Zaledwie 18 chętnych do KRS, środowisko urządziło bojkot. "Tylko tylu złamano kręgosłupy"

18 kandydatur na sędziów-członków Krajowej Rady Sądownictwa wpłynęło do Sejmu. Wg Borysa Budki, mala liczba kandydatur to "totalna porażka totalnego rządu", bo znaleziono zaledwie 18 kandydatów, którym "złamano kręgosłupy". Do obsadzenia jest 15 wakatów.

Osiemnaście zgłoszeń chętnych do pracy w nowej Krajowej Radzie Sądownictwa będzie weryfikowanych pod kątem proceduralnym. Dopiero później dane chętnych zostaną upublicznione. Warto podkreślić, że tych 18 chętnych znalazło się w grupie liczącej ok. 10 tysięcy.. Bo tylu jest w Polsce sędziów.

O to, by sędziowie nie zgłaszali się do pracy w KRS, apelowały stowarzyszenie sędziowskie. Nowelizacja ustawy o KRS wprowadza wybór 15 członków rady przez Sejm. Dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie.

Jak podkreśla Karolina Lewicka, część zgłoszeń wpłynęła na ostatnią chwilę - wczoraj, kiedy upływał termin.

"O czymś to świadczy" - mówią reporterce TOK FM były minister sprawiedliwości, Borys Budka i była sędzia, teraz wicemarszałek Sejmu, Barbara Dolniak z Nowoczesnej. 

-  To totalna porażka totalnego rządu. Stworzyli ustawę co do której znaleźli tylko kilkanaście osób, którym złamano kręgosłupy i którzy złamią konstytucję - stwierdził polityk Platformy Obywatelskiej.

Jak podkreśliła Barbara Dolniak, to ci którzy zdecydowali się na zgłoszenie swoich kandydatur "będą to musieli wziąć na własne sumienie".

Krótka lista kandydatur nie dziwi za to posła PiS, Marcina Horały. - Każdy mógł się zgłosić, kto chciał z tego prawa skorzystał. I widać 18 uznało, że widzą się w tej roli. Jest to wystarczająca liczba kandydatów pod względem miejsc.

"Ruszyła lawina". Odwołania sędziów przychodzą faksem. I to ze wstecznymi datami>>>
Teraz weryfikowana jest prawidłowość złożenia wymaganej liczby podpisów tych kandydatów, których zgłosiła grupa dwóch tysięcy obywateli. Z kolei w przypadku kandydatur wspartych podpisami 25 sędziów korespondencja jest kierowana do Ministra Sprawiedliwości, który potwierdza, czy podpisane osoby są sędziami w służbie czynnej.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (83)
Zaledwie 18 chętnych do KRS. "Tylko tylu złamano kręgosłupy"
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 37 razy 31

  Cóż, jak się zweryfikuje, to się okaże że jeden z tych kandydatów 52 razy bez powodzenia startował na stanowisko, drugi jest bratem pana Zbyszka, trzecia córką prokuratora stanu wojennego, czwarta żoną komunistycznego donosiciela, piąty obłożony dyscyplinarkami za mobbing, szóstego uznano za niezdolnego do pracy w sądzie powiatowym... Akurat kandydaci do kolaboracji z PiSem!

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 28 razy 26

  18 świń na 10'000 sędziów...
  pierwszy raz od 2 lat powiało jakim takim optymizmem :-)

 • remo29

  Oceniono 27 razy 23

  Wydrukować listę tych usłużnych, powiesić na lodówkach, żeby nie było potem "nie przypominam sobie", "to nieprawda", "to atak polityczny" itd.

 • cmochall

  Oceniono 31 razy 23

  z tego wynika ,ze pis mial racje -w wymiarze sprawiedliwosci sa jednak czarne owce

 • darek655

  Oceniono 24 razy 22

  Zero ma piętnaście wycieraczek.

 • vontomke

  Oceniono 27 razy 21

  Prawdę mówiąc to bardzo dobra wiadomość dla Polski i praworządności. To oznacza że Polscy sędziowie w przytłaczającej większości są niezawiśli, chcą działać w obrębie prawa i własnego sumienia a nie dla autorytarnej władzy. Sędziowie - dziękuję Wam jako Polak.

 • rggg

  Oceniono 24 razy 20

  18 kolaborantów to i tak dużo..

 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 22 razy 18

  Niestety, ale ilość 15 świń przekroczyli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX