'To ponowne przeżywanie traumy'. Strasburg zajmie się sprawą ekshumacji ofiar spod Smoleńska

Europejski Trybunał Praw Człowieka rozpatrzy skargi rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, które sprzeciwiają się ekshumacji swoich bliskich.

Kult pamięci po śmierci osób bliskich wchodzi w zakres życia prywatnego i rodzinnego. Ekshumacja wbrew woli osoby najbliższej stanowi bardzo głęboką ingerencję w prawo chronione z mocy art. 8 EKPC. Prowadzi ona bowiem do podważenia decyzji jednostki o pochówku członka rodziny oraz zmusza ją do ponownego przeżywania traumy związanej ze śmiercią i pogrzebem” – mówi dr Piotr Kładoczny, sekretarz zarządu HFPC i pełnomocnik skarżących.

Jak informuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka Europejski Trybunał Praw Człowieka rozpatrzy skargi rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, które sprzeciwiają się ekshumacji swoich bliskich.

Zdaniem rodzin, które reprezentuje Fundacja - ekshumacje zarządzono wbrew ich woli oraz pozbawiono ich skutecznych środków odwoławczych od postanowienia prokuratora w tej sprawie. A to naruszyło ich prawo do prywatności i życia rodzinnego gwarantowane w Konwencji europejskiej.

Trybunał dał polskim władzom czas do 22 listopada 2017 r. na przedstawienie swojej argumentacji.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (102)
'To ponowne przeżywanie traumy'. Strasburg zajmie się sprawą ekshumacji ofiar spod Smoleńska
Zaloguj się
 • sztucznypolak

  Oceniono 20 razy 18

  Ciekawe, dlaczego w tej sytuacji nie ma zastosowania "klauzula sunienia"?

 • def11

  Oceniono 24 razy 18

  Ekshumacje są konieczne ponieważ są wpisane w polityczny plan prezes pana by płomień smoleński podtrzymywać i naród dzielić. Interes prawny i dobro rodzin ofiar są nieistotne z punktu widzenia marszu partii do władzy totalnej w której prawa jednostki są niczym nie znaczącym szczegółem.

 • cezar85

  Oceniono 28 razy 18

  komisja ustaliła, że rodziny przeciwne ekshumacjom i przeciwnicy ekshumacji to komuchy, zdrajcy narodu i gender

 • 54tin

  Oceniono 22 razy 16

  Barbarzyństwo pis jest porażające i nie zmieni tego żaden Trybunał Praw Człowieka, skargi nie wnosi suweren tylko oderwani od koryta post komuna i zdrajcy- taka to logika i polityka pis!

 • spoter

  Oceniono 20 razy 14

  Jak 36 lat temu znowu bardzo mi z tym dobrze byc w opozycji, tym razem do pisdzielizmu. To spokój sumienia, że jest się po tej właściwej stronie.

 • justas32

  Oceniono 14 razy 12

  Żądam od następnego rządu po wyborach - ponownej ekshumacji ciał spod Smoleńska. Żeby sprawdzić czy pisiory nie kłamały albo czegoś tam nie dorzuciły ...

 • jezierskiadam

  Oceniono 10 razy 10

  Różne części samolotu (jedno ze skrzydeł, dziób, reszta samolotu) mają różne prędkości i pędy skierowanie w różnych kierunkach. Przy takim zderzeniu z ziemią, na samolot działają wielkie siły w kilku kierunkach. Te siły powodują rozerwanie samolotu.

  Następuje rozpad samolotu na wiele części. W tym przypadku samolot rozpadł się na tysiące części.
  Znajdujące się na pokładzie samolotu przedmioty ruchome, nie związane z podłożem, takie jak sztućce, kieliszki i temu podobne, mają energię kul karabinowych i poruszając się w różnych kierunkach, mielą ciała pasażerów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX