"Protest musi być pokojowy. Każdą formę przemocy musimy potępić" - po protestach przed Senatem

Wg przedstawiciela HFPC, osoby demonstrujące we wtorek przed Senatem naruszyły obowiązujące przepisy. Bo choć przewodniczący zgromadzenia poinformował o rozwiązaniu demonstracji, manifestanci nie rozeszli się. W przepychankach obok budynku Senatu ucierpiało dwoje policjantów.

- Każdą formę przemocy, bez względu na poglądy osób, które się jej dopuszczają, musimy potępić. W demokracji nie ma miejsca na przemoc podczas demonstracji. Zawsze musimy pamiętać o tym, że protest musi być pokojowy mówił w TOK FM Marcin Wolny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Jak tłumaczył, kiedy przewodniczący legalnego zgromadzenia wzywa do rozwiązania demonstranci, manifestanci powinni się rozejść. jeśli tego nie robią - łamią prawo. Podczas wtorkowej - legalnej - manifestacji obok budynku Senatu, przewodniczący zgromadzenia poinformował o rozwiązaniu manifestacji. Ale część demonstrantów nie zrezygnowała z protestu.

Organizatorem wtorkowej manifestacji była Koalicja Prodemokratyczna.

"SOS dla Polski. Uwaga policja, tu obywatele" - protest w obronie niezależnych sądów

Jeden z policjantów ma uszkodzoną nogę, policjanta - jak informuje rzecznik KSP - doznała urazu nadgarstka.

Czy można było dalej manifestować?

Protestujący, którzy wbrew decyzji przewodniczącego zgromadzenia - o rozwiązaniu demonstracji - nie przerywają manifestowania "podlegają odpowiedzialności karnej z art. 52 Kodeksu Wykroczeń".

- Moim zdaniem, uczestnicy tego zgromadzenia mogli spróbować przejść w inne miejsce. Wtedy można byłoby mówić o tzw. zgromadzeniu spontanicznym, zwoływanym wtedy, kiedy powód, dla któregoś się gromadzimy, jest nagły i niespodziewany -ocenił przedstawiciel Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Wczoraj manifestowano nie tylko przed budynkiem Senatu. Po południu do budynku weszło kilka działaczek Obywateli RP. Kobiety rozwinęły transparenty "Wolne wybory. Wolna Polska. Wolne sądy". Aktywistki zostały wyprowadzone przez Straż Marszałkowską.

- Panie korzystały z wolności słowa, a nie z prawa do zgromadzeń - mówił Marcin Wolny w rozmowie z Pawłem Sulikiem. Choć jak dodał, sam by w taki sposób nie zachowywał się w budynku parlamentu.

"Efekt mrożący"

Helsińska Fundacja Praw Człowieka krytykuje KRRiT za ukaranie TVN. Stacja może zapłacić blisko 1,5 mln złotych, bo wg rady, materiały telewizji z czasów ubiegłorocznego grudniowego kryzysu sejmowego, "propagowały działania sprzeczne z prawem i sprzyjały zachowaniom zagrażającym bezpieczeństwu".

- To zamach na wolność mediów, a niezależne media to jeden z kluczowych elementów demokratycznego państwa - podkreślił Wolny.

Według gościa Radia TOK FM, decyzja o ukaraniu TVN, "może wywołać efekt mrożący". -  Że media będą się bały relacjonować np. protesty przed parlamentem, bo mogą zostać dotkliwie ukarane.

Zdaniem przedstawiciela HFPC, prawdopodobne jest że sąd okręgowy, do którego trafi sprawa kary dla TVN, "uchyli decyzję KRRiT". - Ale za jakiś czas ta sprawa może trafić do nowej izby w Sądzie Najwyższej. A tam sędziów będzie wskazywała upartyjniona KRS. Nie jestem pewien, jaką decyzje podejmie taka Izba.

"Drakońska. To prób kneblowania wolnych mediów" - b. członek KRRiT o decyzji ws. TVN

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (43)
"Protest musi być pokojowy. Każdą formę przemocy musimy potępić" - po protestach przed Senatem
Zaloguj się
 • honorny

  Oceniono 13 razy 11

  Czy HFPC dysponuje jakimś jednym choćby przykładem upadku dyktatury w efekcie protestów, odbywających się zgodnie z prawem? Jakie pole manewru ma obywatel, protestujący przeciwko władzy, dla której sposobem na utrzymanie się jest... łamanie prawa?

 • porannakawa01

  Oceniono 9 razy 9

  Takie zgromadzenia, które sie nie rozeszły na wezwanie milicji zakończyły się powstaniem Solidarności.
  I tak padł reżim z partyjnymi sądami, prokuraturą, milicją, ZOMO i ORMO.
  ORMO - bijące serce partii, ZOMO - zwłaszcza oni mogą obić.
  Historia powróciła.
  Zamiast milicji - policja.
  Hłe, hłe?

