Kłótnia o Konstytucję na sesji rady. Radni PiS: Ideologia. Nie demonizujmy roli preambuły

Oświadczenie klubu radnych PiS po przegranym głosowaniu

Oświadczenie klubu radnych PiS po przegranym głosowaniu (Fot. Anna Gmiterek-Zabłocka)

Na sesji lubelskiej Rady Miasta radni dyskutowali dziś o umieszczeniu w szkołach preambuły polskiej Konstytucji. - To demonstracja polityczna - grzmiał jeden z radnych PiS.

Pomysł na wieszanie preambuły w szkołach zaczął się od Słupska i prezydenta, Roberta Biedronia, który już we wrześniu ogłosił, że w szkołach w jego mieście Konstytucja będzie.

PO chciało, by w Lublinie było podobnie. Lubelscy radni Prawa i Sprawiedliwości próbowali jednak storpedować ten pomysł. - Nie demonizujmy roli preambuły i tego, że ona cokolwiek zmieni. Jest to demonstracja polityczna, a my na sesji powinniśmy się zająć bardziej konkretnymi sprawami – mówił Stanisław Brzozowski z PiS.

„Sami się zastanówcie nad przestrzeganiem Konstytucji”

Inny z radnych Prawa i Sprawiedliwości, Dariusz Jezior dowodził, że Konstytucję trzeba mieć w sercu i nie trzeba jej nigdzie wieszać. Zwrócił się do Bartosza Margula (PO), jednego z tych, którzy był „za”. - Stosunek do Polski jest także stosunkiem do Konstytucji. I chciałbym w tym kontekście zacytować wypowiedzi pana partyjnych kolegów, którzy określali Polskę, mówiąc, że to „kamieni kupa”. Więc jeżeli chcecie uczyć nas Konstytucji, to sami zastanówcie się nad jej przestrzeganiem czy posiadaniem jej w sercu - mówił D. Jezior.

„To ideologizowanie szkół”

Inny z radnych PiS dowodził, że wieszanie Konstytucji to wprowadzanie do szkół określonej ideologii. – Konstytucja powinna być przedmiotem refleksji podejmowanej na lekcjach, ale szkoła nie powinna być terenem agitacji politycznej. A wiemy o tym, że toczy się w Polsce dyskusja dotycząca interpretacji Konstytucji, pojawiają się głosy o jej może nowym uchwaleniu – dlatego wydaje mi się, że wnioskodawcom chodzi wyłącznie o dyskurs polityczny, a nie o edukację obywatelską – stwierdził M. Ryba.

Preambuła w szkołach w Lublinie zawiśnie, chociaż….

Ostatecznie Platforma Obywatelska i radni Wspólnego Lublina stanowisko w sprawie wieszania tablic z preambułą Konstytucji przyjęli. PiS był przeciw. Już po głosowaniu radni tej partii złożyli na piśmie swoje oświadczenie o następującej treści:

„Radni zrzeszeni w Klubie PiS Rady Miasta Lublin są za pogłębioną edukacją obywatelską w szkołach, w tym za zapoznawaniem młodzieży z Konstytucją RP, natomiast sprzeciwiają się przenoszeniu na grunt szkolny sporów polityczno – ideologicznych inspirowanych inicjatywami Roberta Biedronia, podejmowanych przez klub PO i radnych popierających prezydenta Krzysztofa Żuka”.

- Konstytucja to najważniejszy dokument dla każdego Polaka, bez względu na poglądy polityczne, bez względu na barwy i na wyznanie. Powinniśmy mieć ją zarówno w sercu, jak i przed oczami – mówi radna PO, Marta Wcisło.

Kosiniak-Kamysz o strajku lekarzy: Oni za parę lat spakują walizki, prom do Szwecji i 35 tys. zł brutto

Zobacz także
 • Filip Płużański - Porozumienie Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy "Nie było rozmowy. Potraktowano nas nieelegancko". Rezydent o kulisach spotkania z Szydło
 • Andrzej Duda z małżonką podczas podczas spotkania z przedstawicielami religii obecnych w Polsce Prezydent Duda składa obietnicę: Podpiszę ustawę zakazującą aborcji eugenicznej
 • Posłanka PiS Józefa Hrynkiewicz (z prawej) podczas informacji rządu na temat lekarzy rezydentów "Niech jadą". Posłanka PiS wysyła protestujących młodych lekarzy za granicę. Na sali zawrzało
Komentarze (54)
Radni PiS z Lublina przeciwni preambule konstytucji w szkole
Zaloguj się
 • vega.vincent

  Oceniono 38 razy 36

  "wieszanie Konstytucji to wprowadzanie do szkół określonej ideologii" , doprawdy ? W takim razie czym jest wieszanie w szkołach krzyża ?

 • szcz9

  Oceniono 28 razy 28

  Akurat PiS pokazuje od dwóch lat, że Konstytucję RP ma nie w sercu, ale w zupełnie innej części ciała.

 • alik444

  Oceniono 26 razy 26

  Krzyż wiszący powyżej godła nie jest przypadkiem wyrazem pewnej ideologii?

 • zgryz3

  Oceniono 22 razy 22

  Boga też trzeba mieć w sercu, a nie wieszać na ścianach - np. w Sejmie.

 • 99venus

  Oceniono 21 razy 21

  Skąd się bierze u pisich ten olbrzymi deficyt rozumu i przyzwoitości?
  Czy jest jakaś głupota,której nie byliby w stanie zrobić??

 • kataryniarski

  Oceniono 18 razy 18

  Radni PiS nie są w takim razie Polakami i powinno się im odebrać mandaty. Proste.

 • freud1

  Oceniono 18 razy 18

  "wieszanie Konstytucji to wprowadzanie do szkół określonej ideologii".

  Tak, ideologii demokratycznej, jakze obcej PISowi i znienawidzonej przez suwerena...

 • Beata Pisda

  Oceniono 14 razy 14

  jedni Konstytucję mają w sercach a pisobolszewicy w dupie

 • acototak

  Oceniono 14 razy 14

  Pisiaki boją się prawa jak diabeł święconej wody.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Polecamy