'To ponowne przeżywanie traumy'. Strasburg zajmie się sprawą ekshumacji ofiar spod Smoleńska

awa
09.10.2017 12:32
A A A
Wrak prezydenckiego tupolewa w lesie nieopodal lotniska w Smoleńsku, 11 kwietnia 2010 r.

Wrak prezydenckiego tupolewa w lesie nieopodal lotniska w Smoleńsku, 11 kwietnia 2010 r. (FILIP KLIMASZEWSKI)

Europejski Trybunał Praw Człowieka rozpatrzy skargi rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, które sprzeciwiają się ekshumacji swoich bliskich.

Kult pamięci po śmierci osób bliskich wchodzi w zakres życia prywatnego i rodzinnego. Ekshumacja wbrew woli osoby najbliższej stanowi bardzo głęboką ingerencję w prawo chronione z mocy art. 8 EKPC. Prowadzi ona bowiem do podważenia decyzji jednostki o pochówku członka rodziny oraz zmusza ją do ponownego przeżywania traumy związanej ze śmiercią i pogrzebem” – mówi dr Piotr Kładoczny, sekretarz zarządu HFPC i pełnomocnik skarżących.

Jak informuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka Europejski Trybunał Praw Człowieka rozpatrzy skargi rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, które sprzeciwiają się ekshumacji swoich bliskich.

Zdaniem rodzin, które reprezentuje Fundacja - ekshumacje zarządzono wbrew ich woli oraz pozbawiono ich skutecznych środków odwoławczych od postanowienia prokuratora w tej sprawie. A to naruszyło ich prawo do prywatności i życia rodzinnego gwarantowane w Konwencji europejskiej.

Trybunał dał polskim władzom czas do 22 listopada 2017 r. na przedstawienie swojej argumentacji.

Zobacz także
Komentarze (102)
Zaloguj się
 • kowalska-kowalska

  Oceniono 38 razy 28

  Obawiam się, że nic nie powstrzyma kaczystowskich hien cmentarnych.

 • sztucznypolak

  Oceniono 20 razy 18

  Ciekawe, dlaczego w tej sytuacji nie ma zastosowania "klauzula sunienia"?

 • def11

  Oceniono 24 razy 18

  Ekshumacje są konieczne ponieważ są wpisane w polityczny plan prezes pana by płomień smoleński podtrzymywać i naród dzielić. Interes prawny i dobro rodzin ofiar są nieistotne z punktu widzenia marszu partii do władzy totalnej w której prawa jednostki są niczym nie znaczącym szczegółem.

 • cezar85

  Oceniono 28 razy 18

  komisja ustaliła, że rodziny przeciwne ekshumacjom i przeciwnicy ekshumacji to komuchy, zdrajcy narodu i gender

 • 54tin

  Oceniono 22 razy 16

  Barbarzyństwo pis jest porażające i nie zmieni tego żaden Trybunał Praw Człowieka, skargi nie wnosi suweren tylko oderwani od koryta post komuna i zdrajcy- taka to logika i polityka pis!

 • spoter

  Oceniono 20 razy 14

  Jak 36 lat temu znowu bardzo mi z tym dobrze byc w opozycji, tym razem do pisdzielizmu. To spokój sumienia, że jest się po tej właściwej stronie.

 • justas32

  Oceniono 14 razy 12

  Żądam od następnego rządu po wyborach - ponownej ekshumacji ciał spod Smoleńska. Żeby sprawdzić czy pisiory nie kłamały albo czegoś tam nie dorzuciły ...

 • jezierskiadam

  Oceniono 10 razy 10

  Różne części samolotu (jedno ze skrzydeł, dziób, reszta samolotu) mają różne prędkości i pędy skierowanie w różnych kierunkach. Przy takim zderzeniu z ziemią, na samolot działają wielkie siły w kilku kierunkach. Te siły powodują rozerwanie samolotu.

  Następuje rozpad samolotu na wiele części. W tym przypadku samolot rozpadł się na tysiące części.
  Znajdujące się na pokładzie samolotu przedmioty ruchome, nie związane z podłożem, takie jak sztućce, kieliszki i temu podobne, mają energię kul karabinowych i poruszając się w różnych kierunkach, mielą ciała pasażerów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX