Literacki Nobel dla Kazuo Ishiguro, autora "Okruchów dnia"

Literacka Nagroda Nobla dla Kazuo Ishiguro

Literacka Nagroda Nobla dla Kazuo Ishiguro (Źródło: Nobelprize.org)

Urodzony w Japonii Brytyjczyk Kazuo Ishiguro nagrodzony literackim Noblem. Wcześniej twórczość 62-letniego pisarza doceniono - wyróżniając go m.in nagrodą Whitbread Award za "Malarza świata ułudy" i Nagrodą Bookera za "Okruchy dnia".

Jak uzasadniła werdykt Szwedzka Akademia: Kazuo Ishiguro w książkach "o wielkiej emocjonalnej sile obnaża otchłań, skrywającą się pod naszym złudnym poczuciem połączenia ze światem".

Chyba najbardziej znaną książką Kazuo Ishiguriego jest powieść "Okruchy dnia", która został zekranizowana w 1993t. W rolach głównych wystąpili Anthony Hopkins i Emma Thomson. "Okruchy dnia" wyreżyserował James Ivory.

Nie tylko niespodzianki

Szwedzka Akademia nie boi się podejmować zaskakujących decyzji. Ubiegłoroczny werdykt był dużym zaskoczeniem. Bo po raz pierwszy literackim Noblem wyróżniono muzyka. Bob Dylan od lat nazywany był poetą rocka, ale mało kto wierzył, że grono przyznające najbardziej znane nagrody na świecie dostrzeże dorobek Amerykanina.

"Przez 54 lata nieustannie wynajdywał się na nowo. Już "Blonde on Blonde" to wspaniały przykład jego talentu poetyckiego do tworzenia refrenów i genialnego myślenia" - uzasadniała rok temu przedstawicielka komitetu.

W ostatnich latach literacki często doceniali twórczość kobiet. Dwa lata temu wyróżnienie otrzymała bardzo znana w Polsce Swietłana Aleksijewicz, autorka poruszających reportaży; m.in. "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety", "Cynkowi chłopcy", "Krzyk Czarnobyla". Wcześniej - od 2000r. - literackiego Nobla przyznano też: Alice Munro, Elfride Jelinek, Hercie Muller, Doris Lessing.

W 1996 roku nagroda trafiła do Wisławy Szymborskiej.

Zobacz także
Komentarze (1)
Literacki Nobel dla Kazuo Ishiguro, autora "Okruchów dnia"
Zaloguj się
  • 2bxornot2b

    0

    Iszito iszito kaftan ci uszito.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Serwis informacyjny

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy