Można uprawiać seks z 15-latką bez zgody jej rodziców, ale sama do ginekologa nie pójdzie. Dla PiS to OK

Już w czasie debaty na wczorajszej komisji zdrowia nie brakowało emocji. "To wyjątkowo szkodliwy projekt" - oburzała się posłanka PiS. Decyzję komisji ostro skomentowała na swoim profilu na Facebooku Anna Dryjańska.

Wczoraj nad poselskim projektem nowelizacji  o zawodach lekarza i lekarza dentysty, który przewidywał wprowadzenie zgody na samodzielne konsultacje u ginekologa i wenerologa nastolatkom od 15. roku życia debatowała komisja zdrowia. "To może prowadzić do niepłodności"

- Dlaczego, skoro prawnie współżycie z małoletnim powyżej 15. roku życia jest dozwolone, nie mielibyśmy dać prawa takiej osobie do skorzystania z porady ginekologicznej w celu skontrolowania swojego stanu zdrowia? - pytał prezentujący projekt Marek Ruciński, poseł Nowoczesnej.

Przekonywał, że młody człowiek, mając objawy zapalenia, nie zgłasza się do ginekologa, czerpie informacje od rówieśników czy z internetu i zaniedbuje sytuację. A tego typu przewlekłe stany zapalne mogę się kończą niepłodnością.

A PiS: W normalnej rodzinie...

Jednak do posłów i posłanek PiS jakoś nie trafiły te argumenty. - W normalnej rodzine, dzieci mówią rodzicom o swoich problemach ginekologiczno-położniczych. Nie ma żadnej potrzeby przyjmować takich zmian – mówiła oburzona projektem posłanka Bernadeta Krynicka z PiS.

- To projekt niezwykle szkodliwy – oburzała się z kolei posłanka Gabriela Masłowska, przekonując, że to ograniczenie władzy rodzicielskiej, i wpływu rodziców na zdrowie reprodukcyjne swoich dzieci.

Sprawę dosadnie skomentowała na swoim profilu na Facebooku Anna Dryjańska:

Groźny brak świadomości

Dlaczego to takie ważne? Problem z chorobami przenoszonymi drogą płciową u nastolatków jest w Polsce coraz poważniejszy. A jak wielokrotnie alarmowali eksperci młodym ludziom wciąż brakuje wiedzy na ten temat.

- Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo brak świadomości młodego pokolenia w zakresie ryzyka chorób zakaźnych odzwierciedla się epidemiologii. To właśnie w grupie bardzo młodych osób przybywa nam najwięcej osób zakażonych HIV - mówił dla "Rynku Zdrowia" profesor prof. Andrzej Gładysz z Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Poselski projekt nowelizacji ustawy sejmowa Komisja Zdrowia odrzuciła w pierwszym czytaniu.

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (116)
Można uprawiać seks z 15-latką bez zgody jej rodziców, ale sama do ginekologa nie pójdzie. Dla PiS to OK
Zaloguj się
 • szczypr

  Oceniono 43 razy 37

  "W normalnej rodzine, dzieci mówią rodzicom o swoich problemach ginekologiczno-położniczych." Problem w tym, że w Polsce większość rodzin to rodziny katolickie, nie normalne.

 • asr1

  Oceniono 24 razy 20

  kobiety oj kobiety!!!! czy wyobrażacie sobie aby faceci spowiadali się do kobiet na dodatek starych panien ?? czy macie świadomość co zrobilibyśmy z religią gdzie moglibyśmy jedynie sprzątać wasze podpaski ???? czy zdajecie sobie sprawę czym byłaby aborcja gdybyśmy to my zachodzili w ciążę ??? a wy durnowate cmokacie łapy swoich oprawców, wysyłacie tam swoje dzieci jakbyście same nie mogły poczytać PS lub zmienić wyznanie na coś normalnego !!! to wszystko: z wyjątkiem moich córek oczywiście bo jedyne co biskup mógłby od nich otrzymać to po pysku !!! tak je wychowałem !!! dopóki nie możesz być [papieżem to WON za drzwi !!! Ojciec trzech córek !!!

 • Trzyczwarta

  Oceniono 22 razy 20

  To swietna ustawa dla tych nastolatkow ktorych rodzice postrzegaja wlasne rodzicielstwo w kategorii wladzy i kontroli reprodukcyjnej!

 • wolak007

  Oceniono 23 razy 19

  Polska a la PiS???

  Poseł PiS może uprawiać seks z 15-latką bez zgody jej rodziców ✅
  Ksiądz katolicki może uprawiać seks z 15-latką bez zgody jej rodziców ✅
  Dziewczyna nie może pójść sama do ginekologa ❌

  ??????

 • cbk-kbc

  Oceniono 16 razy 14

  W normalnej rodzinie każda ze stron szanuje intymną sferę drugiej. Są sprawy o których dzieci NIGDY nie mówiły rodzicom i są rzeczy których o rodzicach nie wiedziały dzieci. Można w imię zaufania dopuścić drugą osobę do swojej intymności, ale nie siłą i chorymi przepisami.

 • andrzej1.61

  Oceniono 14 razy 12

  Do spowiedzi może a to bardziej ryzykowne dla młodej osoby.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX