterzem Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. 

Spotkanie z ekspertami UNESCO. W przerwie odmówiono modlitwę w intencji Puszczy Białowieskiej

Zobacz także
 • 8
Komentarze (292)
Zaloguj się
 • avatar

  dziadek_wladek35

  Oceniono 86 razy 76

  panie bosze swego łysego urzędnika. Powiedz nam prostym ekoterrorystom. Co siedzi w takim pustym, łysym łbie ? Mordowanie wymierających zwierząt i jaranie się oglądaniem wypchanym truchłem?
  Nawet prymitywni jaskiniowcy siedzieli o 5 pięter wyżej w rozwoju człowieczeństwa, niż to coś co się uważa za ksiundza

 • avatar
 • avatar

  kowalska-kowalska

  Oceniono 62 razy 54

  Jednak kaczystowskie szajki, to są szajki bandyckie. Amen.

 • avatar

  incipit

  Oceniono 56 razy 52

  Jaki kościółek i wiara taki i morderca zwierząt.

 • avatar

  ergiel

  Oceniono 48 razy 46

  Wyobraźcie to sobie, po prostu wyobraźcie jak się bierze sznurek, owija pętle wokół rannego, przerążonego zwierzęcia i zaciska z całej siły, a ono się dusi, harczy, wierzga, aż zdechnie. I dodatkowo ksiądz. Ten facet powinien być przebadany psychiatrycznie, wykazuje ewidentnie skłonności socjopatyczne.

 • avatar

  tacx

  Oceniono 43 razy 39

  Nie mam już zadnego szacunku do ksieży. banda załganych swirów. Jeszcze nie spotkałem normalnego. A poznałem wielu prywatnie. Albo jacyś nawiedzeni dewianci, albo cwaniaki, albo liczykrupy i aroganckie skur..syny... I jeszcze tym ludziom fundujemy ubezpieczenia. Nie ma tak załganych ludzi jak ksieża. A wszystko przez to ciągłe im czapkowanie. Prywatnie to traktują nas i myślą o nas jak o pospolitym bydle które trzeba paść i za uzdę ciągnąc. Zero szacunku do nas. a już najgorzej nabijają się z tych babek moherowych - mają je za ciemne prostaczki. Przykro ale taka jest prawda. przyzwoitych ksieży na palcach ręki bym policzył. Większość z nich już ksieżmi nie jest - zrezygnowali.

 • avatar

  174pit

  Oceniono 35 razy 33

  Ten ryś grasował po lasach za pieniądze Sorosa.

 • avatar

  def11

  Oceniono 33 razy 31

  rozumiem, że przed uduszeniem sznurkiem, namaścił, a skórę zachował jako zapłatę

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX