Cimoszewicz: To, co się stało z Polakami w 2015 r., to absolutna klęska misji Kościoła w Polsce

Włodzimierz Cimoszewicz w 'Wyborczej na żywo'

Włodzimierz Cimoszewicz w 'Wyborczej na żywo' (TOMASZ PIETRZYK)

- PiS udało się zmienić nastawienie do uchodźców. To klęska misji Kościoła w Polsce. Skrajnej prawicy udało się popchnąć społeczeństwo ku akceptacji wartości antychrześcijańskich - mówi w ''DGP" Włodzimierz Cimoszewicz.

Włodzimierz i Tomasz Cimoszewicz udzielili obszernego wywiadu ''Dziennikowi Gazecie Prawnej''. To ich pierwsza wspólna rozmowa w mediach. Jest mowa o polityce, politycznych błędach i starych, i nowszych. Cimoszewicz, b. premier i b. minister spraw zagranicznych nie jest już aktywnym politykiem, ale komentuje bieżące wydarzenia. Natomiast syn, Tomasz, jest posłem PO.

500+ pomogło wielu. Już nie pyskuję

- Nadal jestem przekonany, że rozdawnictwo obarczone jest ryzykiem marnotrawstwa, ale przyznaję, że znam przypadki rodzin wielodzietnych, którym wcześniej żyło się bardzo biednie, a teraz żyje się o wiele lepiej. Już nie pyskuję przeciw temu programowi - mówi Włodzimierz Cimoszewicz o sztandarowym programie socjalnym PiS - czyli "500+". -Możemy iść śladem krajów europejskich i pomagać rodzinom. Jednak nie podoba mi się wyprowadzanie kobiet z rynku pracy, zamykanie ich w domach, co jest na rękę Kościołowi - zwraca uwagę Tomasz Cimoszewicz. Faktem jest, że wiele kobiet postanowiło rezygnować ze słabo opłacanej pracy zawodowej, co w przyszłości może na niekorzyść odbić się na ich emeryturach.

O Kościele

- Jeśli Kościół nie zrobi porządku z o. Rydzykiem, będzie pozwalał na to, żeby ten przyjmował od państwa ponad 77 mln zł, to dokonam apostazji - zadeklarował Tomasz Cimoszewicz.

- Twoja partia przyłożyła się do rozwoju imperium Rydzyka - wtrącił ojciec. - Wy też mu nie przeszkadzaliście. I Kościołowi dawaliście pieniądze - odpowiedział syn.

W. Cimoszewicz przyznaje, że ''w pewnym sensie najwięcej dał Kościołowi''. - Byłem tym premierem, który zdecydował, że katecheci uczący religii będą dostawali pensje. Na swoje usprawiedliwienie powiem, że nadal uważam, że religii nie powinno być w szkołach publicznych - dodał b.premier.

Klęska Kościoła, zwycięstwo PiS

Uważam, że to, co stało się z Polakami, narodem w większości chrześcijańskim, od wiosny do późnej jesieni 2015 r. jest dla mnie trudne to wytłumaczenia. PiS udało się zmienić nastawienie do uchodźców co najmniej połowy z nas. To absolutna klęska misji Kościoła w Polsce. Skrajnej prawicy udało się popchnąć społeczeństwo ku akceptacji wartości antychrześcijańskich

- stwierdza w ''GDP'' Włodzimierz Cimoszewicz.

Cała rozmowa w wywiadzie w ''Dzienniku Gazecie Prawnej''>>

"Będzie pozew ws. nierzetelnych informacji TVP"

Zobacz także
Komentarze (252)
Cimoszewicz: To, co się stało z Polakami w 2015 r., to absolutna klęska misji Kościoła w Polsce
Zaloguj się
 • remoteisland

  Oceniono 59 razy 51

  To nie jest żaden kryzys Kościoła Katolickiego tylko jego zanik. Kościół Katolicki w Polsce praktycznie nie istnieje. To co odprawiają tzw. biskupi i księża to jest zwykłe pogaństwo nie mające nic wspólnego z Ewangeliami i nauką Jezusa Chrystusa. Zwykła banda sekciarzy, złoczyńców i kryminalistów.

 • alex444444

  Oceniono 48 razy 38

  Niestety politycy sprzedali Polskę Watykanowi podpisując konkordat. Tak się kończy zagrywanie pod zbliżające się wybory. Religia miała być niegroźna a teraz pierze się dzieciom mózgi na niby nieobowiązkowej religii bo większość się nie wyłamuje. Wszyscy psioczą ale wszyscy posyłają aby dziecko nie miało traumy wykluczenia. Dzieci zamiast uczyć się naukowych dowodów i potwierdzonych faktów wysłuchują opowiastek sprzed 2000 lat a potem się dziwimy, ze 40% nie widzi potrzeby szczepień, nie rozumie matematyki, ufa Ambergold i tego typu bzdurom. To wszystko wina wprowadzania nauczania zabobonów w szkołach

 • szlachcic

  Oceniono 39 razy 33

  klechy maja w dupie ze tzw pisowski katolik, sra na wartosci chcrzescijanskie
  dla tej mafii najwazniejszym jest pomnazanie majatku swojego i koscielnego
  "majatek moj przy koscielnym wyrosnie" - to jest podejscie do wiary przecietnego polskiego klechy

 • sir.fred

  Oceniono 33 razy 29

  Może wystarczyło wycofać rozporządzenie wprowadzające religię do szkół? I po cholerę państwowe pensje katechetom? Wielkie błędy pan popełnił.

 • szcz9

  Oceniono 25 razy 21

  Kościół Katolicki w Polsce nie realizuje misji, a tylko załatwia swoje interesy materialne i polityczne. A z chrześcijańskimi postawami - jako instytucja - od bardzo dawna ma niewiele wspólnego.

 • vomitorium1

  Oceniono 22 razy 20

  " to absolutna klęska misji Kościoła w Polsce"
  bo kościół w pl
  stał się kościołem rydzykowym
  (i większość kleru
  jest jego wyznawcami)

 • cezar85

  Oceniono 23 razy 19

  Kiedyś myślałem, że kościół pójdzie z każdym do łóżka

  ale teraz już wiem, że to każda władza pcha się kościołowi do wyra

 • Michał Fuk

  Oceniono 22 razy 18

  PiS i Kościół rządzą w najprymitywniejszy sposób, wykorzystując strach. To znamienne, że na większości katolickich portali, a śledzę je od dawna, od dwóch-trzech lat pisze się cały czas o szatanie (w piosenkach, książkach, ba, nawet w żywności - wszędzie czyha szatan). Szatan, gender, komuniści, imigranci, Niemcy, Rosja - dla każdego znajdzie się jakiś straszak.

 • wloczykijas

  Oceniono 19 razy 15

  Odwieczny dylemat polskich "komunistów" i "postkomunistów". Wprawdzie deklarują (szczególnie przed wyborami lub w opozycji), że państwo powinno być oddzielone od Kościoła, ale na Kościół dają - z pieniędzy publicznych - najwięcej i sprzyjają raczej symbiozie tych sfer, niż wzajemnemu rozdziałowi. Może między innymi dlatego wyborcy wolą jednak bardziej konsekwentne PiS (choć oczywiście wyborców zjednuje się i zatrzymuje, żeby nie powiedzieć "przekupuje" przede wszystkim rozwiązaniami socjalno-ekonomicznymi).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Polecamy