 • tlen69

  Oceniono 7 razy 7

  Prezydent Duda winien zawetować lub nie podpisywać ustaw o sądach SN i KRS z powodu ich upolitycznienia! ???
  Tragedią jest obecny układ trzymający polityczną władzę.?Politycy większości parlamentarnej PiS "wyrzuciło na śmietnik" konstytucję !!!? . Gdy posłowie PiS odrzucają wszystkie poprawki opozycji, pod przewodnictwem prokuratora PiS ze stanu wojennego Piotrowicza. Gdy PiS odrzuca uwagi ekspertów i legislatorów - przegłosowuje tylko swoje z PiS, to mamy podstawy do tego, by mówić, że nie ma u nas DEMOKRACJI, a więc jest to procedura ustaw politycznych, jak w państwie autorytarnym/totalitarnym???
  O tym winni mówić wszyscy: opozycja, media i obywatele - każdy obywatel ma zrozumieć i przekazywać innym. W sejmie, nie spierajcie się..." bo PO przez 8 lat, bo koalicja PiS przez ostatnie 2 lata"...? Należy pilnie informować czym upolitycznienie sądów grozi !!!
  Minorowe nastroje i bezradność ? Nie nie podajemy się. Należy działać legalnie. Należy protestować przeciwko ustawom politycznym, a takie są o TK, sądach, SN, KRS i Mediach. W państwie demokratycznym ustawy mają służyć społeczeństwu, a nie partii PiS.

 • maxthebrindle

  Oceniono 8 razy 6

  'Jak tłumaczył, kiedy przewodniczący legalnego zgromadzenia wzywa do rozwiązania demonstranci, manifestanci powinni się rozejść. jeśli tego nie robią - łamią prawo.'
  Mam wiele szacunku dla HFPC, ale do cholery mówimy o sytuacji nadzwyczajnej: prawo w Polsce łamie prezydent, łamie premier, łamią marszałkowie Sejmu i Senatu, przewodniczący komisji parlamentarnych, przewodnicząca TK, policja, służby... Jak niby obywatele postępując praworządnie mają walczyć z władzą, która łamie prawo?! Mają się rozejść, żeby wszystko było lege artis, a za nimi pójdą tajniacy i zatrzymają ich na kilkugodzinne 'spisywanie' na odległym komisariacie, tak?

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 6 razy 6

  Jak pisiory dalej będą tak przeginały pałę, jak przeginają to będzie Majdan. Wojska soujusznicze w Polsce stacjonują, więc nie ma się co obawiać rosyjskiej "interwencji", można robić Majdan.

  To taka uwaga na marginesie dywagacji, czy protest musi być pokojowy, czy nie. Rokosz jest rokosz, w trakcie niektórych rokoszy musi się polać krew i musi polecieć kilka najdurniejszych łbów.

 • tadjan

  Oceniono 5 razy 5

  panie Wolny, powiedz błaszczakowym gestapowcom, że protest powinien być pokojowy.....

 • Ireneusz B.

  Oceniono 7 razy 5

  Czy ten co rozwiązywał demonstrację zrobił to z własnej nie przymuszonej woli ? Panie Marcinie Wolny, no chyba jaja pan sobie robi. W du..ie z PiS-policją NIE MUSIMY ICH SŁUCHAĆ, Taki WAŁ !

 • amorvertical

  Oceniono 6 razy 4

  Gdyby ludzie tak rozumowali jak ten pan za czasów komuny, to ten pan nadal by żył w komunie. ŻADNE zgromadzenie w latach 81-89 nie było LEGALNE. Pan nie rozumie że ma do czynienia z BOLSZEWIKAMI. Bolszewicy nie respektują prawa, konstytucji i należy dążyć do odsunięcia ich od władzy wszelkimi dostępnymi środkami. Nie, to nie jest tęczowa rewolucja. To jest walka o przyszłość. Naszą, naszych dzieci i tego kraju. Szkoda, że tak mało ludzi to rozumie.Zrozumieją jak Zbysiu Zero zapuka do ich drzwi.

 • krytek-7

  Oceniono 9 razy 3

  Wszystkie protesty nie maja sensu,co widac po wpisach na tym forum.
  Jedyna bronia przeciw pisowskiej gangrenie jest wycofanie wkladow i ogloszenie strajku generalnego.Siedziec cicho w cieplej chalupie i czekac na ich koniec.
  Wreszcie sie dowiedza jak sa uwielbiani sa przez suwerena.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX