Zaskakujące zmiany w prawie łowieckim. Mniej przywilejów dla myśliwych?

Zwiększenie minimalnej odległości terenu polowania od zabudowań, doprecyzowanie kwestii odszkodowań za straty wywołane przez dzikie zwierzęta, a także zmniejszenie uciążliwości przepisów wprowadzających kary za przeszkadzanie myśliwym w polowaniu - takie zmiany w prawie łowieckim ma zgłosić Ministerstwo Środowiska.

Resort zapowiada propozycje, które będą kompromisowe. Min. Henryk Kowalczyk przyznaje jednak, że zdaje sobie sprawę, iż ze względu na interesy wielu stron - żadna nie będzie do końca zadowolona.
Zachwyceni na pewno nie będą aktywiści, którzy domagają się przynajmniej półkilometrowej odległości polowań od domów; ministerstwo jest tu sceptyczne i przekonuje, że taki zapis wyłączyłby całe obszary. Obiecuje jednak, że obowiązująca dziś odległość  - minimum 100 metrów - zostanie zwiększona.
"Rzeczpospolita Myśliwska: postulat, obawa czy opis rzeczywistości? Wyjaśniamy">>>

Od początku roku największe emocje budzą przepisy o możliwości karania za przeszkadzanie w polowaniu. Sprawa jest skomplikowana, bo obowiązują one nie tyle w ramach prawa łowieckiego, co specustawy do walki z chorobami zakaźnymi zwierząt, bo wprowadzono je, przypomnijmy, by ułatwić zwalczanie rozprzestrzeniającego się Afrykańskiego Pomoru Świń.

Minister Kowalczyk zapowiadał, że zajmie się sprawą. - Rzeczywiście jest to przepis kontrowersyjny, zastanowimy się, czy taki przepis jest potrzebny. Według nieoficjalnych informacji, kary najprawdopodobniej zostaną utrzymane, bardziej precyzyjne będą jednak wymogi dotyczące informowania o miejscu i czasie polowań.

Według nieoficjalnych informacji, za propozycjami łagodzącymi przepisy, których beneficjentami byli myśliwi, ma stać Jarosław Kaczyński. Jak informowała kilka dni temu "Rzeczpospolita", Kaczyńskiemu szczególnie miały nie spodobać się m.in. przepisy o karaniu przeciwników polowań.

Przypomnijmy, że prezes PiS miał już wcześniej interweniować w sprawie polowań. To on miał stać za wycofaniem się Ministerstwa Środowiska z pomysłu strzelania do chronionych łosi.

Władza myśliwych

Przypomnijmy, uchwalone w grudniu regulacje, Sejm przyjął jednomyślnie.  Przeciwko nowym przepisom protestowali m.in. uczestnicy demonstracji zorganizowanych w kilku miastach, m.in. przed biurami poselskimi PiS i siedzibami Polskiego Związku Łowieckiego.

Przepisami zasłaniali się myśliwi, którzy przegonili z lasu mistrza świata w psich zaprzęgach.Kiedy Igor Tracz  trenował w pomorskich lasach młodych zawodników, kilkunastu myśliwych podeszło do sportowców i zaczęło wyganiać ich z lasu. Mężczyźni mieli też sugerować, że mogą sportowców postrzelić. Argumentowali, że prawo jest po ich stronie.

Sprawę ma wyjaśnić Polski Związek Łowiecki.

"Przypominał dzika". Myśliwi, którzy postrzelili człowieka zazwyczaj tłumaczą się tak samo

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (286)
Mniej przywilejów dla myśliwych? Nowy minister środowiska chce zmian w Prawie Łowieckim
Zaloguj się
 • ginztonickiem

  Oceniono 45 razy 31

  Czerpanie przyjemności z zabijania może świadczyć o poważnych problemach psychicznych.

 • g.lesio

  Oceniono 42 razy 30

  Najpierw Szyszko i podlegli mu kretyni powycinali w lesie ile się dało, powystrzelali tam co się ruszało i nagle wielka zmiana.
  Czyli cyrk dalej trwa bo to tylko na pokaz a karawana idzie dalej.

  Dobra zmiana.

 • r0b0l_reaktywacja

  Oceniono 29 razy 19

  panowie myśliwi
  bierzcie na polowania młotki i gwoździe i sprawdzajcie głośno, bo szczebelki drabin do ambon się luzują od wilgoci.
  Chyba nie chce któryś z was spaść i stłuc flaszkę wódki

  Zmiany w przepisach łowieckich nie zmienią już opinii, myślistwo jest już ostatecznie równoznaczne z pijanym nowobogackim wsiurstwem i jawnym terroryzmem wobec społeczeństwa.

  O masakrycznym obciachu nie wspomnę.

 • patatajmiauhau

  Oceniono 26 razy 18

  Przeciwnicy polowań muszą się zjednoczyć i zorganizować chowając głęboko swoje sympatie polityczne i przekonania religijne inaczej nie uda się pokonać tej mafii lub jak kto woli hołoty !!!

 • aronia0

  Oceniono 22 razy 18

  A moze by tak w ogole zakazac polowan dla zabawy i rozrywki? Zostawic tylko konieczne odstrzaly, ktore powinny prowadzic lasy panstwowe.

 • r0b0l_reaktywacja

  Oceniono 22 razy 16

  za afrykański pomór świń odpowiadają sami myśliwi.

  Przez fakt przekarmiania populacji i spowodowanie nadmiernego rozmnożenia stada, ponadto poprzez jego osłabienie genetyczne.

  Dzików jest kilkakrotnie więcej niż być powinno, stąd ich coraz częstsze wizyty w niastach

 • jaja-kaczora

  Oceniono 15 razy 15

  mysliwi dla mnie to zwyrodniali szalency ze strzelbami! Ciekawe czy musza robic testy psychologiczne? Chyba nie? Patrzac na te KANALIE Szyszko mysle ze by testow tych nie zdali!

 • jaja-kaczora

  Oceniono 14 razy 14

  a moze by tak wreszcie zaczac polowac na mysliwych i zmniejszyc minimalna odległośc polowań od ich domów do 0,5 metra!

 • acototak

  Oceniono 15 razy 13

  Przede wszystkim polowanie na terenach prywatnych powinno wymagać zgody właściciela lub dysponenta tego terenu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX